No. 3640. 13e Jaarg. Zaterdag 29 Maart 1890. VERSCHIJNT DAGELIJKS. algemeen overzicht. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Advertentiën NIH SCHIEDAMSCHE COURANT. Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.Ï) Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Uit Rio Janeiro wordt van gisteren ge seind. Daar het garnizoen te Rio nietgez>en is, is Zaterdag II. bevel gegeven, dat het naai de zuidelijke provinciën verplaatst zou wor den, waaraan echter door de troepen gewei gerd werd gevolg te geven. De voorloopige regeering heeft daarop het bevel ingetrok ken. Er heerscht dientengevolge algemeene ontevredenheid in de stad. De overstroomingen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika krijgen voortdu rend meer en meer een dreigend aanzien. Volgens een telegram aan de Pall Mall Gazette vluchten de inwoners van de stad Arkansas, omdat alles doet verwachten, dat de stad weldra zal onderloopen. DUITSCHLAND. In den Reichsanzeiger is het keizerlijk besluit opgenomen, waarbij aan graaf Herbert von Bismarck, op diens verzoek, ontslag wordt verleend. Tevens behelst de Reichsanzeiger de mededeeling, dat de Keizer aan graaf Herbert von Bismarck het kruis van groot- commandeur van de huisorde van Hohenzol- lern verleend heeft. Het blijkt dat de kwestie, wie als opvolger van graaf Herbert von Bismarck als staats secretaris van buitenlandsehe zaken zou op treden, reeds is opgelost, en wel op eene wijze, zooals gewis niemand die verwacht had. Wel was er in de laatste dagen sprake van dat aan baron von Marschall, vertegen woordiger van Baden in den Bondsraad, eene betrekking in liet rijksbestuur was toege dacht, misschien de posterijen, spoorwegen ot een ander dergelijk ressort. Maar niet zonder verbazing verneemt men nu, dat hij tot staatssecretaris voor buitenlandsehe za ken is benoemd, zoo niet reeds benoemd is. Van zijne politieke talenten en diplomatieke ondervinding zou niemand iets weten te zeg gen ten aanzien van de groote buitenland sehe staatkunde is hij geheel »wit papier," zoodat zijne benoeming ook uiterlijk het bewijs zou zijn, dat de Keizer zelf de lei ding der buitenlandsehe zaken in handen houden wil. Baron von Marschall is 4/ jaar oud en grondeigenaar te Freiburg in de Broisgau. Vroeger, van 1878 tot 1881, was hij lid van den Rijksdag, en toen heeft hij zich krachtig verzet tegen het beginsel van de bijdrage uit de rijkskas in de wet op de arbeiders verzekering, omdat dit de eerste stap zou zijn op den weg naar den socialistischen staat. Later als gevolmachtigde der Baden- sche regeering in den Bondsraad, hebben zijne staatkundige denkbeelden, gelijk bij herhaalde debatten in den Rijksdag, vooral met leden der Duitsch-vrijzinnige partij, ge bleken is, zich belangrijk gewijzigd. Zijne loopbaan in het openbare leven is hij begon nen als ambtenaar bij het openbare ministe rie. In zoover zou aan zijne benoeming eene staatkundige beteekenis te hechten zijn, dat hij, als Zuidduitscher en als vertrouwd dienaar van den groothertog van Baden, het zichtbaar teeken is der onverstoorde harmonie tusschen noord en zuid. Het maakt een goeden indruk, dat de rijks kanselier Von Caprivi gevolg heeft gegeven, aan het verzoek van den Keizer om ook de leiding der buitenlandsehe aangelegenheden als Pruisisch minister van buitenlandsehe zaken op zich te nemen, nu de benoeming- van een afzonderlijk dignitaris moeilijk bleek. De Freisinnige Zeitung verzekert, dat de bloedige botsing te Koepenick, waarvan ook in de Kamer van afgevaardigden heden even sprake was, hoofdzakelijk te