BINNENLAND. (N. n. ct.) Land- en Tuinbouw. een dertigtal fabrieken stil. Eenige patroons hebben de eischen der arbeiders ingewilligd. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de Engelsche gezant aan de Porte eene nota heeft overhandigd, waarin gezegd wordt dat de kommandant van het Turksche fort Fao, aan de Perzische golf, met geweerschoten zou hebben laten vuren op een Engelsch vaartuig. De gezant vroeg dienaangaande ophelderingen en voldoening. Het antwoord van de Porte kwam den gezant onvoldoende voor, zoodat hij aan de Porte eene tweede nota ter hand stelde, waarin onverwijld vol doening gevraagd werd. Bij weigering daar van zouden er ernstige gevolgen van kunnen komen. De Porte is daarop te Londen werkzaam geweest om de zaak te schikken. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt van 18 dezer geseind Gisteren is er ministerraad gehouden over de kwestie rakende het gebied van de Shire. Er heerscht groote ongerustheid deswege in officieuse kringen. De conservatieven raden tot voorzichtigheid aan en zeggen dat er nieuwe bijzonderheden moeten afgewacht worden. De oppositie-bladen vallen de re geering heftig aan. Schiedam, 20 Maart 1890. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 19 Maart. De Kamer heeft in deze zitting in de eerste plaats aangenomen het westontwerp tot her ziening van de wet op de consulaatrechten, waarbij de rechten tot het afgeven van atte- siatiën de vita op fl bleven bepaald op voorstel van den heer Van Bij landt. Daarna werd behandeld het wetsvoorstel van den heer Reekers om het verbod van het visschen met de wonderkuil op te heffen. Dit voorstel, bestreden door de heeren Zaaijer, Mackay en Van Oppedijk,en verdedigd door de heeren Visser en Ree kers, werd ten slotte met 69 tegen 19 stemmen aangenomen. Den heer Reekers werd volgens de be paling der herziene Grondwet opgedragen het ontwerp in de Eerste Kamer mondeling en schriftelijk te verdedigen. De Pensioenwetten zijn in tweede lezing aangenomen, nadat de Minister van Financiën den heer Heldt had te kennen gegeven, dat in elk geval verzekerd zullen woj'den de pensioenen van de mindere geëm ployeerden op 's Rijks werven. De beraadslaging over de wetsvoorstellen- Borgesius c. s. heeft daarop een aanvanggeno- menen zal heden worden voortgezet. N iet de heer Reekers maar de heer Cre- mer is benoemd tot rapporteur over de be grooting van koloniën voor 1890. Wij meenen onze lezers die vermeenen recht te hebben op de nieuwe kiezerslijsten te worden geplaatst, er nog even aan te moeten herinneren, dat het Bestuur van de Katholieke Vereeniging »De Grondwet" van 12 tot 2 uren nm. ten huize van de Erven A. van Velzen zitting houdt, om hun alle gewenschte in lichtingen te verstrekken. Blijkens een verbeterd bericht zijn eergis teren voor de te s'-Hage zitting houdende commissie voor de akte-examens in nuttige handwerken geslaagd de dames J. M. van der Vlies, N. Dienske, H. van Zon, A. van der Most en W. Wijma, allen van Schiedam. Hollandsche gistfabrikanten zullen wel doen het oog te houden op de producten van dit artikel in Denemarken. Vandaar werd in 1885 nog slechts 854.842 Eng. ponden gist uitgevoerd, maar in 1888 was de hoeveelheid reeds 1,748,396 Eng. ponden geworden, waar van de helft naar Engeland ging. Deze groote vermeerdering wordt voornamelijk toege schreven aan de hooge maïsprijzen, tenge volge waarvan rogge in plaats daarvan ge bruikt werd, waardoor de beste grondstof voor de productie van gist wordt geleverd. Ten onrechte beschuldigen de Protestanten de Katholieken dikwijls van letterknechterij. Niet naar de letter der Schriftuur moet men zien, luidt het protestantsche beginsel, maar God moet »in geest en waarheid" worden aangebeden. Wat men van zulke protestant sche tirades houden moet, weten wij maar al te goed! Dat echter sommige Protestanten op kin derachtige wijze aan de letter gehecht zijn, moge het volgende bericht doen zien, dat wij in de Zw. Ct. lazen »De voorlezer der Herv. Gemeente te Delfs- havenisdoor den Kerkeraad geschorst, omdat hij bij het voorlezen niet verkoos te zeggen »Heere", en zich tot nHeer" bepaalde. Hij heeft met dat besluit geen genoegen geno men en zich beklaagd bij het klassicaal be stuur van Rotterdam. Dit bestuur heeft den Kerkeraad doen weten, dat het wel bevoegd is den voorlezer te ontslaan, maar onbe voegd om op hem een tuchtmiddel toe te passen. »De voorlezer is dus in zijn eer hersteld, maar heeft inmiddels zijn ontslag aange vraagd." Ons dunkt dat een protestantsche Kerkeraad zich wel met andere zaken