13e J 1890. No. 3648. B i Mm» ftEhoBrt een iroml. ag I April V E R SCH IJ N T D A G E LIJ K S. «faarg. IKS ALGEMEEN OVERZICHT. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van (lit lilad: Prijs der Advertentie» Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.Ï) <mm&111 ji'iWil- Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 31 Maart '90. De arbeidsconfcrentie te Berlijn heeft Zaterdag jl. hare zittingen gesloten. In de op dier. dag gehouden slotzitting hield de Voor zitter, de Pruisische minister van koophandel Von Berlepsch eene lange rede, waarin hij deed uitkomen, dat de conferentie niet in staat is geweest internationale overeenstem mingen te treilen, maar wel wenschen heeft kunnen formuleeren. Hij gelooft, dat de conferentie de grondslagen heeft gevonden voor eer.e verhoogde bescherming der arbei dende klassen en voor de bevordering harer stoffelijke, physieke, moreele en intellectueele krachten. Al moge ook voor 't oogenblik de moeilijkheden nog groot schijnen, zooveel is er dan toch verkregen, dat er een eenparig internationaal gezichtspunt is, waar naar bij de oplossing der vraagstukken de afzonderlijke regeeringen zich richten kunnen, met inachtneming van de eigen aardige verhouding. Door den Keizer was hem opgedragen aan de leden der conferentie den warmsten dank te betuigen voor hunnen zaakkundigen en grondigen arbeid. Gods zegen moge helpen om het door hunnen arbeid uitgestrooide zaad honderdvoudige vruchten te doen dragen. Deze rede vond levendigen bijval. De Engelschen afgevaardigden (vorst dankte den Keizer, dat hij deze conferentie had bijeengeroepen, welker resultaten buiten gewoon verblijdend geweest zijn. Hij hoopte dat deze conferentie niet de laatste zijn zou. Wanneer millioenen kinderen aan de ellende worden ontlokken en even zoovele vrouwen aan het huiselijk leven worden teruggege ven, zullen zij zich met dankbaarheid het initiatief des Keizers herinneren. De Belgische minister Jacobs dankte den minister Ber lepsch voor zijne leiding der conferentie, waarbij zich de gevolmachtigden van Italië en Spanje aansloten. De conferentie werd te 3 u. 25 m. namens den Keizer gesloten. In hoofdzaak zijn in den loop der beraad slagingen ter conferentie de volgende ge zichtspunten ontwikkeld of wenschen uitge sproken. Aan meisjes en vrouwen boven zestien jaren zij de nachtelijke en Zondags- arbeid verboden. Haar werkelijke arbeid mag ten hoogste 11 uren duren met l'/s uur rust. Bij arbeid, welke voor de gezondheid nadeelig is, worden nog verdere beperkingen gemaakt. Bij zekere bedrijven worden uit zonderingen toegelaten. Gehuwde vrouwen moeten na de bevalling vier weken rust nemen. De beide laatstgenoemde besluiten zijn met eenparige stemmen aangenomen. Kinderen van beiderlei geslacht onder 12 jaren moeten van allen arbeid, bij welken tak van bedrijf ook, worden uitgesloten in zuidelijke landen kinderen onder tien jaren. De kinderen moeten, voordat zij tot den arbeid worden toegelaten, aan den wett.elijken schoolplicht hebben voldaan. Kinderen onder 14 jaren zullen noch 's Zondags noch'S nachts werkende werkelijke dagarbeid zal hoogstens zes uren duren met een rust van een halt uur. De kinderen mogen geen arbeid ver richten, welke gevaarlijk is voor de gezond heid of althans slechts onder zekere bescher mende bepalingen. Jeugdige arbeiders van beiderlei geslacht tusschen 14 en 16 jaren mogen noch des Zondags, noch des nachts arbeiden. Hun werktijd is 10 uren, met l'/s uur rust. Zekere uitzonderingen worden toegestaan. Voor jongelieden van 16 tot 18 jaren moeten ook nog bijzondere beperkingen aangaande duur en aard van den arbeid worden vastgesteld. De Nederlandsche gevolmachtigde, de heer Snijder van Wissekerke, nam volgens het