Kerknieuws. Land,- en Tuinbouw. V i sscherij-Bericliten. GEMENGDE BERICHTEN. LAATSTE EE 1UCHTEN. Handelsberichten. stuks aangehouden, die daar zonder certificaat van oorsprong waren aangebracht. ..niinuoo»! ii ENSCHEDÉ. »Door de commissie van fabrieken zal aan de fabrikanten worden voorgesteld, om, zoo de werkstaking niet spoedig eindigt, direct na Paschen strengere maatregelen te nemen, door alle fabrieken slechts gedurende 4 a 5 dagen in de week te doen werken, totdat de werkstaking is geëindigd. Dit voorstel is gisteren aan de bazen en de fabrieken medegedeeld, opdat het werkvolk er voorloopig mede in kennis wordt gesteld. ZWOLLE. Gisteren-middag ontdekte de politie en een brandmeester dat er brand was ontstaan in het beddegoedin de bedstede der woning aan de Jufïerenwal, bewoond door Keuterman. De vrouw, die niet al te wel bij het hoofd is en wier rokken reeds vlam hadden gevat, weigerde de politie den toegang harer woning, waarop zij met den sterkeu arm eenigen tijd naar het politie bureau werd overgebracht en de bedstede werd ontruimd en het brandende bed ge- bluscht. Z. D. Hw. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Huisen den weleerw. heer J. B. Kleinegris. Z. D. Hoogw. heeft Zaterdag 11. in de kapel van het seminarie Rijsenburg de H. "Wijdin gen toegediendvan het Subdiaconaat aan de eerw. fr. Carmelieten S. Beretta, I. Stum- pel en S. ter Haar; van het Diaconaat aan de eerw. heeren J. W. van Beurden, H. B. G. van Bijlevelt, A. B. A. Derksen, E. A. van Hinsbergh, J. C. Jansen, E. L. Kolk man, A. H. Meijer, P. W. A. Pieck, J. H. Scholten, A. C. H. Vossenaar, B. H. Weenink, en den eerw. fr. Augustijn P. Jansenen van het Priesterschap aan den eerw. fr. Car- meliet L. Smeets. Z. D. Hoogw. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Zoetermeer den weleerw. heer J. F. M. Lagerweij tot kapelaan te Beemster den weleerw. heer Th. P. Van Swieten tot kapelaan te Schiedam (O. L. Vr. Visitatie) den weleerw. heer H. G. Klaphaketot kapelaan te Goes den wel eerw. heei' J. B. A. Diekmanntot kapelaan te Zaandam den weleerw. heer J. M. Theijs tot kapelaan te Den Helder den weleerw. heer J. Opmeertot kapelaan te Medem- blik den weleerw. heer H. J. Weever; tot de feestzaal. Hij begeleidde de dames met eenige moeite naar hunne plaats terwijl de cavalier wijdbeens volgde. De eerste danslustigen, eene welkome af leiding voor het musicale trio op de ver hevenheid, werden weldra door meerderen gevolgd. Van alle kanten kwam men opzet ten, liet was een leven en bewegen, een strompelen en glijden, dat het niet mogelijk was efen ieder naar behooren te begroeten en de commissie dan ook slechts met lange vriendelijke bewegingen de menigte toe wuifde. Op de banken aan weerszijden van het dek had weldra ieder plaats gevonden. Eene plechtige stilte heerschte in 't rond en juist wilde de muziek-kom- missaris het teeken geven tot opening van het feest, toen heel in de verte hoven den trap het blazende hoofd van den markies verscheen. Een breede witte das volgde langzaam de vette onderkin, een laag uitgesneden vest werd zichtbaar en na bovenmenschelijke krachtsinspanning werkte Don Pedro zich naar boven. De markiezin, in lichtblauw toilette, door twee dekmatrozen meer getrokken en ge- hesehen dan volgens haar *tand wel paste, volgde hem op de voet en stond weldra kapelaan te Amsterdam (H. Maria Magda- lena) den weleerw. heer P. Stroomertot kapelaan te Fijenoord den weleerw. heer G. Huibers, en tot kapelaan te Hoofddorp-Haar lemmermeer den weleerw. heer G. J. A. Kabel. De laatstgenoemde vier weleerw. hee ren zijn Zaterdag 11. tot priester gewijd. De weleerw. heer G. Huibers, den 22n Maart jl. tot Priester gewijd, heeft Dinsdag 11. in de parochiekerk te Ouwerschie het eerste plechtige H. Misoffer opgedragen. Bij deze plechtigheid assisteerden de zeereerw. pastoor J. P. Mobron als presbyter assistens, de weleerw. heeren H. Stoopman als diaken, M. A. Thompson als subdiaken en H. C. Ne- lis als ceremoniarius. De handel in aardappelen in de Hoeksche waard, Overflakkee en Voorne en Putten, bepaalde zich in den laatsten tijd uitsluitend tot de puikste soorten. In de Hoeksche waard werd een enkel partijtje verkocht voor f3, terwijl in Flakkee voor het allerpuikste f'2.50 besteed werd. Mindere soorten waren onverkoopbaar. »Een droge Maart is goud waard" zeggen de landbouwers te Zevenwouden, want daar door worden de akkers voorbereid tot zaaien, poten en planten. Op de hooge akkers is men reeds begonnen met het poten van aard appels. In tuinen en op akkers heerscht groote bedrijvigheid. Naar de hooge venen is een drukke scheepvaart. De visscherij, vooral die op haring, levei'de voor Katwijk aan Zee over het algemeen in 1889 geen ongunstige resultaten. Hadden de scheepmakerijen vroeger weinig of geene bestellingen op schuiten, thans is het