13e Jaarg. Vrijdag 2 Mei 1890. VERSCHIJNT D A G E L I J K S. O. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Advertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. O/* TO NIEUWE SCHIEDA COURANT Voor Schiedam per 3 maanden /'1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van Ren inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Jnni 1881 Stsblno. 124 Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 1 Mei '90. Heden, 1 Mei, heeft in verschillende hoofd steden van Europa de voorgenomen manifes tatie der arbeiders voor den achturigen werkdag plaats, die alom met zorg en vrees wordt tegemoet gezien. Fe Brussel hebben de aanleggers der mani festatie aan het gemeentebestuur medegedeeld, Welken weg de manifesteerenden heden-avond zullen volgen. Zij hebben zich verbonden noch het koninklijk paleis, noch de ministeriën voorbij te trekken. De gendarmerie en de brandweer zullen bij wijze van voorzorg ge reed worden gehouden. Een gisteren door het centraal bureau van Politie te Londen uitgevaardigd bevel ver biedt eiken optocht binnen Londen, tenzij (le optocht zijn uitgangspunt neemt van dat heel der Theemskade, hetwelk Victoria Em bankment geheeten is. Van daar is het den optocht geoorloofd naar Hyde Park te trek ken doch uitsluitend langs den weg door de politie aangewezen. De werklieden waren voornemens optochten te vormen in East End etl m Clerkenwell, om van daar naar Ilyde l'ark te gaan, maar dit is uitdrukkelijk bij het bovenvermelde bevel verboden. Te Cha- tam zal een monstervergadering worden ge houden, waar ook als spreker zal optreden Slr John Gorst, die over de conferentie te Herlijn spreken zal. Fe Parijs is heden het geheele garnizoen eu he pompiers geconsigneerd. Acht regi menten zijn ter beschikking gesteld van den militairen gouverneur van Parijs. Elke sa menscholing is verboden. De voorzitter der hamer, de heer Floquet, zal geen verzoek schriften in ontvangst nemen, die door meer dan vijf gedelegeerden worden aangeboden. Het regiment kavalerie, in garnizoen te Ver sadies en te Rambouillet, is gisteren naarPa- Hjs vertrokken. Hok te Lyon ducht men onlusten. Aldaar z!)u acht anarchisten aangehouden, zesman- "e" en twee vrouwen, die woelingen zaa- hen voor den ln Mei. Onder hen waren twee Zwitsers, een man en een vrouw, tegen wie een bevel tot uitzetting was uitgevaardigd. Hij hun verhoor hebben zij bekend, dat zij voornemens waren bij de manifestatieop heden ontplofbare stoffen te gebruiken. Een rech terlijk onderzoek is geopend. Gisteren had hen er te Lyon opnieuw huiszoekingen Plaats, die tengevolge hadden, dat er weer eenige personen in verzekerde bewaring wer den genomen. De prefect van het departe- men du Rhone heeft in den Lyonschen ge meenteraad een brief voorgelezen, waarin gezegd wordt, dat de overheid den ln Mei geen gemachtigde ten gehoore kan toelaten. Het raadhuis zal dien dag gesloten zijn. In het departement der Loire heeft men insgelijks revolutionairen aangehouden en te Versailles werden twee Italianen in hech tenis genomen, op 't oogenblik dat zij bezig waren aan de deur van de kazerne biljetten uit te deelen, waarin men de soldaten aan spoorde niet te gehoorzamen aan de bevelen, die zij op 1 Mei zouden ontvangen en liever op hunne officieren te schieten. Deze circu laires waren volgens bekentenis der aange houdenen gedrukt in eene geheime drukke rij te Parijs, die toebehoorde aan den revolutionair-antisemiet-boulangist markies de Morés. Deze bij de verkiezing van Zondag 11. gevallen kandidaat is thans als arrestant in handen der politie. Ook in Oostenrijk is men voor den dag van heden zeer beducht. Hoewel de leiders der beweging belootd hebben voor de hand having