Jaarg. Woensdag 30 April 1890. VERSCH IJN T DAGEL IJ KS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Adverteutiën ALGEMEEN OVERZICHT. Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht yan den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juui 1881 (Stsbl. no. 124.) Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. Bij een nauwgezet verhoor heeft een kop- tische beambte te Cairo, vroeger in dienst van Emin-pacha, verklaard, dat het oproer tegen Emin enkel aan zijn impopulariteit te wijten was en aan zijn verlangen de aequa- toriale provincie aan den Mahdi over te geven. Emin zond daartoe den mahdi een schrijven, dat echter door Emin's eigen officieren onder schept werd. Dit feit leidde tot oproer. Te Zanzibar is uit Lamu bericht ontvan gen, dat eenige Duitschers, vermoedelijk de expeditie-Bochert, een vesting gebouwd heb- Ben in de buurt van den berg Kenia en daar de Duitsche vlag hebben geheschen ten tee- ken, dat het omringende land aan Duitsch- land behoort. DUITSCHLAND. Bismarck is tegen veler verwachting nog niet in het Heerenhuis verschenen en zelfs deelen de Hamburger Nachrichten mede, dat hij vooreerst nog niet verschijnen zal, daar hij wil wachten tot de toestand duide lijk zal te overzien zijn. De Maydeburger Zty. steekt den draak met deze bulletins van Friedrichsruhe in de Hamb. Nachrichten en rangschikt ze in een rubriek met het opschrift»Van het oorlogs- tooneel." Het is zeker geestig, maar ge tuigt ook hoe de tijden veranderd zijnde zelfde Maydeburger Ztg. tapte vroeger uit een heel ander vaatje. Op den "Wartburg (Hessen Darmstadt) is ailes ingericht om den Keizer met gevolg, te zamen (10 personen, te ontvangen. De Keizer- zelf keert echter 's avonds terug en overnacht in zijn salonwagen, die nabij net station Wasungen gezet wordt. Te 2 uur s nachts gaat het hooge gezelschap, waaronder de erf- groothertog, prins Reuss en de hertog Johann Albrecht, op de hoenderjacht. De Keizer is Maandag-ochtend vroeg uit Darmstadt ver trokken. De veldartillerie van het Duitsche leger zal geheel met bronzen kanonnen worden be wapend. Te Spandau is men met de ver vaardiging reeds begonnen met het gietstel der in 1870 op de Franschen veroverde stukken. Volgens de Hamb. Nachr zijn alle Duitsche ambassadeurs naar Berlijn ontboden ter beraadslaging over aanhangige kwestiën. ENGELAND. Het heet dat Stanley onderhandelt met de Britsche Oost-Afrika-Compagnie over eene nieuwe expeditie naar Midden-Afrika, die in den herfst Egypte zou verlaten. Stanley is Zaterdag-namiddag te Dover en daarna ook aan het Victoria-station te Lon den met groote geestdrift ontvangen. Te Dover waren meer dan 11000 personen op de been, welke een oorverdoovend gejuich aan hieven. De commissie van ontvangst bestond uit generaal Wolseley, Bruckenbury, sir Le wis Tilly, lord Kinnaird, sir Francis de Winton, baron de Worms, sir Grant Duff, Rustem bey enz. Te Landen was het station prachtig versierd. Het jaarlijksche rapport van Baring over de financiën van Egypte, gedagteekend van 20 Februari, is aan het Parlement voorgelegd. Daarin wordt gezegd dat het jaar 1889 uit finan cieel oogpunt niet het bevredigendste is ge weest in de geschiedenis van Egypte. Ten einde de voortdurende ontwikkeling van Egypte te verzekeren, is het noodig de En- gelsche bezetting en den overwegenden in vloed van het Engelsche Gouvernement, die van de aanwezigheid van het bezettingsle ger afhankelijk is, te handhaven. Volgens geruchten in de Londensche clubs komt graaf Herbert von Bismarck in Mei te Londen en zou prins Bismarck voornemens zijn, in