GEMENGDE BERICHTEN. Handelsberichten. wegcontracten, door den hoofdambtenaar bij waterstaat mr. De Marez Oijens en den ad ministrateur bij financiën mr. VanBossemet zooveel zorg en studie, zooveel hoofdbrekens en berekening tezamengesteld, in de oogen der 100 westersche wijzen geen genade heb ben gevonden. De vijt rapporteurs zijn reeds eenmaal te zamen geweest, en het verslag over die spoorwegzaak zal een zoodanigen omvang verkrijgen, als nog nooit eenig rap port vertoond heeft. De heer Tak van Poort vliet moet de voorname leider en tevens de groote opposant zijn. Zijn mede werking waar borgt echter een belangrijk, zaakkundig rap port, dat, bij zijn verschijning over twee, drie weken vermoedelijk heel wat pennen in be weging brengen zal. »Van zijn kant heeft de Minister van Wa terstaat welwillend en gemoedelijk man als hij is,'niets verzuimd om het gemeen overleg te bevorderen, door herhaaldelijk met de rap porteurs samen te komen en te beproeven hen voor zijn opvatting te winnen. Komt de gewichtige overeenkomst »im schonen Monat Mai, als alle Iinospen sprangen," in behan deling, dan springt ook het Kabinet, wanneer de Tweede Kamer het aangeboden contract verwerpt, want het ministerie schijnt vast be sloten daarbij de kabinets-kwestie te stellen. »Of Minister Havelaar mèt de spoorwegen wet, óf geen van beiden I De voorname grief schijnt te zijn, dat de Rijnspoorweg te duur betaald zou wordem en daar de rekenmeesters het uiterste be proefd hebben en overtuigd zijn van het tegendeel, is er geen wijziging mogelijk ïc'est a prendre ou a laisser." De aandeelhouders in de Rijnspoorwegmaatschappij verkeeren eenigszins in zenuwachtigen toestand, gelijk het gemoedelijken renteniers betaamt. Of echter de Kamer, wanneer de regeering het »te zijn of niet te zijn" uitspreekt, het laatste zal gedoogen? »De Meimaand zal het leeren." Uit Stadskanaal wordt van 1 April gemeld. De arbeiders te Nieuw-Buinen en te Eks- loërmond hebben nu ook het werk gestaakt. In optocht trekken ze naar de veenboeren te Stadskanaal, om verhooging van loon te vragen. Door de tegenwoordigheid van vier huzaren, die te Nieuw-Buinen Zaterdag uit Deventer zijn aangekomen, en van de maré- chausfées alhier, gaat alles ordelijk toe. Op de stoomhoutzagerij van den heer Arnold J. van den Bergh te Osch waar een gedeelte van de arbeiders het werk had gestaakt, kwamen gisteren allen zich weder om werk aanmelden. Zij werden echter nog niet weder aangenomen. Gisteren-ochtend, omstreeks half tien ure, ontstond te Tilburg brand in een arbeiders woning van de dames Langereyt, op het Heike. Door den feilen wind sloeg de brand over op een blok woningen met rieten dak, eigendom van W. van Oers, die op tien meter afstand lagen. De woningen zijn alle totaal uitgebrand. Van de inboedels, die niet ver zekerd waren, werd een en ander gered. Een schipper van Leimuiden vond Zondag ochtend in den Poel bij Aalsmeer eene vol geladen schuit met zand, zonder iemand aan boord. Spoedig rees de gedachte bij hem op, dat er wel een ongeluk kon gebeurd zijn, wat spoedig werd bewaarheid, daar men later den schipper J. Helders, van Kudelstaart, opvischte. Hij laat eene jonge weduwe na. Nabij de Koog op Tessel zijn twee z. g, scheepjesschellingen, die blijkbaar tot broeks- knoopen gebezigd zijn geweest, daar ze met een zilveren schalm verbonden waren uit den grond opgedolven. De muntstukjes zijn bij zonder goed bewaard gebleven en dragen het jaartal 1678. Toen de schipper van een in de Doncksche haven te Bolnes liggend schip, gisteren in den vroegen ochtend zijn knecht, die zich des avonds in het vooronder had te ruste begeven, wilde wekken, vond hij dezen dood te bed liggen. De geroepen geneesheer con stateerde den dood door verstikking de man had een kolenvuur gebrand. De overledene P. K., van Ouderkerk a/d. IJsel, was een oppassend jonkman van 29 jaren. Een collecteur der staatsloterij in een der noordelijke provinciën heeft op een heel lot de f20.000 getrokken. Hij had dat lot aan een ander verkocht, doch deze kwam later terug en verzocht hem dit lot tegen twintig twintigste loten te ruilen. De collecteur voldeed hieraan en een paar dagen later viel op bet door hem teruggenomen lot de 120.000. Te Roermond is een vrouw door het ge recht haar woning uitgezet. Behalve zij zelf hielden daar een 7tal honden verblijf, die nooit op straat kwamen en 's nachts gere geld bij de bewoonster op bed sliepen. Als men weet, dat sedert vele jaren geen bezem of schrobber in het huis is geweest, dan kan men