s- 13e Ja Donderdag 10 April 1890. VERSCHIJNT DAGELIJKS. ar o. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: ikmm.. 1» Prijs der Advertentiën een geïllustreerd Feestnummer, ALGEMEEN OVERZICHT. WW NIEUWE S COURANT. Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.Ï) ipiiiiM.ïfs':!:;'.:-.!- Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De Administratie van de Nieuwe Sciiie- damsche Courant bericht hij deze, dat ter gelegenheid van den pleciitigen feestdag del II. Liduina, den 14n April aanst., door Haar zal worden uitgegeven WAARVAN EEN GROOTE OPLAGE ZAL VERSPREID WORDEN. Advertentiën, welke men in dit feest nummer WENSCHT OPGENOMEN TE ZIEN, MOE TEN uiterlijk Donderdag aanst. worden INGEZONDEN. AFRIKA. Uit Zanzibar wordt van gisteren geseind Bana Heri en Iehasi hebben zich gisteren met het overschot hunner troepen aan Wiss- mann overgegeven. Tusschen Stanley, die gisteren naar Brus sel op reis is gegaan, en de Britsche Oost- Afrikaansche maatschappij bestaat naar het schijnt eenig geschil. Blijkens hetgeen hij te Alexandrië aan den correspondent van de Times vóór zijn vertrek heeft medegedeeld, keurt hij het ten hoogste af, dat die maat schappij aan Russische en Engelsche adel lijke personen toestaat, vrijelijk op haar ge bied ter jacht te gaan, waarvan deze jagers gebruik maken om op groote schaal eene slachting onder de dieren aan te richten en ongehinderd geheele kudden te vernielen. Stanley meent, dat wanneer die maatschap pij zoo handelt, het beter ware dat de Duit- schers haar gebied inlijfden, daar deze zulk een dierenmoord, die voor de toekomst groot nadeel oplevert, niet zouden gedoogen. Dr. Peters en luitenant Tiedemann moeten nabij Kaviron verblijf houden. Tiedemann is gewond. AMERIKA. Uit New-York wordt geseind, dat het Congres der Vereenigde Staten het wetsont werp heeft aangenomen, betreffende verplich te landing van Europeesclie landverhuizers op Ellisland. Het comité voor spoorwegen en kanalen, bij bovengenoemd Congres, heeft een gunstig rapport uitgebracht op het wets ontwerp tot aanleg van een scheepvaartkanaal rondom den Niagara-waterval. In Peru "fieerscht groote opgewondenheid tengevolge der verkiezing van den President. De Regeering heeft een besluit uitgevaardigd, waarhij alle openbare staatkundige betoogin- geu verboden worden. Generaal Nicolas Pierolas, de oud-dictator, is eergisteren ge vangen genomen, beschuldigd van toeleg om eene omwenteling te doen plaats hebben. Tusschen de Regeering en den electoralen raad bestaat greote oneenigheid omdat de j Raad gehoorzaamheid geweigerd heeft aan het bevel van de Regeering om een lid toe te laten, dat door den prefect onwettiglijk benoemd is. De maire, diens adjunct en drie leden van den Raad, zijn gevangengenomen. Er hebben echter geen wanordelijkheden plaats gehad. Een Engelsch eskader werd eergisteren verwacht. DUITSCHLAND. De Reichsanzeiger bevat de keizerlijke kabinetsorder, waarhij de Rijksdag op 6 Mei aanst. wordt bijeengeroepen. Volgens de Freisinnige zeitung zou de Keizer niet onge negen zijn een verantwoordelijk rijksministe rie in het leven te roepen. In een schrijven, door Caprivi aan Crispi gericht, verklaart de Rijkskanselier, dat hij steeds zijn ambt zal trachten te vervullen overeenkomstig de denkbeelden van zijnen voorganger, die het uitvloeisel waren van des Keizers wil en van de vredelievende Duitsch-nationale gezindheid. Hij richt der halve tot Crispi het verzoek, ook hem in goed vertrouwen medewerking te verleenen, opdat het drievoudig verbond en deszelts vrucht, de vrede