13e Jaarg. Donderdag 17 April 1890. No. 3660. VERSCHIJNT DAGELIJKS. w. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Bind: ALGEMEEN OVERZICHT. Prijs der Advertentiëu ƒ0.60 BINNENLAND. ST. LI D U IN A—F EESTEN, NIEUWE SCHIED Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant iB ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stshlno. 124 iMjjffiBiraifflM AMERIKA. Blijkens telegrafisch bericht uit Lima heb ben laatstleden Zondag de verkiezingen over het presidentschap onder de grootste kalmte plaats gehad. Voor zoover de uitslag tot nog toe bekend is, zal kolonel Morales Bermudez (kandidaat der militaire partij, gesteund door het gouvernement) vermoedelijk tot president worden gekozen. DUITSCHLAND. De commissie voor de oprichting van een gedenkteeken voor Bismarck heeft zich gecon stitueerd. De voorzitter, de heer Levetzow, las een eigenhandig schrijven van den Keizer voor, waarin Z. M. verklaart het hem aan geboden beschermheerschap over dit zoo be- teekenisvolle gedenkteeken gaarne te willen aanvaarden, in de overtuiging, dat alle volks klassen in Duitschland met vreugde en dank baarheid datgene, wat er met het oprichten van dit gedenkteeken bedoeld wordt, zullen toejuichen. Het \olksblatt bevat het manifest, hetwelk te Halle is vastgesteld door de socialistische leden van den Rijksdag, op één na, die in preventieve hechtenis zit. Het strekt om den dag van 1 Mei tot een vrijen dag te maken, wanneer dit mogelijk is zonder con- flict te veroorzaken. De hoofdzaak is ma nifestation op groote schaal, in den vorm van petitionnement aan den Rijksdag, voor een werkdag van acht uren. Het manifest bevat voorts de verklaring, dat het, na het groote oprukken en de zegepraal bij de ver kiezingen voor den Rijksdag, onnoodig is eene wapenschouwing te houden. De werk lieden worden dus vermaand, conflicten te vermijden, op welke de bourgeoisie hoopt. Bij de opening der zitting van den Prui- sischen Landdag was ook de rijkskanselier Von Caprivi tegenwoordig, die het woord vroeg. Hij zeide in het kort het volgende. Niet om in eene redevoering een program te ontwikkelen had hij het woord gevraagd voor de Kamer tot hare werkzaamheden overging, want daar hij tot dusver buiten het politieke leven stond, kon hij thans zijn werkkring zelfs nog niet geheel overzien, nik wenschte heden slechts tot u te spreken om persoonlijk kennis met u te maken" (toejuichingen). Vervolgens wierp de rijks kanselier een terugblik op de groote betee- kenis van prins Bismarcksprak de hoop uit dat Pruisen's toekomst ook verder ver zekerd zou zijn, daar het gebouw hecht ge noeg gegrondvest en opgetrokken was om storm en regen te weerstaan. De persoon van den jongen, verheven vorst heeft voor binnen- en buitenland duidelijk genoeg blijken zijner hooge beteekenis gegeven onverstoorbaar is zijn vertrouwen in Prui sen's toekomst, dat met het aan zijn schouder leunende Duitsche rijk nog een hoopvolle toekomst tegemoetgaat. De Keizer heeft ge zegd dat de koers van het schip van staat zou onveranderd dezelfde blijven men moest niet verwachten dat een nieuw tijdperk in getreden werd. Wel echter zal eene colle giale inrichting van het ministerie meer op den voorgrond tredenaan eene zakelijke beoordeeling wenschte hij de grootst mo gelijke vrijheid te laten, het goede te nemen waar hij het vinden kon, en met allen sa men te werken, die hart hebben voor Prui sen en die in staat en bereid zijn te helpen om Pruisen in monarchalen, het Duitsche rijk in nationalen zin te ontwikkelen. De toespraak van Caprivi in den Landdag werd met levendiger» bijval