Bij dit hummer teloor! een Bpessol. 13e Jaarg. Zondag 6 en Maandag 7 April 1890. No. 3653. V E R S C H IJ N T D A G E L IJ K S. PASCHÜN -SUB REX1T. Bureau: Boterstraat, E 39. Trijs van dit Itlad: Trijs der Adverteutiën P. M. B., pr. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEOAMSCH Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 23 Juni 1881 Stsblno. 124 Van 16 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. ƒ0.60 »0.I0 billijke Alleluja! Het groote feest der volkeren brak weder aan. Nadat het Paaschfeest eerst in Egypte, daarna tijdens de woestijn- reis herhaaldelijk was gevierd, werd het ein delijk eeuwen achtereer, in het groote mid denpunt van den Israelitischen godsdienst, onder het juichend feestgewoel en het broe derlijk bijeenkomen aller stammen, te Jeruza lem telken jare voortgezet, totdat de groote Verlosser Zijn werk had voltooid. Van nu af werd Gods naam ook groot onder de hei denen en klonk het Alleluja, eerst nog in Catacomben en schuilplaatsen, maar weldra in de basilieken en metropolen van Nicea, Constantinopel en Rome, om eindelijk in onze dagen, langs alle stranden en oorden der beschaafde wereld te worden voortgejubeld. Paschen is trouwens niet één enkel feest- geheim, maar het vloeit over van allerlei opbeurende gezichtspunten, die zich om de hoofdgebeurtenis der Verlossing groepeeren, alsof uitbottende boomen een liefelijk gehucht op de vlakte omkleeden en versieren. Eerst zeker is die Verrijzenis als voltooiing onzer Verlossing 1 Evenals het bloed van het oude Paaschlarn de Israëlieten voor den dood be hoed heett, zoo vergoot Jezus zijn beilbloed opdat wij, die dat bloed in een geheimzinnig S.icrament met heel onze ziel vereenigen, daardoor den slaanden engel van Gods bil lijke rechtvaardigheid zouden ontgaan. En omdat de Verrijzenis nude grootste getuigenis gaf aan alles wat Jezus had geleerd, zoo be groeten wij ook heden de Verrijzenis als het hechtste bewijs, dat hij het waarachtig Paasch- lam is geweest, die om onze zonden ter slachtbank werd gevoerd. Maar hoe ontelbaar zijn de zegeningen en heilbeloften, met die grootste aller zegeningen vereend 1 Heel de gezichtseinder van het menschelijk leven werd verruimd, want wat leerde de Verrezene Jezus op den weg naar Emmaus Hij leerde immers dat zelfs voor Hem het lijden de weg tot de glorie was geweest. Van nu af dus weet ook het lidmaat van Chris tus, vooral op Paschen, dat na iederen Cal- varie-weg het hem eveneens zal gaan als het zijn hoofd Christus is gegaan, mits hij een blijve door de liefde. Ja de dood zelf verloor zijn afschuwelijkheid, want Christus heeft hem geheiligd, hem het karakter van straf ontnomen, en wel zoo zeer, dat een der grootste lichten van 's Heeren kerk, de H. Paulus, immers durfde uitroepen O dood 1 waar is nu uw prikkel, waar is uw victorie Broeders, zoo roept weer de Kerk op Paasch-Zaterdag Als gij met Christus ver rezen zijt, zoekt dan wat hierboven is en niet wat op deez' aardewant gij zijt gestorven en uw leven is met Christus in God verborgen. Alweder welke rijke levens beschouwing 1 Zooals nu uw Heiland niet meer openlijk leerde en optrad, maar ver heerlijkt en groot, ook volgens de mensch- heid, Gode geniet, zoo geniet gij, o Christen, in het verborgene, de bruiloftsvreugde van uw eenheid met Christus, nadat gij nu di or de H. Sacramenten voor de zonde als dood zijt geworden, gelijk Hij voor de zonde dezer dagen stierf. En even hoog alweer de zinspeling op die oprechte bekeering in het epistel van Paschen. In herinnering aan het brood zonder deesem, dat de Joden heel hun Paaschfeest moesten eten, in herinnering ja, aan het opruimen van alles wat doorgist of doorzuurd was, roept het epistel ons toe: Broeders, zuivert u van den ouden zuurdeesem, teneinde gij een nieuw beslag zijt, want ons Paasch lam Christus is geslacht. Laat ons dus feest houden, niet met. het oude zuurdeeg, noch met zuurdeeg van boosheid en ondeugd, maar met ongezuurde brooden (in den geest) van oprechtheid en waarheid. En zoo zouden wij nog veel over Paschen kunnen zeggen. Was het niet een feest van wederzien voor Jezus' getrouwen en de her nieuwing van hun zoo geschokt apostolaat Viert niet de kerk in de veertig dagen tusschen Paschen en Hemelvaart in haren overrijken jubelenden koordienst het symbool van ons eigen verheerlijkt leven in den he mel Iedereen ook denkt aan de verschij ningen des Heeren, en hoe Magdalena de boetvaardige een der allereersten was, die Hij in Zijn glorie bezocht, getrouw aan Zijne liefde, gelijk Hij ook de verheerlijkte tee kenen der wonden had behouden. In alles is het Paaschfeest zoo heerlijk blijde en groot, dat wij als gedwongen worden van een juiste vertolking onzer overgroote vreugde te zien, om telkens in de diepste aandoening te herhalen Ja, Surrexit 1 Alleluja Alleluja 1 5 April '90. Het feit, dat Emin-Pacha, alias dr. Schnitz- ler, definitief in Duitschen dienst is getreden en reeds den 20n dezer met een grooten karavaan opnieuw de binnenlanden van Afrika zal intrekken, heeft door de geheele beschaafde wereld groot opzien gewekt. Het blijkt nu dat hij feitelijk tot Duitsch gouver neur-generaal in Oost-Afrika is benoemd. Wismann, die totnogtoe dien post vervulde, zal zich in den zomer om gezondheidsre denen terugtrekken en naar Duitschland wederkeer en. Emin-Pacha zal regelrecht op het Victoria- Nyanza aanrukken en van daar langs Oeganda naar de aequatoriale provincie, waar hij zijn oude aanhangers terstond hoopt te herwinnen. Behalve veel Duitsche officieren en 2000 Soedaneesche dragers, neemt hij eene groote hoeveelheid koop waren mede uit Zanzibar, waar hij schier alle winkels heeft leeggekocht tot groote erger nis der Engelschen, die zich de gevolgen dezer expeditie zoo zwart mogelijk voorstellen en er niets anders in zien dan eene poging om den Duitschen invloed in Midden-Afrika zoo veel mogelijk uit te breiden en den Engel schen handel afbreuk te doen. De Times vooral zijn een en al verontwaar diging over Emin's ondankbaarheid. Niet alleen vernietigt dr. Schnitzler door zijn han delwijze de vruchten van Stanley's expeditie, maar, zegt het City-blad, hij werpt zich in de armen van Engeland's mededingers. En- gelsch kapitaal is om zijnentwil gebruikt. Stanley's expeditie ging van de vreeselijkste ontberingen vergezeld vele menschenlevens gingen verloren en Stanley wachtte een vol jaar op den talmenden Emin om hem uit de handen zijner vijanden te verlossenen nu loopt Emin tot de Duitschers over en laat zich door dezer hulp terugbrengen naar zijn oude Egyptische provincie, niet echter als Egyptisch gouverneur, maar als Duitsch beambte. Van Duitsche zijde werd echter hierop geantwoord,dat Schnitzler lo zelf een Duitscher

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1