verzekerd hlijve. Deze brief draagt,naar van Italiaansche zijde ver zekerd wordt, geen diplomatiek, maar een zuiver privaat karakter. Een der Zuid-Duitsche bladen deelt mede dat Von Caprivi onlangs aan het diner 't welk te zijner eer door Von Bötticher ge geven werd, op een tot hem gerichte vraag ten antwoord gaf, dat reeds in Februari de Keizer hem gevraagd had, of hij kanselier wilde worden. De Tiamb. Correspondent bevestigt dit en de Germania besluit er uit, dat dus al het zoeken naar Bismarck's reden van ontslag geheel overbodig is en het geschil tusschen Keizer en Kanselier reeds definitief was op 24 Februari, den dag dat Bismarck te Berlijn kwam en weigerde 's Keizers de- creeten te contrasigneeren, terwijl hij tevens de handelsportefeuille nederlegdeal het andere is bijzaak. Veelzeggend voor de stemming in industri- eele kringen is de verklaring, door dr. Beu- mer als woordvoerder van den grooten Verein für Wahrung Rheinisch-Westfali- scher Wirtschaflsinleressen in het vakblad Stahl und Eisen afgelegd. Dr. Beumer ver klaart zich beslist tegen het plan tot het houden eener groote tentoonstelling te Ber lijn of elders in Duitschland, aangezien de Duitsche nijverheid na de gebeurtenissen van i den laatsten tijd alles behalve in een stem- ming verkeert om tentoonstellingen aan te leggen, maar veeleer de toekomst, die nog zeer zorgelijke dagen brengen kan, ernstig tegemoet ziet. Gisteren besloten 700 werklieden hij de Koninklijke spoorwegfabriek te Tempelhof nabij Berlijn op 1 Mei den arbeid te staken, omdat de directeur hun het deelnemen aan eene vergadering verbood. FRANKRIJK. De gewezen minister Raynal heeft eer gisteren in eene vergadering te Bordeaux een rede gehouden, waar hij op de scheuring wees, die in de Boulangistische partij is ontstaan en die de ineenzakking der partij is. Het land moet thans met vasten wil werkzaam zijn voor de oplossing der sociale en economische kwestiën. Het moet het streng doorgedreven protectionisme, dat ons noodlottig zou zijn, vermijden. Ofschoon de geneesheeren hun gunstige meening betreffende den ziektetoestand van den keizer van Brazilië volhouden, heeft Dom Pedro, (die sedert eenigen tijd te Pan verblijft) op zijn verzoek de HH. Sacramen ten der stervenden ontvangen. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Keizer Frans Jozef is gisteren naar Mun- chen vertrokken. De werkstaking der metselaars duurt voort. Bedenkelijke samenscholingen te Neulerchen- feld maakten de tusschenkomst van politie en troepen -loodig. De Regeering onderhandelt met het gou vernement te Sofia over eene handelscon ventie. PORTUGAL. Het officieele blad te Lissabon bevat een besluit, waarhij de vrijheid van drukpers wordt gewaarborgd en een besluit betreifende de rechterlijke hervormingen het recht van vereeniging en vergadering. Verder maakt hetzelfde blad een besluit der Regeering bekend waarbij een afzonder lijk ministerie van openbaar onderwijs in het leven wordt geroepen om zich uitsluitend met dien tak van openbaren dienst bezig te hou den. De heer Arroyo is tot minister van dat departement benoemd. De lieer Julio Vilhe- na is benoemd tot minister van koloniën ter vervanging van den heer Arroyo. Naar luid van geruchten heeft de regee ring met Parijsche bankiers eene leening gesloten van vijftig millioen francs tot den aankoop van nieuwe oorlogschepen in Duitsch land Frankrijk, Italië Oostenrijk en Noord- Amerika. Voor den bouw van vier kruisers mogen Engelsche scheepbouwers niet mede dingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1