FEUILLETON. BINNENLAND. dat liet aantal werklieden te Barcelona, die ingeschreven zijn om deel te nemen aan de manifestatie op 1 Mei, wel 50.000 zal be dragen. De werklieden zeggen, dat zij aan de overheid diegenen zullen uitleveren, welke de orde zullen verstoren. De troepen zul len in dekarzernes gereed worden gehouden. Volgens de Standard schijnen deSpaansche werklieden in twee zeer verschillende groe pen verdeeld. Alle socialistische en anar chistische vereenigingen, voornamelijk te Barcelona, Madrid, Valencia, Alcoy en Sara- gossa zijn voornemens op 1 Mei met een radicaal programma op te treden. De vak- vereenigingen van eiken aard willen hare betoogingen tot Zondag 4 Mei uitstellen, om werkstakingen of radicale demonstraties te voorkomen en tegelijk te kennen te ge ven, dat zij langs vredelievenden weg van staatsinkomsten en internationale overeen komsten lotsverbetering wachten. Schiedam, 29 April 1890. Bij de Regeering zijn in onderzoek de ont werpen tot wijziging en uitbreiding van het stationsgebouw te Tilburg, de uitbreiding der Markieze en het maken van verscheiden an dere gebouwen aldaar. Men verwacht, dat de publieke aanbesteding binnen kort kan worden te gemoet gezien. De Berlijnsche correspondent van de N. It. Ct. meldt per telegraaf het volgende Sinds eenige dagen wordt in de kringen der belanghebbenden gezegd, dat de kans voor Rotterdam om te worden bestemd tot tusschenhaven in de nieuwe stoomvaartlijn op Oost-Afrika weder aanmerkelijk is ge stegen. Thans is het ook bekend geworden, dat de invloedrijke Vereeniging ter bevor dering van de gemeenschappelijke belangen in de Rijnprovincie en Westfalen, alsook de noordwestelijke groep der Vereeniging van Duitsche «taal en ijzerindustrieelen, bij den Rijksdag het verzoek der Mannheimer Kamer van koophandel zullen ondersteunen, om den ondernemer der stoomvaartlijn de verplich ting op te leggen, op de heen- en terug reis Rotterdam aan te doen. Bij de motieven dezer Kamer van Koophandel hebben de beide genoemde vereenigingen er nog twee aangevoerd. In de eerste plaats wijzen zij er op, dat het vaarwater in den Rijn op Ne- derlandsch grondgebied nog steeds niet dezelfde diepte heett als op het Duitsche gedeelte der rivier en dat, wanneer nu aan l>e Slavenhandel en de Paters van Afrika. DOOfi Dr Gr. VAN ZINNICQ BERGMANN. (Op verzoek overgenomen uit de Katholieke Illustratie). Onder de waarlijk groote mannen, wier gansche leven in één woord, liefde, kan wor den saamgevat, komt ongetwijfeld een eere plaats toe aan den apostel en primaat van Afrika, den aartsbisschop van Carthago en Algiers, den kardinaal Lavigeaie. Men staat verbaasd over de geestkracht door hem aan den dag gelegd, over de werken reeds door hem tot stand gebracht, en onwillekeurig beschouwt men hem als het werktuig, door Gods Voorzienigheid op bijzondere wijze uit gekozen, dat den eersten stoot moet geven aan de grootsche poging om esn deel dar menschheid op te heffen uit den verla- genden toestand, waarin het zich bevindt. Bezield met den geest der Apostelen, gedre- Nederland het aldaar in hooge mate ge- wenschte voordeel wordt toegekend van Rotterdam tot eene tusschenhaven in de genoemde lijn te maken, er ook als equiva lent eene regeling kan worden geëischt, waardoor de Rijn op Nederlandsch grond gebied ten volle aan de tegenwoordige eischen der scheepvaart voldoet, en tengevolge waarvan ook in andere opzichten aanDuitschlands handel en industrie een gewichtige dienst zou wor den bewezen. Ten tweede vestigen de beide vereenigingen de aandacht er op, dat het ka pitaal ter verwerving en kolonisatie van Oost- Afrikaansch gebied voor een aanmerkelijk gedeelte uit de kringen der Rijnlandsche en Westfaalsche handelaars en fabrieken zou komen, en deze derhalve met recht konden verlangen, eene gesubsidieerde stoomvaart lijn naar die Oost-Afrikaansche landstreken zoodanig geregeld te zien, dat zij zooveel mogelijk ook met de belangen van die krin gen overeenstemt. En die kringen wenschen Rotterdam als tusschenhaven te zien aan gewezen. De le luitenant van het 3e reg. veldartil lerie jhr. F. W. A. Van Asbeck, werkzaam onder de bevelen van den kommandant in de stelling van Den Helder, wordt tot ordonnance- officier des Konings benoemd. Naar wij uit goede bron vernemen, is de heer C. Croll als lid der redactie van Recht voor Allen door den Centralen Raad der sociaal-democratische partij ontslagen, wegens gemis aan overeenstemming met den heer Domela Nieuwenhuis. (H. Ct.) In de Rijp heeft zich een commissie ge vormd om den 75sten gedenkdag van den .slag bij Waterloo te herdenken. Het houden van een historischen optocht zal het voornaamste deel der feestviering uitmaken. In