"laatste berichten. Maandag 14 April, Kerkelijk vastge stelde feestdag derH. Liduina, om 10 uur de Solemneele Hoogmis, op te dragen door den hoogeerw. pater Provinciaal der Predikheeren. Des avonds óm 7 uur Plechtig Lof en dé lofzang Veu.i. Creator, om den Zegen des II. Geestes over de vereering af te bidden. Daardoor wordt het Tridiuum geopend, dat de drie daaraanvolgende dagen wordt gevierd. Tentoonstelling' van Kunstnijverheid en Vrouwelijke fraaie handwerken. Hoogst opwekkend klonk dan ook onder het lof het korte inleidingswoord van den hoog- eerw. Pastoor, die ons naar aanleiding van den tekst in David's psalmen: Beat.ua popu- lus, qui scit iubilationem. Gelukzalig het volk dat weet te jubelen, de hooge waarde schetste van dat gebeente, die dorre beende ren me, naar den mensch gesproken, geene waarde hebben, maar groot en kostbaar wor den in het oog des geloofs, omdat zij de over blijfselen zijn van Haar, die de tempel des H. Geestes en het werktuig van Gods genade is geweest. Willen wij in waarheid over Liduina's glorie jubelen, zoo besloot de hoog- eerw. heer Lans, dan moeten ook onze lichamen tempels van den H. Geest en werktuigen van Gods genade zijn. Met opgewekte geest drift werd na deze schoone rede de jubel zang van de H. Luduina aangeheven, nadat te voren, aan het einde der Novene-oefening, de smeekzang tot onze zalige Stadgenoote op treffende wijze was gezongen. Na het Lof vertoefde de Apostolische In ternuntius nog eenigen tijd in de pastorie waarna ZE.xc., vergezeld van den secretaris der internuntiatuur, de eerw. heer Bovieri, met den trein van 8,59 naar 's Hage terugkeerde. Aan het station werd hem door eenige leden van de feestcommissie uitgeleide gedaan. Parochie van den H. Joannes den Dooper. Heden is het program der feestelijkheden, welke ter gelegenheid van de Pauselijke bekrachtiging der openbare vereering, sinds onheugelijke tijden aan de H. Liduina ge bracht, in de parochie van den H. Joannes den Dooper zullen gevierd worden, verschenen. Een Triduum wordt plechtig gevierd in de Parochiekerk, (terwijl in de Bijkerk, aan den Singel, op den 14n April, den Kerkelijken feestdag der H. Liduina, om 9 uur een So- lemneele H. Mis opgedragen, en des avonds orn 6 uur het Lóf gehouden zal worden. Op alle drie de dagen van het Triduum zal in diezelfde kerk 's morgens om 8 uur de H. Mis gezongen worden.) De Commissie die de leiding der feesten op zich heeft genomen, is samengesteld uit de volgende heeren W. C. van Meegen, pastoorJ. van der Burg, J. W. M. van Gent, Th. J. Siemes, kerkmeesters, P. F. J. van der Heijden, W. J. M. Nolet, J. Th. Wittkampf, M. J. Wouterlood en Fr. H. H. Zoetmulder. Persoonlijk zullen de leden dier Commissie, heden Dinsdag te beginnen, langs de huizen de giften inzamelen, die ieder der burgers gemeend heeft Liduina ter eere af te zonderen. Mochten de giften toerekend zijn, zoo zal tegelijkertijd den armen eene buitengewone bedeeling worden gedaan. De Commissie spreekt verder den wensch uit, dat zal gevlagd worden op Maandag 14 au Dinsdag 15 April ter eere van de H. Liduina tot erkentelijkheid aan Mgr. den Bis schop van Haarlem, die de Heilige Maagd op die dagen Persoonlijk komt vereeren als mede op Donderdag 17 April, den dag der sluiting van het Feest, waarop Zijn Excellen tie do Apostolische Internuntius bij Z. M. den Koning, in onze stad aan de Heilige Liduina hulde komt brengen. De feestelijkheden in de kerk zijn als volgt ingericht Onder dat Lof zal een Predikatie gehouden worden, strekkende tot inleiding van de plechtigheden. Dinsdag 15 April, om 10 uur Pontificale H. Mis, op te dragen door Z. D. Hw. Mgr. C. J. M. Bottemanne, Bisschop