13e Jaarg. Donderdag 27 Maart 1890. No. 3644. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad Prijs der Advertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. DENEMARKEN^ Voor Schiedam per 3 maanden /'I.50 Franco per post door geheel Nederland '2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het autfiirarccht van den inhoud de?er courant is ver zekerd volgens de Wet van 2S Juni 1881 (Stsbl. no. 124. intö 15 21 5 J 1.0 iJh? ft/li L'f 'JQiili ir^ëgsiij] Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. '20 Maart '90. Bismarck is bons on laat dit niet ondui delijk blijken. l)e groot e man toont zich hierin al zeer klein. Herhaaldelijk komt zijn Norddeutsche er met blijkbaren wrevel op terug, dat noch de Keizei noch een der Bondsvorsten eenigen persoonlijken stap heb ben gedaan om Bismarck te weerhouden. Men zou aldus gaan geloove'n, dat Bismarck bet niet ernstig gemeend beeft met zijn ont slag-aanvrage, en dat bij slechts eene be dreiging bedoelde om zijn wil door te drijven, zooals bij dat onder keizer Wilhelm 1 placht te doen. De Keizer nam echter de ontslag aanvrage ernstig op en maakte van deze ge legenheid gebruik, om den staatsman, die hem in de vrije uitoefening van zijnen wil belemmerde, met eere te laten vertrekken. De bladen van alle partijen verlangen met nadruk, dat eene politiek over de kanse liers-crisis, zooals de Nordd. Allgem. Ztg. die voert, met duidelijke scherpte tegen den Keizer, thans ophoude. Dit is nutteloos en onwaardig, kweekt verbittering en geelt tot verkeerde beoordeeling in bet buitenland aanleiding. Het Berliner Tageblalt spreekt zelfs de ongerijmde bedreiging uit, dat als Bismarck zijnen toorn niet bedwingen kan, bij in eigen persoon een »Arnim-proces" zal ondergaan ('men herinnert zich dat de ge- gezant von Aruim wegens landverraad door bet openbaren van ambtsgeheimen veroor deeld is); want inde hoogste kringen, zegt het blad, maakt die polemiek een zeer pijn lijken indruk en er bestaat nog kans op al lerlei onaangename verrassingen. tangezien de gezant Hudowitz, naar liet heet, geweigerd heeft, wordt thans Von Alvensleben, Duitsch gezant te Brussel, als de waarschijnlijke opvolger van Herbert von Bismarck in de leiding der buitenlaridsche politiek aangewezen. Alvensleben is 03 ja ren oud en vroeger gezant geweest te Bu charest en Washington. Hij gaat door voor een bezadigd mensclt. Dewijl hij in zijne diplomatieke loopbaan geenerlei bijzondere rol gespeeld heelt, zou zijne benoeming be- scftouwd kunnen worden als een waarborg, dat de buitenlaridsche politiek zich in dezelfde richting zal blijven bewegen als lot dusver. Van goede zijde wordt trouwens verzekerd, dat de Keizer met de grootste beslistheid, zijn wil beeft uitgesproken, dat er noch in den rustigen gang, noch in de vredelievende oogmerken der Duitsche buitenlandsche po litiek wyziging zal worden gebracht. Even eens wordt ten stelligste verzekerd, dat de Kei zer niet bet voornemen beeft eene inkrimping van den diensttijd voor bet leger bij de wet vast te stellen. Alleen zal het stelsel der verloven voor de goed geoefende roeraten uitgebreid worden, i In de Weiinarsche Zeitung is bet volgen- tie telegram van Keizer Wilhelm aan een bijzonder aan hem gehecht persoon opge nomen »Mijn besten dank voor uw vrien delijken brief. Ik heb inderdaad bittere ervaringen opgedaan en zeer smarte lijke uren doorleefd. Het was mij zoo droef te moede als bad ik andermaal mijn grootvader verloren 1 Dat is echter door God eenmaal aldus over mij beschikt en dus heb ik bet te dragen al moest ik er onder te gronde gaan. Mij is de post van officier der wacht op bet schip van staat toevertrouwd de koers blijft onveranderd en het commando is nu weder Met volle kracht vooruit!" BELGIE. De