890. saterdag >r VERSCHIJNT DAGELIJKS. »j?aarg'. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Advertentie» een geïllustreerd Feestnummer, ALGEMEEN OVERZICHT. Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver- zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1S81 Sisblno. 124.Ï) Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Sc HIED A M SC HE COURANT NIET, m.var het nummer van Zondag 13 en Maan dag 14 April, zal zijn dat ter gelegenheid van den plechtigen feestdag der H. Liduina, aanst. Maandag ochtend ZAL VERSCHIJNEN. Het feestnummer zal voor niet-geabon- NEERDEN AAN ONS BUREAU EN BIJ DE BOEK HANDELAREN a 10 CTS TE VERKRIJGEN ZIJN. Zaterdag-avond verschijnt de Nieuwe keizer Wilhelm, heeft keizer Frans Jozef een persoonlijk schrijven van den Duitschen Keizer overhandigd, waarin deze, naar het heet, de uitnoodiging tot bijwoning der Oos- tenrijksche legeroefeningen in den aanstaan den zomer aanneemt, maar vermoedelijk ook andere punten bespreekt. - Volgens de Pol. Corr. heeft de Duitsche ambassadeur prins Reuss, tevens een schrijven van Ca- privi aan Kalnoky overhandigd, en werd hierin zoowel als in den brief des Keizers nadrukkelijk verklaard, dat üuitschland vast houdt aan de vredes-politiek en de triple- alliantie. De Pester Lloyd zegt, dat eene wisseling van nota's tusschen Berlijn en Weenen heeft getoond dat er volkomen overeenstemming bestaat tusschen Caprivi en Kalnoky. Caprivi heeft onder meer Oostenrijks politiek ten aanzien van de Balkanlanden voor Duitschlands belangen nuttig verklaard de onafhankelijk heid van Oostenrijks politiek in het Oosten is dezelfde als de onathankelijkheid van Duitschlands politiek tegenover Frankrijk. De sociaal-democratische fractie in den nieuwen Rijksdag zal, naar de Post meldt, aanstaanden Zondag te Dresden een besluit nemen omtrent een stilstand, als betooging, van alle werkzaamheden op 1 Mei. FRANKRIJK. De verkiezingen voor den gemeenteraad te Parijs zijn bepaald op 24 dezer. Het gerucht dat de Regeering eene expe ditie naar Dahomey voorbereidt is onjuist. Het regenseizoen aldaar is een beletsel voor het ontschepen van troepen. De regeering zal bij de Kamers ook geen enkel crediet voor eene expeditie aanvragen. De Regeering heeft geene mededeel ing ont vangen omtrent de afschaffing van het pas stelsel aan de Duitsch-Fransche grenzen. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt van gisteren ge seind Het geschil tusschen Engeland en Turkije wegens liet vuren van het fort Fao op Engelsche officieren is uit den weg ge- AMERIKA. De berichten nopens de werkstaking te Chicago luiden ernstig; tengevolge van de staking onder de timmerlieden zijn duizen den stukadoors en metselaars mede zonder werk. De beweging breidt zich uit buiten Chicago afdeelingen van de vereeniging van timmerlieden over geheel Indiana sluiten er zich bij aan. De vAmerikaansche Arbeiders bond" steunt de werkstakers, die een ar beidsdag van 8 uur en een loon van 40 dol lar-centen per uur eischen. De werkgevers verklaren deze eischen onmogelijk te kunnen inwilligen, en liever den geheelen zomer zonder werk te willen blijven. Een langdu- rigen strijd is waarschijnlijk. Het Canadeesche parlement heeft gisteren Cartwright's amendement op liet regeerings- tarief ontwerp verworpen, welke amendement der voorgestelde verhooging der belastingen bestreed. De minister van financiën zeide het wordt tijd dat Canada een eigen belas tingbeleid volge, zonder zich naar Noord- Amerika te richten, waar reciprociteit met Canada altoos wordt toegezegd maar nooit