den zomer Schotland te bezoeken. FRANKRIJK. De heeren Clement en Dulac, commissa rissen bij de rechterlijke macht, hebben zeven van de voornaamste anarchisten gearresteerd. Ten huize van een dezer arrestanten vond men eene geheime drukkerij met talrijke revolutionaire geschriften. Er liep een ge rucht, dat al de voornaamste aanvoerders der anarchisten gisteren-avond gearresteerd zouden worden. De conservatieve Parijsche bladen bevat ten uitvoerige gegevens, waaruit blijkt, welke noodlottige gevolgen de verwereldlijking der gasthuizen heeft na zich gesleeptdaarbij wordt o. a. berekend, dat de zusters, die geen ander salaris ontvingen dan 200 frs 'sjaars voor hunne kleederen, voor de ge meente eene bezuiniging van 60 pet. zouden opleveren. De uitgaven aan levensmiddelen in de gasthuizen zijn sinds de uitdrijving dei- zusters meer dan verdubbeld, terwijl de col lecten voor de gasthuizen in de Parijsche kerken ten gevolge van de verwereldlijking, van 1.589.000 frs in 1876 tot 600.000 frs. in 1889 zijn gedaald. Maar deze geldelijke onkosten zijn nog het minste kwaad, dat het vertrek der zusters heeft ten gevolge gehad. Veel ernstiger is de verwaarloozing der ver pleegden, waarvan zich in den laatsten tijd verschillende allertreurigste gevallen hebben voorgedaan. De uitslag der eergisteren gehouden ver kiezingen voor den Parijschen gemeenteraad is aldusGekozen zijn 21 personen, als12 republikeinen, 8 conservatieven en 1 Bou- langist. Voor de 59 overige zetels moeten herstemmingen plaats hebben. Daarvan staan in 42 wijken de kansen gunstig voor de re publikeinen, in 13 gunstig voorde Boulangisten en in 4 gunstig voor de conservatieven. De anti-semietische candidaten hebben zeer wei nig stemmen verkregen. Ongeregeldheden zijn er niet voorgevallen. Zaterdag 11. had te Tournon, Tulle, Ladè- ve, Ruffee, Evreux en Avallen de verkiezing van eenen afgevaardigde plaats. In de drie eerstgenoemde districten werden republikei nen gekozen. In de drie andere moet eene herstemming plaats hebben. OOSTEN RIJK—HONGARIJE. Na de conferentiën der gemeenschappelijke ministers voor Oostenrijk en Hongarije is de ministerraad gisteren-namiddag onder voorzitterschap des Keizers bijeen geweest en heeft besloten, de delegatiën tegen 4 Juni bijeen te roepen. De Ilongaarsche ministers vertrokken gisteren naar Pesth. In Bosnië en Herzegowina wordt de be volking door zekere personen opgehitst, om de overheersching der Oostenrijkers af te schudden. Men wil zich in deputatie naai den Sultan en naar den Czaar begeven om hun te verzoeken gemeenschappelijk de Oos tenrijkers te verjagen. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt aan de Standard gemeld, dat de Porte de onderhandelingen betreffende Egypte met Engeland hervat heeft. De Porte wenscht Engelands ontrui ming van Egypte en tevens handhaving der Turksche souvereiniteitsrechten in den Nijl- Delta, ofschoon zij niet begeerig is aldaar na den aftocht der Engelsche troepen ter stond werkdadig te intervenieeren. De on derhandelingen over een Engelsch-Turksck handelsverdrag vorderen goed. Beide mo gendheden doen concessiën, en zijn het reed* over twaalf artikelen eens geworden. Particuliere berichten bevestigen, dat een. honderdtal Bulgaarsche uitgewekenen uit Rumenië in het district Widdin zijn binnen gevallen, teneinde de bevolking tot opstand aan te sporen. De toeleg is echter volkomen mislukt. SPANJE. In Spanje schijnt de manifestatie der werklieden op den ln Mei nogal groote af metingen te zullen aannemen. Men gelooft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1