blad omgekeerd. Er zijn te Katwijk voor de ha- ringvisscherij reeds 3 nieuwe schuiten besteld, welke nog met 1 of 2 zullen worden ver meerderd. Steuren, die gewoonlijk de voorloopers van slecht weder zijn, waren eergisteren ten getale van twee aan de markt te Scheve- nin'gen, en brachtenden buitengewoon hoogen prijs van f 57 op. Een te 's-Hage garnizoen houdend officier is zonder toestemming des Konings fladderend aan zijne zijde het adelijk echt paar, onbewust, dat aller oog thans op hen was gericht, scheen elkander eenige knorrige woorden toe te voegen, herstelde zoo goed mogelijk de bekomen averij en maakte zich gereed om met waardigheid het feestterrein te betreden. Daar blies een rukwind over 't dek, de boot stak verraderlijk de kop in de schuimende golven en terugvallende was de balzaal plot seling één hellend vlak geworden. Don Pedro, juist op weg om met kleine deftige pasjes het feestcomité te bereiken, voelde plotseling zijn gang versnellen, een drafje ontstond en zwaaiende met den eenen arm om de driftige beentjes in hun vaart te beteugelen, schoot de markies in wilde spron gen met zijne half onmachtige gemalin dwars over het dek en viel uitgeput in de geopende armen van het comité, dat dezen schok met heldenkracht doorstond. Een schaterend gelach begroette deze eigenaardige entree en Jacques, ongeduldig om te beginnen, blies eene schetterende fanfare ter eere van den markies, tot eene gramstorige vuistbeweging van dezen armen edelman hem plotseling deed verstommen en met verontwaardiging deed neerzien op den stillen harmonica, als was deze en niet hij de schuldige. in Engeland gehuwd met een der meest bekende Nederlandsche actrices. Te 's-Hage is een onderzoek naar deze zaak ingesteld. Een paar slagers van Nijmegen lieten zich eergisteren op de vee-tentoonstelling op de Doele-plaats te Rotterdam uit, dat zij een os wilden koopen, welke met een eersten prijs zou bekroond worden. Zij kregen hun zin, maar het voldoen aan hun verlangen kostte hun geld. Door toedoen van vakge- nooten moest niet minder dan f900 betaald worden voor het bekroonde dier. Iemand, die zijn eigen lijkrede uitsprak Door middel van Edison's phonograaf heeft zich onlangs dit zonderlinge feit voorgedaan. Bij de begrafenis van een dominee waren naast het graf twee phonograten opgesteld; het eerste toestel deed een kerkgezang en daarna de jammertonen van de vrouw van den overledene hooren. Vervolgens werd het tweede toestel in werking gesteld en een lijkrede, met de stem van den dominee, werd langzaam uitgesproken. De doode be kende zeer droevig zijne fouten, en verzocht aan de omstanders om voor het heil van zijn ziel te bidden. In de Tweede Kamer werd heden bij de voortgezette behandeling der belasting-voor stellen—Borgesius, art. 1 van het wetsont werp der inkomsten-belasting verworpen met 47 tegen 43 stemmen, waarop de voorstellen werden ingetrokken. LONDEN, 26 Maart Uit Durban wordt aan de Times gemeld, dat president Krugers toespraken een gunstigen indruk gemaakt hebben. De Afrikanerbond heeft zijne jaar- lijksche vergadering gehouden, doch onthield zich van eene meening uit te spreken over liet Charter der Britsche Zuid-Afrikaansche maatschappij. MADRID, 26 Maart. De Kamer van afge vaardigden heeft heden de beraadslaging over de invoering van het algemeen stemrecht ten einde gebracht. De wet is goedgekeurd. BEURS TE SCHIEDAM, 27 Maart 1890. i Makelaars f9. Moutwijn, j Commissie. f9.-. Verhandeld van f8.tot 8!/s- Stemmingonveranderd. Jenever f14.50 Ct. per Heet. Amst. proef f 15.75. l Vereeniqinq f'1.50. Spoeling. Bgurs J m Het echtpaar echter was in veilige haven aangeland, de rust was langzaam terugge keerd, de paren stonden gereed en ruischend klonken do eerste tonen door de lucht. De kornet, door de onmiddellijke nabijheid van het comité eenigszins in bedwang ge houden, trachtte een zekere polkamaat in zijne melodiën te brengen, wat echter bij huzarensignalen grootere musicale kennis vereischte dan onze Jacques wel bezat. Voortdurend voelde hij de tikkende hand op zijn schouder, die hem te vergeefs de driekwartsmaat door een herhaald, Tralala, Tralala, Tralala, trachtte duidelijk te maken. Jacques echter, na eenige pogingen bemer kende dat eene dergelijke maatverdeeling voor zijn instrument onoverkomelijke bezwa ren met zich medebracht en vreezende, dat deze inmenging in zijne uitvoering hem geheel van streek zou brengen, riep plotseling uit »/e me fiche de ton tralala", en toen het instrument voorgoed voor den mond zettende, blies en schetterde hij er zoo vervaarlijk op los, dat de kleine harmonica, die reeds lang de maat en de kluts kwijt was, zijn instru ment uit de hand liet vallen, en angstig naar boven tuurde, waar zijn kunstbroeder door sloeg als een schichtig kavaleriepaard. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3