dan met zulke haarkloverijen kon bezighouden. De kool is het sop niet waard. [Ned. Kath. St.) Het Leidsch Dagblad weet omtrent den toestand van het Tweede-Kamerlid mr. Ver niers van der Loeff mede te deelen, dat er na de eerste verschijnselen, die 't ergste deden vreezen, nu gelukkig vrij goede be richten kunnen gegeven worden. De koorts had opgehouden en de lijder voelde zich beter. Toch zullen nog maanden moeten verloopen eer hij geheel hersteld zal zijn. De Koninklijke fabriek van stoom- en an dere werktuigen te Amsterdam werkte in 1889 weer nadeelig zoodat surseance van be taling moet aangevraagd worden om de on derhanden werken te voltooien en plotselin ge ontbinding der maatschappij te voor komen. (R. N.) Door de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zullen binnenkort nieuwe model-aanvragen om abonnementen worden ingevoerd. Met het oog op de nunogbijde Tweede Kamer aanhangige wetsvoorstellen omtrent de nieuwe regeling der spoorwegen hier te lande, bevatten de nieuwe aanvragen een clausule, waarbij aan houders van abon nementen het recht wordt ontzegd, om in geval lijnen, waarop hun abonnement hun het recht geeft te rijden, in handen der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij overgaan, hiervoor van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen schadever goeding te eischen. Dinsdag-nacht is te Elten een boerderij ge heel afgebrand. Dertig stuks vee zijn in de vlammen omgekomen. De oorzaak van het onheil is onbekend. Door den Gemeenteraad van Rozendaal is met algemeene stemmen besloten een adres te richten aan de Regeering met verzoek geen wetsontwerp in te dienen, dat den persoonlijken dienstplicht invoert. Tevens is besloten, de Gemeenteraden van Nederland hiermede in kennis te stellen en uit te noodigen hunne stem tegen het wetsontwerp te verheffen. Dinsdag-avond omstreeks 10 uur is in de kom van het dorp Dinteloord brand uitge broken in de schuur van den vrachtrijder P. K., welke met het daarin aanwezige hooi en stroo geheel is afgebrand. De belendende woningen zijn door de goede werking der brandweer behouden gebleven. Een onder zoek heeft aan het licht gebracht, dat de brand opzettelijk is gesticht. De daderes, die haar misdrijf heeft bekend, is gevankelijk naar Breda overgebracht. Men schrijft ons uit Goes Over het algemeen is er niet druk gestemd bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer. Van de 4051 kiezers in het geheele district hebben 2772 aan de verkiezing deelgenomen. Hierbij moet echter in aanmerking genomen worden, dat de lijsten van 1880 nog golden, zoodat vele kiezers die op de lijsten staan, overleden of uit hunne gemeenten naar elders vertrokken zijn. In de gemeente Wolfaartsdijk is de nieuwe lijst gebezigd. Deze is den lOen Maart ge sloten, en de stembriefjes moeten dus op denzelfden dag bezorgd zijn, willen zij ten minste acht dagen vóór den ter verkiezing bestemden dag door de kiezers zijn ontvan gen. Hoe men het te St. Philipsland gesteld heeft, is onbekend. De nieuwe kiezerslijst is aldaar gesloten den 14den Maart. De oproe pingsbrieven moeten dus volgens de oude lijst zijn uitgereikt, maar op den dag der verkiezing gold de nieuwe lijst. Hierdoor zou nog wel eens een verschil over de wettigheid der verkiezing kunnen rijzen, vooral wanneer de stemmen van onbevoegden van invloed op denuitslag der verkiezing blijken te zijn. Mor gen is het opening der bussen. Uit Ierseke wordt ons gemeld Het vlaggen van den Heilsoldaat, die op deze wijze het ingooien van een paar ruiten vierde, is blijkbaar niet als eene aardigheid opgevat. Zondag-avond werden bijna al zijne overige ruiten stuk gegooid. Maandag-avond hadden er weder ongere geldheden plaats. Toen werden in 5 woningen ruiten ingeworpen, o. a. in die van den hier gestationeerden kapitein en den luitenant van het Heilsleger. Dinsdag werd de verordening tegen sa menscholingen, die Zaterdag-nacht was in getrokken, weder in werking gesteld. Daar door kon des avonds de politie de orde hand haven. (N. R. Ct.) ooQQCJQmw— GOES, 20 Maart. Voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in dit hoofdkiesdistrict werden in geleverd 2772 stembiljetten, waarvan 39 in blanco en 31 van onwaardede volstrekte meerderheid was alzoo 1357. Gekozen is de heer mr. L. W. C. Keuchenius (an- ti-rev.) met 1548 stemmende heer J. H. C. Heyse (lib.) kreeg er 1153. Door 26 veehouders in Friesland is aan het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw een adres ingediend, waarin

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2