bekroningen. Tentoonstelling van Kunstnijverheid en Vrouwelijke fraaie handwerken. GEMENGDE BERICHTEN. meerite alhier wier kerkgebouw onlangs is afgebrand. OOSTVOORNE. Met den bouw van het badhuis alhier wordt ijverig voortgegaan. Een flinke eet- en leeszaal wordt er thans bijgebouwd. Tal van families hebben weder kamers besproken. De Tentoonstelling van Kunstnijverheid en Vrouwelijke fraaie handwerken mocht zich gedurende de beide Paaschdagen met een buitengewoon druk bezoek vereerd zien. Ruim 2000 personen hadden haar Maandag-avond bij het sluiten reeds bezocht. Heden namen wij weder een kijkje in de tentoonstellingszaal: In de afdeeling beeld houwers trekt de eenige inzending ter bekroning, die de eerste prijs verwierf, een pilasterkapiteel van den heer A. Kok door zijne fraaie bewerking zeer de aandacht. De steenhouwers toonden door inzending van verschillende grafmonumenten en naamstee- Uen, dat ook onder hen liefde voor het vak in ruime mate gevonden wordt. Onder de inzendingen der ivoor- en kunstdraai ers moeten een ivoren breibakje, dito ser vetring en manchetknoopen om hunne fijne bewerking bijzonder worden genoemdde heer G. Schiebaan is hier de eenige inzender hij verwierf voor geheel zijne expositie den 2en prijs. De inzendingen der meubelmakers bestaan nevens eenige kinder-speelmeubelen, o. a. uit twee violen en vioolkast. Een dames schrijfbureau van den leerling Cappetti toont dat deze het reeds ver in zijn vak gebracht heeft. Onder de inzendingen der timmer lieden verdienen een naaidoosje van den leerling Pieter Kool en een turfbak van A. Wensvoort bijzondere vermelding. Menige huismoeder zou gewis die voorwerpen gaarne in bare huishouding geplaatst zien. Een krulslede van J. Plooij is vooral daarom ver meldenswaard, dat zij, oogenscliijnlijk slechts voor een persoon bestemd, door een bijzondere inrichting ineen oogwenk voor tweepersonen kan dienst doen. Na de inzendingen der tim merlieden verdienen die der kuipers ook bijzonder genoemd te worden ze werden allen bekroond. Ook de metselaars en sme- d e n lieten zich op deze tentoonstelling niet onbetuigd. Onder de inzendingen der k o- perslagers verdient een beker, geheel ge dreven, den bewerker, Herm. Töns, wel veel arbeids gekost hebben; de eerste prijs dien het verwierf, is dan ook wel verdiend. Voor heden moeten wij ons tot deze in zendingen bepalen, en deelen wij hieronder den uitslag der bekroningen mede. Vooraf dient echter opgemerkt te worden, dat vele inzendingen, die op de Tentoonstelling bij zonder de aandacht trekken, slechts ter op luistering zijn ingezonden en dus niet voor bekroning in aanmerking konden komen. De jury meende echter eene eervolle vermelding te moeten toekennen aan de inzendingen uit de magazijnen R. Schnabel, die van de firma G. J. Vincent Co. en van mevr. Broekhals- Volkert, welke gewis deze onderscheiding ten volle verdienen. de prijs zilveren medaille. Leerlingenprijzen 2e bronzen le pr. bronzen med. 3e diploma. 2e diploma. A Handwerkslieden en Leerlingen Beeldhouwers. No. i. Pilasterkapiteel le prijs en f5, prijs van de Redactie der Schie- damsohe Courant, A. Kok. Ivoor- en Kunstdraaiers. No. 2. Een Ivoren breibakje, zes dito plaatjes voor schilder werk, een dito waaier, een dito broche, een dito hand met zilver, een dito medaillon, een dito servetring, een dito schilderpalet, een dito groote broche met knoppen, een dito kleine broche met knoppen, eenige dito ge sneden beestjes, twee dito manchetknoopen, 2e prijs G. Schiebaan. Meubelmakers. No. 3. Eenige kinderspeel- meubelen, 2e prijs M. P. Feltzer, no. 7 een dames-schrijfbureau, 2e leerlingenprijs, L. Cappetti. Steenhouwers. No. 8. Een naamsteen, 2e prijs P. van den Berg, no. 9. een grafmonu ment, 2e prijs K. Doesburg, no. 10. een twaalfvlak met diversen steenslag, 3e prijs A. C. Verdijsseldonck, no. 12. een grafmonu ment, 3e prijs B. H. Heijster, no. 15. een (kantoor)-naambord, le leerlingen-prijs J. J. Doesburg. Kuipers. No. 16. Een buffetstel. 