BINNENLAND. lot was gevallen om den Czaar te dooden. Dezelfde brief bevatte een naamlijst van zijne medeplichtigen. Dientengevolge zijn tal van aanhoudingen gedaan. De correspondent der Times te Weenen meldt, dat de Czarewitch vermoedelijk dezen zomer te Belgrado komt en een week lang koning Alexander's gast zal zijn. Deze ge beurtenis zou van niet geringe staatkundige beteekenis wezen. SPANJE. In den Senaat heeft gisteren de heer Montero Rios de staatkunde der regeering ten aanzien van generaal Daban verdedigd. De voorzitter stelde voor de zitting voort te zetten. De oppositie verklaarde er zich tegen. De zitting werd daarna opgeheven. De werkstakingen zijn nog altijd niet ge ëindigd. Te Barcelona bedraagt het aantal stakers 50.000. Zij dringen minder aan op verhooging van loon dan wel op vermindering van werkuren. De gouverneur der provincie heeft herhaalde malen een onderhoud met de vertegenwoordigers der werklieden gehad, die verklaarden, dat hun houding is afge scheiden van de socialistische politiek en alleen de solidariteit ten doel heeft. Zij hebben de benoeming van een gemengde arbitrage-commissie aangenomen. Naar het heette, zou deze eergisteren uitspraak doen. Schiedam, 3 April 1890. In de zitting van den Gemeenteraad op gis teren waren nog ingekomen de volgende stukken Eene missive van Burgemeester en Wet houders, ter voldoening aan art. 182 der gemeentewet, aanbiedende het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand dezer gemeente, over het jaar 1889 werd voor kennisgeving aangenomen, zullende het ver slag, evenals in vorige jaren, gedrukt aan de leden rondgedeeld en algemeen verkrijgbaar gesteld wordeneene missive van de com missie van toezicht op het lager onderwijs alhier, houdende aanbeveling ter vervulling eener vacature in deze commissie ontstaan door het overlijden van den heer J. Steynis Gz; aanbevolen zijn de heeren Dr. N. M. Kam en Mr. A. Tak werd ter visie gelegd, teneinde in eene volgende vergadering tot het doen eener benoeming over te gaan ter visie gelegd en de behandeling aange houden tot eene volgende vergadering werden een adres van C. Mol, houtkooper te Breda, om hem alsnog ontheffing te verleenen van de hem nog opgelegde boete van f200. wegens het niet op tijd leveren. Heden is bij den boekhandelaar A. L. A. van Pinxteren alhier verschenen en bij de R. K. Boekhandelaren verkrijgbaar gesteld, een programma van de feestviering te Schie dam bij gelegenheid van de Pauselijke be krachtiging der openbare vereering, sinds on heugelijke tijden gebracht aan de H. Liduina. Daaraan ontleenen wij het volgende: Als feestcommissie voor de parochie van O. L. V. Visitatie hebben zich geconstitu eerd: pastoor M. J. A. Lans, de heeren J. J. G. Nolet, Mr. W. H. Jansen, P. Meijer, G. C. Beukers, kerkmeesters, W. A. Beukers, A. C. A. Nolet, armmeesters, J. B. Nolet, Theod. Melchers, W. A. J. Wittkampf en H. R. M. A. van Gent. Voormelde heeren hebben zich bereid verklaard de bijdragen voor de feestviering in ontvangst te nemen. Ook kan men deze in de brievenbus der pastorie (Frankenland) brengen. Zij vertrouwen, dat deze bijdragen, te zamen met die welke in de St' Jan»- Parochie zullen gevraagd worden, zóó over vloedig zullen zijn, dat de 14 April door een extra-bedeeling ook voor de armen tot een feestdag kan worden gemaakt. Het Kerkbestuur heeft besloten tot altijd durend aandenken aan dit feest de tegen woordige catechismus-kamer langzamerhand in te richten tot Openbare Kapel ter eere van de H. Liduina, al waar dan hare kost bare overblijfselen dagelijks kunnen vereerd worden. Men wordt beleefdelijk verzocht het werk volk zoo veel mogelijk in de gelegenheid te stellen, om op den 14en April aan de feestviering deel te nemen. Gedurende de Novene zal de (volgens de plannen van den architekt J. Th. J. Kuypers) feestelijk versierde kerk den geheelen dag geopend en zullen de relikwieën der H. Liduina den geheelen dag uitgesteld blijven. Zaterdag-avond 7 uur zal het feest door het luiden der kerkklokken worden aange kondigd. De geloovigen worden verzocht te vlaggen op Paaschdag, bij de opening der Novene op 14 April, feestdag der H. Liduina en slui ting der Novene; en op Donderdag 17 April, sluiting van het Triduum in de St. Jans-kerk. Verder bevat het program nadere bijzon derheden omtrent de oefeningen op de verschillende dagen der Novene en is daarbij gevoegd een jubellied ter eere der H. Liduina en een smeekzang tot onze zalige stadge- noote. De feestviering in de St. Jans-kerk zal bestaan in een plechtig Triduum, aanvan gende Maandag 14 April