BIJVOEGSEL BiniienJandsclie Berichten. Parijsche Kroniek. GEMEiXGDE BERICHTEN. een geïllustreerd Feestnummer, behoorende bij de van 6 en 7 APRIL 1890. De Administratie van de Nieuwe Schie- damsche Courant bericht bij deze, dat ter gelegenheid van den plechtigen feestdag der H. Liduina, den 14n April aanst., door haar zal worden uitgegeven waarvan een groote oplage zal verspreid WORDEN. Advertentiën, welke men in dit feest nummer wenscht opgenomen te zien, moe ten uiterlijk Donderdag aanst. worden ingezonden. Vervolg.) De minister van financiën heeft bepaald, dat de jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen bij meting voor het recht van patent in liet dienstjaar 1890/91 zal zijn de letter J. aldus afgebeeldj De hoofdcommissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde ei gendommen heeft 11. Maandag haar laatste ver gadering gehouden, waarna de voorzitterjhr. mr.Schorer,aande commissie en den secretaris een diner heeft aangeboden. Bij verschillende korpsen infanterie zullen proeven genomen worden met ransels, gevuld met pakjes patronen voor het repeteergeweer. Deze ransels zijnbestemd om gebruikt te wor den tot het gemakkelijk aanvullen van munitie naar de tirailleurslinie. Uit Vlodrop (grensstation) wordt aan de N. R. Ct gemeld Pruisen beeft den uitvoer van steenkolen verboden dientengevolge zijn 40 ledige wa gens van den Grand Central Beige, voor Gladbach bestemd, tot verder vervoer door de Pruisische Maatschappij geweigerd. Donderdag-avond hebben belanghebbenden bij den steenkolenhandel te Amsterdam een vergadering gehouden met eene commissie uit de steenkolen werkers, die hooger loon vragen. De besprekingen waren van strikt privaten aard wanneer een afdoend resul taat door de onderhandelingen wordt bereikt, zal de uitslag der pogingen tot schikking worden medegedeeld. Het gedeelte van lietMerwede-Kanaal, dat geopend wordt, is het gedeelte Smal Weesp Nichtevecht, waarvan voor de scheepvaart tusschen Utrecht en Amsterdam een groot gerief te verwachten is. Naar men wil, zijn door den minister tot brug-en sluiswachters schippers benoemd, welke maatregel der schipperij zeer ten goede zal komen. Dinsdag-middag werd op last der justitie te Zutphen het lijk opgegraven eener vrouw, ten einde een onderzoek naar de oorzaak van den dood te kunnen doen. Omtrent den uitslag van dat onderzoek kan nog niets met zekerheid gezegd worden. Donderdagvoormiddag ontstond een hevige brand bij den broodbakker en winkelier Wil- lemsen te Pannerden, wiens huis en bijna de gansche inboedel een prooi der vlammen werden. Slechts weinig werd gered. Oorzaak niet bekend. Alles was verzekerd. Uit Eisden (L.) wordt ons gemeld Een Zigeunersbende, 200 personen sterk, heeft sedert jl. Donderdag haar tenten op geslagen op den weg bij Visé. De Belgische maréchaussees poogden haar denzelfden dag over de Nederlandsche grenzen te leiden, do.ch dit mislukte, daar de Neder landsche politie de noodige voorzorgsmaat regelen had genomen. Heden (Dinsdag)werd een paar uit den troep door den echt ver bonden. Dit lokte, natuurlijk, veel nieuws gierigen. Men is benieuwd, te vernemen wat onze Belgische naburen met dit volkje zullen be ginnen, nu een overzetting over de Neder landsche grenzen weinig kans van slagen heeft. T »Hoe minder wij vergaderd zijn, hoe beter. «Laten wij dus zoo spoedig mogelijk uiteengaan »en zoo laat mogelijk weer terug komen." Dit waren de zeer openhartige, doch zeker minder vleiende woorden die de