plakt, waarin wordt medegedeeld, dat betoo gingen op 1 Mei verboden zijn. OOSTENRIJKHONGARIJE. In antwoord op Exner's interpellatie over bet oproer op 8 dezer, gaf gisteren de mi nister Taafïe in bet Heerenbuis de volgende uiteenzetting. Hoewel er van den beginne af door de politie krachtiger maatregelen tot handhaving der orde hadden kunnen geno men worden, was er niets voorgevallen, dat de tussehenkomst van troepen noodig maakte. De tussehenkomst van troepen moet eerst in geval van volstrekte noodzakelijkheid plaats hebben. Thans zijn er maatregelen genomen, opdat van nu af de orde niet weder verstoord worde (toejuichingen). Te Fulneck en Misch heeft het volk de door Joden ge houden tapperijen geplunderd. De orde werd door troepen hersteld. In de Kamer, bij een debat over de politiek van den minister van binnenlandsche zaken, verklaarde een der jong-Czechen, Herald, dat de leden zijner partij niet in beginsel vijandig zijn aan het vergelijk tusschen Cze- chen en Duitschers. Zij zijn geneigd zich met zekere punten te vereenigen, en willen geene rijksvijandige partij vormen. Hierop verklaarde Taafïe met voldoening te zien, dat. zoo de Czechen zich al niet tot Germa nen en de Duitschers zich niet tot Slaven willen laten maken, de eerstgenoemden ten minste niet stelselmatig zich tegen het ver gelijk aankanten. De Standard deelt mede, dat in geheel Oostenrijk militaire toebereidselen op groote schaal worden genomen, teneinde ongeregeld heden op "1 Mei te verhinderen. PORTUGAL. Jl. Zondag is majoor Serpa Pinto te Lissa bon aangekomen. Hij werd door eene ont zaglijke menigte toegejuicht; manifestaties tegen de Regeering hadden volstrekt niet plaats. Integendeel de ministers van marine en koloniën wachtten hem zeiven op, en de eerste voerde hem in zijn eigen rijtuig naar huis, waar de leden der maatschappij van aardrijkskunde en een deputatie adelborsten hem hunne opwachting maakten. De Daily News verklaart, dat de houding der Portugeesche bevolking bij de ontvangst van Serpa Pinto der Engelsche regeering de zedelijke verplichting oplegt, de regeerings- taak van Dom Carlos te vergemakkelijken, door eene overeenkomst aan te bieden, eer vol voor Engeland, doch niet minder voor Portugal. Het bericht dat de Regeering voornemens zou zijn alle vrijmetselaarsloges in Portugal te sluiten, wordt tegengesproken. ROME. Maandag-ochtend droeg Z. H. de Paus in de St. Pieterskerk de H. Mis op voor de uit zesduizend man bestaande Italiaansche pel grimage. Tal van geestelijken, Romeinen en vreemdelingen, waren mede tegenwoordig in bet geheel omstreeks vijftienduizend per sonen. Z. H. werd door het kapittel van St. Pieter ontvangen. Hij kwam in de sedia gestatoria aan en zag er uitstekend uit, hetgeen vurige toejuichingen uitlokte. De 11. Mis begon ten half negen, gedurende welke de zangers der Sixtijrische kapel verschillende motetten uit voerden. Nadat de Paus de Mis van dank zegging had bijgewoond, waaronder de ge- loovigen den rozenkrans baden, gaf hij den zegen, en daarna begon het défilé der pel grims in audiëntie. Twaalf kardinalen, tal van bisschoppen en prelaten waren aan- Mot Alliate, de leider van den tocht, las i een adres voor, waarin de Italianen den Paus hunne trouw in tegenspoed betuigen, waarop Z. H. in antwoord eene prachtige allocutie hield. De toehoorders waren een en al geestdrift en juichten den Opperpries ter toe, totdat hij door de breede deuren was verdwenen. RUSLAND. De luitenant-kolonel Schmidt, ter zake van den diefstal der plannen van de vesting Kroonstad tot zware kerkerstraf veroordeeld, zal worden doodgeschoten. De verrader van Schmidt is een Jood, die als bemiddelaar bij den verkoop was opgetreden. Deze handelde uit wraak, omdat in plaats van 300 hem slechts '200 roebels voor zijne bemoeiingen zijn uitbetaald. SPANJE. De Regeering acht zich verplicht nog steeds strijd te blijven voeren met de zoogenaamde militaire partij. Een der jongste berichten houdt in, dat de minister van oorlog, den bri gade-generaal prins Bourbon y Castelvi, neef van wijlen koning Alphonso en van Don Charles, op non-activiteit gesteld heeft, omdat hij in bet blad »de katholieke beweging" een brief over politieke militaire kwesties ge schreven heeft. Hij heeft een lotgenoot in prins Antonio de Montpensier, die een zelfde straf onderging, omdat hij met een mondeling verslag van zijn kolonel uit het land ging, terwijl bij een schriftelijk moest hebben. Verder beeft de