van Haarlem. Des avonds om 7 uur Solemneel Lof, waar onder Predikatie door den zeereerw. pater P. M. van Es, van de Orde der Predikheeren. Woensdag 16 April, om 10 uur Pontifi cale H. Mis, op te dragen door Z. Hw. den Prelaat van Berne, Abt der Orde van de Witheeren van Premonstreit. Des avonds om 7 uur Solemmeel Lof, waar onder Predikatie door den zeereerw. pater P. van Bergen, van de Congregatie der Redemptoristen. Donderdag 17 April om 10 uur de Plechtige II. Mis op te dragen door Z. Ex Mgr. Aristide Rinaldini, apostolisch internuntius bij Z. M. den Koning, en des avonds om 6 uur sluiting der plechtigheden in een Groot Lof, dat mede door mgr. Rinaldini zal gecele breerd worden. Onder dit Lof de Predikatie door den zeereerw. pater W. van Nieuwen- hof, van de Sociëteit van Jezus, waarna de Lofzang Te Deum Laudamus. Zij die wenschen voor het Triduum, te beginnen op Maandag 14 April tot en met Donderdag 17 April, een plaats te bekomen in de kerk, zullen daartoe in de gelegenheid gesteld worden. Er zullen namelijk stoelen worden aangezet. Donderdag aanst. 10 April zullen die plaat sen te bezichtigen zijn vanaf des morgens na de H. Mis van 9!/2 ure. Op dien dag na den middag om half vier, zal aan de meest biedenden het zitrecht op die plaatsen voor de aangegeven dagen worden gegund. Opening. In de groote zaal der Officieren-Vereeniging was Zondag-namiddag circa een ure een uit gelezen publiek te samen gekomen. Daar hadden zich met de leden der Schiedamsche Kunstvereeniging vereenigd de Burgemeester en verdere leden van het dagelijksch bestuur dezer gemeente, eenige gemeenteraadsleden en andere genoodigden, waaronder de dames, leden der jury voor de vrouwelijke fraaie handwerken, en de heeren jury-leden voor den wedstrijd van Kunstnijverheid. Ruim een ure schaarde zich de leden der Schiedamsche Kunstvereeniging en de genoo digden in een kring nabij het orkest en onder het zacht ruischen der fontein nam de heer E. M. Beukers, Voorzitter der S. K. V. het woord. In een schoone toespraak heette hij de aanwezigen welkom. De Vereeniging ge voelde zich er door vereerd, dat zij in zoo grooten getale aan hare uitnoodiging gevolg hadden gegeven. De Schiedamsche Kunst vereeniging, die steeds groote belangstelling- voor de kunst betoond heeft, had in 't voor jaar van 1890 een moeilijke taak aanvaard. In oprechte waardeering van het streven, dat zich in onzen tijd meer en meer openbaart, om den werkman te verheffen, den kunstzin hij hem aan te kweeken, besloot zij ook iets in 't belang van deri werkman te ondernemen. Aan deze gedachte dankt het aanzijn deze Tentoonstelling, die in een edelen wedstrijd de werklieden der verschillende vakkeu ver eent. De S. K. V. had hare taak met schroom aanvaard, doch alras bleek het haai', dat haar streven met sympathie werd begroet en mocht zij van vele zijden steun ondervinden. Een uitgelezen dameskring had met den nijveren handwerksman gewedijverd, om deze Tentoonstelling zoo volledig en belangwekkend mogelijk te maken. De Voorzitter bracht dan ook op dit oogenblik innigen dank aan allen, die tot het welslagen dezer Tentoon stelling hadden medegewerkt. Dank op de eerste plaats aan het gemeentebestuur, dat door een goed besluit de taak der S. K. V. zoo zeer had verlichtdank aan het dames- I comité dat, waar de krachten van den werk- man te kort schoten om deze Tentoonstelling voor allen belangwekkend te maken, op zoo edele wijze tusschen beiden kwamom het ontbrekende aan te vullendank ook aan de jury-leden voor de vervulling hunner moeilijke taak. Ook allen die buiten onze stad tot het succes dezer Tentoonstelling hadden bijge dragen, bracht de