en sluitende Don derdag 17 April. De bijzonderheden dezer feestviering zullen nader worden bekend ge maakt. Het aandeel in de lichting der nationale militie voor 1890 bedraagt voor de gemeenten 's Gravenhage 276; Delft 60; Rotterdam 391 Schiedam 57Leiden 84 en Dordrecht 70 lotelingen. Onze consul te Buenos-Ayres, de heer L. Van Riet, meldt van daar i. d. 4 Maart jl, In aansluiting aan net bericht van 21 Febru ari jl. dient gemeld te worden, dat de alhier heerschende financieele crisis een steeds dreigender aanzien verkrijgt (het goud-agio heeft het tot dusver onbekende cijfèr van 260 bereikt, d. w. z. papier dollar 260 goud dollar 100) en op alle takken van bedrijf in zeer toenemende mate een hoogst nadeeligen invloed uitoefent. Kooplieden, industrieelen, landeigenaren, kortom ondernemers op elk gebied, zijn verplicht hun zaken steeds meer in te krim pen, en als een natuurlijk gevolg daarvan is de plaatsing vanimmigranten uiterst moeielijk. Onder deze omstandigheden wordt aan alle belanghebbenden, onverschillig welk beroep zij uitoefenen, den ernstigen raad gegeven van een verhuizing naar Argentinië voorloopig af te zien. Deze Republiek zal de thans bestaande moeielijkheden zonder twijfel wel weder te boven komen, en dan opnieuw den weg van vooruitgang opgaan. Dat tijdperk van nieuw leven dient echter door landverhuizers afge wacht te worden. Thans treffen zij hier een land aan, dat gebukt gaat onder een crisis van beteekenis, waarvan het einde nog niet te voorzien is. Van Batavia wordt aan de Soer. Ct. ge schreven dat er sprake is van de uitzending van een commissaris-generaal naar Indië, om noodzakelijke bezuinigingen in te voeren. Naar wij vernemen, zal de termijn van 1 Mei, waarop de hangende spoorwegovereen komsten door de wet moesten zijn bekrach tigd, met 3 maanden worden verlengd. (St.) Door een der bladen het Centrum) wordt heden medegedeeld, dat de toestand van dr. Schaepman weder minder gunstig zou zijn, en hij gisteren eene keeloperatie heeft moeten ondergaan. Wij kunnen dit bericht in zooverre tegen spreken, dat de ongesteldheid bestaat in een lichte keelaandoening, die door een zeer gewone geneeskundige behandeling en eenige dagen rust geheel zal weggenomen zijn. 't Geval is van niet de minste beteekenis. (Msb.) Jl. Zondag had in de doleerende kerk te Maasland een eigenaardige plechtigheid plaats In de namiddag-godsdienstoefening hield Ds. Van der Velde zelf zijn pasgeboren kindje, slechts enkele dagen oud, ten doop, terwijl de doop werd bediend door Ds. Van Lummel, van Delft, daarvoor expres overge komen. Deze, voor onzen tijd ietwat vreemde han deling is historisch, zuiver gereformeerd en geheel naar den eisch van het bekende onge wijzigde doopsformulier, dat het afwezig zijn der moeder onderstelt, omdat de jong geborene in de eerstkomende godsdienstoefe ning behoort gedoopt te worden. Beide predikanten zijn kweekelingen van de Vrije Universiteit. (R. N.) Even twaalf uur gisteren-nacht brak er door een onbekende oorzaak een hevige brand uit ten huize van den winkelier in borstel en aardewerk R. aan den Verversdijk te Delft. Zijn kinderen, die op den zolder sliepen, werden met moeite achter over een muur in veiligheid gebracht. Gelegenheid om een en ander te redden, bestond er niet, aange zien alles in weinige minuten in lichtelaaie stond. In de gisteren-middag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft is het ver slag over 1889 uitgebracht. Na goedkeuring van het voorstel der directie omtrent het dividend enz. werd tot commissaris herkozen de heer Van Limburg Stirum. In de onmiddellijk na de gewone gehouden buitengewone algemeene vergadering is het voorstel tot uitbreiding van het kapitaal aan genomen met algemeene stemmen. Aanwezig waren 21 deelhebbers, vertegen woordigende 154 aandeelen. Op de gisteren in de bovenzaal van »Kras- napolsky" te Amsterdam gehouden vergade ring van aandeelhouders der s «Maatschappij tot Exploitatie van het dagblad Het Cen trum en van de Volkscourant is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. Eug. Gompertz als directeur-hoofdredacteur en in zijn plaats benoemd de heer Th. A. Koelman. Door den rechter-commissaris van Zutfen zijn te Apeldoorn de drie loodgieters en een timmerman gehoord, die Vrijdag en Zaterdag op de Herv. kerk gewerkt hebben, daar men vermoedt, dat door hun onvoorzichtigheid de brand, waardoor dat gebouw een prooi der vlammen werd, is ontstaan. De schrijver van de Haagsche kout in de Prov. Gron. Ct, deelt mede, dat de spoor-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2