Het gesticht voor Roomsch-Katholieke blinden te Grave. BINNENLAND. De organen der oppositie kanten zich hef tig aan tegen de decreten der Regeering, die zij als een staatsgreep brandmerken. SPANJE. Generaal Salzedo heeft in een onderhoud met een medewerker van het blad el Pais verklaard, dat Spanje behoefte heeft aan nieuwe mannen en aan eene volledige staat kundige reorganisatie. In den Senaat heeft generaal Daban eene heftige rede tegen den minister-president Sagasta gehouden. Hij voegde hem toe dat hij ISagasta) zich de pronunciamentos ten nutte heeft gemaakt, zonder zijn leven te wagen. Als militair, vervolgde de spreker, zou ik de bevelen gevolgd hebben van den minister van oorlog, die mij een arrest heeft opgelegd, maar als senator heb ik alleen te buigen voor den wil van den Senaat. Ten slotte zeide hij, dat Sagasta het land misleidt en 's lands instellingen in gevaar brengt. De minister van oorlog en van justitie verdedigden vervolgens den maatregel tegen generaal Daban. Uit het jaarverslag over 1889, ons wel willend tei ïri zajre gezonden, blijkt dat de directie van dit gesticht van liefdadigheid zich mag verheugen in eene toenemende belangstelling, en voorspoed geniet bij haar edel streven om de arme blinden het lijden te verzachten. Het getal verpleegden steeg in het afge- loopen jaar van 59 tot 70; de hieruit voort spruitende toename van zorgen vond evenwel tegenwicht in het aantal correspondenten dat met 43 verhoogd, het vermeerderen der inkomsten krachtig bevorderde. Van de verpleegden zijn er in het afge- loopen jaar twee in het gesticht overleden, terwijl hetzelve door drie werd verlaten ook twee van dezen zijn sedert overleden de derde verdient voor zich en zijne moeder het onderhoud met manden-vlechten, dat hij in 't gesticht heeft geleerd. Behalve het manden en stoelenvlechten en allerlei andere soorten van nuttige hand werken leeren blinden ook 1 e z e n, s c h r ij- v e n en rekenen, waartoe in de laatste jaren de leerwijze van Braille is ingevoerd, over het succes waarvan de directie hoogst voldaan is. In 't verslag is het »Braille-alphabet" eenigs- zins verklaard, hetgeen evenwel bij oninge- wijden het raadsel nog r.iet oplost hoe een blinde uit een chaos van stippen en prikjes zijn zinnen bouwt en vlug lezen kan als ware hij ziende. De directie begrijpt dit blijkbaar ook wel en noodigt daarom belangstellenden dringend uit zich aan het instituut eens te komen overtuigen van het succes harer leer wijze. Ten slotte doet de directie zeer be grijpelijk een warm beroep op de voortdu rende aandacht der menschenvrienden, ten einde door het verkrijgen van ruime bijdragen alsmede door voordeelige plaatsing der ver schillende fabriekaten, meer en meer te kun nen voldoen aan de dringende behoeften van zoovele jamirerfijk getroffen natuurgenooten. In de naamlijst der verpleegden treffen wij ook eene stadgenoote aan C. G. S., die hare opname dankt aan de bemiddeling der cor respondenten alhier, mevrouwen A. van der Heijden Fock en R. JansenHoek, welke dames steeds gaarne bereid zijn tot het ge ven van inlichtingen welke in 't belang van gesticht of verpleegden mochten verlangd worden. Een woord van aanmoediging tot Schiedam, 9 April 1890. Z. M. de Koning heeft f1000 geschonken aan de Hervormde Kerk te Apeldoorn. Blijkens bericht van den gezant der Fran- sche Republiek is, met het oog op de voort durende woelingen in Dahomey, het gedeelte der slavenkust tusschen de grens van de Duitsche en Fransche bezittingen der Popos en de oostelijke grens der Fransche bezit tingen van Porto Novo, met ingang van 4 dezer in staat van blokkade gesteld. Ter verbetering van eene onjuistheid in ons verslag van de St Liduina-feesten, dient dat bij deplechtigheid in de O. L. Vrouw Visita tie-kerk op II. Zondag door den Apostolischen Internuntius vóór den aanvang der H. Mis niet werd aangeheven het Asperges me maar het Vidi aquam, zooals ieder die met de voorschriften van het Kerkelijk ritueel van den Paaschtijd bekend is, reeds zal hebben opgemerkt. Ook verzuimden wij melding te maken van de schoone versiering in palm- en dennen groen, die langs den rand van het zangkoor is aangebracht. Daarop h aide hij een mes uit zijne woning en sneed en stak zijn slachtoffer waar hij maar kon. Plotseling zakte Zuidema onder het uiten van een gil ineen, en de inmiddels toege snelde agenten van politie bemerkten dat hij vreeselijk verwond was. Zij vervoerden hem daaiom naar het politiebureau, alwaar de politiedokter, de heer J. Reijenga, de eerste hulp verleende. Deze geneesheer constateer de dat 2 ribben gebroken waren nabij den ruggewervel, die ook beschadigd was voorts dat zich eene diepe wond vertoonde tusschen de 7e en 8e rib, welke wond tot in de borstholte