13e Jaarg. Donderdag 3 April 1890. No. 3630. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regels0.00 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. De Senaat der Unie heeft een wetsont werp aangenomen, bij hetwelk O millioen d. wordt toegestaan voor verbeteringen van de haven te Galveston. In de commissie voor de Wegen en Mid- delen heeft het Congres-lid Mac-Inley het ontwerp-tarief der republikeinen aangeboden waardoor volgens hem de ontvangsten der schatkist met 45 millioen dollars verminderd zullen worden. Telegrammen uit de Vereeningde Staten melden, dat er na den jongsten cycloon door dievenbenden lijkenroof op groote schaal is bedreven. DUITSCHLAND. De Iteichscmzeiger behelst de benoeming van den gezant van Baden te Berlijn, Freiherr von Marschall, tot secretaris van staat voor buitenlandsche zaken. Gisteren, op Bismarck's verjaardag, bracht elke trein naar Friedrichsruhe kolossale be- zendingen kisten, balen, korven en vaten met alle mogelijke geschenken en daarbij wagenvrachten van bloemen, hulde-adressen en telegrammen. Zeven telegrafisten hebben met het in ontvangst nemen der felicitatie telegrammen de handen vol gehad. Alle vertrekken zijn met geschenken opgevuld, en bovendien is de voorplaats letterlijk ge barricadeerd met nog ongeopende pak ketten. Gisteren-avond leverde een optocht met fakkels van 1300 spoorwegbeambten een prachtig schouwspel op. Bismarck verscheen in het slotpark. De voorzitter der vereeniging, Krahn, sprak over Bismarck's verdiensten met betrekking tot het spoor wegwezen, waarop Bismarck eenige op merkingen ten beste gaf en voor de hem gebrachte hulde hartelijk dankte. Onder geestdriftvolle toejuichingen keerde Bis marck in zijn huis terug, waar hij eene deputatie uit de spoorwegbeambten ontving. Van den Keizer ontving Bismarck ten ge schenke diens levensgroot portret en eene kostbare pijp. Prins Bismarck verheugt zich te midden van zijn gezin in den besten wel stand. Bismarck zeide schertsend tot de Ham burger deputatie, dat hij misschien nog wel eens den Rijksdag verrassen zou met zijn verschijnen. Het was hem zoo vreemd, nu geene politieke verantwoordelijkheid meerte dragen, en eerst 's ochtends uit de couranten te zien wat er in de wereld voorviel. De stad Hamburg dacht hij thans dikwijls te bezoeken, en ook af en toe eens een theater, waar hij sinds onheuglijke jaren geen voet had gezet. Zelf was hij thans van het tooneel afgetreden, om plaats te nemen onder de toe schouwers. Volgens de Hamburger Nachrichten moet Bismarck zich omtrent zijnen hertogstitel hebben uitgelaten in dien zin, dat hetgeen daaromtrent in den Reichsanzeiger gestaan bad, de waarheid behelsde. Over de werk stakingen sprekende, zeide hij dat deze op zich-zelven nog het ergste niet warenwant zij gaan voorbij. Het treurigste echter was, wanneer de arbeidgevers door die eindelooze werkstakingen den lust tot verdere industri- eele ondernemingen verloren. Ter verwezenlijking van het denkbeeld, hetwelk van verscheidene zijden is opgewor pen, om in de hoofdstad een nationaal ge- denkteeken voor prins Bismarck op te rich ten, hebben eergisteren een aantal aanzienlijke personen van de meest uiteenloopendepolitieke richtingen zich vereeriigd om binnen kort eene oproeping dienaangaande uit te vaar digen. Het comité is voornemens, den Keizer te verzoeken, het beschermheerschap over de zaak te aanvaarden. De Landesdi- rector Levetzow heeft het voorzitterschap bij het comité aanvaard. Aan de Kölnische Zeilung wordt uit St. Petersburg gemeld, dat het bezoek van kei zer