komt. Cartwright betoogde zijnerzijds, dat het regeeringsbeleid een handelsoorlog met Noord - Amerika zal uitlokken. DUITSCHLAND. De Reichs-Anzeiger maakt den Franschen tekst openbaar van het slotprotocol der con ferentie tot bescherming van werklieden. Keizer Wilhelm zal, volgens den Rhein. Kurier, deze week een bezoek brengen aan de te Wiesbaden vertoevende keizerin van Oostenrijk, den 20n aan koningin Victoria, te Darmstadt. Den 25n April komt de Kei zer te Bremen, waar men groote toebereid selen maakt voor een feestelijke ontvangst. Daarna gaat Z. M. jagen in de Vogeezen- Men verzekert, dat de koning der Belgen nog in deze maand een bezoek zal brengen, aan keizer Wilhelm, en wel op verzoek van den Keizer. Generaal graaf Von Wedell, adjudant van ruimd door de veroordeeling van den Turk- schen kapitein tot eene gevangenisstraf van zeven maanden. Naar gemeld wordt, bera men de hoofden der Cretensers eene expe ditie naar het eiland. Aangaande deServisch-Buigaarsche kwestie deelt het officieuse Fremdenblatt mede, dat de berichten van de Times in deze zaak geen geloof verdienen. Het blad loochent, dat graaf Kalnoky het gouvernement van Sofia heeft aangeraden om aan de eischen van Servie toe te geven, en daarbij de terugroeping te vragen van den Bulgaarschen agent te Bel grado Mince witsel). De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering heeft er zich enkel toebepaald, om aan de beide regeeringen van het Balkan-schier eiland bezadigdheid aan te raden, zonder verder op de kwestie in te gaan. ROME. Z. H. de Paus ontving Dinsdag de geluk- wenschen van het H. College der kardinalen bij gelegenheid van het Paaschfeest. Vol gens de Kreuzzeitung hield de H. Vader een toespraak, waarin gezinspeeld werd op den algemeenen poiitieken toestand. Den vori- gen dag had Z. H. den buitengewonen ge zant van H. M. de koningin van Engeland in atscheids-audiëntie ontvangen. Op Goeden Vrijdag bezocht prinses Louise van Engeland de basiliek van den H. Lau- rentius te Rome, waar zij werd rondgeleid door een Italiaanschen pater Capucijn, die langen tijd in Engeland op missie is geweest. De liooge bezoekster bezocht het graf van Pius IX en teekende haar naam in het daar gereedliggende boek. Den volgenden dag ontving dezelfde pater den Britschen staats man lord Hartington, die vergezeld was van den Engelschen gezant bij het Vaticaan en ook een bezoek aan het graf van Pius IX bracht. In den avond van Goeden Vrijdag is te Rome door Z.Em. den kardinaal-vicaris in het gebouw van den St. Pieterskring de voet- wassching verricht aan de dertien armen, die daarop met ruime geschenken begiftigd werden. Door de in grooten getale opge komen leden van den Kring, werd daarna aan de honderd in vrijheid gestelden het Paascbmaal opgediend. Tal van prelaten waren bij de plechtigheid aanwezig. SPANJE. Prins Heinrich van Pruisen bracht deze week een bezoek aan het Spaansclie hof. Een gala-diner werd op het Escuriaal ter zijner eer door de Koningin-Regentes gegeven. De ministers van buitenlandsche zaken, van oorlog en marine namen er aan deel. Toch wordt verzekerd, dat de reis van keizer Wilhelms broeder geen politiek doel heeft. Gisteren-avond is de Prins weder naar het Duitsche eskader, voor Cadix ten anker, ver trokken. De conferentie tot bescherming van den industriëelen eigendom, stelde vast, dat een centraal bureau voor het inschrijven van in ternationale fabrieks- en handelsmerken te Rome zal worden gevestigd en nam het voorstel aan tot het tegengaan van valsche

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1