13e Jaarg. Woensdag 16 April 181)0. No. 3659. V E R S G H IJ N T DAG E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. I'rijs van dit Blad Noor Schiedam per 3 maanden fi .50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers >0.05 mm I'rijs der Advertentiën Van 1—6 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.i0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. AFRIKA. Fit Mozambique wordt gemeld, dat er eene buitengewone opschudding heerscht onder de Fortugeesche ingezetenen. Zij houden anti- bngelsche meetings en de negerhoofden wor den naar Mozambique genoodigd, om te pol sen welke partij zij kiezen zouden in geval van oorlog. Het heet dat de Portugeezen eene expeditie uitzonden naar de Shire, om Mponda aan te tasten. Berichten zijn te Mozambique ontvan gen, waarin bevestigd wordt de tijding dat de Mokolos den luitenant Valadin, van de Fortugeesche marine, en den ambtenaar Alemda, met 150 inlandsche soldaten van hun geleide, hebben vermoord. DUITSCHLAND. De Reiclis-Anzeiger verklaart, dat de me- dedeeling van de vroeger officieuse Politische Nachrichten en van andere bladen over eene nieuwe inrichting der centrale rijksbestuur lichamen, in den geest van het scheppen van verantwoordelijke rijksministeriën, op geen leitelijken grond rusten. Volgens de Post is het doel der nieuwe voordracht betreffende het leger eene ver hooging van de sterkte der beide legerkorp sen it; Oost- en West-Pruisen en van zeven bataljons infanterie in de Rijkslanden, ge paard met vermeerdering der veldartillerie, door welk een en ander inderdaad eene ver- hooging der legersterkte in vredestijd te weeg zal worden gebracht. De Post logen straft het bericht, als zouden officieren van het garnizoen te Berlijn hun ontslag geno men hebben naar aanleiding van de jongste keizerlijke circulaire. Het Berliner Tageblatt vermoedt, dat het thans in verschillende bladen vermelde schrij ven van de Duitsche regeering aan het mi nisterie van buitenlandsche zaken te 's-Gra- venhage, betreffende eene verkenning van Fransche zijde in Nederlandsche zeehavens, niet kort geleden maar reeds vóórgeruimen tijd verzonden moet zijn. Volgens de Volkszeitung zal de sociaal democratische groep de algemeene werksta king op den len Mei a. s. afwijzen. Ook te Görlitz hebben zich de eigenaars van fabrie ken, op verbeurte van hooge boeten, ver bonden alle werklieden die den len Mei den arbeid staken, te ontslaan. ENGELAND. I11 liet Lagerhuis heeft gisteren sir James I' ergusson verklaard, dat de vraagstukken be treffende Zuid-Afrika, met name dat van den Delagoa-Baai spoorweg, nog niet opge lost zijn. Hij hoopt dat de spoorweg-maatschappij een billijke schadevergoeding zal krijgen. Wat de geruchten betreft nopens eene nieu we expeditie van Portugal naar Mashonaland, deelde Fergusson mede, dat de Regeering te Lissabon daaromtrent geenerlei inlichting ontvangen heeft. De Portugeesche regeering verklaarde, hare toestemming niet te zullen eenigerlei onderneming van verleenen voor dien aard. Fergusson deelde voorts mede, dat de re geering te Berlijn ongevraagd de verzekering gegeven heeft, dat de expeditie van Emin strikt de demarcatie-lijn eerbiedigen zal. FRANKRIJK. Bij de verkiezing van een afgevaardigde te Bluye (departement Girond) is de anti-repu- blikeinsche kandidaat gekozen met 7978 stemmen. De republikeinsche kandidaat be kwam er 7930. Bij de verkiezing van sena toren te Evreux, Quimper (Finistère) en Foix (Ariège) werden republikeinen gekozen. Telegrammen uit Frankrijk melden, dat te Pauillac 'bij