wijten is aan jonge, nog niet kiesbevoegde sociaal-demo craten, terwijl ook jeugdige arbeidsters aan de samenrottingen ijverig deel namen. De aanleiding was de groote teleurstelling over de nederlaag ran den sociaal-democratischen candidaat bij de herstemming. De loonkwestie was aan het geval volkomen vreemd. FRANKRIJK. In den ministerraad heeft gisteren de heer Etienne medegedeeld, dat er nabij Cotonon een nieuw gevecht heeft plaats gehad, waarbij van de inlandsche troepen 3 man gesneuveld en 12 gekwetst zijn. In de zitting der Kamer heeft Dugué de la Fauconnerie de Regeering inlichting ge vraagd over de toepassing der wet omtrent de schadeloosstelling aan onderwijzers wegens gemis van woning. Door Rivet werd eene motie van vertrouwen voorgesteld, waarmede de Regeering zich vereenigde en welke zon der debat werd aangenomen. De Kamer heeft met 415 tegen 44 stem men het voorstel Risttau aangenomen, strek kende tot het beschikbaar stellen van een krediet van 3 millioen ter ondersteuning van de handelsmarine. GRIEKENLAND. In de Grieksche Kamer kwam gisteren het gerucht ter sprake dat Grieksche schepen vervolgd waren door vreemde oorlogsschepen in de Grieksche wateren. De minister Dra- goumis verklaarde, dat het geen Italiaansche schepen waren, waarop anderen wilden weten, of het geen Turksche stoomers waren met Italiaansche vlag. De vloot heeft bevel ge kregen zich tot onmiddellijk vertrek gereed te houden. ITALIË. Koning Humbert deed aan Von Bismarck een eigenhandig geschreven brief overreiken, waarin hij zijn dank betuigt voor hetgeen hij voor de bondgenooten gedaan heeft. In den Senaat was gisteren het wetsont werp over uitgaven voor het aanleggen van spoorwegen aan de orde. De rapporteur ves tigde de aandacht van Crispi op de gebeur tenissen, die in buitenlandsehe politiek hebben plaats gehad. Crispi antwoordde en verzekerde dat het bleef, zooals het was, wat het drie voudig verbond betrof. Omtrent de binnenlandsehe politiek legde Crispi eene verklaring af' in conservatieven geest, waarbij hij gewaagde van de noodza kelijkheid, de nieuwe belastingen door een nieuwe Kamer te laten behandelen. De gebeurtenissen te Berlijn hebben hoege naamd geen invloed op het drievoudig ver bond. Volgens Italiaansche bladen is de Duitsche keizer voornemens met den rijkskanselier Von Caprivi opnieuw eene reis naar Italië te doen. HET OOSTEN. Uit Sofia wordt aan Havas geseind, dat de rijkskanselier Von Caprivi, naar men uit ConstantinopeI meldt, de Porte zou hebben doen weten, dat hij, gelijk prins Bismarck, er naar zou streven de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Turkije en Duitsch- land te onderhouden. SPANJE. Generaal Daban, een dergenen «lie de mo narchie hersteld hebben, heeft een beroep op alle officieren gedaan om hunne bedreigde rechten te verdedigen. De Essercite Espanol maakt een onderhoud openbaar, hetwelk haar redacteur met gene raal Davan gehad heeft en waarin deze laatste zeide, dat het leger, naar hij meent, is gekomen aan de uiterste grens zijner lank moedigheid en het burgerlijk element aan de uiterste grens zijner misbruiken, en dat hij op het leger rekent om daaraan een einde te maken. Eene dépêche uit Madrid aan le Temps meldt dat verscheidene generaals hun steun aan generaal Davan geven en hem hiermede verontschuldigen, dat hij als generaal en als senaatslid heeft gehandeld. De ministers heb ben herhaaldelijk raad gehouden en tot krach tig handelen besloten zij zullen geene aan sporingen tot militaire tuchteloosheid en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1