Hbl. aan de stemming over den schoolplicht geen deel, omdat in Nederland geen ver plicht schoolbezoek bestaat. Hij wenschte dat aan niet christelijke kinderen, bijv. aan Israëlieten, in plaats van den Zondag een andere rustdag werd toegestaan en verklaarde dat hij een werkdag onder 11 uren voor jeugdige arbeiders niet kon aannemen. Met betrekking tot den arbeid in de mijnen wer den ook omtrent den duur van dien arbeid den leeftijd, de gezondheid en de verbetering van bet lot der mijnwerkers wenschen uit gesproken. De Nederlandsche gevolmachtigde verklaarde, dat de Nederlandsche wet geene bepaling bevat omtrent den ouderdom van hen, die in de mijnen wei-ken dit wordt vast gesteld bij koninklijk besluitdoch feitelijk wordt niemand onder de achttien jaren in dienst genomen. AMERIKA. In depêches uit Washington wordt tegen gesproken, dat de regeering der Unie aan alle Staten der Nieuwe Wereld wederkee- rigen vrijhandel zou hebben aangeboden. Dit aanbod zou alleen betreffen Argentinië, Mexico en Cuba. Steeds nog komen er berichten over de geweldige stormen, waardoor een groot aan tal Staten der Unie geteisterd werden. Vele eigendommen zijn vernield en de spoorweg gemeenschap is op groote schaal afgebroken. Nadere telegrammen schatten het getal neergeworpen huizen op 2500enkel te Louis ville met 300 gewonden en 700 dooden. In verscheidene omvergeworpen gebouwen ont stond brand, zoodat de bedolven slachtoffers in de vlammen omkwamen. Vele welvarende dorpen in Kentucky en Illinois werden door onweerstaanbare rukwinden als weggevaagd. Een te Louisville gereedstaande trein werd bedolven onder het neerstortende stations gebouw. Het Meteorologisch Bureau had den cycloon voorspeld, maar niemand sloeg acht op die waarschuwing. Zware sneeuwstormen teis terden de westelijke staten en verbraken overal de gemeenschap. DUITSCHLAND. De Norddeutsche Algemeine Zeitung be helst de volgende mededeelingPrins Bis marck heeft naar aanleiding van zijn aftreden een zoo groot aantal bewijzen van belangstel ling ondervonden dat hij deze bij de vele beslommeringen die thans zijn deel zijn, zonder bijstand van beambten onmogelijk alle afzonderlijk kan beantwoorden. Daarom verzoekt de Prins allen, die hem eenig bewijs van belangstelling zonden, zijnen langs dezen weg uitgesproken dank te willen aan vaarden. Jl. Zaterdag bracht Bismarck hier zijn laatste afscheidsbezoek. Het gold zijnen ouden meester, wijlen keizer Wilhelm I. Geheel onverwachts verscheen de grijze Kanselier in het eenzame slotpark van Charlottenburg voorliet stille mausoleum, waar het stoffelijk overschot van den ouden Keizer zaliger rust. In zijn uiterlijk geleek hij daarbij volmaakt op die historische afbeeldingen, die men uit den Fransch-Duitschen oorlogstijd van hem kent. Op zijnen witten wapenrok droeg hij als éénige decoratie het zwarte IJzeren Kruis, het hoogste eereteeken uit dien grooten tijd. Met zijne zwareruiterlaarzen aan, den blanken stalen helm op het hoofd en den langen pallasch aan de zijde, schreed hij met rinke lende sporen door het schemerdonker der vorstelijke doodenhalle. Alle dienaren terug wijzend, liet hij de deuren sluiten en bleef eenige minuten geheel alleen bij de tombe van den edelen doode. Slechts eenige voor bijgangers hoorden toevallig van deze laatste hulde des IJzeren Kanseliers aan zijnen dooden Keizer. Na deze hulde aan den vorstelijken doode gebracht te hebben, reed Bismarck des avonds om 5 uur uit zijn paleis naar het spoorweg station. Hij droeg de kurassiersuniform en zat in een open rijtuig. Prinses Bismarck volgde in een tweede rijtuig. Door duizen den menschen werd hij met stormachtige hoera's begroet, wat tot aan het spoorweg-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1