Burgerlijke Stand. GEMENGDE BERICHTEN. LAATSTE BERICHTEN. Handelsberichten. Beursprijzen der Effecten. ~372 37a haven eenigszins te verbreeden beter uit gedrukt een stukje of hoek uit het Ooster- hoofd te nemen, en daar een diepgang van 20 voet te maken. Ik hoop werkelijk dat een dusdanig plan niet tot uitvoering komen zal, want dit kan m. i. slechts dienen tot ver spillen van geld en tijd zonder het beoogde voordeel aan te brengen, aangezien booten of schepen in den mond van den haven toch niet kunnen lossen en wel om verschillende redenen, als deining, stroom, onbeschutheid, passage etc., hetgeen de praktijk eventueel zal bewijzen. Ik geef echter het volgende plan in over weging. Men make vanat de schutsluis tot aan de rivier op den Oostelijken lijn van den tegenwoordigen straatweg aan het Oos- terhoofd, een flinke fundeering op voldoende diepte, plaatse daarop een soliede bazaltmuur tot op de momenteele hoogte van den straat weg, dus boven den hoogst bekenden vloed. Deze fundeering dient er op ingericht te wor den, dat, waar thans de straatweg is, een waterstand van 20 voet bij gewoon getijde kan verkregen worden. Als deze fundeering gereed is, brenge men daarop het bazalt- werk aan, waarna eene bagger- of graaf machine worden gerequireerd, die den grond, gelegen tusschen den ouden havenwal en den aldus nieuwgeprojecteerden, wegruimt,en daar een waterstand van 20 voet brengt. De weg te ruimen grond kan door de bedoelde ma chine met kokers (waarvan de graaf'machinen tegenwoordig voorzien zijn) aan den Oost kant der nieuwe kade gebracht worden, voor zooveel als noodig zal zijn om een nieuw voet en rijpad ter breedte van den tegenwoor digen straatweg te ontwerpen. De ruimte voor dien nieuwen straatweg benoodigd, is geheel stedelijk eigendom, ligt gedeeltelijk vrij en brak, een deel is daarvan aan de Stearine KaarsenfabriekApollo als onbe bouwd terrein verhuurd, hetgeen voor zoover noodig opgeeischt kan worden, om dit aan Apollo te substitueeren met een stuk grond van gelijke grootte echter ot ter zijde van de fabriek. Ook heeft de firma H. J. Plant Co. een strook grond tot wederopzegging in huur, waarop eene houtloods staat. Deze loods zou dus ter breedte van den nieuwen straatweg achterwaarts moeten verplaatst worden, hetgeen echter geen struikelblok is, want ik schat de kosten van amouveeren dezer loods op f500 a f700. Men heeft dan nog de oude meerpalen of ducdalven in de haven weg te ruimen, brenge in den nieuwen walmuur ringen aan, om de schepen vast te kunnen meeren, en make eene losse, zwie pende gording op palen, om de schepen van den bazaltmuur vrij te houden, en ziedaar de haven 52 voet breeder geworden, geschikt om op de Oostzijde schepen van 20 voet diep gang te bergen, terwijl aan de Westzijde kleine schepen kunnen gedirigeerd worden. Men kan dan aan beide zijden de schepen en booten zoowel ter West- als Oostzijde lossen en laden, en blijft er (linke ruimte over voor passeerende schepen. Nu wil ik ook op de verdere voordeelen aan dit plan verbonden wijzen. Bij het voren staande plan is geene bekisting noodig en kan alles zonder hinderlaag aan de scheep vaart geschieden. Mocht het plan van het gemeentebestuur (vermits ik goed ingelicht ben) ten uitvoer worden gebracht, dan moet het Hoofd bekist worden, en dat wil wat zeggen 1 Verder kan de bazalt van den ouden muur voor den nieuwen grootendeels verwerkt worden. Men ruimt dan tevens den ouden muur weg, die anders toch bepaald moet vernieuwd worden, want al den grond daar achter begint reeds weg te spoelen, zoodat er kuilen ontstaan zijn waarin een mensch haast verdrinken kan als dezelve bij hoog water vol staan. De aarde zakt in de haven en geen baggeren zal ten laatste meer helpen. Dat de vaart zal toenemen als men Hink in de haven lossen en laden kan, staat vast want naar ik vernam zijn verschillende schepen en booten met balkenladingen in de laatste jaren elders gelost, omdat het hier aan ge legenheid ontbrak. Op stroom balken lossen gaat niet, want de balken drijven met den sterken stroom weg. Dit is de vorige week nog gebeurd bij het lossen op stroom hier van de lading balken op het Noorsche Barkschip Cecil, een schip dat ook te groot was om in de haven te komen. Ladingen met kleine schepen aanvoeren is te kostbaar, dus moet men de haven breeder en dieper maken, tenzij men ook voor 't ver volg Gods water over Gods akker wil laten loopen, om over enkele jaren te zien dat Schiedam als zeehaven op de zeekaarten dei- vreemde natiën geschrapt is. Thans is er nog een tamelijken