Het nieuwe gebouw der St. Jozefs- gezellen-vereenigiug. BINNENLAND. Een bezoek aan de oude Sint-Janskerk. Een telegram uit Sofia in de Temps meldt, dat er aldaar eenige ongerustheid heerscht op de tijding, dat eene gewapende bende, komende uit Rumenië langs de Donau, het dorp Vyanovatz heelt aangevallen. Onmiddel lijk zijn troepen uit Widdin gezonden. Te Widdin hebben verscheiden inhechtenisne mingen plaats gehad. Er zijn proclamaties tegen prins Ferdinand en Stamboulofï ver spreid. Het ministerie van marine heeft aan den ministerraad depêches medegedeeld, waaruit blijkt dat de toestand geen verontrustend ka rakter heeft. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Biala (Galicië) zijn geen nieuwe wan ordelijkheden gemeld, maar bijna alle ge goede gezinnen van Biala en den omtrek zijn naar Lemberg of Krakau gevlucht. Het'gar- nizoen is versterkt. Jl. Zondag werd het nieuwe gebouw der St. Jozefs-gezellen-vereeniging te Rotterdam door Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem plechtig ingewijd. De inrichting verheft zich aan het Stations plein en is zeer doelmatig en schoon gele gen aan de tram en het park op genoemd plein. Te midden van zijn sierlijken gevel prijkt het beeld van den H. Jozef, den pa troon der Vereeniging. Het gebouw heeft aan den openbaren weg eene breedte van 21 M. op eene diepte van 43 M. Het ge- heele terrein is 50 M. diep. Te midden des gebouws bevindt zich de hoofdingang. Door dezen komt men in een breede vestibule met.links de bestuurskamer en rechts de recreatiekamer voor de gezel len, die op werkdagen des avonds eenigen tijd in het gebouw komen doorbrengen. On middellijk achter de bestuurskamer bevindt zich de biblotheek en daarachter de spaar kas. Beide vertrekken zijn zeer doelmatig ingerichthet laatste kan ook dienen voor recette-bureau bij gelegenheid van uitvoerin gen in de zaal. In deze zaal komt men op het eind dei- vestibule, waar men rechts een breede wen teltrap heeft, naar de bovenverdiepingen. De zaal maakt op het eerste gezicht een aller- gunstigsten indruk, die nog vermeerdert bij nauwkeurige beschouwing. Zij heeft een lengte van 27 M. bij eene breedte van 18 M. en een hoogte van 8 M. Boven den ingang bevindt zich eene galerij in de zaal en op de galerij is ruimte voor 1100 zit plaatsen. Het geheel is overwelfd met een prachtig plafond, dat van recht grootsche conceptie getuigt. Aan het eind der zaal heeft men het tooneel, onder lietwelk plaats is voor het orkest en waar voorts bergplaat sen gevonden worden. Naast het tooneel bevinden zich de kleedkamers. Naast den hoofdingang des gebouws be vinden zich twee zij-ingangen. Een daarvan leidt naar de woning van den concierge door den anderen komt men in een langen bree- den gang, die langs de geheele zaal loopt en uitkomt op een kegelbaan en een tuin. In den muur tusschen zaal en gang zijn een aantal glazen deuren. Door deze deuren en de vele vensters, benevens door twee lig gende lantarens van mat spiegelglas in het plafond der zaal, wordt overal een overvloe dig licht verspreid. Langs de wenteltrap, waarvan wij zoo even spraken, komt men op de eerste ver dieping, waar de zalen der leerlingen gevon den worden benevens een conversatie-zaal, alsook de toegang tot de galerij. Op de tweede verdieping worden de zalen voor onderwijs gevonden, in drie afdeelingen ver deeld, benevens de woning van den concier ge. In die zalen wordt aan de gezellen on derwijs gegeven in allerlei kunsten en weten schappen. Men vindt hier bergplaatsen voor leermiddelen en alles wat voor dergelijke in richting door den tijd geëischt wordt. Zulk een gebouw heeft natuurlijk een uit- gestrekten zolder. Ook deze kan later in gebruik worden genomen, indien de uitbrei ding der vereeniging dit zou vorderen. Er kunnen óf een zeer groote zaal, b. v. voor teekenschool, óf verschillende vertrekken ge timmerd worden. De geheele samenstelling des gebouws maakt in één woord den allergunstigsten indruk en getuigt van de uitmuntende zorg en bekwaamheid des bestuurs, dat in alle behoeften der gezellen wist te voorzien, en van die des bouwmeesters, den heer W. God frey, die onder de leiding des heeren J. C. Roovers Czn. de plannen des bestuurs in alle opzichten uitstekend wist uit te voeren. Msb Schiedam, 28 April 1890. Zaterdag-nacht omstreeks twaalf uren is door het schrikken van het paard de postwa gen, komende van het terrein van het bestel- goederenkantoor aan het station, in de Schie geraakt. De postiljon sloeg van den bok, doch bekwam bij dit ongeval, gelukkig, geen ern stig letseltwee brievenbestellers, die in den wagen