begroet. Tal rijke leden kwamen naar den ministertafel om hem te begroeten. Hoogst vriendschap pelijk scheen Caprivi's handdruk aan Huene (aanvoerder' van de rechtervleugel der cen trumpartij) De heer Rickert (vrijzinnige partij) die het debat had geopend, vond ver scheidene punten van aanraking tusschen het programma zijner partij en da t dei- regeering maar eindigde met dc verklaring: onze koers blijft onveranderd. Uit de opmerkingen, welke verscheidene aanvoerders van partijen in het Pruisische Huis van afgevaardigden heden aan Capi'ivi's redevoering vastknoopten, blijkt politiekbelang- rijks alleen dit, dat alle invloedi'ijke partijen, inzonderheid het Centrum, zich krachtig ver klaarden voor eene voorloopige handhaving van het beschermende tolstelsel. In het Huis van afgevaardigden vei'klaarde gisteren de heer Windhorst namens het Centrum, dat zijne partij verlangt herstel van de verhouding tusschen Staat en Kerk, zooals die was voor den aanvang van den Kulturkampf, dat zij den minister van eere- dienst beschuldigt van wanbestuur, en dat zij begeert vast te houden de politiek van beschermende rechten. ENGELAND. In het Lagerhuis zeide gisteren de heer Fergusson, dat nog nooit twee mogendheden met grootere loyauteït hebben samenge werkt, als thans Duitschland en Engeland het ten opzichte van Midden-Afrika hebben gedaan. Sprekende over den toestand in Ar menië, zeide de minister, dat de Britsche regeering al het mogelijke zal doen om het Van I6 regels Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. lot der aan Turkije onderworpen bevolking te verbeteren. Omti'ent Egypte verklaai-de hij dat de welvaart er belangrijk toeneemt. ITALIË. Uit Massowah wordt aan de Essercito ge meld, dat generaal Orera verzocht heeft ver vangen te worden, en dat zijne plaats zal worden ingenomen door generaal Antonelli. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Weenen wordt van gisteren geseind In Brigittenau hebben wede»' ongeregeldheden plaats gehad. Het gepeupel sloeg bij een joodschen drankverkooper de glazen in. Er hadden eenige arrestatiën plaats. TeReichenberg in Bohemen, heeft een boos doener, waarschijnlijk uit wraak, den groo- ten stoomketel in de fabriek van Liebig Co. door middel van dynamiet in de lucht doen springen. PORTUGAL. Wegens den slechten toestand van de Taag, heeft de Koning geen bezoek kunnen bren gen aan prins Heinrich van Pruisen aan boord van de Irene. Het Duitsche smaldeel ver trekt naar Kiel. Schiedam, 16 April 1890. Den heer A. Joi'daans Jr, die op de ten toonstelling van voorwerpen van Kunstnij vei heid alhier onder catalogus-nummer 38 een bokkenwagentje exposeerde, is het buitenge woon diploma toegekend door de centrale commissie ter bevordering van wedstrijden voor handwerkslieden in Nederland. 5 April 1890 17 April. Parochie van den H. Joannes den Dooper. De feesten ter eere van onze heilige Schie- damsche Maagd Liduina worden tot het einde toe met dezelfde geestdrift voortgezet, waar mede zij begonnen zijn. Ook buiten de kerk gebouwen blijkt de feestvreugde, die alle Ka tholieken van Schiedam bezielt, uit het feit, dat alom de Vaderlandsche driekleur met den Pauselijken of Schiedamschen wimpel onder begunstiging van schoon weder vroo- lijk wappert. In de parochie-kerk van den H. Joannes den Dooper is thans onze Stadsheilige het voorwerp eener bijzondere vereering. Gis teren, den eersten dag van het Triduum, was de kerk des avonds ten zeven ure bezet door eene over talrijke menigte, die zelfs de kleinste hoekjes innam. Hoog boven het al-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1