minister aan de gouver neurs der provinciën bevel gegeven om nadere inlichtingen te verstrekken omtrent de plan nen der arbeiders op den ln Mei en daarbij bevolen, dat zij in het oog moeten houden, of buitengewone maatregelen ook noodig moch ten zijn. Alleen te Barcelona zal de mani festatie waarschijnlijk van eenige beteeke- nis zijn. ZWITSERLAND. Jl. Maandag vergaderde de Ivantonraad te Belinzona. Zooals men weet, gold de ver gadering van den Kantonraad de bespreking van den diefstal van een half millioen uit de kas van het kanton Tessino. Door de liberalen wordt de conservatieve partij van nalatigheid beschuldigd, terwijl zij eischen, dat de afge vaardigden zullen voorstellen, de Regeering in staat van beschuldiging te stellen of wel hun ontslag te nemen. li I N N E N L A N D. Schiedam, '23 April 1890. Aan bet commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeveneen bloed koralen kettinkje met gouden tonnetje, een rozenkrans, een hoepel met belletjes, een muilkorf, een smidspasser, een zilveren arm bandje, een bloedkoralen armband, eenbiuin, glacé handschoen, een sleutel en een zwart zijden parapluie in den stoomtram acbteige laten. Volgens de uitkomsten der jongste volks telling bedroeg de bevolking dezer gemeente op 1 Januari jl. 25.620 zielen. Tot vader en moeder in het ziekenhuis te Apeldoorn zijn benoemd L. Mastenbroek en echtgenoote, te Schiedam. De aflevering van de bij de nationale mili tie voor de lichting van dit jaar in te lijven manschappen zal plaats' hebben voor Schie dam te Rotterdam, in de Beurs, op Donder dag 1 Mei aansi., 's morgens te 8 uur. Voi* Vlaai-dingen te 's Gravenhage, in het Gebouw van Kunsten en wetenschappen, Dinsdag 6 Mei, 's morgens te 8 uren. Met het oog op de ongeregeldheden in de veenstreken, tengevolge van de werkstaking, zullen de miliciens van de lichting 1889, welke den 30en April met groot verlof zouden ver trekken, zoo noodig nog eenigen tijd onder de wapenen worden gehouden. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog op Donderdag, en die van den minister van marine op Vrijdag a. s., zullen met plaats hebben. De toestand van den gepensionneerden luitenant-generaal Knoop is, zooals ons be richt wordt, eenigszins vooruitgaande. (7'.) In de laatste dagen zijn te Rotterdam valscbe kwartjes in omloop. Zij zijn gemakkelijk ken baar aan de loodkleur en den dollen klank en dragen de beeltenis van Willem II. De duurte der steenkolen begint meer en meer een nadeeligen invloed op de scheep vaart te oefenen. De meeste sleepkanen ko men in groote getale dan ooit te voren ledig af, om te Rotterdam of te Amsterdam vracht te zoeken naar Duitschland. Het gevolg bier van is, dat de handelaars van de overgroote voorhanden zijnde scheepsruimte proliteeren en voor een geringe vracht bun waren op de bestemmingsplaatsen krijgen. Bij voortduring van den tegenwoordigen toestand zullen vooral de kleine vaartuigen moeilijk kunnen blijven bestaan en zal menige schipper weldra naar een ander middel van bestaan moeten uitzien. Nv. d. D.) Uit Delft wordt ons gemeld, dat negentig percent van alle kiezers hebben gestemd. Het is zeker niet overdreven, indien men in de maand. April rekent op 5 pet. zieken. Neemt men nu '2 pet. afwezigen, dan rest 3 pet. onthouders. In de stad Delft zijn thans nog '1707 kie zers. Daarvan hebben 1590 bun stem uit gebracht. Er bleven dus 175 kiezers 10 pet. van de stembus weg. (N. R. CA.) Onder de opwekkings- en aanvoeringsmid delen bij de verkiezing te Delft is er een van bijzonderen aard, nl.een gedicht van mevrouw Bongaerts-Smeets, vervaardigd in de nacht wake aan het ziekbed van haar echtgenoot, waarin wordt aangedrongen op instandhou ding van het verbond der christelijke staats partijen, om krachtig te zijn in den strijd te gen het ongeloof. Naar men verneemt, zal a. s. Zondag in de tent van het Agnetapark te Delft een diner worden gegeven, bestaande uit 600 couverts voor 't personeel met hun vrouwen, bij ge legenheid van het 20-jarig bestaan der Ned. Gist- en Spiritusfabriek. De internationale tentoonstelling van kat ten. die op '10 Mei te Amsterdam in bet Paleis voor Volksvlijt geopend wordt, vindt reeds zoovele deelnemers, dat zij zonder twijfel zal slagen. Ook uit het buitenland komen er tal van inzendingen, met name uit Brussel, Antwerpen en Leipzig. Hare Majesteit de Koningin en de Groot hertogin van Saxen-Weimar hebben, door o 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2