der orde zorg te zullen dragen, wordt toch zoowel te Buda-Pesth als te Weenen het garnizoen tot uitrukken gereed gehouden. Men verzekert zelfs dat te Weenen de ge weren der soldaten met scherp geladen zijn. In Moravië zijn door de werklieden bereids onlusten verwekt, zooals men hierachter zal kunnen lezen. In Spanje en Italië is men evenzeer voor den dag van heden zeer bevreesd. Barcelo na en Milaan zullen daar de brandpunten der werklieden-beweging zijn. In laatstge noemde plaats zijn uit voorzorg verscheidene anarchisten in verzekerde bewaring gebracht. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt van 29 April ge seind De financieele crisis schijnt haar einde te naderen. De toestand is verbeterd. Ten gevolge eener kiesvergadering heeft er te Entre Rios een opstand plaats gehad tot fnui king waarvan de gewapende macht rnoest ingeroepen worden. Het Congres zal weldra bijeenkomen. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft bij de eerste lezing het wetsontwerp tot verhooging van den accijnsop het gedistilleerd goedgekeurd. De Times verneemt uit Zanzibar dat de Duitsche vloot alsmede de stoombooten van Wissmann naar het zuiden zijn gegaan om den aanval te land van Wissmann tegen het zeer verstrekte Kilwa met 1200 Soedan- neezen te ondersteunen. Het Engelschen oor logsschip Türquoise ging mede met den En- gelsche consul aan boord ter bescherming van de belangen van Britsche onderdanen te Kilwa waar een scherpe tegenstand ver wacht wordt. Emin Pacha moet instructie ontvangen hebben, om den Duitsche alleen handel in Midden-Afrika, met uitsluiting van den Engelschen, zooveel mogelijk te bevor deren. Stanley's gezondheid heeft door de ver moeienissen der laatste dagen een gevoeligen knak gekregen en niemand, zelfs zijn best» vrienden niet, kunnen door hem ontvangen worden; rust is voor hem een vereischte. De Koningin heeft hem tegen 6 Mei op Windsor ontboden. Generaal Dal Verme, directeur der Afri- kaansche sectie van het Italiaansche ministerie van oorlog, op het oogenblik te Londen ver- blijfhoudend, toont zich niet geneigd als opvolger van generaal Orerox naar Massowah te gaan, omdat zich dezelfde moeielijkheden zouden voor doen tusschen hem en Antonelli. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Weenen wordt van 30 April geseind: Volgens berichten van authentieke zijde zijn gisteren te Frankstadt, in Moravië, ernstige onlusten voorgevallen. Men kon nauwelijks met moeite de menigte werklieden beletten het gebouw der rechtbank aan te vallen. Eene fabriek te Bundalas is geplunderd en de daar gevonden voorraad van koopwaren vernietigd. De troepen herstelden de orde en beschermden de andere fabrieken. Ook uit Kolomea (Oostelijk Galicië) komen ernstige berichten. In negen omliggende dor pen hebben de boeren de huizen der Joden, tegen wie zij wegens hunne woekerzucht on- verzoenlijken haat koesteren, geplunderd en de bewoners mishandeld. Vervolgens hebben zij hun Rutheenschen rassenhaat lucht gegeven, door de eigendommen en kas teden der Poolsche landheeren aan te val len. Schiedam, 1 Mei 1890. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 30 April. De Tweede Kamer behandelde heden in de eerste plaats het wetsontwerp tot verzeke ring van de toepassing der bij de wet toege laten vrijheidsbeneming. De heeren Hartogh, Van der Kaay en S m i d t maakten verschillende bezwaren tegen de hier getroffen regeling, welke öf te ver gaat voor de vrijheid der burgers, öf niet genoeg de macht der overheid verze kert. De verschillende sprekers behielden zich voor, hunne aangekondigde bezwaren nader te ontwikkelen. De Mi nis ter van Justitie, hoewe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1