13e Jaarg. Vrijdag 21 Maart 1890. No. 3640. VERSCHIJNT DAGELIJKS. O Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van (lit Blad: Prijs der Advertentiën ALGEMEEN 0VEEZICHT. Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.?) Van 1O regels0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 20 Maart '90. Het bevestigt zich dat Von Bismarck for meel ontslag uit al zijne staatsambten heeft gevraagd en zich in het ambtelooze leven zal terugtrekken, en blijkens verschillende berich ten heeft de Keizer het ontslag van zijn eersten staatsdienaar ook reeds aangenomen. De Köln. Zeitungdie het eerste bericht omtrent Bismarck's ontslagnemen verspreid de, meldde gisteren in een bericht uit Berlijn, dat de Keizer het ontslag van Bismarck uit al zijne staatsambten heeft aangenomen. Generaal Von Caprivi zou, naar men met zeker heid verneemt, bereid zijn de benoeming als opvolger van Von Bismarck aan te nemen. Ook de National Zeitung wil uit betrouwbare bron weten, dat generaal Von Caprivi bestemd is rijkskanselier en naar het schijnt ook Pruisisch minister-president te worden. Graaf Herbert Von Bismarck zou besloten hebben tegelijk met zijn vader af te treden hij zou vervangen worden door den gezant Radowitz of Hatzfeldt. Ook de Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. maakt melding van de steeds stelligere bewering, dat de reeds vroeger genoemde gewezen minister van marine, Von Caprivi, thans bevelhebber van het tiende legerkorps in Hannover, het meeste vooruit zicht heeft om tot rijkskanselier te worden benoemd. Ofschoon hij uit zijne vroegere ministerieele werkzaamheden wegens zijne aangename vormen in de parlementaire krin gen zeer gezien is, zou zijne benoeming toch op zeer in het oog loopende wijze op het nieuwe tijdperk een militairen stempel druk ken. Naar het heet, kunnen de Duitsche bondsvorsten, die tot op het laatste oogenblik hoopten, dat met Bismarck alles nog wel zou worden bijgelegd, over het algemeen met de benoeming van Von Caprivi instemmen. Het departement van buitenlandsclie zaken zou daarentegen aan een hooggeplaatst diplomaat worden opgedragen, ingeval de staatssecre taris graaf Herbert von Bismarck in zijn aanvraag om ontslag volhardt. Aan zekere bevriende buitenlandsche monarchen moet reeds kennisgeving zijn gedaan, dat de mi nisterieele verandering geen wijziging zal teweegbrengen in Duitschland's hondstrouw en vredelievende Europeesche politiek. Omtrent de beweegredenen tot Bismarck's ontslagnemen verneemt men, dat vooreerst Bismarck-zelf in hooge mate naar rust ver langt en verklaart, dat hij van zijne ambts bezigheden genoeg heeft, terwijl het verschil van leeftijd en temparement tusschen hem en den Keizer bij het beoordee- len van politieke vraagstukken als van zelf tot een crisis moet lijden. Behalve het belangrijk verschil van zienswijze omtrent de oplossing der sociale kwestie moet in de laatste dagen ook een meeningsversehil tus schen den Keizer en von Bismarck in zake de legerkwestiën de ontslagaanvrage bespoe digd hebben. De Keizer zou het militaire septennaat willen loslaten en den diensttijd, die thans op drie jaren is bepaald, tot twee jaren willen terugbrengen. In eene militaire conferentie, die gisteren te Berlijn gehouden werd en ook door Von Moltke werd bijge woond, heeft de Keizer het advies der kom- mandeerende generaals over deze voorgenomen wijzigingen gevraagd. Hij zou aldus een equivalent willen vinden voor de verlangde hoogere uitgaven ten behoeve der artillerie. Naar hetgeen men verder te Berlijn hoort is in den loop der crisis het verschil van mee ning tusschen den Keizer en prins Bismarck op eene volledige persoonlijke scheiding uit- geloopen. Elke poging om aan Bismarck on danks zijn aftreden een