GEMENGDE BERICHTEN. Berkelaar en een vuurscherm van mevr. Poort man Yaillant in zijde en chenille bewerkt, verdienen eene aandachtige beschouwing. Een reisdeken van mej. Balthazar en een prullenmand van dezelfde, in pluche met zijde, wekken aller bewondering. Ook een sluimer- 1 °1 door mevr. Broekhals-Volkert in zijde met gouddraad zeer fraai bewerkt, en een «legante pop door dezeltde dame ingezonden, trekken vooral de aandacht der dames-bezoek sters, die gewis deze expositie wel het be langwekkendste gedeelte der Tentoonstelling zullen achten. Gisteren-avond laat namen wij nog even een kijkje op de Tentoonstellingop dien tijd verdrong zich eene zeer talrijke me nigte in de tentoonstellingszaal de talrijke inzendingen kwamen bij de afdoende ver lichting zeer goed tot hun recht en het geheel maakte ook in dat avonduur een voortreftelijken indruk. De ï>Y-verlichting" aan het begin en het eind der toegangslaan was zeer sterk en wierp haar krachtig licht over de geheele omgeving. Jammer was het echter, dat ze op het aangewezen sluitings uur in eens verdween, zoodat de laatste bezoekers, die de tentoonstelling verlieten, in het donker den weg naar den uitgang moesten volgen. Moge dit ongerief bij eene volgende gelegenheid vermeden worden Dat de politie-agenten te Zwolle goed ge oefend zijn in het loopen, bleek gistermid dag op vermakelijke wijze, toen zij een hard- looper, die zonder toestemming zijn beroep uitoefende, door verschillende straten naliepen met het gevolg, dat zij hem te pakken kre gen en naar het politiebureau overbrachten. Gisteren-morgen omstreeks half tien kwa men aan het station van de Ned. Kijnspoor te Utrecht met den trein zeven gevangenen aan, onder geleide van een rijksveldwachter. Zij moesten verder naar de rijkswerkinrich ting Veenhuizen gebracht worden. Aan het station ontsnapte een hunner en hep weg in de richting der Moreelse laan. De veldwach ter slaagde er niet in hem aan te houden. De politie is bezig met de opsporing. Eenige dagen geleden heeft zich bij een broodbakker te Dordrecht vervoegd een per soon, naar het uiterlijk te oordeelen polderwer ker van beroep, voorgevende ploegbaas te zijn van 26 a 28 man die een werk moesten uitvoeren aan de Biesbosch, en hij het daar voor benoodigde brood op wekelijksche af betaling door gemelden bakker gaarne ge leverd zou willen zien. Nadat een en ander was besproken, vertelde de man, dat hij nog eenige inkaopen in de stad moest doen, doch ■daartoe niet genoegzaam van geld was voor zien, waarom hij aan den bakker f0 ter leen vroeg, welk bedrag na de levering van het brood waarmede dezer dagen een begin zou worden gemaakt, kon worden vereffend. Daar de ploegbaas tot heden niets verder van zich liet hooren, stelde de bakker die goedgelovig genoeg was geweest de gevraagde f6 te leenen een onderzoekin, waarbij hem bleek, dat hij de dupe is geworden van een handigen bedrieger. Door schipper C. Pronk, voerende de bom schuit Vrouw Adriana van den reeder A. De Mos te Scheveningen, zijn met het schrob net uit de Noordzee opgevischt de brug, het hek en een gedeelte der verschansing, af komstig van de Adder, die in 1882 nabij onze kust zonk. Jack the Ripper heeft zijn bloedig hand werk hervat. Zaterdag avond heeft hij een vrouw van verdachte zeden, Helena Montano genaamd, op de reeds herhaaldelijk door hem in praktijk gebrachte wijze vermoord. De politie heeft het spoor van den moordenaar gevonden, dat leidde naar een logement, gewoonlijk door Chineesche scheepssjouwers bezocht. Daar vond men een dertigtal Chineezen van het gemeenste type, zóó op elkaar gelij kend, dat het onmogelijk was het geringste verschil in de lompen te ontdekken, die hun voor kleeding dienden. De houder van het huis, waar de moord geschiedde, had nog- thans een nauwkeurige beschrijving van den Chinees weten te geven. Hoewel de moor denaar den tijd nog niet had gehad om het logement te verlaten, vond men niet de min ste aanwijzing omtrent dit misdrijf. Geen bloedspoor, geen wapen, zelfs geen mes. Men ziet, het geheimzinnige van de eerste misda den van Whitechapel omzweeft ook het jong ste drama. De dertig Chineezen zijn alle gevangen genomen. De politie verzekert, dat de moordenaar zich onder hen bevindt. Zon dag-ochtend verdrongen zich een menigte menschen op de plaats van de misdaad. De agitatie te Londen is zeer groot. Bij het doen van boringen voor het plan om een tunnel onder het Kanaal tusschen Engeland en Frankrijk te graven, is bij Dover een steenkolenlaag ontdekt, welke volgens prof. Boyd Dawkins vermoedelijk van groote beteekenis is. Hij gelooft dat zich een reeks van beddingen uitstrekt onder het Kanaal van