merken van oorsprong en kwaliteit van koop waar, benevens dat tot verleenen van voor rang van uitvinders, gedurende 6 of 12 maanden, op hunne vinding, na de aanmel ding aan de bureaux. BINNENLAND. Schiedam, 11 April 1890. W ij vernemen, dat aanst. Zondag-avond ten 71/2 ure Z. D. Hw. mgr. C. J. M. Bottemanne, bisschop van Haarlem, te dezer stede zal aankomen, om Maandag in de O. L. Vrouw \'isitatie-kerk, en Dinsdag in de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper, de Pontifi cale H. Mis op te dragen, en de H. Liduina in haar eigen geboortestad te vereeren. Dit vereerend bezoek is ons gewis in dezen sehoonen feesttijd een nieuwe rede tot vreug debetoon. Wij meenen dan ook onze ka tholieke stadgenooten te moeten opwekken, om reeds Zondag-avond de Vaderlandsche driekleur, zoo het eenigszins kan met den Schiedamschen wimpel, uit hunne woningen te doen wapperen. De commissie van rapporteurs der Tweede Kamer voor de spoorwegovereenkomsten zal heden haar verslag vaststellen. Nu de behandeling der overeenkomsten, betreffende de nieuwe regeling van de spoor weg-exploitatie in de Staten-Generaal niet kan zijn afgeloopen vóór den termijn, op 1 Mei a. s. in die overeenkomsten gesteld,heeft de Regeering aan elke der drie betrokken Spoorwegmaatschappijen voorgesteld dien ter mijn te verlengen tot 1 Augustus a. s. aan de Zaan. Rogge was hier 8604 last, tegen 1050 aan de Zaan. (Ned. Bakk. Ct.) Naar men verneemt, zullen evenals in vo- rige jaren, gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus a. s., weder zoogenaamde, sPa- nopticumtreinen" loopen, van Den Haag, Rot terdam en Arnhem over den Rijnspoorweg naar Amsterdam. De biljetten voor die trei nen, welke aan de stations verkrijgbaaar worden gesteld, zullen ditmaal recht geven op een bezoek aan het Panorama, aan de tentoonstelling inhetbelang der veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen, en aan het Panopticum. bedwongen werd door twee spuiten en een handspuit. Gelukkig, dat de wind gunstig was voor de gasfabriek, die aan het bran dende perceel grenst. Het Kamer morgen werpen tot Ma: alsdan van de voornemen bestaat, dat der Staten-Generaal, de Eerste nadat zij de aanhangige kleinere wetsont- zal hebben afgedaan, zal uiteengaan aridag 5 Mei e. k., ter behandeling van de pensioenwetten en casu quo definitieve begrooting van koloniën. Naar men verzekert, zegt het Dbl. v. Z.-H. zal de Tweede Kamer tegen den 22n April worden bijeengeroepen. Bij eenige boekhandelaars te Rotterdam ligt ter teekening een adres aan den ge meenteraad, houdende verzoek om de wei landen ten W. van de Nieuwe Plantage aan te koopen en van het geheel een Park te maken. De heer jhr. mr. Witsius de Savornin Lobman, advocaat te 's-Hage, een der leiders van de anti-revolutionnaire partij, zal zich in het begin van Mei naar de Transvaal be geven, ten einde zich wellicht in een werk kring daar te lande te vestigen. In Leiden heeft zich het zeldzame geval voorgedaan, dat een kiezer verzoekt zijn naam op de kiezerslijsten te schrappen, omdat die daarop niet behoort voor te komen. Hij wenscht uit dien hoofde »van den noodeloozen last, aan de uitoefening van den kiezersplicht verbonden, ontheven te worden". Burgemees ter en Wethouders stellen voor op dat ver zoek afwijzend te adviseeren, op grond dat des adressarits naam terecht op die lijsten is gebracht. Als curiositeit deelen we mede, dat vol gens de officieele maandelijksche opgave begin dezer maand geen korrel tarwe te Amsterdam aanwezig was, tegen 1110 last Op 20 April a. s. zal te Utrecht van wege den Bond van klerken, werkzaam aan de kan toren der directe belastingen en accijnzen, eene algemeene vergadering gehouden wor den, om te beraadslagen over middelen tot verbetering van hun toestand. Te Groningen is op een vergadering, uitgeschreven door de Timmerlieden-Veree- mging «Door eendracht sterk", besloten aan de patroons mede te deelen, dat de knechts besloten hebben om van 28 April e. k. den werktijd vast te stellen op 11 uur per dag, loopende van 's morgens 6 tot 's avonds uur, met inbegrip van twee uur schafttijd, welke naar overeenkomst kan verdeeld worden en het loon te bepalen op ten minste 17 cents per uur, terwijl over werk met 3 cent per uur meer betaald wordt. Werden inden laatsten tijd te Steenwijk de bijeenkomsten van het «Leger des Heils" on gemoeid gelaten, op tweeden Paaschdag zijn die weder door ongeregeldheden gestoord. De hulp der politie moest worden ingeroepen die dan ook de rumoermakers uit de verga derzaal verwijderde. De