'lering hield, heeft geen eigen candidaat voor den gemeenteraad gesteld. DEN HAAG. De Russische gezant, graaf Kapnist, is na eene afwezigheid van een goed jaar uit Cannes in de residentie teruggekeerd. De reeders te Scheveningen hebben esloten dit jaar aan de Vlaardingsche haring- jagerij deel te nemen. Het Gezellcnhuis te Rotterdam. Men schrijft uit Rotterdam aan het Cen trum Jl. Zondag had de aangekondigde, plechtige inwijding plaats van onze nieuwe St. Jo- sefs-gezellen-vereeniging. Z. D. H, Mgr. D'Jttemanne, zijn hooge belangstelling willen de doen blijken in alles, wat tot zedelijke verheffing van den werkman strekt, had in persoon die plechtigheid willen verrichten. Omstreeks 11 ure, na een welkom van het muziekkorps, trok Z. D. H. met de gebrui kelijke gebeden der Kerk, al zegenend door 'iet ruime flinke gebouw. De Z Eerw. Cen- traal-President Van Nispen uit Amsterdam en 'Ie Z.Eerw. President P. van der Hoeven fielden beiden een treffende toespraak, maar vooral was het opmerkelijk, dat Mgr. zelf de gezellen toe wilde spreken, enzijnvader- 'ijke genegenheid voor hun vereeniging wilde betuigen. Ten twaalf ure reed Z. D. H. naar den "°g steeds lijdenden Pastoor van Feijenoord, den Z. E. heer L. Gompertz. Des avonds waren gezellen en contribuee rde leden uitgenoodigd tot een feestelijke reünie. De zaal, waarin ruim 1000 personen kunnen plaats nemen, was geheel vol. Een voudig, maar sierlijk was zij in feestdosch gestoken. Het glanspunt van den avond was zeker wel de heerlijke feestrede van den 2-Eerw. Z.Gel. Pater V. de Groot O. P., die, (la de ouverture door de Fanfare 'en het Jaarlijksch verslag van den President, het sPreekgestoelte beklom. belden hoorden wij met meer dichterlijken 8j°ed, in schooner taal en met oorspronke- ljker denkbeelden bij zulk een gelegenheid het woord voeren. Het was moeilijk in geen reeds vaak behandeld onderwerp te verval- 'eii, maar op geheel nieuwe wijze werd door spr. er op gewezen, hoe dit nieuwe gebouw mede zou werken tot herstel der gestoorde orde en Trede in de maatschappij, het gezin en het individu. Donderend applaus viel hem te beurt. Dok de overige nummers van het program berden onder algemeene tevredenheid uit gevoerd, terwijl aan het slot de Z. Eerw. ten-Arabieren ontstaan. Jongelingen enjonge- Oochters, beiden in die huizen opgevoed, wor- en namelijk, wanneer zij de jaren bereikt 'ebben, door den echt verbonden, vestigen zich bg elkander en vormen zoo Christen- mu'pen, waarover de missionarissen het toe dekt uitoefenen. Hiertoe bleef de ijver van het gezelschap echter niet besloten toen zijn le- en ziel, vermenigvuldigden, zocht het een grooteren werkkring. In het zuiden van Algiers en bij de Kabylen, de afstammelin- Se" dei' oude Christenen, die Afrika hebben mroemd gemaakt door hun godsvrucht, deugden en hun langdurig martelaarschap, Richtte het eigenlijk gezegde Missiehuizen, en daar winnen zijn leden door de beoefening er liefdadigheid en het onderwijs der kinde- bet vertrouwen en de liefde der inboor- u"gen. Op dezelfde wijze oefenen zij hun apostolaat uit in de oasen van de Sahara, Waar reeds in het jaar 1876 drie der paters *ls martelaars lmt óffer hunner liefde brach- 'on: ook later viel aan verscheiden ande an van hen hetzelfde voorrecht ten deel. waar zocht echter de Kerk te vergeefs o<iar helden De opengevallen plaatsen wer- j mi niet alleen aangevuld, maar spoedig kon 'et Gezelschap zich ook vestigen op den be- Centraal-President de aanwezigen op een korte, keurige redevoering verraste. Onder de werkstukken door de gezellen vervaardigd, en gedurende de pauze bezichtigd, droegen er zeer veel de bewondering der toeschou wers en de goedkeuring der deskundigen weg. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op, behalve de reeds voornoemden, deZ. Z. E. E. H. H. Pastoors der H. Rozalia, van den H. Dominicus en het H. Hart, den Z.Eerw. Z.Gel. heer Hensen, professor aan het Se minarie te "Warmond, vele E.E. PP. Fran ciscanen, Dominicanen, Jezuïeten en Redemp toristen, den weled. gestr. heer mr. B. Bahlmann, lid der Tweede Kamer, den wel ed. heer J. W. Thompson, en tal van ande ren uit de gedistingueerde Katholieken der stad. Dank aan het flink bestuur, dat zulk een werk tot stand heeft gebrachtDank ook aan de milddadige Katholieken van Rotterdam, die het beroep op hen gedaan, zoo waardig hebben beantwoord I Rechtszaken. In overeenstemming met de uitspraak van rechtbank en gerechtshof te Amsterdam heeft de Hooge Raad gisteren beslist, dat een beklaagde wien, omdat hij zich in voorloopige hechtenis bevond, ambtshalve een verdediger was toegevoegd, het recht heeft ter terecht zitting voor den bijstand van dien toegezeg den raadsman te bedanken. De Haagsche rechtbank heeft gisteren den jongman uit Amsterdam, die zich door mid del van een gestempeld briefje op bedriege- lijke wijze bij een schoenmaker zich een paar bottines deed afgeven, ze verkocht en zich de opbrengst toeëigende, tot 6 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De rechtbank veroordeelde 