No. 3651. VERSCHIJNT DAGELIJKS. msvrnm Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: i 1 Ni ALGEMEEN 0VEEZICHT. Prijs der Advertentie» NI Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van eten inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Jnui 1881 Sts/ilno. 124^) AMERIKA. Uit Bagamoyo wordt aan de Times ge meld, dat Emin Pacha, na lang geaarzeld te hebben, besloten heeft in Duitschen dienst te treden, tegen eene jaarwedde van 1000. Hij vertrekt half April met onderscheidene Duitsche officieren en tweehonderd man om met den meesten spoed naar het Victoria- Meer op te rukken. Blijkbaar is het de bedoeling veelzijdige tractaten met de opperhoofden te sluiten. De winkels in Zanzibar worden leeggekocht voor geschenken aan Emin's nieuwe Duit sche volgelingen. Deze tijding maakte te Zanzibar, en ook in de regeeringskringen alhier, groote sensatie. Niet alleen vernie tigt Emin door deze zijne handelwijze alle vruchten van zijn zoogenaamd ontzet door Stanley, maar hij werpt zich ook in de armen dergenen, die in Afrika Engeland's tegen standers en mededingers zijn, en hij vergeet de erkentelijkheid jegens Engeland wegens zijne bevrijding. Men gelooft dat Duitsch- land door deze overeenkomst met Emin, En- land den pas naar Midden-Afrika en het Meren-district wil afsnijden. Het heet dat Wissmann "tracht den beruchten slavenhande laar Tippo-Tib voor de Duitsche zaak te win nen. Eerstgenoemde heeft de karavanen verboden het Duitsche grondgebied tusschen Tanga, Papani en Kilima-Naro zonder ver gunning te betreden. Men ziet hierin eene poging om allen Engelschen handel in Mid den-Afrika te beletten. De Duitschers trachten vrede te maken met de stammen aan de kust om hunne hoofdaandacht aan Emin's nieuwe expeditie te kunnen wijden. De Engelschen te Zanzi bar zoeken troost in de gedachte, dat de expeditie yermoedelijk zal mislukken, omdat Emin in het ongunstigste jaargetijde vertrekt. DUITSCHLAND. In de Duitsche koloniale staatkundigekrin gen wekt het bericht uit Zanzibar, dat Emin- Pacha voor goed in Duitschen dienst is over gegaan en zoo spoedig mogelijk een grooter tocht in het binneidand van Afrika organiseert, groote vreugde. Zooals men weet, waren ten behoeve dezer onderneming reeds sedert eenigentijd vertrouwelijke onderhandelingen met Emin gevoerd. Bij zijne expeditie was het blijkbaar ook te doen den voorraad van ivoor te redden, die hij bij zijn overhaasten terugtocht heeft achter gelaten. Het gerucht houdt zich sterk staande, dat de als dood ge melde dr. Peters zelf het bericht omtrent zijn overlijden verspreid heeft om met zijne expeditie in het belang van Duitschland ver der voort te rukken zonder door de Engelsche bemoeilijkt te worden, en dat hij eventueel plotseling in het binnenland zich met de door Emin voorgenomen expeditie zal vereenigen. Het is nu zeker, dat de Keizer voor de krachtige voortzetting van Duitschland's koloniale poli tiek is. Met groote spanning wordt de indruk tegemoet gezien, die Emin's overgang in Duitschland's dienst in Engeland zal maken. De verdere demonstration van eergisteren ter eere van prins Bismarck op zijn verjaar dag overtroffen nog de voorafgegane. In steden als Dresden, Leipzig, Hamburg, Bre men, enz. waren overal de vlaggen uitge stoken. Op Friedrichsruh zijn nog per spoortrein meer dan 4000 personen aange komen, om hunne handteekening in een der vijf gereedliggende receptie-registers te plaatsen. Daarbij kwam een storm van felicitatie-adres sen en telegrammen. Eene schare van 356 mannen der kunst hebben Bismarck begroet, onder anderen als grootste vakgenoot, namelijk als bouwmeester en beeldhouwer van het Duit sche rijk.Totde deputatie uit de studenten heeft Bismarck eene rede gehouden, waarin hij o. a. verklaarde op den grondslag