gemeente Dieren leed een gevoelig verlies door den dood van haar geliefden herder, den zeereerw. heer B. J. M. De Cruyff, in den nog jeugdigen leeftijd van 47 jaren. i Uit Zevenaar en omliggende gemeenten j zijn gisteren ruim 700 arbeiders naar Duitsch- land vertrokken, om daar gedurende de zomermaanden, deels in de kolenmijnen, deels op de steenfabrieken en ook wel bij den veldarbeid werkzaam te zijn. De hoogeloonen aldaar lokken velen aan. Nader wordt uit Vlodrop gemeld, dat het eerste bericht als zoude Pruisen den invoer van steenkolen verboden hebben, in strijd is met de waarheid. De Pruisische maatschappij heeft wel een 40-tal ledige wagens geweigerd, maar alleen tot besparing van de kosten van standgeld, doordien met de Paaschdagen aan de mijnen niet werd gewerkt. In de tuinierswoning van het kasteel Neu- borg-Gulpen hebben II. Maandag-nacht dieven ingebroken. Ten nadeele van den tuinier, die afwezig was, zijn ontvreemd 100 Mark in goud, 50 idem in diverse muntspeciën, een collectie oude munten en een partij kleeding- stukken. De maréchaussees hebben een on derzoek ingesteld, doch zijn de daders van dezen brutalen diefstal nog niet op 't spoor. Een felle brand brak gisteren uit in een hooischuur van De Hartog te Leerdam, die Tentoonstelling- van Kunstnijverheid en Vrouwelijke fraaie handwerken. Toen wij gisteren ons bezoek aan de Ten toonstelling herhaalden, hoorden we tot onze verrassing de stoomfluiteene machine was in volle werking het is de boot-stoommachine door den varensgezel P. K. Prins zelf ver vaardigd dit inderdaad met talent samenge stelde werktuigje mocht een eersten prijs be halen. Ook een stoommachine met ketel, van A. W. van den Berg, verwierf een eersten prijs. In de zelfdeafdeeling machi n e r in werden nog een landmachine van R. Ritmees ter een fabriekstoommachine van H. A. M. Roelants J.J.zn. en een lubricator-zelfsmee- ring voor stoomcylinders, van D. L. Ingelse, allen met een tweeden prijs bekroondhet machinevak is dus goed vertegenwoordigd. Gewis beter dan de Pompenmakers, wier bestaan slechts door een enkele schouwpomp van D. M. Krullaars duidelijk werd gemaakt. Dat wij hier in Schiedam ook al sterk aan electriciteit doen, bewijzen de inzen dingen van den heer G. Schiebaan, die eene bestuursprijs verwierven. Verschillende elec- I trische lampjes en andere voorwerpen voor I huishoudelijk gebruik, tot zelfs een electrische j heerendas op speld en een electrische roos voor dames werden door hem geëxposeerd. I Wat een kracht moet er wel niet van zulk een electrische das, maar vooral van zulk een electrische roos uitgaan Ook op het gebied der mu zi e k schijnt de heer Schiebaan goed thuis te zijninzendingen van verschillende in strumenten leveren daarvoor het bewijs een canapé-tafeltje, waarvan het blad zeer kunstig uit postzegels is samengesteld, van denzelfden inzender, mocht een eersten prijs verwerven. De bloemisten zijn vertegenwoor digd door eenige inzendingen van den bloemist C. B. van Vooren een bloemenmand met bloemen verwierf een eersten prijs. De leer ling R. Drektraan leverde een proeve van leder snijwerk, die met een tweeden prijs werd bekroond. Met een schilderij, h aar- werk, was mej. G. Hagers-Broekman min der gelukkig. Ten slotte resten ons nog in de afdeeling: handwerkslieden en leer lingen, de teekeningendoch aan deze ru briek denken wij tegelijk met de schilderijen die ter opluistering werden ingezonden, eenige woorden te wijden. Voor heden blijft ons nog de afdeeling: Vrouwelijke fraaie handwerken ter beschouwing over. De dames hebben inderdaad alle eer van hun werk eene rijke verzameling fraaie voorwerpen werd door hen te zamen gebracht, die zoowel door sierlijke bewerking als pracht en harmonie van kleuren schittert. Onder de voorwerpen die ter bekroning werden ingezonden, ver dient een theebladkleedje van Mej. M. Rijn ten om de fraaie bewerking geprezen te worden. Ook een werkmand, waarbij door Mej. E. Visser met veel smaak het schilde ren met olieverf op fluweel werd toegepast, wekt aller bewondering; beide voorwerpen verwierven dan ook een eersten prijs. Bij de voorwerpen, die ter opluistering welwil lend werden verstrekt, zijn inderdaad zeer schoone stukken. Tafelkleeden van de dames S. en A. Schieveen verdienen om hunne fraaie bewerking geprezen te worden. Ca napé-kussens van mej. Beukers, mej. van Deventer en mevr. MaasLoopuyt, in pluche met wol en zijde bewerkt, zijn zeer schoon te noemen. Een antimacasser van mej. E.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2