2e prijs J. de Vos, no. 17 een buffetvaatje, le prijs van denzelfde, no. 18 een bodemloos vat in houd 11/2 liter, 3e prijs J. A. Ritman. TimmerliedenNo. 19. Een bloemenstan- daard, 2e prijsP. Slavenburg, no. 21. een turf bak, 3e prijs M. Westerveld, no. 22. een dito, le prijs en f2.50 A. Wensvoort, no. 24. een afsluithek, 2e leerlingen-prijs J. van Riet, no. 25. een naaidoosje, le leerlingen-prijs Pieter Kool, no. 26. een krulslede, 3e prijs J. Plooij, no. 29. een wandbetimmering met teekening, le leerlingen-prijs Adolf van der Kleij Jr. no. 30. een landhek, 3e prijs J. A. Wesbeek. Koperslagers. No. 35. Een Beker, geheel gedreven, le prijs Herm. Tons, no. 36. een Kruisstuk uit éen stuk, bestuursprijs f 5, J. A. Stieber. Wagenmakers. No. 38. een bokkenwagen, le prijs en f 10, A. Jordaans Jr. Scheepmakers. No. 39. een haringlogger met teekening (onvoltooid), 1 /44 ware grootte, le prijs J. S. van der Ster, no. 40. een visch- logger (Schiedam I), 1 50 ware grootte, le prijs W. Tak, no. 41. een barkschip (onvol tooid), 1/94 ware grootte, le prijs A. A. van Leeuwen. Mandemakers. No. 44. een slagersmand, no. 45 een Leest, no. 46. een spoormand, van denzelfde, le leerlingen-prijs J. Nieberg. Schoen- en Laarzenmakers. No. 47, een paar dames-molieres, 2e leerlingen-prijs W. van Deursen, no. 48. een paar kinderschoentjes 2e leerlingenprijs Jan van der Most. Behangers. No. 49. een kamerschut, 2e leerlingen-prijs D. van Meurs. Huisschilders. No. 50. Een teekening par ketvloer, le leerlingen-prijs Jan van der Most no. 51. een pilaster met marmeren tegel versiering, 2e prijs Theod. Rovers, no. 53. plafonddécoratie, 'ie prijs J. A. Meijer, no. 54 inlegwerk van denzelfde, 2e prijs, no, 59. inlegwerk 3e prijs G. van Meurs Gz. no. 60 Tegelversiering, 3e prijs L. de Vogel, no. 64. eikenhout, 2e prijs Joh. Plooij Jz., no. 65 wit marmer van denzelfde, 2e prijs, no. 67. een tafeltje (inlegwerk) ,van denzelfde, le prijs en f'5, no. 68. een dito dito van den zelfde, le prijs en f5, no. 73. Eikenhout, le prijs Jan de Vos, no. 74. Marmer, le prijs en f5, prijs van de Redactie der Schie- damsche Courant van denzelfde, no. 76 marmer, 2e prijs N. J. Marks, no 77. eiken hout van denzelfde, 2e prijs, no. 82. tegel- beschildering, le leerlingen-prijs C. Plooij, no. 83 twee tegels van denzelfde, le leerlin- gen-prijs, no. 87, tegelwerk, le leerlingen prijs Jan Tulleners. Typografen. No. 90. Een programma muziekuitvoering, 2c prijs C. L. Moerman. Beoefenaars van Pennekunst. No. 91. Drie diploma's, 3e prijs J. Koorengevel. Graveurs. No. 93. Een Houtgravure met afdruk, le leerlingen-prijs W. de Goederen. Boekbinders en Kartonwerkers. No. 94. een grootboek, le prijs S. J. A. Boekhout, 1 no. 95. een grootboek, 2e prijs C. Hommel. no. 96. een kartoordoos met indeelingen van t denzelfde, 2e prijs. j Machinerieën. No. 100. Landmachine, 2e j prijs R. Ritmeester, no. 101. fabriekstoom- machine, 2e leerlingen-prijs H. A. M. Roe- lants J.Jz., no. 102. stoommachine met ketel, le leerlingen-prijs A. W. van den Berg, no. 