afgevaardigde Mr. Duqué de la Fauconnerie zijne confrères in de zitting van Zaterdag naar het hoofd slingerde, toen er over den vacantietijd, dien de Kamer ging nemen, moest gestemd wor den. De datum waarop de werkzaamheden zullen hervat worden,.werd op 6 Mei aan staande bepaald. Het is reeds meermalen waargenomen, dat het land het best gere geerd wordt als die wettemakers hier naar hunne haardsteden zijn teruggekeerd en de zaken er eerder bij winnen clan verliezen. Nu ten minste zullen de ontevredene slachters der abattoirs van la Vilette niet naar de Kamers kunnen gaan manifesteeren en is de kans aanmerkelijk verbeterd, dat wij den In Mei daarvan ook zullen bevrijd blijven. Dezen dag was namentlijk door de werklieden uit gekozen om ten gunste der beperking der werkuren te betoogen. De minister Con- stans schijnt besloten die bewegingen op straat met kracht tegen te willen gaan, het geen door een ieder zal worden goedgekeurd want zoo als hij zeer juist aanmeikte: »Ik »heb, zoo zeide hij, volkomen vertrouwen in «het gezond verstand der arbeiders maar ik sheb dat in het geheel niet in hen die hun «schijnen te moeten leiden." Die leiders zijn gewoonlijk of paedagogen of niet werkende werklieden en bederven hier zoowel als elders de zaken waarmede zij zich ongevraagd be moeien. Dat prins von Bismarck voor goed van de politiek afscheid heeft genomen wordt nu zelfs door de ongeloovigsten niet meer betwijfeld. Het schijnt als een droom dat onverwachts ontslag, dat zoo-eenvoudig in zijn werk ging. Wij kortzichtige menschen dachten, dat de dood alleen dien reus zoude kunnen vellen doch in eenige uren, op een teeken van Wil helm II, werd de machtigste minister der 19de eeuw op nonactiviteit gesteld. Hij kon nog geen twee jaar geleden bij den dood van Federik III dezen val niet verwachten, daar hij, toen van een gekroond tegenstander be vrijd, zyn dictatuur zag verjongen en zijn vu- rigsten bewonderaar en hartstochtelijken leer ling den troon bestijgen. Een ieder voelt bij dezen donderslag bij een onbewolkten hemel zekere angstige gewaarwordingen en vraagt zich af, wat staat ons nu te wachten. Bij keizer Wilhelm II is halsstarrigheid de overheerschende trek van zijne onbuigzame natuur. Van zijn jeugd af heeft hij zijn wil weten door te zetten, zal nu die krach tige wil dienen om den vrede te bevorderen of over het menschdom de rampen des oorlogs te doen losbranden 't Hier beschouwde men Bismarck als de slagboom, die den soms ontstuimigen nog jongen vorst, tegenhield, doch wat zal nu de personeele regeering van Wilhelm II, die na het ontslag van Bis marck onvermijdelijk wordt, ohs brengen Als wij op de aanwijzingen door hem zelf gegeven, mogen afgaan, dan schijnt hij voor het oogenblik zich rreer met zijne binnen- landscbe aangelegenheden dan met de buiten- landsche staatkunde te willen bezighouden en wie zegt ons of die oorlogszuchtige niet heeft ingezien dat die nuttelooze slachtingen wel eens tot zijn schande konden eindigen en dat hij voor zijn onverzadigden roemzucht naar andere heldenfeiten en lauweren moet uitzien. Velen zien in de afgeloopen confe rentie het bewijs dezer meer vredelievende houding, waardoor de kansen voor oorlog belangrijk zijn verminderd. Laten wij hopen dat het vertrouwen daarin de zaken zal op beuren die in vele landen wel wat rust noodig hebben om er het vroegere welvaren te zien terugkeeren. Door de verleende dispensatiën is dit jaar de vaste niet zwaar geweest en de verster