grooten invloed of eene adviseerende positie voor de toekomst te verschaffen zou mislukt zijn. Een der laatste redenen waarom Bismarck delinietief besloten heeft zijn ontslag te vragen, schijnt hierin gele gen te zijn, dat het den Keizer onaangenaam was geweest, dat Bismarck onlangs, zonder er hem vooraf wat van te zeggen, Windhorst bij zich had ontvangen. Voor 't oogenblik wordt van daarbij belanghebbende zijde voorgesteld of Windhorst en Bismarck slechts een dood on schuldig gesprek over het Welfenfonds hadden gehad. Van andere zijde wordt echter de veel geloofwaardiger meening uitgesproken, dat zij te samen over de vorming eener Rijks dagmeerderheid uit de conservatieven en het Centrum hadden beraadslaagd. Hoewel dit geen gevolg kon hebben, omdat de Keizer in zake van binnenlandsche politiek onvoor waardelijk zelf de opperste leiding in handen wil hebben, moet hij er toch zeer over ont stemd zijn geweest. Bismarck zag aldus meer en meer in, dat het met den jongen Keizer op den duur niet zou gaan en daar om nam hij zijn ontslag. Al de groote Engelsche bladen wijden be schouwingen aan het aftreden van Bismarck. Do Dailg News zegt dat dit feit de wereld berooft van eenen staatsman, die als een sterke burcht was tot het beschutten van hare rust en veiligheid. De Daily Telegraph meent dat het den Keizer moeilijk zal vallen, de door den Rijkskanselier ledig gelaten plaats aan te vullen. Voor den Standard is dit aftreden eene gebeurtenis, waarvan Eu ropa het gewicht nog niet kan overzien het blad weet niet, wie Bismarck zou kunnen vervangen, en meent dat de Keizer verstandig zou hebben gedaan met nog gedurende eenigen tijd zijne krachtige opwellingen dooi de beteugelende hand van zijnen Kanselier te laten temperen. De Times ziet in Bis marck's besluit eene gebeurtenis, zóó ge wichtig, dat de vrienden van den Europeeschen vrede haar niet anders in het oog kunnen vatten, dan met eene gewaarwording die aan angst grenst. Uit Washington AMERIKA, wordt seindDe republikeinsche leden der linan- cieele commissie uit de Kamer hebben een wetsontwerp gereed gemaakt, hetwelk de tabaksbelasting met lü'/a millioen vermin dert. Het ontwerp, dat nog niet aan de vol tallige commissie onderworpen is geweest, stelt ook eene verlaging voor van gemiddeld 50 pet. op de suikerrechten. Men schat de vermindering der staatsinkomsten tengevolge van de voorgestelde wijzigingen op 60 millioen. DUITSCHLAND. Het te Berlijn verschijnende blad Politische Nachrichten verneemt, dat de Rijkskanselier, eergisteren bij het dejeuner den gemachtig den ter conferentie aangeboden, zich met hen op de hartelijkste en aangenaamste wijze onderhouden heeft, inzonderheid met Jules Simon en den Italiaanschen senator Roccurdo, wien hij verzocht zijn besten vriend (Crispi) den hartelijken groet over te brengen en hij voegde er aan toe, dat ook in de toekomst Italië en Duitschland dezelfde wegen zullen blij ven bewandelen. Dinsdag, bij eene beraadslaging der Fran- sche gedelegeerden ter conferentie, geraakten enkelen der daartoe behoorende leden onder ling in twist. De Fransche gedelegeerde Delahaye wilde in de conferentie eene rede over de uitbreiding der bescherming van kin deren houden. Toen zijne landgenooten daar tegen protesteerden, verviel hij in zulk een opgewondenheid, dat hij zijn ontslag vroeg. Gisteren-ochtend evenwel trachtte hij zijn in te trekken. aanvraag om ontslag ENGELAND. Het Lagerhuis heeft eene motie van Bu chanan, verlangende dat de kwestie van het wegrecht in Schotland in behandeling blijve, ondanks het verzet der Regeering met 110 tegen 97 stemmen aangenomen. Gebrek aan kolen dwingt te Leeds overal de fabrieken te sluiten. Ook te Barnley staan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1