Bordeaux is binnen gevallen het Engelsche stoomschip Fulford, komende uit Bombay, aan boord hebbende eenige, naar het heet, aan cholera lijdenden. Het schip ligt in quarantaine. Eergisteren is de kapitein gestorven, gisteren waren er weder twee sterfgevallen. Een officieel telegram uit Saint-Louis meldt, dat de kommandant van het Fransche Soudan den 6 dezer Ségou, de hoofdstad van liet koninkrijk Ahmadou, heeft bezet. ITALIË. De heer Billot, de nieuwe Fransche gezant bij de Italiaansche regeering, heeft aan den heer Crispi een brief geschreven, waarin hij hem zijne aankomst meldde en het verlangen te kennen gat hem te zien. De heer Crispt heeft hem dadelijk teruggeschreven, dat hij hem ten vijf ure zou ontvangen. Zij hebben een langdurig en hartelijk onderhoud met elkander gehad. De gezant verklaarde dat hij met vriendschappelijke gevoelens gekomen was om Frankrijk te vertegenwoordigen. Alle dagbladen begroeten in sympathieke termen de komst van den nieuwen gezant. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt van gisteren geseind Heden hebben de verkiezingen plaats gehad van 50 Pairs van het Koninkrijk. Er zijn al leen conservatieven en progressisten gekozen geen republikeinen. De conservatieven zullen in de Kamer der Pairs de meerderheid heb ben. Prins Heinrich van Pruisen bracht eer gisteren een bezoek aan den koning van Por tugal, begaf zich met dezen naar de wedren nen, en was 's middags aan tafel de gast der vorstelijke familie. SPANJE. In de Kamer heeft gisteren de heer Cas- sola een voorstel ingediend, strekkende om de onschendbaarheid vast te stellen van den Senaat die tothet leger behooren. Nadat Sagas- ta verklaard had zich met dit voorstel te ver eenigen, is het met algemeene stemmen aangenomen. De vrijmetselaars in Catalonië trachten eene manifestatie uit te lokken, om te protes teeren tegen het decreet, door de Portu geesche regeering uitgevaardigd, waarbij de sluiting van alle loges in Portugal wordt aangekondigd. De staat van beleg over Valencia uitge sproken, wordt nog gehandhaafdde rust is hersteld. De paters-Jezuieten hebben tijdens den opstand de Engelsche vlag geheschen zij bewezen, dat hun klooster aan Engelschen behoort, en eischen schadevergoeding. BINNENLAND. Schiedam, 45 April 1890. De Tentoonstelling van Kunstnijverheid en Vrouwelijke fraaie hand werken genoot Zondag, 11. den laatsten dag dat zij geopend was, nog een overdruk bezoek. De commissie uit het centraal-comité van den wedstrijd voor handswerklieden in Nederland, die Zaterdag jl. de Tentoonstelling bezocht, heeft toen haren eereprijs nog aan geen enkele inzen ding toegekend, maar zou daaromtrent in eene te Leiden te houden vergadering nader beslissen. ST. LI D U IN A—F EESTEN, 5 April 1890 17 April. Parochie van O. L. Vrouw Visitatie. De voorlaatste dag der Novene in de pa rochie-kerk van O. L. Vrouw Visitatie is met bijzonderen luister gevierd. Des ochtends te tien uren werd de plechtige Hoogmis op gedragen door den hoogeerw. hooggel. heer De Bruijn, professor aan het seminarie te Warmond, met assistentie van de eerw. hee- ren J. D. Meijer en G. Van der Burg, resp. als diaken en subdiaken, terwijl de heer J. Niedfeld de functie van ceremoniarius ver vulde. Des avonds ten half zeven ure was de kerk weder door eene overtalrijke menigte bezet. Aan den plechtigen omgang met de NIEUWE SCHIEDAMSCHI Het auteursrecht van ilen inhoud (teer courant is ver zekerd volgens de Wet van 2S Juni 1881 (S/si/, no. 124I) SaiffliffiiiMiiitiiiiiiiiiiii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1