13e Jaarg. Dinsdag 6 Mei 1890. VERSCHIJNT DAG E L IJ K S. O Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCH Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. i Prijs der Advertentie» Van 16 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing wordon overeenkomsten aangegaan. ƒ0.60 »0.10 billijke DUITSCHLAND. De onverkwikkelijke strijd over Bismarcks ontslag wordt door de Hamburger JSach- richten weder aan den gang gebracht, door dien dit blad beweert, dat men o. a. den Kei- zer valschelijk in den waan had gebracht, dat Bismarck in hoogen graad morphinist was, zoodat hij den samenhang van gedach ten reeds verloren had. Eerst Bismarcks lijfarts Schweninger heeft den Keizer van de ongegrondheid van dit beweren over tuigd. De Freisinnige Zeitung laat zich over deze vertelsels zeer scherp uit, en zegto. a.Bis- marcks naaste vrienden hebben alle reden om thans, nu zijn geestestoestand immer duide lijker blijkt, hem zoover mogelijk van het openbare leven verwijderd te houden. Men meent te weten, dat het lieele praatje hierin zijn oorsprong vindt, dat Bismarck in de laatste maand van zijn ambtelijk leven dik wijls des avonds een licht slaappoeder in nam. De commissie uit den Pruisischen Land dag tot onderzoek van het Sperrgeldergesetz heeft reeds verworpen een voorstel van dr. Bruel, hospitant van het Centrum, om de negeering uit te noodigen den Landdag een nieuw ontwerp voor te leggen, waarbij de geestelijkheid een billijke schadeloosstelling wordt verleend voor de ingehouden gelden. Eveneens werd verworpen een ander voor stel van denzei Men afgevaardigde, om den Disschoppen te veroorloven^ zoolang nopens het gebruik der uitgekeerde gelden nog geene overeenkomst met den minister van eeredienst Is gesloten, die gelden aan te wenden tot ondersteuning van behoeftige of rustende geestelijken, en, is deze overeenkomst tot stand gekomen, dan het gebruik alleen in den breede aan te wijzen en de bisschoppen vrij ie laten in de onderdeelen. Ui de Vrijdag gehouden vergadering van werkgevers bij de ijzerindustrie in het dis trict Qhemnitz is op grond dat hunne ge meenschappelijke optreding zooveel succès heeft opgeleverd besloten eene blijvende vereenigiiig voor het district op te richten, die zich met andere vereenigingen van dien aard in betrekking zal stellen, om een al- gerneeiien Duitschen bond te vormen als een dam tegen moedwillige werkstakingen. ENGELAND. Het Lagerhuis heett Cameron's motie be treffende eenen modus vivendi tusschen Kerk en Staat in Schotland met 256 tegen 218 stemmen verworpen. Het blijkt dat de diefstal, waarvan de hertog van Edinburgh te Edinburgh het slacht offer was, weinig te beteekenen heeft gehad. De ontvreemde voorwerpen zijn voor den dief van slechts geringe waarde. Uit Lissabon verneemt de Times dat de Amerikaansche gezant uit naam zijner re geering zich bereid verklaard heeft in het geschil over den Delagoabaai-spoorweg eene scheidsrechterlijke uitspraak aan 'te nemen. De nationale bank te Gloucester, opNew- Yersey, is failliet. De kleine burgerij lijdt de meeste schade. De gezant van Brazilië te Londen zegt dat er van eene ministerieele crisis te Rio-de-Janeiro niets aan is. Volgens den Manchester Guardian loopt het gerucht, dat Stanley eerlang als gouver neur-generaal van den Congostaat naar den Congo zal vertrekken. Koning Leopold zou hem volkomen volmacht hebben verleend om den Vrijstaat cp hechteren administratieven grond te vestigen en maatregelen te nemen, die 'hij voor de ontwikkeling van den Staat wenschelijk acht. Uit Chicago (Amerika) worden nieuwe werk stakingen gemeld, vooral onder de