Bii ill tinner buboort een Bpepel. 13e Ja ar I*-. Zondag 20 en Maandag 21 April 1800. No. 30(53 VERSCHIJNT DAG E L IJ K S. O Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: H Prijs der Adverteiitiën ALGEMEEN OVERZICHT. BIN N E N L A N 1). NIEUWE SCHIEDA "Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van (len inhoud de/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 18S1 Stsblno, 124.-') Van 16 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. f 0.60 0.10 liike AMERIKA. Uit Rio de Janeiro wordt van den 17en gemeld, dat het godsdienstonderwijs op de staatsscholen bij besluit van de Voorloopige Regeering is afgeschaft. Voor het samenstellen der nieuwe consti tutie zal de Regeering met de daarvoor speci aal in het leven geroepen commissie eene ontwerp-constitutie gereed maken, die door de dagbladen gedurende twee maanden zal wor den openbaar gemaakt. Vervolgens zal een definitief ontwerp vastgesteld worden als de verkiezingsperiode zal geopend zijn. Alle kandidaten voor het Congres zullen deswege geraadpleegd worden, en indien het regee- ringsontwerp door de meerderheid wordt goedgekeurd, dan zal de constitutie worden beschouwd als aangenomen te zijn. In het tegenovergestelde geval zal het Congres liet karakter verkrijgen van eeneconstitueerende vergadering. DUITSCHLAND. De Bondsraad heeft zich vereenigd met het door den vorigen Rijksdag aangeno men wetsontwerp, volgens hetwelk voortaan officieren, die uit den dienst zijn ontslagen, niet meer aan de militaire jurisdictie onder worpen zullen zijn. Deze wet was voorgesteld naar aanleiding van het feit dat de militaire rechtbank aan een gewezen vrijzinnigen afge vaardigde, gepensionneerd majoor, wegens deelneming aan eene politieke beweging het recht had ontzegd om den titel van majoor en de uniform te blijven dragen. ENGELAND. In eene eergisteren gehouden bijeenkomst van bet Boyal Military Institute sprak de hertog van Cambridge als opperbevelhebber de zienswijze uit,, dat al de wapenen bij het Britsche leger, inzonderheid dat der kavalerie, versterkt behooren te worden. 1 De minister Goschen zette in het Lagerhuis de gisteren door hem aangekondigde finan- cieele maatregelen uiteen. De ontvangsten zijn in het afgeloopen jaar met 3.221.000 toegenomen, terwijl de schuld met 8.000.000 verminderd en de coViversie volbracht werd. De uitgaven worden geraamd op 86.852.000, de inkomsten op 00.406.000. Goschen gelooft evenwel niet aan een voortduren van den tegenwoordigen gunstigen staat der financien. Hij stelt voor, de plaatselijke inkomsten te doen toenemen door middel van eene nieuwe belasting op spiritualiën, totdat'er eenedefi- nitieve oplossing der kwestie van drankver koop zal verkregen zijn. Verder zal hij een ontwerp indienen tot weigering van alle nieuwe patenten. Da nk der afwezigheid van buitenland- sclie verwikkelingen hoopt hij dat de welvaart in den lande zal voortduren. Harcourt wenscb- te den minister geluk, en verklaarde dat de oppositie deze begrooting met bezadigdheid critiseeren zal. Uit Londen wordt de bekeering gemeld van miss Temple, de dochter van rev. dr. Temple, Anglicaansch bisschop van Londen, bekend door de kerkelijke processen, die wegens zijn ritualisme tegen hem door de'orthodoxie zijn gevoerd. Eveneens is bekeerd Charlotte O'Brien, bekend door zijn tegenstand als leider der vereeniging Young Ireland tegen O'Connell's politiek. Naar uit Sofia aan de Standard gemeld wordt, blijkt het dat de ontsnapping van majoor Panitza in verband stond met eene samenzwering, uitgaande van den uitgewekene Hirsch