13e Jaarg. Donderdag 1 Mei 1890. No. 3072. VERSCHIJNT D A G E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Iïlad l'rijs der Advertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAM COURAN Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 23 Juni 1881 Stsblno. Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijk® overeenkomsten aangegaan. 30 April '90. Voor de manifestatie der arbeiders, welke morgen, 1 Mei, in verschillende Staten van Europa zal gehouden worden, worden alom door de overheid groote voorzorgsmaatrege len genomen om elke rustverstoring te voor komen. Het hoofd der politie te Berlijn heeft de grootste firma's aldaar aangeschreven, terstond per telefoon de hulp der gewapende macht te ontbieden, ingeval de op 1 Mei in hunne inrichtingen werkstakende arbeiders wanordelijkheden mochten beproeven. Ern stige rustverstoring wordt daar niet ver wacht, daar de overheid alle maatregelen ge nomen heeft tot het strengste handhaven van de orde, terwijl ook in de arbeiderskrin gen zelf ernstig voor baldadigheden gewaar schuwd wordt. In alle werkinrichtingen van den Staat zijn de arbeiders vermaand zich van demonstratie op 1 Mei te onthouden, op straffe van ontslag. Zelfs hebben voor een goed deel de staatsspoorwegen met de ge schutgieterij en particuliere metaalfabrieken eene overeenkomst aangegaan om wederkee- rig geen arbeiders aan te nemen, die wegens deelneming aan de beoogde demonstratie ontslagen mochten worden. In de Saksische mijnwerken hebben verscheidene spitbroeders der arbeiders, o. a. de socialistische afgevaar digde Seifert, alle arbeiders dringend ver maand, op den ln Mei rustig aan het werk te blijven. Blijkbaar heerscht er in de Duit- sche arbeiderswereld op het stuk van dit Meifeest de meest mogelijke tweedracht. Een groot aantal der rneer ontwikkelden keurt het af als eene onnoodige, ergernis gevende dwaasheid, die slechts tengevolge kan hebben, dat de arbeidgevers hunnerzijds mede uit gebreide coalities tegen de arbeiders sluiten, waardoor natuurlijk bij werkstakingen in de toekomst de kansen der arbeiders niet zouden verbeteren. Te Weenen worden ernstige gebeurtenis sen verwacht te meer daai het nu juist een onrustige tijd is voor Oostemijk en de be weging onder de arbeiders vooitduurt. De voorsteden en de openbare instellingen zullen allen militair bezet worden. Te Londen belooft de demonstratie een groot aanzien te zullen krijgen. Tal van vereenigingen, meest van socialistischen aard, hebben zich daar aaneengesloten om van de demon stratie eene indrukwekkende betooging te maken. Ook te Parijs zullen de arbeiders op grootsche schaal manifesteeren. Meer dan 20.000 arbeiders aan het, bouwvak Verbonden, metselaars, timmerlieden enz., zullen eene manifestatie houden. 10.000 ververs zullen zich daarbij aansluiten. Om twee uren ver eenigen zich de manifestanten op de Place de la Concorde eene delegatie uit hun midden zal eene petitie aan het bureau der Kamer afgeven. Een groote optocht zal daarop door de voornaamste straten gehouden worden, terwijl 's avonds gedelegeerden in de ver schillende lokalen verslag zullen doen van de wijze, waarop zij ontvangen zijn en van het antwoord hun gegeven. Louise Michel zal in de Salie des Capucins optreden. De Regeering heett besloten geenerlei betooging op Donderdag toe te laten, ook geene vreedzame. Op de Place de la Con corde mag geene samenscholing plaats heb ben. In het Paleis Bourbon wordt geene enkele deputatie ontvangen. La France meldt dat er nog 40 gevangennemingen op ver schillende plaatsen des lands zijn geschied. Er worden belangrijke maatregelen van voor zorg genomen. Te Barcelona, de voornaamste fabriekstad van Spanje, zal de demonstratie mede op grooten voet worden gehouden. Ondanks