was doorgedrongen, terwijl alle rug spieren waren doorgesneden. Op het hoofd had Zuidema twee wonden van 8 en 5 centime ter lengte, terwijl twee slagaders waren doorgesneden. Vermoedelijk zal Zuidema, die in het Aca demisch Ziekenhuis is opgenomen, het leven er niet afbrengen. Westerveld werd nog dienzelfden nacht gearresteerd. (N. R. Ct.) Volgens het Handelsblad hebben onder scheidene hoofdofficieren en kapiteins der infanterie van boven de 55 jaren vanwege den minister van oorlog eene »vingerwijzing" ontvangen in den loop van dit jaar hun pen sioen aan te vragen. Naar het Nbl. v. h. Kant. Oosterh. ver neemt, zal op 17 April e. k. door de Staten der provincie Noord-Brabant voorzien worden in de vacature in de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ontstaan door het over lijden van den hoogedelgestr. heer H. M. Smits. Uit goede bron vernemen wij, dat deanti- rev. partij te Delft, als candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer zal stellen den heer G. Van Herwaarde gepensionneerd kapitein ter zee, wonende te Arnhem. (R. N.) j Te Vlaardingen en te Maassluis gaat een J adres onder de kuipersbazen rond, dat zal verzonden worden aan den minister van ju- stitie. Adressanten verzoeken daarin een wijziging te brengen in enkele artikelen van de Arbeidswet, wat betreft het in dienst hebben van jongens beneden de 16 jaren. Omstreeks 8 uur in den ochtend van 6 dezer, brak te Sloten (N.Holl.) een hevige brand uit in de bouwhoeve van J. Vlegels, in den grooten Ypolder onder die gemeente. De bewoners waren naar de vroegkerk. Van den inboedel heeft men nog het een en ander kunnen redden, maar van de paarden zijn eenige in de vlammen omgekomen. De oor zaak is onbekend. Men schrijft ons uit Apeldoorn Gisteren-avond was de lucht alhier één vuur gloed en, er op uitgaande, kwam men spoedig tot de ontdekking, dat er nabij Kootwijk een hevige boschbrand was. Tegen elf uur was de brand op zijn hevigst. Een zeer groote uitge- sti ektheid stond toen in brand. Er zijn ook zeven boerderijen afgebrand, die alle 'bij dit bosch gelegen waren deze streek heette de Harskamp. Evenals in den regel bij boschbran- den was er aan blusschen niet te denken. De i wind stak nog al op, zoodat de vlammen sterk aanwakkerden, en menschen waren er te weinig om het vernielend element te beteugelen. Eenige der verbrande bosschen behoorden tot de domeingoederen van Z. M. j den Koning. (77. jyr.) Naar het Limb. Nieuwsblad van goeder hand verneemt, heeft Pruisen den uitvoer van steenkolen, bestemd voor Parijs, gewei gerd. Uit Tolen wordt aan de N. R. Ct. gemeld Een oppassend landbouwerszoon, W. F. genaamd, gisteren-avond per tram van Ber- gen-op-Zoom terugkeerende, heeft, terwijl hij naar zijnen afwaaienden hoed wilde grijpen, het evenwicht verloren en is van de in vol len gang zijnden tram gevallen. Beide bee- nen werden hem door den laatsten personen wagen verbrijzeld. Naar Tolen vervoerd zijnde, zijn heden-nacht beide beenen bene den de knie geamputeerd. De toestand van den ongelukkige is naar omstandigheden redelijk. het steunen van deze schoone inrichting Hieenen ook wij, onzen lezers waarlijk niet te mogen onthouden. Een bloedig drama is in den nacht van Maandag op Dinsdag te Groningen in de Ruiterstraat aldaar afgespeeld. Aldaar woont zekere G. Westerveld, wiens woning eene verzamelplaats is van lieden van het laagste allooi van beiderlei kunne. Toen in genoemden nacht te ongeveer 2 uren een tweetal pakjesdragers, een van welke Jan Zuidema heet, die woning wilden bezoeken, wenschte Westerveld hen niet te ontvangen op grond dat ander bezoek te zijnen huize aanwezig was. De pakjesdragers verwijderden zich echter niet, waarop Westerveld een schop greep en Jan Zuidema daarmede hevige slagen toe bracht, totdat de steel van de schop brak. DELFT. Door eenige tabaks- en sigaren handelaars te dezer stede worden pogingen in het werk gesteld om van hun beroepsge- nooten te verkrijgen, dat zij hun magazijnen op Zon- en feestdagen na 2 uur 's middags zullen sluiten, om op die wijze tot een ge deeltelijke Zondagsrust te komen. DEN HAAG. Eene commissie bestaande uit leden der Ned. Herv. gemeente heeft aan deii kerkeraad alhier voorgesteld het afschaf fen der voorlezers, omdat daardoor tusschen de f 1000 en f 1500 zou worden bespaard, dat voor godsdienstonderwijs zou kunnen worden besteed. De commissie is tevens van oordeel dat het voorlezersambt verou derd is en alleen uit gewoonte wordt gehand haafd. A PELDOORN. Zondag a. s. zal in de kapel van het koninklijk paleis Het Loo het Avond maal worden gevierd, waaraan ook, voor zoo ver de ruimte dit toelaat, zal kunnen worden deelgenomen door leden der Hervormde ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2