BINNENLAND. vragen. Ik betuig hun mijn dank, maar ik ben tegen elke staatkundige agitatie, en bij gevolg tegen elk petitionnement. Ik verzoek mijnen vrienden het woord gratie niet uit te spreken. De gevangenis is minder hard dan de verbanning in de gevangenis toch ben ik op Frankrijk's bodem." De Orleanistiscbe comités zoeken op groote schaal propaganda te maken voor den hertog van Orleans sden koninklijke gevangene", zooals zij hem noemen, door het verspreiden van zijn fotografisch portret. Voor een paar dagen werd een kistje, gevuld met die por tretten, die uit Engeland kwamen, aan het Noor der spoorwegstation te Parijs in beslag geno men; doch het werd spoedig daarna weder vrij gegeven en bezorgd aan den geadresseerde, een boekhandelaar. HET OOSTEN. Uit Constantinopel vernemen de Times dat de Porte twaalf Arabische geleerden, die den Islam grondig kennen, naar de Muselman- sche landen in Afrika zendt, om den toestand en de toekomst des geloofs onder de bewo ners daarvan te onderzoeken en daarover verslag uit te brengen, en tevens om den Islam te prediken. Genoemde geleerden zullen eerlang afreizen. Uit Weenen wordt gemeld, dat de Rus sische regeering geweigerd heeft de door Bulgarije aangeboden gelden voor de oorlogs schatting in ontvangst te nemen, dewijl daar voor eene kwijting verlangd werd, waarin gezegd werd, dat het geld ontvangen was van »de wettig gevestigde regeering van Bulgarije." PORTUGAL. Uit Lissabon wordt van gisteren geseind: Een telegram van de Mozambieksche over heid bevestigt het bericht, dat de Engelsche vlag te Chinoma geheschen is. Schiedam, 19 Maart 1890. TWEEDE KAMER. Ziiting van Dinsdag 18 Maart. Tot rapporteurs over de Begrooting van Koloniën zijn gekozen delieeren Schaepman, Reekers, Levyssohn Norman, Schimmelpen- ninck v. d. Oye en van Bijlandt. De behandeling van de voorgestelde wijzi ging in de inkwartieringswet werd daarop voortgezet. De Regeering heeft een gewijzigd artikel voorgedragen tot wegneming van de bezwaren met betrekking tot de leverantie van paarden. Daarop werd het geheele wetsontwerp betreffende de inkwartiering aangenomen met 59 tegen 19 stemmen, waarop de vergadering werd gesloten. Men seint uit Rome aan het Centrum, dat Z. II. de Paus het decreet van de H. Congregatie der Riten, betreffende de open bare Kerkelijke vereering van de gelukzalige maagd Lidwina van Schiedam, den 14 Maart heeft bekrachtigd. Wij ontvingen ter plaatsing een stuk, be- oogende een plan tot verbetering van onze Schiedamsche toestanden. Het kwam te laat om het nog heden op te nemen. In een volgend nummer hopen wij het te plaatsen. Wij herinneren aan onze lezers, die ver- meenen recht te hebben op de nieuwe kie zerslijsten te worden geplaatst, dat het Bestuur van de Katholieke Vereeniging »De Grondwet" aanst. Vrijdag van 1 2 tot 2 uren 's namid dags, ten huize van de Erven A. vanVelzen, zitting zal houden, om hun alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. JHierbij kunnen wij tevens mededeelen, dat ter zelfde plaatse en tijd de kiezerslijsten ter inzage zullen liggen en door ieder, die zulks verlangt, geraadpleegd kunnen wor den. Daarmede b>edt het bestuur van »De Grondwet" velen gewis eene gewenschte ge legenheid om er zich van te overtuigen, of hunne namen op de kiezerslijsten voorkomen immers zal men het met ons moeten erken nen, dat de gelegenheid daartoe op of aan het Stadhuis geboden, voor velen zoowel in figuurlijken als letterlijken zin te hoog is. Niemand verzuime dus van de gelegenheid door »I)e Grondwet" te geven, gebruik te ma ken. De reclames tegen de nieuwe kiezers lijsten moeten binnen eenige dagen worden ingediend, willen zij gevolg hebben. Is de gestelde termijn eenmaal verstreken, dan baten later alle klachten niets meer. Men zij dus op zijne hoede De Jury voor de beoordeeling der inzen dingen op de tentoonstelling van Kunstnijver heid door de SchiedamscheKunstvereeniging in de Paaschweek alhier te houden, is thans de finitief samengesteld als volgt: Eere-voorzit- ter is de Burgemeester, de heer P. J. van Dijk van Matenesse. Verder bestaat de Jury uit de volgende ledende heeren G. Visser Bzn, voorzitter der Ned. Maatsch. van Nijver heid, afdeeling Schiedam, H. A. M. Roelants, J. J. Vormer, A. Nolen, J. P. Vincent, Jac. J. M. Kramers, L. Perquin, W. A. Hoek, E. M. Beukers, C. Gips Azn. en A. W. M. Odé Jzn.de drie laatste zijn leden der Schiedam sche Kunstvereeniging. Blijkens het verslag over 1889 van de te alhier gevestigde Spaarbank, opgericht