de ver klaring der werklieden, dat zij hen, die pogen zullen de orde te verstoren, zullen uitleveren, is de overheid niet gerust. De troepen heb ben evenals in andere voorname plaatsen bevel ontvangen zich gereed te houden. AMERIKA. President Harrison van de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika heeft het wetsont werp bekrachtigd tot beschikbaarstelling van 120.000 dollar voor de slachtoffers der Missis- sippi-overstroomingen, die een vijfde gedeelte van den suikeroogst, gewaardeerd op 5000.000 dollai, vernielden. De gevolmachtigden van tien Amerikuan- sche staten hebben eergisteren te Washing ton het door het Amerikaansche statencon- gres aangenomen protocol onderteekend, betreffende invoering van arbitrage in ge schillen tusschen Amerikaansche staten. Acht andere staten zullen het ingelijks ondertee kenen. Chili weigert. Tengevolge der werkstaking onder de tim mermans-gezellen te Chicago zijn aldaar ernstige onlusten uitgebroken. De werksta- kenden hebben de gebouwen afgebroken, die door aangeworven werkvolk waren voltooid. Zij dreigen, deze vernieling te zullen voort zetten. De politie en de militaire macht zijn versterkt, doordien de overheid een ernstig oproer te gemoet ziet. AFRIKA. Berichten uit Cotonon (westkust van Afri ka) houden in, dat de Dahomeyanen op 9 kilometer van Porto Novo bezig zijn de palmboomen om te hakken, waardoor de oogst voor verscheidene jaren vernield is. De resi dent verwacht het antwoord des lvonings voor het uitwisselen der gevangenen. De tweede oplaag van de Times bevat dépêches uit Lourenco Marquez, waarin ge meld wordt dat gisteren de spoorweg van de Delagoabaai tot de Transvaalsche grens is geopend in tegenwoordigheid van de Por- tugeesche overheden en van vertegenwoor digers der Hollandsche Maatschappij. DUITSCHLAND. Bij het debat over de Sperrgelder, d. i, de tijdens den Culturkampf ingehouden tractementen der geestelijken, ging het gis teren in het Pruisische huis van afgevaar digden zeer levendig toe. Graaf Strachwitz, van het Centrum, beschuldigde b. v. de Regeering van overtreding van het zevende gebod, en Windthorst wierp zijnen nationaal- liberalen tegenstander dr. Eynern het op zettelijk spreken van onwaarheid voor de voeten. Daarover wreekte zich Eynern door voortdurende ironische tusschenwerpsels bij Windthorst's rede en dit maakte het cen trumslid dr. Letocha zoo verontwaardigd, dat hij eensklaps Eynern toeriep frecher Dachs!" hetgeen op alle banken deels stormachtige hilariteit, deels groote veront waardiging wekte. Overigens verklaarden de nationaal-liberale conservatieve en vrij-conservatieve redenaar dat zij er niet over denken aan de centrum partij de thans door de Regeering aangebo den dotatie van aan katholieke geestelijken ingehouden gelden te willen opdringen. Zij zullen het voorstel verwerpen Even zoo gaf de minister van eeredienst op iro- nischen toon zijnen geachten tegenstanders in het centrum den raad, liever de door de Regeering aangeboden 500.000 mark jaar- lijksche rente aan te nemen, dan in het geheel niets te krijgen; want de Regeeiing wenschte wel vrede, maar zij was er vol strekt niet op gebrand, een afgewezen ge schenk met alle geweld kwijt te raken. Voorts stelden de nationaal-liberale, con servatieve en vrij-conservatieve sprekers voor, ingeval de bewuste voordracht mocht worden tot wet verheven, ook aan de Evangelische Kerk eene naar verhouding even groote dotatie (b. v. 750.000 mark) te doen toekomen. Windt horst verlangde terugbetaling van de inge houden gelden in hun geheel, niet van de rente alleen, zooals het ontwerp voorstelt, en waarin het Centrum niet kan toestem men. De Katholieken zullen hun rechten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1