deken der Belgische Kamer, mgr. de Haerr.e, sinds 1830afgevaardigde voor Kortrijk is overleden. Deze uitmuntende priester, een der stichters van Belgie'sonafhankelijk heid, bad een zeer werkzaam leven achter zich, hoofdzakelijk gewijd aan de verzorging van armen en ongelukkiger). De doofstom men hebben in 't bijzonder veel aan hem te danken gehad. De edelmoedige priester is zeil arm gestorven. Hij bereikte den ouder dom van 80 jaren. Uit Kopenhagen wordt van 24 dezer ge meld Naar aanleiding oener medodeeling van den minister van oorlog overliet bezigen van politiseerende socialistische werklieden in de stautswcrkplaatsen, stelde graaf Hol- stein Ledreborg in de Folkething eene motie voor, waarin afgekeurd werd, dat de Staat als werkgever op de staatkundige overtuiging der arbeiders eenen druk uitoefent. Deze motie werd mei Ol legen 19 stemmen aan genomen. DUITSCHLAND. De nieuwe rijkskanselier Van Caprivi is te Chariot lenburg den '24 Febr. '1831 gebo ren. Van moederszijde is bij van burgerlijke afkomst zijn gebeele familie is, evenals bij zelf Katholiek. Ilij moet echter niet van plan zijn met het Centrum te kupitnleoren. Von Caprivi is ongehuwd en leeft met een zuster, die eveneens ongehuwd is. De als minister voor landbouw aangewe zen, vrijheer Vort Huene, een verdienstelijk lid van bet Centrum, was indertijd met Von Caprivi. officier van den generalen staf bij hetzelfde legerkorps in den Frruschen veld tocht. Von Huene werd nog in de laatste dagen door Z. H. den l'aus, wegens zijne verdiensten in zake de wet op den dienstplicht tot Ildz. geheim-kamerheer benoemd. Ook de aanstaande minister van oorlog is een hooggeplaatst militair, namenlijk luitenant- generaal. In de Beiei'sche Kamer is namens het Centrum verklaard, dat het, in overeenstem ming met de Kerkelijke overheid vasthoudt aan zijne opvatting van het principieele in de placet-kwestie tegenover die der Regee ring, doch, aangezien de feitelijke oplossing vlililer kan aanvaard worden, afziet van verder politiek verzet tegen de begroeting van eeredienst. De Correspondent zegt, tot verbetering van andere onjuiste berichten, dat de prins van Wales met zijnen zoon eergisteren een bezoek van bijna een uur bij prins Bismarck beeft afgelegd. De Bondsraad heeft van den afgetreden rijkskanselier afscheid genomen in een hem toegezonden, in een toon van warme vereering gesteld adres. De Munchener bladen melden, dat prins Bismarck den prins-regent van Beieren voor diens waardeerend eigenhandig schrijven zijn warmsten dank heeft doen toekomen. ENGELAND. De minister Chaplin heeft een wetsont werp ingediend, volgens hetwelk het afma ken van besmet vee, dat thans voor reke ning der plaatselijke besturen geschiedt, op kosten van den staat zal geschieden. In liet Lagerhuis diende de minister Bal four een wetsontwerp in, strekkende om het terugkoopen van Iersclie pachthoeven door de pachters gemakkelijk te maken door mid del van voorschotten uit de schatkist, waar toe een fonds van 33 millioen ponden ster ling zal bestemd worden. Het ontwerp werd in eerste lezing en tweede lezing goedae- «j oo r* ketird. Uit Zanzibar verneemt de Times, dat de Engolsche consul Johnston uit Mozambique aldaar is aangekomen, hij rapporteert dut de officieren en de bemanning van bet Britscne oorlogsschip door de Portngeezen algemeen geboycot werden en aan eene kwetsende bejegening blootstonden. HET OOSTEN. l it eenen wordt aan de Times gemeld dat, naar aanleiding van Bismarck's aftre ding, de Sultan een scherp onderzoek ge lastte omtrent de militaire rijksmiddelen met bet oog op onmiddellijke mobilisatie. Aan de Daily News wordt uit Belgrado van eene opzienbarende redevoering melding

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1