zaten, wisten er bijtijds uit te sprin gen en het paard, dat inmiddels van den wagen was losgeraakt, toonde een meester in de zwemkunst te zijnhet verschrikte dier zwom de geheele Schie en de Noordvest- gracht af, totdat het nabij »de Kraton" door de knechts van die fabriek op het droge werd gebracht. Minder voorspoedig liep het echter met den wagen-zelven af; het voertuig was diep in de modder gezakt, en het gelukte dan ook eerst Zondag in den vroegen ochtend, om het aan de overzijde van de Schie weder op het droge te brengen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 1 Mei e. k. niet plaats hebben. Uit overweging dat het noodzakelijk is, de ingelijfden bij de militie te land der lich tingen van 1884 en 1885 en de ingelijfden bij de zeemilitie der lichtingen van 1885 en 1886 bij het verstrijken van hunnen bij de wet bepaalden diensttijd alsnog in dienst te houden, is bij koninklijk besluit van 21 dezer, op de voordracht der ministers van oor log, marine en binnenl. zaken, het volgende bepaald »De afgifte van het bewijs van ontslag uit den dienst aan de ingelijfden bij de mili tie te land der lichtingen van 1884 en van 1885 en van de ingelijfden bij de zeemilitie der lichtingen van 1885 en van 1886 wordt geschorst, totdat zal zijn beslist omtrent de bij de Staten-Generaal ingediende voordracht van wet, strekkende om hen tot langeren dienst te verplichten." Socialistische Onder wijzersvereeniging Volgens het Nieuwsblad voor Schiedam en Omstreken is de oprichting van bovenge noemde Vereeniging, volgens eigen getuige nis van Recht voor Allen een voldongen feit. Ieder der leden ontvangt een nummer als geheim teeken, waaraan men elkander her kennen kan, natuurlijk opdat zij door gemeenteraden niet ontslagen worden of op andere wijze schade lijden. De heeren zul len dus niet uit zich-zelven ophouden de kin deren op hun openbare scholen op te leiden tot alle christelijke én maatschappelijke deugden. Elk commentaar is hier overbodig. Wageninger Te Delft is een begin van uitvoering ge geven aan het besluit van den gemeenteraad tot plaatsing van openbare drinkfonteinen. Reeds is een dezer fonteinen in de Oude- mannenhuissteeg gereed en weldra zullen op andere plaatsen dergelijke toestellen ver rijzen. Het Dagbl. verneemt uit Leiden, dat de heer H. J. Bool, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor gemeld district, weder is ingestort. Een paar malen heeft hij zich onlangs nog naar het raadhuis kun nen begeven, doch thans is hij daartoe niet meer in staat. Het 3e jaarfeest van 't »Leger des Heils" in Nederland zal te Amsterdam worden ge vierd door het houden van bijzondere bijeen komsten gedurende negen dagen, van 4 tot 13 Mei. Een bijzondere bijeenkomst zal wor den gehouden in Frascati op Dinsdag-avond 13 Mei, waarbij de chef van den stafBram- well Booth tegenwoordig zal zijn. Door de directie van de Nederlandsche Tram way maatschappij is voor hare werk lieden de normale werkdag van acht uren ingevoerd, maar.... met verlaging van de loo- nen. Ofschoon zij eerst het gewenscht had den, zijn nu ten slotte de meeste van die werklieden weinig met deze regeling inge nomen. Toch heeft de directie besloten den maatregel vol te houden. De visschers van Frieslands Zuidwesthoek hebben in den nacht van Dinsdag op Woens dag eenige duizende ansjovis gevangen. On middellijk is de bedrijvigheid op zee groot geworden, en langs de kust is bijna geen plekje te vinden, waar geen netten staan. De knechten van schilders en timmerlie den te Almelo hebben thans genoegen ge nomen met een loon van 12£ cent per uur. Op eene Donderdag avond gehouden ver gadering hebben de bazen besloten, dat deze loonsverhooging zal beginnen op Maandag 5 Mei a.s. In dezelfde vergadering hebben de bazen eene vereeniging opgericht, met het doel maandelijks eene vergadering te houden, om hunne belangen te bespreken. Naar thans wordt vernomen, zal H. M. de koningin van Engeland, vergezeld van prins en prinses Henry van Battenburg, Dinsdag 29 dezer, omstreeks 8 uren des ochtends, te Vlissingen aankomen, en terstond naar Port Victoria vertrekken, waar H. M. in den namiddag ongeveer te 5 uren wordt ver wacht. Het is reeds jaren geleden, toen de ge legenheid zich aan mij voordeed om Schie dam's oudste heiligdom te bezichtigen. Met gretigheid maakte ik hiervan gebruik, daar ik Sint Liduina's kapel wenschte te bezoe ken, die volgens het Memoriale van pastoor Van Leeuwen, z. g. aldaar nog aangewezen werd. Ik trad de kerk binnen, maar hoe den eersten indruk weer te geven, die het holle Ingezonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2