13e Jaarg. Vrijdag 18 April 1890. No. 3661. KENNISGEVING. V E R S C H 1J N T D A G E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Kind ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDA COURANT. "Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den in hond dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 J uni 1881 no. 124.) Prijs der Advertentie» Van 16 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. lïïï cleze bericht«te Administratie van WH** «te Nieuwe Sctiie- (lainsclie Courant, «la/t exempla ren van hot leestnumnier vim l i April 11. li e t meer v i- li n n- <1 o n zijn; «looti verzoektzij hun, welke tlie alsnog verlangen, zich ;uni haar bureau te willen aanmelden. Wanneer liet blijkt dat liet aantal aanvragen vol doende is, om <le kosten vnn een herdruk ijoed te maken, zal als nog een tweede uitgave van ilat leestnnmmer verseliijnen. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Schiedam, brengt bij deze ter kennis van de Ingezete nen: lo dat de op 11 Maart jl. vastgestelde lijsten der kiesbevoegden tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, opgemaakt ingevolge Art. 6 der Wet van den 4 Julij 1850 Staatsblad no. 37), zooals zij is gewijzigd bij het Vilde additioneele artikel der grondwet, op heden, krachtens het bepaalde bij Art. 31 dier Wet, zijn gesloten en op de Gemeente-Secretarie nedergelegd en dat een Exemplaar dier lijs ten is aangeplakt aan het Raadhuis 2o. dat de lijsten der kiezers van de Tweede Kamer der Stolen-Generaal der gemeenten OVERSCHIE, SCHILUROEK, KETHEL, VLAARDLNGEN en VLAARDINGER-AM- RACHT, alsmede die der Provinciale Staten van de gemeenten OVERSCHIE en KETHEL, zijnde onderkiesdistricten van het Hoofdkies- district Schiedam, mede ter inzage voor de belanghebbenden op de Secretarie neder- ligfgen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den löen April 1890. De \oorzitter voornoemd, P. .1. VAN DIJK VAN MATENESSE. AFRIKA. De voorloöpige regeering van Swaziland is voor vijf jaren verlengd. In de volgende maand zal de jonge koning in zijn ambt worden bevestigd. Men vreest dat daarbij weer de gewone menschenoffers zullen vallen, ofschoon van Europeesche zijde ge poogd zal worden de uitvoering van dit bar- baarsch gebruik te verhinderen. In nadere onthullingen van Emin wordt de bewering, sdat Stanley hem heeft bevrijd", ten volle weggecijferd. Emin is integendeel in het eerst gevangen genomen, doordien zijne Egyptische troepen wegens Stanley's optreding vreesden, aan de Engelschen te zullen worden verkocht. Niet Stanley, maar kapitein Casati (die Emin een langen tijd heeft vergezeld) heeft hem uit die gevan genschap bevrijd. Stanley bracht slechts 30 kisten ammunutie mede, terwijl Emin nog 120 kisten ter beschikking had. (Gelijk be kend is, heeft Stanley ook gedreigd, alle ammunitie te zullen vernietigen, wanneer Emin niet met hem medeging.) Emin werd op den terugweg slechts door weinig troepen begeleid, doordien Stanley hem geen tijd had gegund om zijne over de geheele provincie verstrooide soldaten bijeen te brengen. De Financial News bevestigt, dat koning Leopold van België geneigd was, zijn gelde lijk aandeel in den Congostaat voor 4 of 5 millioen pond sterling aan den keizer van Duitschland te verkoopen, maar dat dit niet kan worden gedaan zonder goedkeuring van Frankrijk, hetwelk omtrent zoodanigen koop het recht van voorkeur heeft. DUITSCHLAND. In de Kamer van afgevaardigden verklaarde gisteren de rijkskanselier van Caprivi, dat met betrekking tot het gebruik maken van de pers er na de laatste ministerieele ver wisseling ernstige overwegingen hebben plaats gehad. Uit het bureau der rijkskanselarij is er sedert geen enkel woord in de pers open baar gemaakt. Voor de buitenlandsche pers moest de regeering evenwel voor zich de ge legenheid open houden, bladen te verkrijgen teneinde invloed op de stemming in het bui tenland uit te oefenen. Ook hier echter zal het gebruik beperkt worden en nimmer zullen de grenzen van den goeden toon worden overschreden. Het bestuur der socialistische partij in den Rijksdag heeft rekening en verantwoording gedaan omtrent de gelden, die ten behoeve van een politiek doel zijn bijeengebracht. In dat stuk wordt medegedeeld, dat de Neder- landschepartijgenooten in drie termijnen drie honderd gulden aan het alhier bestaande socialistisch verkiezingsfonds hebben bijge dragen. Eene zeer komieke vertooning maakt in die verantwoording een post, luidende ^zwendelaars winst van socialistische bankiers, 25,000 mark." In de Norddeutsche betuigt Bismarck zijn dank voor de hem toegebrachte huldeblijken bij zijn aftreden en op zijnen 75sten verjaar dag. Hij heeft vele honderden pakketten met geschenken en over de 6000 brieven en te legrammen ontvangen. FRANKRIJK. De Patrie zegt, dat de minister van binnenlandsche zaken het bericht uit Bessè- ges heeft ontvangen, dat aldaar sterk pro paganda wordt gemaakt voor deelneming aan de manifestatie der werklieden op 1 Mei. De leiders der beweging zijn uit Parijs aldaar aangekomen en loopen de werkplaatsen, de mijnen enz. af om heimelijk geschriften, waarin de opstand wordt aanbevolen, te ver spreiden. De trein waarin de president der repu bliek op zijn reis naar het zuiden gezeten was, is gisteren ten 10Va ure te Arles aan gekomen. Alle hier aanwezige autoriteiten en afgevaardigden wachtten hem op aan het station. De bevolking juichte hem toe. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Weenen wordt van gisteren geseind: De zitting van den gemeenteraad alhier is heden verstoord door de anti-semieten. Het hoofdjde ranti-semieten verliet de zaal, nadat de Raad de verkiezing van een lid der se- mietische partij nietig had verklaard. De menigte juichte hem toe en riepzoowel ;n de raadzaal als buiten op het plein »Weg met de Joden!" PORTUGAL. Een der dagbladen te Lissabon meldt, dat prins Heinrich van Pruisen eigenhandig ge schreven brieven van den Duitschen keizer aan den koning van Portugal en de koningin-re gentes van Spanje bij zich had, waarin hij hun zijn bezoek te Lissabon en Madrid in October aankondigde- Een Portugeesche commissie zal den 27en dezer vertrekken met het doel om in Trans vaal de grenzen van de Portugeesche bezit tingen vast te stellen. De terreinen, wier grenzen zij te bepalen heeft, liggen tusschen Jehomatien Impopo. RUSLAND. Uit Helsingfors wordt aan de Daily News gemeld, dat de commissie ter voorbereiding der inlijving van Finland bij Rusland haar werkzaamheden voortzet. Het plan is voor eerst de Finsche posterijen en munt met de Russische ineen te smelten en verder alles zoodanig te regelen, dat Finland's zelfstandig heid binnen vijf jaar geheel en al heeft op gehouden. In Gatschina waar zich het lustoord der keizerlijke familie bevindt, ontdekte de poli tie in zeker huis een ijzeren kist uit St. Pe tersburg afgezonden, waarin twee ontplofbare granaten verborgen waren. De huurder van dat huis intijds gewaarschuwd is naar de hoofdstad gevlucht en daar spoorloos verdwe nen. De politie vermoedt dat buiten dezen en een jongen man, die onlangs zelfmoord heeft gepleegd een derde eedgenoot in Gat-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1