werklieden aan de zaagmolens. Het aantal strikers wordt op 50,000 geschat. Men vreest voor ongere geldheden. FRANKRIJK. Alvorens toe te stemmen in de conversie der Egyptische schuld, eischt Frankrijk dat er in de eerste 15 jaren geen nieuwe con versie plaats hebbe, en dat overeengekomen worde, dat de Engelsche bezetting in Egypte slechts een overgangstoestand uitmaakt. Vóór een paar dagen werd gemeld, dat Laguerre, Laisant en Naque t naai' Jersey waren vertrokken en een poging zouden aan wenden om Boulanger tot terugkeer naar het lieve vaderland te bewegen en nu komen verschillende Fransche bladen met de mede- deeling, dat de groote man inderdaad in aan tocht is. Morgen reeds zou hij scheep gaan om zich gevangen te geven en het proces van het Hooggerechtshof te doen herzien, en hedenavond zou hij president Carnotmct zijn plannen in kennis stellen, met opgaaf van uur en plaats van aankomst op Franschen bodem. Andere bladen meenen, dat eerst in beginsel tot den terugkeer zou zijn beslo ten, doch wij denken, dat de generaal nog zoo spoedig niet komen zal, t zal een kies- manoeuvre tegen morgen zijn, voorts niets. Met de werkstaking staat het nog gelijk gisteren. Te Roubaix. en te Tourcoing heerscht nog steeds eene zeer groote opge wondenheid. Er zijn nog eeuige aanslagen op eigendommen gedaan. Overal zijn er ver sterkingen voor de troepen aangekomen. De infanterie maakt charge tegen de benden werkstakers, die zich echter dadelijk weder aaneensluiten. Er worden verscheidene ar restaties gedaan. Uit Cotonou wordt van 3 dezer geseind. Kerguelen heeft den 29 en 30 April Wid- dali gebombardeerd. De kommandant Four- nier heeft aan den koning van Dahomey een ultimatum gezonden, waarin Dij de gevan genen opeischt, zullende hij, wanneer daaraan niet wordt voldaan, den 5 Mei over gaan tot bombardement. ITALIË. Op de interpellatie van Cavallotti in de Kamer, betreffende de wanordelijkheden, te Milaan op 1 Mei, volgens hem door de on wettige maatregelen der regeering in 't le ven geroepen, heett de onderstaatsecretaris geantwoord, dat de Regeering alleen de openbare bijeenkomsten in straten en op pleinen heeft verhinderd en dat de resultaten gunstig zijn geweest, terwijl de openbare macht zich niet buiten haar bevoegdheden heeft begeven en de wanordelijkheden ook geen ernstig karakter dragen. In de Engelenburcht te Rome zijn ver scheidene militairen opgesloten, omdat zij in het bezit waren gevonden van anarchistische schotschriften, welke zij den vooravond van den lsteu Mei moesten verspreiden onder de I soldaten, die erin werden aangespoord, ge- meene zaak met het volk te maken. Het I aantal dier gearresteerden is onbekend, maar naar luid van geruchten moet het aanzien lijk zijn. SPANJE. In de Cortes antwoordende op eene interpellatie, zeide de minister van binnen- landsche zaken, dat men overal zich beijver de om de openbare vrijheden en de rechten der burgers te eerbiedigen. De Regeering kan er zich op beroepen, dat, dank zij hare liberale politiek, nergens zich incidenten van een ernstig karakter hebben voorgedaan. Ondanks de werkstakingen heerscht er in Spanje rust. De Senaat heeft zijne goedkeuring gehecht aan het wetsvoorstel der regeering, waarbij het algemeen stemrecht wordt hersteld. Het is niet de eerste maal, dat Spanje met zulk een kiesregeling wordt begunstigd. In 1876 werd zij door d# eerste Cortes van ko ning Alfonso XII afgeschaft en een beperkt stemrecht ingevoerd. De partijen hebben zich thans vrij algemeen voor het herstel van de oude regeling verklaard. De nieuwe veikie-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1