vingendie ons waren opgelegd, niet grootdoch als het waar is, wat in deze week uit Bour- deilles in het departement van Dordogne gemeld werd, dan is het zwaarste vasten niet meer de moeite waard om over te spre ken. Daar zoude eene vrouw, Zélie Bou- rion genaamd, leven, die in geen acht jaren gegeten heeft. Daar dit verhaal geheel ongeloofelijk voorkomt, zijn haar reporters van dagbladen gaan bezoeken, en als men die mag gelooven, en wie zoude aan de waar heidsliefde dezer heeren twijfelen, dan is deze vrouw een waar wonder. Zelie Bourion is thans in de veertigjaren oud en was getrouwd met den koster der kerk van Bourdeilles. De vier kinderen uit dit huwelijk geboren, zijn allen gestorven en de arme moeder gaf daarna teekenen van krankzinnigheid. In haar geestverbijsteringen waande zij altijd haar man te zien die in hun eten een witte poeder mengde en toen haar vader, die bij hen inwoonde, kort daarop stierf, beschuldigde zij haren man hem vergiftigd te hebben. Eenige maanden hierna kwam zij weder tot haar verstand en verloor toen haar man zoodat zij alleen overbleef. Het isvan dit tijdstip af datzij voorgeeft niet meer gegeten te hebben en wel op een waarschuwing haar van boven gegeven, zoodat vele eenvoudige lieden, die haar van nabij kennen en in dit jaren lange vasten tenvolle gelooven, haar voor eene door buitengewone genade begif tigd wezen beschouwen. Sedert nu ruim veertien dagen is Zélie in het hospitaal van Bourdeilles onder toezicht van twee liefde zusters, die haar altijd bewaken, en de doc tor die haar bezoekt, heeft verklaard, dat van hot brood, dat hij iederen dag versch medebrengt, niets is genomen, en dat hij nog eenige weken zijn beslist oordeel wil opschor- sen, doch nu reeds moet bekennen geen verklaring van dit zoo ongekend verschijnsel te kunnen geven. y>Paques-jleuries", zooals het volk hier zeer eigenaardig Palmzondag noemt, was dit jaar schitterend schoon In de donker blauwe lucht zweefden kleine wolkjes als dons zoo licht en niet in staat de stralen der warme zon te verduisteren. Onder de voorportalen der kerken werden de bergen gewijde pahn door de geloovigen, talrijker op dien Zondag dan op eiken anderen feestdag, van de honderden verkoopers en verkoopsters, waar onder veel Italianen, gekocht. Van de oudjes, gebogen onder de jaren en zorgen tol de jonge schoone maagd, frisch als de lente- zelf dragen allen het groene takje, dat zegen en geluk zal aanbrengen en dat de liefheb bende moeder, ja zelfs de sceptieke vader, thuis gekomen, in het wiegje van het aange beden kind of bij het kruisbeeld boven hun eigen legerstede hecht. Paschen zal ditmaal inderdaad een groene Paschen zijn en nu de natuur het feest der opstanding met haar verrukkelijke jonge bla deren en bloesems zal mede vieren, mogen wij Christenen toch niet ten achter blijven, door het oude zuurdesem af te werpen om gezuiverd en herboren tot een hooger, beter leven te verrijzen. Parijs, 22 Maart,4 April 1890. Fidélius. Eene vrouw te Delfgauw, de weduwe P. Neelemau vierde dezer dagen haren 95n ver jaardag. Zij kan gerust zijn, dat haar geslacht niet spoedig zal uitsterven, want zij had 9 kin deren, 08 kleinkinderen en 130 achterklein kinderen. Bij iemand te Breda had een gerechtelijke verkoop plaats. De man had wel eens hooren zeggen, dat alles wat »spijkervast" was, niet van de hand gedaan mocht worden, en had die bepaling naar zijn eigen goedvinden en voor-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5