Ridderkerk schijnt met den in aantocht zijnden zomer ook de lust tot het organi- seeren van feesten weder te ontwaken. Ver scheidene jongelieden uit den werkenden stand aldaar zouden op den 18 Juni a. s. den 75-jarigen herdenkingsdag van den Slag bij Waterloo feestelijk willen doen plaats hebben. Een optocht met volksspelen zou dan in het voornemen liggen. Blijkens de definitief vastgestelde lijst be draagt het aantal kiezers in het district ven door een alles opofferende liefde, welke alleen de Kerk kweekt, wijdt hij zich met hart en ziel aan zijn edele taak, de weder geboorte van Afrika. Dat uitgestrekte we relddeel met zijn twee honderd millioen bewoners, die bijna allen zich in een staat van ellende en barbaarschheid bevinden, die met elke verbeelding spot, is het voorwerp zijner zorgen. Het is ecfiter onze bedoeling niet, alles op te sommen wat hij reeds voor zijn onge lukkig volk heeft gedaan wij willen alleen de aandacht van den lezer vestigen op een Vereeniging, welke hij heeft gesticht, omdat ook Nederlanders daarin zijn opgenomen, en wij allen, door haar te steunen, den kardinaal in zijn liefdewerk kunnen bij staan. Tot het jaar 1867 had het katholieke Frankrijk in zijn Algerijnsche bezittingen alle verkondiging van het Evangelie aan de in boorlingen verboden, en het was de geeste lijkheid niet geoorloofd eenige betrekking, zij het ook slechts van loutere vriendschap, met de inlanders aan te knoopen. Deze ongeluk- kigen werden alzoo stelselmatig aan de Kerk, aan hun waarachtig heil onttrokken. Maar Gods Voorzienigheid duldde dit op den duur 's-Gravenhage voor de Tweede Kamer thans 8099. De heer J. H. Marinus hoopt a. s. Donder dag zijn 50-jarig jubilé te vieren als orga nist der H. Willibrordus-kerk te 'sHage, zeker een hoogst zeldzaam voorkomend feest. Het Zangkoor dier kerk heeft den jubilaris voor dien dag een feest bereid, waarbij o. a. een mis van Beethoven zal worden uitge voerd. (7).) Als een feit is op eene vergadering van de Haagsche afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond medegedeeld, dat binnen een paar maanden in Den Haag het vroeger aangekondigde katholiek dagblad zal verschij nen onder redactie van eenige mannen van naam. De Avondpost meldt, dat den I5den Mei a. s. de dienst der electrische tram Den HaagScheveningen aanvangt. Tegenover de ongunstige berichten, welke omtrent den gezondheidstoestand van onzen wethouder van financiën, den heer H. J. Bool zoo schrijft het Leidsch Dagblad. in verschillende bladen voorkomen, kun nen we tot ons genoegen mededeelen, dat die toestand integendeel van dien aard is, dat onze geachte stadgenoot weldra, zonder onvoorziene omstandigheden, weder in staat zal zijn de vergaderingen van de Tweede Kamer bij te wonen. De staking onder de kolenwerkers te Am sterdam is geëindigd doordien de cargadoors in zooverre aan hunne wenschen zijn tege moet gekomen, dat voortaan een loon van 5 cents per ton kolen zal worden betaald bij een werktijd van 's morgens 5 tot 's na middags 7 uur met twee uren schaften. De Ned. Maatschappij van Brandverzeke ring te Tie) heeft in 1889 een zuivere winst gemaakt van f68,868, zoodat een dividend kon worden uitgekeerd van f 65 per aandeel, terwijl nog het reservekapitaal, dat reeds een zeer aanzienlijk cijfer bedraagt, met f3868 kon worden vermeerderd. De aftre dende commissaris, Mr. W. C. baron van Pallandt, werd bij acclamatie herkozen. VLAARDINGEN. De R.K. kiesvereeniging Grondwet, die Zaterdag-avond eene verga- niet zichtbaar zou Zij tusschenbeide komen. In 1867 werd Algiers door pest en hongers nood geteisterd, en deze plagen maakten duizenden slachtoffers, zoodat tallooze weezen onverzorgd achterbleven. Nood breekt wetten de geestelijkheid trok zich die kinderen aan en richtte weeshuizen op. Zij was echter niet talrijk genoeg, om op den duur die huizen te blijven "besturen, en daarom stichtte de kardinaal in het jaar 1868 het «Gezelschap der missionarissen van Algiers", wier eerste taak het was, de zorg over die arabische weeshuizen op zich te nemen. Op die wijze hoopte hij een geliefkoosd plan ten uitvoer ta brengen, namelijk den kinderen der inboorlingen eene katholieke opvoeding te geven en zoo een bron te vor men van inlandsche geloovigen, die later een grooten invloed zouden oefenen op de overige bevolking. En dat dit plan voor verwezenlij king vatbaar was, toonde de uitslag. In kor ten tijd had de onvermoeide stichter een ge noegzaam getal mannen van moed en zelfop offering in het gezelschap opgenomen, om het begonnen werk voort te zetten. Uit de weeshuizen, door die mannen bestuurd, zijn langzamerhand in Algiers dorpen van Chris-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2