begrijpen, dat men met de oprui ming van al dat vuil niet wachten kon, tot de tijd van den grooten, officieelen schoon maak gekomen was. Hét geheele gebouwtje zal worden afgebroken en opnieuw opgebouwd. Eenige jongens te Strijp waren een pistool machtig geworden en kochten voor 8 cent kruitzij begaven zich naar een afgelegen plek om het pistool daar af te schieten, maar niemand durfde het aan, toen eindelijk de '14-jarige v. d. L. het waagde. Hij ontstelde echter zoo hevig door den knal, dat hij met moeite zich naar huis kon sleepen, en weldra tengevolge van den schrik overleed. Uit Brussel wordt aan het Handelsblad- van Antwerpen gemeld, dat de toestand van den afgevaardigde voor Hasselt, den oud-mi- nister Thonissen, »den waardigen Limburg- schen veteraan" geen hoop op herstel meer laat. Den 29n Maart is te Parijs door 21 ka nonschoten den volke aangekondigd dat de Eiffeltoren weer toegankelijk is gesteld. Ongeveer 10,000 personen hebben dien dag van de gelegenheid gebruik gemaakt, om van de hoogten van het gevaarte zich te verlus tigen in het panorama over de stad. Men zou gemeend hebben, zegt een der bladen, nog in de dagen der groote tentoonstelling te zijn. Te Roubaix werd dezer dagen een inter nationaal hanengevecht gehouden, waaraan niet minder dan 36 inzenders deelnamen. Den eersten prijs van 1000 frs. won een haan uit Emelghem, die reeds in 6 gevechten overwonnen had, den tweeden 500frs.—- een haan uit Belleghem en verder waren nog 3 prijzen van elk 225 fr. uitgeloofd. Groote sommen werden tegelijkertijd aan weddenschappen verloren. Het geheele getal ridderorden, die prins Bismarck bezit, bedraagt 103. Daarbij zijn er 14 in diamanten van groote waarde, nl. de Zwarte Adelaar van Pruisen, de Hohen- zollernster, het Kommandeurskruis van de zelfde orde, de Badensche orde van getrouw heid, de Beiersche orde van St. Hubert, de Saksische orden van de Kroon en van de Valk, de Wurtembergsche Kroonorde, de IJzeren Kroon van Oostenrijk, de Christus- orde van den H. Stoel, het portret van den Shah van Perzië, de St. Andreasorde van Rusland en twee Turksche ridderorden. Het oudste gedrukte boek, dat in Duitsch- land bestaat, is in het bezit gekomen van de koninklijke bibliotheek te Berlijn. Dit werk, dat tot de verzameling van professor Hirth behoorde, bevat een aantal Chineesche tormules en is getiteld: »Po-ku-Fu-lu". Het is gedrukt met houten letters, die omstreeks 1310 moeten vervaardigd zijn. In alle bedrijven in Oostenrijk gist het. Te Praag ijveren de letterzetters op rumoe rige wijs voor den 8-urendag en voor den alge- meenen vrijen dag op 1 Mei, wat de patroons geen van beide willen toestaan. Te Gablonz en Tamzwald, in Bohemen, hebben bijna alle werklieden der glasfabrieken den arbeid gestaakt, en te Marburg liepen 1500 arbeiders van de Zuidelijke spoorwegmaatschappij uit hun werk. Ook zijn op verscheidene plaatsen werkstakingen van schoorsteenvegers voorge komen. De nestor der rondzwervende Zigeuners, de OOjarige Kalocsay, is dezer dagen te Ro senberg in Hongarije overleden. Hij was geboren op den openbaren weg en had maar zelden onder een dak geslapen, daar de meeste nachten in zijn verplaatsbare tent werden doorgebracht. Men vond den ouden man van koude gestorven vóór de deur van een herberg liggen. Kalocsay was onder zijn stamgenooten zeer geacht om meermalen betoonden moed. Hij bezat kundigheden van verschillenden aard en sprak verscheiden talen. Het verschil in de mode van het vorige jaar en van dit aanstaande seizoen is zeer groot. Alle tournures en baleinen zijn ver dwenen de rok is glad en valt in losse plooien tot op den grond, zij is vrij lang, hetgeen voor wandel-costumes juist niet is aan te bevelen. Een mode, die dus algemeen belooft te worden, is, dat dit voorjaar zullen worden gedragen, shawls, niet de lange Indische, zoo lastig in 't dragen en geheel uit den tijd doch shawls van zachte lamawol in lichte kleuren, afgezet met breede franje, van bo ven geknoopt en eindigende in wollen ballen. Deze dunne, doch warme shawls, zijn zeer doelmatig, en kleeden net. Edison moet aan dokter Werner Siemens te Berlijn een brief hebben geschreven, waarin hij meldt, dat hij opnieuw aanmer kelijke verbeteringen in zijn phonograaf heeft aangebracht. BEURS TE SCHIEDAM, 3 April 1890. Makelaars f9. Moutwijn, J Commissie f9. Verhandeld tot f83/s. Stemmingonveranderd. Jenever f 14.50 Ct. per Heet. Amst. proef f 15.75. r, 1 Vereeniqinq f '1.30. Spoeling. Beurg ^_130>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3