om Panitza te bevrijden en Stambou- loff te vermoorden. FRANKRIJK. Met den trein van 1 uur 26 is Stanley eergisteren uit Cannes vertrokken. Om ova ties te vermijden had hij geruimen tijd voor het vertrek van den trein in zijn waggon plaats genomen. Toen de trein zou vertrek ken, verscheen hij voor het portier, terwijl hij zijnen talrijke vrienden, die hem tot aan het station hadden vergezeld, hartelijk de hand di'ukte. Gisteren-morgen is Stanley te Pa rijs aangekomen. Een deputatie van het aardrijkskundig genootschap verwelkomde hem aan de gare du Lyon. Uit Cannes wordt aan de Times geseind, dat de brieven van Emin-Pacha, welke ge publiceerd zullen worden door het Emin- comité dezulken zijn, die hijgeschreven heeft aan zijn agent te Londen, en die voorstellen aan het bestuur der Britsh Eeast-Africa- Company behelzen, krachtens welke dat be stuur kon meenen, dat Emin met de Com pany wilde medewerken. De leden van liet Emin-comité beschuldigen thans openlijk de Duitsche ambtenaren in Oost-Afrika, dat zij brieven van het comité aan Stanley,welke tevens brieven aan anderen bevatten, onderschept en geopend hebben, oogenschijnelijkmeenende dat zij tegen Duitschland gerichte plannen behelsden, welke veronderstelling evenwel on gegrond was. De sultan van Zanzibar beeft onder pres sie van Duitschland aan de British-East Africa Co. geschreven, dat bij de concessie betredende de eilanden Manda en Patta moet schorsen. De Engelschen zijn daartegen in verzet gekomen, onder weigering het recht van den Sultan te herkennen omeenig deel der concessie te schorsen. De lijfarts van Stanley verklaart, dat Emin lijdt aan eene ongeneeslijke oogziekte tengevolge waar van hij eerlang stekeblind zou moeten worden. ROME. De Oostenrijksche pelgrims zijn te Rome aan gekomen en woonden eergisteren in de Con sistoriezaal van het Vaticaan de H. Mis bij, die door Z. H. den Paus werd opgedragen. In de daarop volgende audiëntie sprak de H. Vader hun toe, herinnerde aan de ency cliek Sapientae, beval hun gehoorzaamheid jegens hun bisschoppen en ijver voor het ge loof aan, en verleende ten slotte den Apos- tolischen zegen aan keizer, vaderland, geeste lijkheid en volk. Morgen (Zondag) zal de Paus een Italiaan- sche pelgrimage ontvangen en een toespraak houden. Eene belangrijke redevoering wordt in de volgende maand bij de ontvangst der Duitsche pelgrims verwachtzij zal de kerke lijke politiek in Beieren en de arbeidsconfe- rentie te Berlijn betreften. Schiedam, 19 April 1890. Wij vernemen, dathet heilsleger het gebouw aan de Lange Haven gehuurd heeft, waar de Nederduitsch Gereformeerde (doleerende) gemeente tot voor korten tijd hare samenkom sten heeft gehouden. Volgaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op eene photografie, die door den heer J. F. Hennequin, photograaf, Heerengracht 24 te Amsterdam, in den handel wordt ge bracht. De photografie stelt voor de H. Liduina, die van den Engel den bloeienden tak uit het Paradijs ontvangt. Om deze afbeelding heen groepeeren zich twaalf an dere, de wonderdadige feiten uit het leven onzer heilige Schiedamsche Maagd voorstel lende. De photografie is genomen naar een oude plaat en blijkt zeer goed gelukt te zijn wij durven ze dan ook allen vereerders onzer heilige Stadgenoote gerustelijk aan te bevelen. Blijkens achterstaande advertentie zal aan staanden Woensdag-avond in de groote zaal der Officieren-Vereeniging door prof. Verbeek eene voorstelling worden gegeven van magie, spiritisme en magnetisme. Te oordeelennaar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1