GEMENGDE BERICHTEN. 'Ier handen met algemeene stemmen aange nomen verklaard. Darrop sloot de president de vergadering met een woord van dank voor de »uitstekende orde" en ging men na het zingen van een paar socialistische liede- i'en uiteen. Buiten was liet echter minder rustigeen troepjongens zongonophoudelijk Oranje Boven! Be politie had de handen vol, doch ondanks hare werkzaamheid vlogen, eenigen tijd na dat de vergadering gesloten was, een paar heien door de ruiten van het lokaal. On middellijk werd bevel gegeven de straat te doen ontruimen. In een oogenblik was, de Binnenrotte en de Lombardstraat tot aan de Meent afgezet. Nog langen tijd bleef het onrustig. Herhaaldelijk moest de politie de hoop levenmakers en nieuwsgierigen uiteen jagen, doch overigens viel er niets vermel denswaardig meer voor. 13e leden van den gemeenteraad te 's Hage hebbentot hun bevreemding zeker, ir. oen couvert, waarin zich officieele bescheiden bevonden, uitgegaan van het dagelijksch be stuur, ook aangetroffen eene gedrukte uit- noodiging, onderteekend door den secretaris der Haagsehe afdeeling van den sociaal-dem. hond tot bijwoning der meeting van Woensdag avond. Piketten huzaren en infanteristen werden gisteren in de kazernes te 's-Hage gereed gehouden, om op het eerste bevel in de stad op te treden tot handhaving der orde, waar dit vereischt werd. Ook de wacht op het Bui tenhof was versterkt. De troepengedeelten behoefden echter niet uit te rukken. Nergens in de stad hadden rust verstoringen plaats. Uit Den Haag wordt nader gemeld De avond is ordelijk afgeloopen. Gedurende de bijeenkomst in het socialistenlokaal Wal halla bewogen zich den ganschen avond vele nieuwsgierigen in de Westerbaenstraat. Politieagenten hielden de toegangen tot het gebouw vrij, of verzochten het publiek door te loopen. Tegen 11 ure, toen de straat ge vuld was met eène talrijke menigte, liep de meeting af. De geheele straat werd toen door de politie op bedaarde wijze ontruimd en aan beide zijden afgesloten. De bezoekers der vergadering trokken bij kleine groepjes 'n stilte huiswaarts. Een piket huzaren onder commando van luitenant Piepers posteerde op de Veenkade tusscheh de Riemer- en de Westerbaen straat en deed langs de brug bij de Hernsterhuisstraat een tochtje naar den te genovergelegen Noordwal om de volksmenig te daar verzameld te doen uiteengaan. Deze hnop koestert, hier met de stichting, waar in hij het hoofd is, te slagen Het is dan °°k niet weinig troostvol voor hem, te mo gen bespeuren, dat de roepstem van kardinaal Uavigerie gehoor heeft gevonden. Reeds dadelijk na zijn aankomst heeft hij al de plaatsen kunnen bezetten van het huis, dat hem voorloopig ten gebruike is afgestaan, en bovendien hebben zich nog een groot getal mannen, wier moed hun liefde evenaart, aangeboden, om deel uit te maken van het Bezels,-hap, dat zich de bereiking van zoo'n verheven doel voorstelt. Er staat echter een hinderpaal in den weg. "et huis dei' afdeeling is te klein, om aan 'die aanvragen te voldoen. Pater Jamet hoopt daarom dat, behalve de helden, die zÜn moeitevollen arbeid willen deelen, er ook anderen gevonden worden, die van de göede- e», hun door Gods goedheid geschonken, mts willen afstaan, om hem in staat te stel en een nieuw huis te bouwen, niet prachtig en rijk van uiterlijk, maar groot en ruim, geschikt^jom plaats te verleenen aan allen demonstratie der kavalerie miste hare uit werking niet. Na het vertrek der huzaren trok ook de menigte af, en tegen midder nacht had dit stadsgedeelte het gewone stille aanzien. NR. Ct Ter viering van het vijf-en-zeventig-jarig bestaan der instelling van de Militaire Willems orde wapperde eergisteren de nationale drie kleur uit de woningen van verschillende ridders en belangstellende stadgenooten te 's Hage. De groote zaal van Diligentia was in een feesthalle herschapen voor het gedenkfeest, dat de ridders gister-avond vierden. De estrade was omzoomd door een wand van planten en gewassen, afgewisseld met bloemstukken en bezet met wapenborden. Te midden daarvan verhieven zich de beeltenissen van HH. MM. den koningen de koningin en het prinsesje. Woensdag werd het volgende antwoord ont vangen op liet aan Z. M. den Koning gezon den telegram der Vereeniging tot bevorde ring van de belangen der ridders van de Militaire Willemsorde, beneden den rang van officier, »Moed, Beleid en Trouw". »Loo. Z. M. de Koning draagt mij op der Vereeniging H.D. warmen dank te betuigen voor de aangeboden huideen wenschen. Z. M. is overtuigd, dat de Vereeniging tot zegen zal zijn voor alle ridders en tot heil van het land. >)De Ajudant van dienst w. g. Van Hogf.ndorp". Gisteren herdacht de heer J. H. Marinus, directeur van het zangkoor in de H. Willi- brordus-kerk te 's-Hage den dag, waarop hij voor 50 jaren bij het zangkoor