aanvoer van balken en hout te dezer stede Op 't mo ment dat ik dit schrijf, liggen er hier zes schepen met hout in lossing. Ofschoon ik geen bouwkundige of vakman ben, wenschte ik toch mijn idee door middel van dit blad kenbaar te maken. Het kan zijn dat ik dus hier en daar de plank mis ben en zou niets liever zien, dan dat hierop discussie volgde, gedachtig aan het spreek woord »Le choc des opinions voild la vérité." R. In heel Nijmegen waren van 24 Maart tot 15 April geen postzegels van 10 cents ver krijgbaar. Het postkantoor had ze niet, en dus de depóts ook niet. Hoewel het feit voorviel tijdens de ongesteldheid van den directeur, meent men de oorzaak niet daar aan te moeten toeschrijven, maar haar te moeten zoeken bij het hoofdbestuur. Een luchtreis tegen wil en dank maakte verleden Zondag een boer te Clairac. De luchtschipper Cassoura zou te midden eener groote menigte opstijgen alles was klaar, en uit den mond van Cassoura klonk het bevel»alles lostot d,e twaalf lieden, die de touwen van den ballon vast hielden. Deze Jieten ook los, maar een der kabels slingerde om het been van zekeren Lebrère, die dus met het hoofd omlaag in het lucht ruim opsteeg. De verschrikte toeschouwers wachtten in angstige spanning het oogeriblik af, dat de ongelukkige verpletterd ter aarde zou vallen. Doch opeens zien zij Lebrère de armen uitstrekken, het touw machtig wor den en met de kracht van een Hercules zich opgeven en geholpen door den aëronaut in het schuitje bij dezen klimmen. Onder een donderenden jubbelkreet van allen, die be neden stonden, verdween de ballon in het luchtruim, en daalde met de beide reizigers onverlet een half uur later in een naburige w.eide neder. De curator in den faillieten boel van een hovenier te Breda maakt in een der plaat selijke bladen bekend, dat noch de preferen te, noch de concurrente crediteuren eenige uitkeering te wachten hebben. Voorzeker eene zeldzaamheid. Uit Arnhem zijn heden-namiddag honderd man infanterie naar Leeuwarden vertrokken. BRUSSEL, 26 April. Heden-ochtend te 10 u. 4. m. is Stanley met zijne reisgenoo- ten naar Ostende vertrokken. De burge meesters van Brussel en St. Joost-te-Noode, de schepenen, een eerewacht der garde ci- vique en de hofmaarschalk, als 's Konings vertegenwoordiger, deden den reiziger uit geleide aan het station, waar eene onafzien bare menigte hem toejuichte. LONDEN, 26 April. De Times verneemt uit Zanzibar, dat Emin met 600 lastdragers, 5 Duitsche officieren en een sterk korps Nu- bische soldaten, van Bagamoyo naai- het bin nenland is opgerukt. Hij zal zich waar schijnlijk naar het noordelijk uiteinde van het Tanganyika-meer richten. DARMSTADT, 26 April. De Keizerin is he den voormiddag alnier aangekomen. BEURS TE SCHIEDAM, 26 April 1890. Moutwijn, |?afceia«rs Commissie f 9. Verhandeld: van fS1/^ tot f8s/4. Stemmingiets beter. Jenever f 14.50 Ct. per Heet. Amst. proef f 15.75. Berlijn. (Slotkoers.) Keulf.n. Parijs. i25April.|26 April. Rogge, April Mei. 164.25166.25 Sept. Oct. 154.'155.50 j Spiritus, April/Mei Aug. Sept. j Rogge dadelijk. I Mei. Meell2Merk.l.md. i 12 Mei. Rogge, loop. md. Mei Spiritus, loop. Mei. m. 18.70 34.70 17.75 16.55 54.25 15.60 15.60 36.25 36.50 33.90 34 80 17.50 16.55 55.75 54.50 15.60 15.60 36.25 36.50 Amsterdam. 25 April. Rogge op levering traagMei f134, 135; Oct. f126, 125 26 April. Rogge op levering willig Mei f136, 137; Oct. f127, 128, 129. Keulen Rijnhoogte ('s nam. 1 uur) 25 April 2.12 M. 26 April 2.40 M. te Amsterdam. 2l/2 pCt. Nederland Buiteul. Spanje Por! uk'al Rusland 1867/69 1875 Ooster. Lg. lie. Gr. Russ. Sporen Baltische Zilver Metall Papier Turkije Turksche loten Italië 1887 (Spw.) Peru Venezuela Central. Pacific Shares Denver Rio Grande Canadian Pacific Missouri Kansas Oblig. Chic. Atlantic 6pCt. Prior Lieu Bond. Zweedsche N. Spw. Mij. Aand. Cultuur Mij Prolongatie Brazil. 1889 1888 Purahiba Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort. f 12.05 Disconto 3 pCt. Parijs - 47.90 3 Antwerp. - 47.80 3 i GEBOREN: 25 April. Adriana Hendrica Luduina, doch ter van J. Ililie en A. 1'. M. Kamp, Hoofd straat. 26. Mietje dementia, dochter van J. van Leeuwen en 0. Hendriks, Nieuwe Singelstraat. Stoom-Boekdrukkerij Gebr Van Noortwgk, Schiedam Per Telegraal. 25 April. 26 April. 81's 817.0 697.0 CS'/s 621 4 941/., 947,, 101 AA IOD/4 AAI 1 DO H9'/s OO 0 1197a 62 62 747/g 75 74? ,8 747» 18»/e 187s 177.0 587, 53'/, 161/8 167, 66'/, 607s 32 337, 16'/, 17 747. 74'/, 167» 107, 907, 92 106'/, I67, 16'/,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6