door het Nutsdepartement, bedroeg gedurende dat jaar de som der inlagen f240,946, en die der terugbetalingen f34'l,055.86. Het aantal deelhebbers op 31 December was 5815. Het kapitaal der bank bedroeg op dien datum f 1,302,018.39'/3 waarvan, aan de deelhebbers in hoofdsom en renten verschuldigd was fl,231,183.18, zoodat het reservefonds groot was f 70,835.2172. Z. M. de Koning heeft benoemd tot ridder 2e klasse (groot-officier) in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau mr. J. H. M. baron Mollerus van Westkerke, Commissaris des Konings in Gelderland, en mr. J. H. Geertsema Cz., Commissaris des Konings in Overijsel. Omtrent 's Konings gezondheidstoestand vernemen wij het volgende Z. M. de Koning bevindt zich steeds zeer wel. Hij gaat reeds te 9 uren naar Zijn slaap vertrek, maar staat ook geregeld vroegtij dig op. 's Morgens en 's avonds, telkens ongeveer anderhalf uur lang, houden adjudant of or- donnance-officier Hem gezelschap en bespre ken dan o. a. de binnenlandsche aangelegen heden en het buitenlandsch politieke nieuws. Hieraan is het ook toe te schrijven, dat de heeren Van Haren en Van der Zee, respec tievelijk burgemeester van Driel en van Enschedé, de onderscheiding ontvingen (offi cierskruis van de Eikenkroon) voor hun flinke houding bij gelegenheid der onlusten in hun gemeenten. In 's Konings onmiddellijke omgeving is men ten stelligste overtuigd van den goeden staat Zijner gezondheid, zoodat er reeds sprake van is, dat de hofhouding in den loop van den zomer naar 's-Gravenhage zal terugkee- ren. Mocht dit al gewenscht zijn met het oog op het talrijke personeel, dat huisgezin en verwanten daar heeft, 's Konings blijkbare voorliefde voor Het Loo en de gunstige in vloed van de buitenlucht zullen oorzaak kun nen zijn, dat het vertrek nog verschoven wordt. Nv. d. D De overeenkomst van steenkolen-groot handelaren enreeders te Rurhrort, ten doel hebbende gemeenschappelijke prijsnoteerin- gen en voorwaarden van verkoop van steen kolen naar Holland-België, is tot stand ge komen. Voorzitter dier vereeniging is de heer Julius de Gruijter. Door de vele werkstakingen in de Duitsche en Belgische kolenmijnen moeten de steen kolen zoo duur zijn, dat bij de directie der sHollandsche Spoorweg-Maatschappij" in ern stige overweging wordt genomen om de tarieven voor het goederenvervoer te ver- hoogen. (Amst. Ct Aan den Maasoever nabij Maasdijk begint groote bedrijvigheid te heerschen. Behalve dat er eene glooiing langs den Maasöever gemaakt wordt, is er ook een aanvang gemaakt met den aanleg van den spoorweg Maassluis Hoek van Holland. De Haagsche correspondent der Prov. Gron. Ct. zegt, dat men in de residentie fluistert, dat zeker ex-predikant (waarmede klaarblij kelijk dr. A. Kuyper bedoeld wordt), zich te Delft kandidaat zal stellen voor de Tweede Kamer, als de heer Fabius als zoodanig zal zijn afgetreden. Naar men verneemt, is binnenkort een pensionneering en bevordering in de hoogste rangen bij de landmacht te wachten. Den heeren Halbertsma en Cramer te 's-Gravenhage is dooi' den gemeenteraad van Naaldwijk een voorloopige concessie voor 4 maanden verleend voor den aanleg van een stoomtram MaassluisDelftNaaldwijk, waarbij de Raad zich verbindt, met niemand anders over een dergelijk plan te onderhan delen. In de omstreken van Haarlem staan de crocussen bijna overal in bloei en als het weder zoo blijft kan met Paschen Haarlem's bloemenpracht in al haar schoonheid prijken. Voor de Amsterdammers zal dit bericht zeker niet onwelkom wezen. Bij eenige leden, van het hoofdbestuur van het Witte Kruis" bestaat het voornemen om, ter gelegenheid van de tentoonstelling ter bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken, een prijs uit te loven voor de beste verbandkist of middelen in het alge meen om bij ongelukken in fabrieken de eerste hulp te verleenen. Door de justitie is te Broek in Waterland een onderzoek ingesteld. De trouwbus in de Raadkamer heeft in 1889 veel minder opge bracht dan in vorige jaren. Men vermoedt oneerlijkheid. Uit Utrecht werd gisteren-ochtend onder behoorlijk geleide naar Groningen overgebracht de persoon H. Michielsen, die onlangs wegens moord op zijne vrouw tot 45 jaren gevange nisstraf werd veroordeeld. Donderdag-avond overleed te Zeist aan de gevolgen van griep, de heer W. C. Holm, hoofd en sinds jaren eenig lid der op phar- maceutisch gebied algemeen bekende firma Kraepelien en Holm. In zijne woonplaats

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2