België en Noord-Frank rijk tot de Engelsche gewesten Somerset en Zuid-Wales. De ontginning kan,die graaf schappen een eerste plaats doen innemen onder de steenkoolstreken. Aan een particulieren brief uit Indië dd. 8 Maart, ontleent het Handelsbl. het volgende Omtrent de helft der vorige maand werd de kapitein der artillerie Kusky door een rat aan zijn vinger gebeten. De heer K. zat 's avonds in zijn tijdelijke woning op het schietterrein ter Batoe Djadjar een partijtje te maken, toen hij een rat zag zitten op een schrijftafel, aan de daarop lig gende papieren knabbelende. Hij stond op om derat te verjagen, maar deze verroerde zich niet, zoodat de heer K. eindelijk het beest beetpakte. Deze beet hem toen, waarschijn lijk uit angst, zoo hevig in den vinger, dat de officier van gezondheid, die toevallig aan wezig was, den bek van het ondier moest openbreken om den gevangen vinger te be vrijden. Deze bloedde hevig, maar werd spoe dig verbonden, en de eerste tien dagen ver toonden zich geenerlei onrustbarende ver schijnselen. Daarna zwol de vinger op en werden langzamerhand de pijnen zoo hevig dat de heer Kusky flauw viel. Hij werd dien tengevolge in het hospitaal Weltevreden ter behandeling opgenomen. De eerste dagen ging het beter, maar thans heeft de patient weder koorts, en de geneesheeren vreezen nog steeds dat de vin ger niet behouden zal kunnen worden in het gunstigste geval zal deze wel altijd stijf blijven. Zekere K. te Etten en Leur trachtte zich dezer dagen 's nachts te 2 uur toegang te verschaften tot de woning van den bur gemeester. Eene poging om de keukendeur te openen mislukte en toen hij beproefde een - I luik der waranda open te breken, bemerkte i hij in zijn ijver niet dat de burgemeester, i gewekt door het geraas, opgestaan was. Deze i doet de deur open en staat voor den inbre- ker, die ijlings vlucht. Toen hij zicheeneind verder omkeerde, voelt hij plotseling de hand van den burgemeester op zijn keel en i hij is gevangene. Vervlogen zijn nu alle idealen van klinkende rijksdaalders en kra kende muntbiljetten De arrestant werd door den burgemeester in eigen persoon naar den sbak" gebracht en daar werd tevens proces verbaal tegen den inbreker opgemaakt. In Augustus zal te Antwerpen het nieuwe museum van schoone kunsten en oudheden worden geopend. Tevens zal dan hulde worden gebracht aan Plantijn, den bekenden uitgever en drukker, die voor drie honderd jaren overleed. Bij deze gelegenheid zal een congres worden gehouden van uitgevers, schrijvers en boekdrukkers, die over alle aanhangige kwestiën betreffende den boek handel zullen beraadslagen. De minister Van den Peereboom, een bekend bibliophile, heeft op zich genomen, als voorzitter de beraad slagingen van het congres te leiden. In een nachttrein tusschen Keulen en Bonn is dezer dagen een Engelsche dame met chloroform bedwelmd, ergerlijk mishandeld en van een groote som gelds beroofd. Van haar aanrander die te Brühl in den trein moet gekomen zijn dit was het eenige station, waar werd stilgehouden is geen spoor ontdekt en de dame verkeerde dooi den schrik in zoodanigen toestand, dat zij geen aanwijzing kon geven. Op Goeden Vrijdag is een kleine brand uitgebroken in de kerk van S. Maria della Pace te Rome. Na de middagoefening werd ten half zeven ure de kerk weder geopend voor het houden van den H. Kruisweg. Nau welijks waren eenigegeloovigenbinnengegaan, lof de versiering, een transparant, voorstel ende den berg van Calvariën, vloog in brand. In een oogwenk stegen van alle kanten groo te vlammen op. Met behulp van de spoedig aangekomen brandweer was het vuur even wel zeer spoedig gebluscht. De schade be loopt niet meer dan duizend gulden. Te Szegedin (in Hongarije) is Maandag een man opgehangen, die acht vrouwen vermoord had. Daags vóór zijn terechtstelling verzocht hij om gratie hij beweerde onder den invloed van zijn ellendig bestaan te hebben gehandeld. Met veel pracht en praal is prins Joshihito te Yeddo tot vermoedelijk troonopvolger in Japan geproclameerd. De li-jarige vorst is de oudste zoon van den Mikado, die hem, in het bijzijn van het gansche Hof, het be roemde zwaard overhandigde, dat sinds het jaar 80 in het bezit der keizerlijke familie i$. De kroonprins zal, totdat hij meerder jarig wordt, zijn opvoeding genieten op een kostschool met de zoons der Japansche groot waardigheids bekleeders. De groote uitvinder Edison, moet van plan zijn in het begin van Mei een bezoek aan de voornaamste steden van Midden Europa te brengen, doch hoofdzakelijk aan Weenen en Budapest. Van daar zal hij zich naar Constantinopel en het Oosten begeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3