13e Jfearo\ Dinsdag 25 Maart 1890. No. .3643. VERSCHIJNT DAGELIJKS. O Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Wegens den f'eestdng van MAKIA BOODSCHAP znl «le Nieuive Schie- tlamache Courant Woensdag» ochtend niet v e r s c li Ij u e 11. MANIFEST. Het Bestuur van den Provincialen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid- en Noord holland, krachtens de machtiging, ontvangen door het besluit van de Algemeene verga dering van den Bond op 13 Februari 1889, luidende »de Bond machtigt ziju Bestuur om alle gepaste en geoorloofde middelen te bezigen, teneinde te verhinderen, dat het stelsel van den verplichten persoonlijken dienst door onze wetgeving worde bekrachtigd," overwegende, dat de Provinciale Bond van R. K. kiesvereenigingen in Zuid- en Noord holland zich in zijne vergadering van den 14den Februari 1888 krachtig heeft uitge sproken voor de opname in het program der R. K. Staatspartij van«bellOUd der plaatsvervanging," overwegende, dat op zijne vergadering van 28 Februari daaropvolgende de Bond voor noemd zich slechts onder luid protest enten einde de eensgezindheid onder de Katholieken niet te verbreken voor dien keer heeft ne- dergelegd bij de interpretatie van Art. V van het program van actie, «Beperking van de kosten en lasten der defen sie," volgens welke interpretatie in die woorden wel dégelijk het beginsel van: «Vrijlating der plaatsvervanging," zoude zijn opgesloten, overwegende, dat de verdedigbaarheid des lands het zware offer van de invoering van den persoonlijken dienstplicht volstrekt niet eischt, verklaart zijne volle adhaesie te schenken aan het manifest van de Voorzitters der Noordbra- bantsche Kiesvereenigingen, gedateerd 13 Maart 1890, en besluit zich voortaan krachtig te verzetten tegen de keuze van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, die zouden verklaren een wetsontwerp, dat het beginsel huldigt van den verplichten persoonlijken dienst, te zullen steunen. Het Bestuur van den Bond Mr.B.M. BAHLMANN, Rotterd., Voorzitter. T. B. C. TEN HAGEN, 's Gravenhage. W. A. BEUKERS, Schiedam. P. J. RAAYMAKERS, Nieuwer-Amstel. J. P. M. EYGENRAAM p. p. Amsterdam. H. W. KOUWENHOVEN. p. p. Beverwijk. A. OP DE LAAK, Noordwijk, Secretaris. 's Gravenhage, 21 Maart 1890. Prijs tier Advertentiën Van 16 regelsf O.öö Elk gewone regel meer. 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. DUJTSCHLAND. Het schijnt, dat met, het aftreden van Bismarck uit al zijne staatsambten tegelij kertijd een geheel nieuwe aera in Duitschland en Pruisen zal intreden. Ook graaf Herbert Von Bismarck heeft thans formeel zijn ontslag als staatssecretaris van buitenlandsche zaken gevraagd en bij die aanvrage eene uitvoerige motiveering gevoegd. Verder schijnt Bis marck's terugtreden ook nog andere politieke personen ten val te zullen brengen De Oostenrijksche gezant te Berlijn, Szechenyi, zal aftreden en vervangen worden door den afdeelingschef aan het ministerie van buiten landsche zaken te Weenen, Szoegenyi. Ook de Fnnsche gezant Herbette zal, naar men wil, aftreden. De Beiersche minister-presi dent Von Lutz, een der trouwste aanhan gers van Bismarck, is eveneens voornemens zich om gezondheidsredenen terug te trekken. Eugen Richter schreef Zaterdag, dat Bis marck in feilen toorn over den Keizer uit zijn ambt gescheiden is, en daarom thans in de Nordd. Allgem. Zeitung een polemiek recht streeks tegen den Keizer laat voeren. Deze uitlating heeft betrekking op het hoofdartikel in de Norddeutsche van Zaterdag, waarin 0. a. over de bekende door den Keizer kwalijk opgenomen samenspreking tusschen Bismarck en Windhorst gezegd wordt, de rijkskanselier heeft