van het bestaande te hebben gestreefd naar de eenheid en grootheid des vaderlands. Hij vermaande de studenten, ingelijks bij hunne pogirgen in die richting acht te geven op het bestaande, wel bedenkende dat het betere dikwijls de vijand van het goede is. Bij deze receptie der studenten was onder anderen de majoor Wedei aanwezig, die belast was met het over brengen van 's Keizers felicitatie aan Bis marck. Toen er 's avonds weder een optocht met fakkellicht werd gehouden, waaraan meest spoorwegbeambten deelnamen, heeft Bismarck andermaal het woord genomen. In deze toespraak stelde hij de spoorwegen voor als de krachtigste werktuigen der beschaving, aan wier vooruitgang zij met steenkool en ijzer bevorderlijk zijn. »Maar zoo voegde hij er bij de heeren die tot de spoorwegen behooren, mogen er wel op bedacht zijn, in het leven niet met overgroot geweld voor waarts te stoomen", enz. Toen Bismarck in den namiddag een zijner hooge bezoekers naar het spoorstation bracht, werd hij door de jubelende menigte zoo geducht bestormd, dat hij in een naburig huis moest vluchten, en van daar heimelijk naar het kasteel moest terugkeeren. Graaf Rantzau, de schoonzoon van Bis marck, die Pruisisch gezant was te Munchen, is zijn schoonvader en beide schoonbroeders, de graven Herbert en Wilhelm Bismarck, in Van 16 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. ƒ0.60 »0.10 hun ontslag uit den Staatsdienst gevolgd. De geheele familie van den ex-kanselier is thans uit het publieke tot het ambtelooze leven teruggekeerd. Aan de Kölnische Ztg. wordt uit Mom- bassa van den len April gemeld, datEhlers, die in de laatste dagen van December met eene afdeeling van Wiszmann's troepen uit Pangani naar den Ivilimandjaro is opgebro ken, bericht gezonden heeft, dat Peters en Tiedemann met 40 dragers in welstand terug gevonden zijn. Tiedemann is alleen in een gevecht bij Kawirondo licht gewond geraakt. HET OOSTEN. De verhouding tusschen de Turksche regee ring en de regeering der Fransche republiek, die tot dusver van zeer vriendschappelijken aard was, is door zeker incident vrij gespannen geworden. Eenige dagen geleden kwamen te Constantinopel de bekende Boulangistische afgevaardigden Laguerre en Le Hérissé in gezelschap van den heer Cahu, journalist hunner partij, aan en verzochten eene audi ëntie bij den Sultan. Het verzoek werd toegestaan en Abdul Hamid zou den heeren zelfs decoraties geschonken hebben. Toen de vizier van buitenlandsche zaken ver nam, wat er ten paleize gebeurd was, vreesde hij niet weinig, dat de Fransche regeering woedend zou zijn. Hij besloot dus de zaak geheim te houden. Maar aan het Fransche gezantschap kreeg men er toch de lucht van en nu ontstond er eene opschudding I Juist door den sluier van geheimzinnigheid, die over het voorgevallene was geworpen, begon de Fransche gezant te vermoeden, dat er poli tieke konkelarij had plaats gehad, en de poppen zijn thans te Constantinopel lustig aan 't dansen. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt van gisteren ge seind. In strijd met een bericht van som mige bladen, dat de Keizer ziek is, kan uit vertrouwbare bron gemeld worden, dat de Czaar in een toestand van volkomen gezond heid verkeert. De Czaar en de Czarewna hebben een be zoek gebracht aan de militaire gevangenis te Petersburg, waar 119 gevangenen waren opge sloten. De Czaar deed de gevangenen vóór zich brengen en vroeg hun naar de oorzaak hunner gevangenzetting. Vervolgens gaf hij bevel 60 van hen vrij te laten en de ge vangenisstraf der anderen te verminderen. Te St. Petersburg is door de politie een persoon dood in zijne kamer gevonden. Uit een op hem gevonden schrijven bleek, dat hij zich had gezelfmoord, omdat op hem het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1