Voorzitter der S. K. V. warmen dank, als het centraal-comité voor den wedstrijd van handwerkslieden in Neder land en het bestuur van de academie van beeldende kunsten te Rotterdam voor de betoonde welwillendheid evenzeer werden het bestuur der Officieren-Vereeniging, dat zoo bereidwillig zijne zaal voor de Tentoonstelling beschikbaar stelde, en de dames bestuurde- lessen voor degebrachte offers dank gebracht. Ten slotte bracht de heer Beukers liarte- lijken dank aan de werk lieden voor hunne vele inzendingen en aan de dames-inzendsters ter bekroning en verzocht daarna den Bur gemeester, de aanwezige genoodigden in het bezoeken der Tentoonstelling wel te willen voorgaan. Alvorens de heer Van Dijk van Matenesse aan deze vreindelijke uitnoodiging gevolg gaf, bracht hij den Voorzitter dei' S. K. V. zijnen dank voor diens schoone rede. De Tentoon stelling zou het bewijs leveren dat de Schie damsche werkman en de Schiedamsche dames hadden samengewerkt om haar zoo luisterijk mogelijk te doen zijn. Van harte verheugde Hij zich over den goeden uitslag en verze kerde dat het gemeentebestuur zijnerzijds gaarne had medegewerkt om het succes dezer Tentoonstelling te verzekeren. Alsnu ging de Burgemeester de aanwezi gen voor in het bezoeken der Tentoonstelling, Ons bestek voor heden gedoogt niet, nu reeds met de beschrijving der onderschei dene inzendingen een aanvang te maken. Een vluchtige blik in het rond geworpen bracht ons tot de ervaring, dat aan het uiteinde der zaal voor het buffet zich geëx poseerd een huis- en slaapkamer-ameuble ment in renaissaiice-stijl, beiden uit de ma gazijnen R. Schnabel alhier. Verder trekken op de Tentoontelling bijzonder de aandacht de inzendingen van de heeren G. .1. Vincent Co., kunstsmeden; .1. Kemp, fabrikant van badtoestellenJac. Mak in diverse toestellen ter verwarmingen verlichting G. Schiebaan machineriën en zeker ook niet het minst de fraaie handwerken der dames. In een volgend nummer hopen wij aan deze en andere inzen dingen ter Tentoonstelling eene meer aan dachtige beschouwing te wijden. Van de bekrooningen vermelden wij voor heden wegens onze beperkte plaatsruimte, alleen die in de afdeelingVrouwelijke fraaie handwerken hebben plaats gehad. No, 1. Een Pronkhanddoek, borduursel, Mej. Th. Broekhals, le Prijs-, No 7. Een Theeblad kleedje, Méj. M. Rijntem, le PrijsNo 8. Een Antimacasser, geknoopte guipure, Mevr. Kimmijser—Boogaerd, le Prijs; No 13. Een Werkmand, schilderwerk op Fluweel, Mej. E. Visser, le Prijs No. 17. Een Nachtzak, (Holbeinwerk) Mej. M. v. d. Sman, le Prijs; No. 18. Een Tafellooper-macramé, Mej. J. Berkelaar, le PrijsNo. 3 een Tafellooper- macramé, Mej. C. Bronkhorst, Wed. H. Mak, 2e Prijs (Te koop), No. 4. Een Canapé-kus sen, geknoopte guipure, Mej. H. Mak, 2e Prijs (te koop); No. 8. Een Courantendrager, lederen bloemen, Mej. W. van Waas, 2e Prijs; No. 15. Een Nachtzak, Mej. A. Stolk, 2e PrijsNo. 16. Een TheebJadkleedje, Jon- gejuffr, M. B. v. Beekum, 3e Prijs. De zeereerw. heer Baroncini, afgetreden auditeur bij de pauselijke legatie te 's Hage, heeft heden voor goed de residentie verlaten en de reis naar Rome aangenomen. De In ternuntius en de nieuw opgetreden secretaris deden hem uitgeleide. De dienstbode te 's-Hage, op wie jl. Zater dag door een huzaar een moordaanslag werd gepleegd, is nog in leven. Twee kogels zijn reeds uit het lichaam verwijderd, zonder dat deze operatie voor haar kwade gevolgen ge had heeft. Er bestaat nog kans op haar behoud. Wisselkoersen le Kntteritain. Per Telegraaf. Londen kort. f 12.06 Disconto 4 pCt. Parijs - 47.87s 3 y> Antwerp. - 47.82s 3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3