Wilhelm in den aanstaanden zomer aan de Russische manoeuvres te Krasnoje Selo thans vaststaat. Het socialistenhoofd Liebknecht heeft zijnen aanhangers openlijk het deelnemen aan de tegen '10 Mei ontworpen internationale be tooging ten gunste van eenen achtuurschen werkdag ontraden. Eene algemeene werk staking op 10 Mei tot het houden van ver gaderingen en het uitbrengen van resolution biedt (zoo betoogt hij) geen slagen en is ook als middel tot opwinding doelloos. Te Lubeck hebben 500 sjouwers den ar beid gestaakt. Hun eisch neerkomende op een werkdag van acht uren en 3.60 M. dag loon werd afgewezen. De Post logenstraft het eergisteren ver spreide gerucht omtrent de verloving van prinses Victoria. FRANKRIJK. Minister Ribot zette gisteren in den mi nisterraad uiteen hoe de onderhandelingen met Engeland en Egypte staan over Frank- rijks toetreding tot de conversie van Egypte's schuld. Ribot deed dieaangaande nieuwe voorstellen. De onderhandelingen zijn op den goeden weg, en zullen weldra haar doel be reiken. In de Kamer van afgevaardigden heeft zich thans een nieuwe groep gevormd, die zich de constitutioneele rechterzijde noemt. De Figaro prijst het program der nieuwe groep zeer aan. Het blad noemt haar leden de independenten en is van oordeel dat hun wenschen geen illusiën zijn. HET OOSTEN. Uit Belgrado wordt van gisteren geseind Een lid der oppositie interpelleerde de re geering over eene schending van het Servische grondgebied door de Oostenrijksche politie te Vichnitza, die daarbij eenen Servischen boer had neergeschoten. Grouitsch antwoord de dat Servië eene schadeloosstelling heeft geëischt voor de weduwe van den gedoode. Hierop nam de Skupschtina met overgroote meerderheid eene motie van vertrouwen in de regeering aan, haar tevens aansporende om met hare stappen te dezer zake krachtig voort te gaan. De Times vernemen uit Weenen, dat er Italiaansche oorlogschepen kruisende gezien waren tusschen Cerigo en Milos. Op Creta verwekte dat groote opschudding, ofschoon de Italiaansche gezant het tegensprak. Later hoorde men dat Engelsche kruisers daar ge zien waren. Thans blijkt dat de bedoelde geheimzinnige oorlogsbodems eigenlijk Turk- sche oorlogbodems waren, kruisende in de Grieksche wateren om 'het vervoeren van manschappen en oorlogsbehoeften naar Creta te verhinderen. De commandanten hadden, bij wijze van krijglist, achtereenvolgens de Italiaansche en de Engelsche vlag geheschen. Naar de Times meldt, zal de regeering van Bulgarije voorstellen aan afgevaardigden op te dragen de Europeesche Hoven af te reizen, ten einde de erkenning van prins Ferdinand te bepleiten. Mocht deze missie falen, dan zal de regeering de Sobranje uitnoodigen de onafhankelijkheid van Bulgarije te procla- meeren. Middelerwijl neemt in het Bulgaar- sche leger de insubordinatie toe, niettegen staande er voortdurend talrijke arrestatiën plaats hebben. ITALIË. De Italiaansche kroonprins is Maandag 11. te Constantinopel aangekomen. Hij bracht onmiddellijk een bezoek aan den Sultan, die hem uitnoodigde zijn gast te zijn en hem logeerde in Yildiz-kiosk. De prins van Napels was voornemens verscheidene dagen aan den Gouden Hoorn te vertoeven. De dader van den moordaanslag op den aartsbisschop van Cosenza, welke poging den prelaat langen tijd tusschen leven en dood heeft doen zweven, is tot slechts zeven maanden gevangenisstraf veroordeeld met NIEUWE Het auteursrecht van den inhoud de7er courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124?) i;:y

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1