geweigerd zijn omgang met afgevaardig den aan eenecontróle(vandenKeizer) te onder werpen. Overigens laat de Norddeutsche nog maals uitkomen, dat noch de Keizer, noch invloedrijke bondsvorsten eenigen persoonlij ken stap hebben gedaan, om Bismarck te bewegen de buitenlandsche politiek te blijven leiden. Eugen Richter vertelt nog, dat Bis marck eergisteren in een gesprek aan tafel met groote openhartigheid over de personen en verhoudingen sprak, waaraan zijn val zou te wijten zijn, en zich daarbij het trotsche woord liet ontvallen: »Le rol me reverra!" welke uitlating voor de politieke wereld niet onver staanbaar zou zijn. Wat de geschillen tusschen den Keizer en generaal Waldersee betreft, wordt thans ver zekerd, dat de Keizer in tegenwoordigheid van andere officieren, den chef van den ge- neralen staf verklaard heeft, dat hij aan jonge officieren van de krijgsacademie te zware taak had gegeven, waardoor hunne krachten moes ten worden uitgeput. Toen de Keizer en Wal dersee het niet eens konden worden, onder wierp de Keizer de zaak aan de te Berlijn vergaderde kommandeerende generaals, die eenparig zich verklaarden voor 's Keizers opvatting en dus tegen Waldersee, waarop laatstgenoemde zijn ontslag aanbood. Verschei dene Berlijnschebladenbeschouwden Zaterdag den verjaardag van het afsterven van keizer Wilhelm I in verband met de jongste ge beurtenissen. De afgevaardigden der Berlijnsche Arbeids- confereritie zijn overeengekomen, de rust op de kerkelijke feestdagen alleen voor vrouwen, jongelieden en kinderen verplichtend te stel- stellen. De commissie voor den kinderarbeid besloot aan te bevelen, arbeid van school kinderen, hehalve in enkele gevallen, te ver bieden. Volgens de Politische Nachrichten vordert de arbeid ter conferentie in die mate, dat reeds op 29 Maart hare sluiting verwacht wordt. Alle drie de commission kwamen reeds tot de beteekenisvolle besluiten, dat de arbeid in de mijnen alleen verricht mag wordendoor personen boven de 14 jaren dat arbeid van vrouwen in het algemeen in onder- aardsche mijnen niet mag worden toegelaten; dat de arbeid van kinderen in de fabrieken af hankelijk behoort te zijn van den overeen komstig de wet geëindigden schooltijd dat nachtarbeid van kinderen onder de 14 jaren moet worden verbodendat in het algemeen kinderen niet langer dan zes uren dagelijks met tusschenruimten van minstens 'A uur, aan het werk mogen worden gehouden dat in ongezonde, gevaarlijke bedrijven kinderarbeid geheel moet worden uitge sloten. Voorts is de noodzakelijkheid van Zondagsrust van alle kanten toegegeven, be paalde gevallen uitgezonderd waarbij het te doen is om de continuïteit der productie, en ook uitgezonderd die bedrijven, waarin slechts op bepaalde tijden des jaars gewerkt kan worden. Evenwel zullen ook in al zulke gevallen de werklieden minstens eiken twee den Zondag vrij moeten hebben. Aan den maaltijd bij prins en prinses Bis- mark namen Zaterdag deel de nieuwe rijks kanselier Von Caprivi, de gezamelijke Prui sische ministers, de staatssecretarissen der rijksambten, de staatssecretaris Homey en prof. Schweniger, Bismarck's lijfarts. ENGELAND. Na een langdurig debat en repliek van lord Herschell, werd Zaterdag jl. Salisbury's motie in het Hoogerhuis zonder stemming aangenomen. Vrijdag-avond is er in het Lagerhuis een belangrijk debat gevoerd over de longziekte onder het vee. De aandacht werd op dit on derwerp gevestigd door Knowles, die den wensch uitsprak dat de longziekte worde NIEUWE S Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekert! volgens de Wet van 2d Juni 1881 Stsblno. 124..}

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1