11 bedelaars onder wie krachtige mannen van 23 en 33 jaren, die zonder eenige schaamte opzending naar eene rijkswerkinrichting verzochten. GEMENGDE BERICHTEN. Als een bijzonderheid wordt uit Houtrijk en Polanen gemeld, dat zich in den vogel- tuin van den heer Coppee nog een arend be vindt dit dier werd in 1860 tijdens den Pinksterstorm gevangen en heeft een vlucht van 2 M. Zondag-middag omstreeks 6£ uur kwa- roemden heuvel van Carthago, waar men weleer een concilie van meer dan vijfhon derd bisschoppen vereenigd zag. Daar, op de puinhoopen dier stad, bedienen zij op de plaats-zelve, waar de H. Bodewijk stierf, het heiligdom, hem ter eere opgericht, en heb ben 35 het scholasticaat der missionarissen, terwijl 35 bovendien hun priesterlijke bedie ning uitoefenen in de kloosters van de Car- melitessen en van de zusters der Missie, die zich aan het liefdewerk van den Apostel van Afrika wijden. Mag men niet de hoop koes teren, dat het vaderland van een Augustinus, van een Monica, van een Cyprianus, zal ver rijzen door de liefdevolle pogingen der mis sionarissen en verrijzen voor altijd Het uitgebreidste veld echter voor den ijver van het jeugdige Gezelschap, dat toch reeds veel leden telt, opent zich in Middel- Afrika. Het is namelijk door Z. H. Leo XIII belast met de stichting van vier nieuwe apostolische vicariaten, welker grootte bijna die van Europa evenaart, met een bevolking van ongeveer honderd millioen zielen. De kwalen, daar te bestrijden, zijn evenredig aan de uitgestrektheid van het land en de talrijkheid der bevolking. De afgoderij, met al de gruwelen daaraan verbonden, voert er men de heer v d. M. en zijn zuster per stoomtram van Den Haag te Delft aan met het doel om een familie-diner bij te wonen, ten huize van een aldaar wonenden broeder. De heer v. d. M., evenals zijne zuster doof stom, had de onvoorzichtigheid nabij de oude kerk van de in beweging zijnde tram te springen en dientengevolge te vallen, terwijl zijn zuster, zulks ziende, hem nasprong en 't zelfde lot onderging. Weder op de been willende komen, had de juffrouw de onvoorzichtigheid den rech tervoet te ver vooruit te brengen tenge volge waarvan deze onder een der achter wielen terecht kwam en totaal werd verbrij zeld. Na door de politie per brancard naar dei woning baars broeders te zijn overgebracht is de eerste geneeskundige hulp verleend door den heer Thomee, arts alhier, terwijl eenigen tijd later door dien heer en den arts Wassink, 't been boven den enkel is geamputeerd. De toestand van de ongeluk kige is tot nu toe bevredigend. Te Loosdrecht heeft zich een geval van de nona voorgedaan. De patient, een werkman van middelbaren leeftijd, heeft reeds gerui- men tijd achtereen geslapen en is slechts enkele oogenblikken wakker geweest. Aan een Fransch journalist verklaarde Stanley dezer dagen»De vrouwen, zoowel de blanke als de zwarte, stel ik ver boven de mannen. Zij zijn menschlievender, heb ben meer sympathie en zijn toegankelijker voor nieuwe denkbeelden. Sinds 20 jaar zoek ik eene vrouw zonder tijd te hebben er een te vinden." Misschien heeft Stanly wel te ver gezocht, en als hij nu nog 20 jaar zoekt, zal hij wel geen vrouw meer kunnen vinden. Een vorst onder curateele. Vorst Karei van Trauhmannsdorff, finantieraad van den keizer van Oostenrijk en erfelijk lid van het He«- renhuis, is wegens geldverspilling onder cu rateele gesteld. Deze maatregel werd genomen naar aan leiding van een verlies van 2 millioen, dat de vorst onlangs had geleden. Hij heeft thans al zijn eereambten neergelegd en zich op zijn landgoed in Bohemen teruggetrokken. Te Australië is de rivier de Darling ten gevolge van hevige stortregens buiten haar oevers getreden. Aanstonds zijn groote ver den schepter. Zelfs voor menschenoffers deinst men niet terug, en onnoemelijk is het getal der kinderen, die jaarlijks worden om gebracht. Terwijl in bijna gansch Afrika de kinderen, die met een natuurlijk gebrek ter wereld komen, worden gedood, gaat men bij de negers nog verder. Een enkel voorbeeld ten bewijze. Gedurende zijn verblijf in een van de missiën leerde pater Jamet het hoofd van een stam kennen, die van de zeven kin deren, die hem geboren waren, slechts drie had overgehouden. De vier andere waren door de tooverheks, die bij de negers hoog in eere is, gesmoord of verdronken, als waren het jonge katten. Enwaarom Het eene kind had het ongeluk gehad ter wereld te komen bij de verschijning der komeet van 1882; in dergelijke omstandigheid brengt een kind ongeluk aan, en zijn doodvonnis is derhalve geteekend. Twee andere waren op een onge luksdag bijv. op den derden dag dei- maan, geboren het gevolg ervan was de dood. Het vierde was eerst aan het wreede lot ont snapt maar toen bij het opkomen der tanden er een boven de andere groeide, wat als een onheilspellend teeken geldt, viel ook dat wichtje als offer van het bijgeloof. Zoo ging het met de kinderen van een stamhoofd zal den kinderen der mindere negers een beter ot bereid zijn (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3