kwam. Mocht hij eenige weken geleden bij zijn 30-jarig jubileum als directeur der Nationale Zang school van vele zijden blijken van sympathie ondervinden, thans, nu het zijn gouden feest gold, waren die blijken van hoogachting en waardeering niet minder. Het koor, waar Marinus 50 jaren lang met zooveel tact den dirigeerstok had gezwaaid, was op dezen dag fraai met groen versierd, terwijl in het midden en ter rechter- en lin kerzijde draperieën van nationaal dundoek waren aangebracht. Den jubilaris werd zoowel namens de zan gers als de parochianen, door den zeereerw. heer pastoor Borking een aanzienlijk geschenk vereerd. De Pastoor bracht daarbij in her innering, hoe de heer Marinus zich steeds, gedurende die lange reeks van jaren, vol ijver van zijne taak had gekweten. Diep getroffen dankte de jubilaris den spreker. die zich willen voorbereiden voor het schoone missiewerk. Zal die hoop worden teleurge steld? Wie is er, die het van Nederland, in het bijzonder van het katholieke Neder land, zou durven denken Een begin is dan ook al gemaakt, en een goed begin. Een terrein voor den bouw is geschonken, en in het bisdom van 's-Hertogenbosch heeft zich een commissie gevormd, welke zal trachten de hoop van pater Jamet te verwezenlijken. Die commissie telt mannen, wier namen al leen voldoende zijn om ons een goeden uit slag te waarborgen en ons de zekerheid te geven, dat het geld, dat wij hun toevertrou wen, goed besteed geld zal zijn. Wie iets missen kan, zal, wij zijn er zeker van, dan ook niet achterblijven, om een kleinigheid op te zenden voor het Postulan tenhuis te Haaren", hetzij aan de leden der commissie, hetzij aan de redactiën der ver schillende katholieke bladen, die zich tot het ontvangen dier gelden hebben bereid ver klaard. Het kan niet anders, of Gods zegen moet In Zuid-Afrikaan en Volksvriend van 1 April leest men ^Pretoria, 20 Maart. Het Grootkruis der Orde van den Nederlandschen Leeuw werd gisteren formeel overhandigd aan Z.H.Ed. den president, door den heer Van Asch van Wijck, burgemeester van Amersfoort, die hiertoe een bepaalden last had van de Ne- derlandsche Regeering. De president nam de Orde aan, onder voorbehoud van de goedkeu ring van den Volksraad." Gisteren zijn te Amsterdam de inschrij vingen voor de internationale kattententoon stelling gesloten, welke Zaterdag 10 Mei e. k. in het Paleis voor Volksvlijt zal plaats hebben. Aangegeven werden 444 inzendin gen door 70 inzenders uit Nederland, 63 uit Brussel, 2 uit Antwerpen, 1 uit Hamburg, 1 uit Leipzig, 1 uit Munchen, 4 uit Petrovo- sell Slavoniën. Zondag a. s. zal in de kapel van het Ko ninklijk paleis Het Loo door den hofprediker dr. C. E. Van Koetsveld, predikant te 's Gra- venhage, een godsdienstoefening gehouden worden- Nadat verleden week te Terheiden (N.-B.) in het gehucht Noord de arbeiderswoning van C. De Ridder was afgebrand, is Dinsdag middag in die buurt weder brand ontstaan, die zoo spoedig toenam, dat de brandweer niet kon beletten, dat de boerenhoeve van de kinderen Van Beek in asch werd gelegd. Een koe, die pas gekalfd had, en zeven kal veren zijn in de vlammen omgekomen. Alles was verzekerd. De zalmvangst is in de maand April weder zeer schraal geweest; er werden aan't Kra- lingsche Veer aangevoerd 2030 zalmen en 86559 elftenin April 4889 werden aan gevoerd 3935 zalmen en 87000 elftenin April 1888 10060 zalmen en 55198 elften in April 1887 5226 zalmen en 114348 elften in April 1886 7038 zalmen en 152959 elften. Bij een onderwijzer te Leerdam heeft bloed vergiftiging plaats gehad, doordat hij inkt in een wond aan den vinger heeft gekregen. Hand en arm zijn reeds sterk gezwollen. Te Utrecht werd eergister-middag een 14- jarige knaap, terwijl hij een straat wilde oversteken, onverwacht door een voor een vuilniskar staand.paard in den schouder ge beten en duchtig dooreen geschud. Met veel moeite slaagde men er in den knaap te op het werk van kardinaal Lavigerie rusten, en derhalve ook op hen dte het hem moge lijk maken, dat werk voort te zetten en uit breiden. De oogst schijnt overvloedig ook aan de bereidvaardigheid der werklieden ontbreekt het niet. Moge het katholieke Nederland zorgen, dat de werklieden, die gereed staan, in staat worden gesteld den oogst in de schuren te bergen, opdat hij niet verloren ga 1 Haaren, 27 Maart 1890. De zeereerw. pater Jamet, overste van het Postulaat van Broeders van O. L. Vrouw van Afrika, op den huize »Gerra" te Haaren (N.-Br.j, zal in dank iedere gift, ook de kleinste, ontvangen, die men voor den bouw van het nieuwe Postulantënhuis zou willen afzonderen. Ook onzerzijds verklaren wij ons gaarne bereid giften voor dien bouw in ont vangst te nemen; wij zullen dan daarvan op de gewone wijze in ons blad melding maken. Red. N. S. Ct.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3