103. boot-stoommachine, le prijs P. K. Prins, no. 104. Een lubricator zelfsmeering voor stoom-cylinders, 2e prijs D. L. Ingelse. Teekeningen. No. 107. plan van een villa en voorgevel woonhuis, aanmoedigings-diploma J. Bos. Leerlingen van den heer C. Gips Az. no. 108a Achilles, P. M. Sneijders de Vogel b. Fragment Arm, van denzelfde, f. Pruimen- tak, van denzelfde, le leerlingen-prijs g. Eikeltak, 2e leerlingen-prijs M. P. Feltzer. Afdeeling Burgeravondschool. j. Socrates, 2e leerlingen-prijs J. Plooij, Leder snijwerk. No. 109. [Proeven van leder snijwerk, 2e leerlingen-prijs R. Drektraan. Electriciteit. No. 111. Groote Rhumkorf, kleine dito, dito dito, electrische rotatie machine, geheel open electrische schel, elec- trisch hek, electrische motor, electrische roos voor dames, electrische heerenspeld op das, drie electrische lampjes, een electrisch lampje (klein), twee magneten, ilesch element, twee accumulators, een Geislersche buis, diploma van het bestuur G. Schiebaan. No. 113. Canapé-tafeltje (blad van post zegels), le prijs G. Schiebaan. Bloemisten. No. 115. Een bloemenmand met bloemen, le prijs C. B. van Vooren. No. 116. Een krans, le prijs denzelfde. Naar het gerucht de ronde doet, heeft zich een notaris in het arrondissement Roer mond van zijne standplaats verwijderd, na latende een aanzienlijk deficit. Als een bewijs, dat sommige leden van de schoone sekse haar kracht nog in iets anders dan in haar oogen zoeken, kan dienen, dat een boerenmeid te Hof van Delft, die bij de volkstelling opgaf te zijn vrijgezel, in dienst bij de boerestand, werkzaam bij de boere, en boere-meid", tevens op een telkaart in vulde, dat zij het bedrijf uitoefende »ten rekening van de vrouw" en daarbij als kraclitswerktuigen bezigde «boenders en bor stels". Verder vulde zij andermaal in boe renmeid te zijn en voegde er tevens hij dat zij »nög blind nog doofstom" was. Zaterdagmiddag is, in een veewagen van den lokaaltrein, waar tien kalveren in wer den vervoerd, tusschen Wapenvelde en Heerde brand ontstaan, die zoo spoedig toe nam, dat te Heerde de kalveren moesten afgemaakt worden, daar ze alle reeds erg door den brand geleden hadden. Drie jongelieden hadden zich te Harlingen geruimen tijd vermaakt met in een boot in de Nieuwe Willemshaven te zeilen. Een van hen stelde daarop voor nu ook eens op zee te gaan; doch de beide anderen achtten den wind daarvoor te sterk en lieten zich aan wal zetten. De derde, een jongeling van twintig jaar, leerling der zeevaartschool, en studeerende voor 2den stuurman, zette zijn plan door, met het ongelukkig gevolg, dat ten noordwesten der stad de boot omsloeg en de invarende verdronk. De boot is later binnengebracht, doch men heeft nog geen lijk gevonden. De ouders van den ongelukkige wonen te Haarlem. Zondag-avond is te Jorwerd aan de spoor lijn LeeuwardenStavoren eene jonge vrouw bij het uitstappen onder den trein geraakt, waardoor haar de beide beenen zijn afgere den. Met denzelfden trein is zij naar Sneek vervoerd, alwaar zij onmiddellijk onder genees kundige behandeling is gekomen, die de sta tionchef inmiddels per telegraaf ontboden had. Zij is echter na een hevig lijden over leden. Verleden week stiet men bij het afgraven vandenbovengrondin het veen van den vrijheer vori Landsberg, in het op vier uren afstand van Winterswijk gelegen Pruisische dorp Velden, op den in den grond staanden alge- knotten stam van eenen voorhistorischen eikeboom. De boom vertoonde op het dikste

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3