zingen zullen echter niet voor Februari van het volgende jaar plaats hebben. Een groote vraag is het nog of het alge meen stemrecht inderdaad veel verandering- in Spanje's toestand zal aanbrengen. De ver kiezingen geven in dit land allerminst de de gevoelens van het volk weer. De partij, die aan de regeering is, heeft steeds de meerderheid en de stembus heeft daardoor vrijwel de beteekenis gekregen van een was sen neus. De plechtige wijding der nieuwe St. Jacobs-kerk te Kethel. De parochie van den H. Jacobus te Kethel viert feest, een schoon en heerlijk feest, zoo als zij er sedert eeuwen geen gevierd heeft Vijf eeuwen vloden henen sedert binnen hare grenzen een katholieken tempel Gode ter eere en onder de schutse van St. Jacob plechtig werd gewijd. Wel werd in dat tijdsverloop nog eens een nederig kerkje voor den katholieken eeredienst in gebruik geno men maar de plechtigheid, die de wijding van den eersten tempel kenmerkte, moest door de toenmalige droevige tijdsomstandighe den achterwege blijven. Thans had de wijding van de nieuwe St. Jacobs-kerk plaats met al de plechtigheden, die het Romeinsch Pon tificaal voor de bisschoppelijke consecratie heeft vastgesteld, en ging zij gepaard met ee.ie grootsche feestelijkheid, door de dank bare vreugde der parochianen in 't leven geroepen. De hoogwaardige b'sschop-eonsecrator, mgr. C. J. M. Bottemanne, gisteren-avond met den trein te 6.50 te dezer stede aangeko men en aan het station door den edelachtb. heer burgemeester, den weleerw. pastoor en heeren kerkmeesters van Kethel verwelkomd, werd met een bijzonder rijtuig naar de pastorie van den H. Jacobus aldaar geleid. Aan de grens der gemeente, nabij Spiering- hoek, had zich de eerewacht, bestaande uit een veertigtal ruiters met geel-witte sjerpen versierd, opgesteld en nadat het drietal rij tuigen daar ter plaatse was aangekomen, werd de verdere tocht onder begeleiding van de cavalcade tot aan het terrein der oude parochie-kerk voortgezet. Bij het fraaie we der hadden zich inmiddels honderden langs den weg of bij het terrein der kerk ge schaard, waar men overal de vaderlandsche driekleur met den pauselijken wimpel vroo- lijk zag wapperen. Aan den ingang van het- terrein der oude kerk werd de hoogw. Bis schop dooi' de geestelijkheid ontvangen en bestrooiden een viertal bruidjes zijnen weg, waarna Z. D. Hw. de pastorie werd binnen geleid. Het muziekkorps, dat sedert een paar maanden onder bescherming van den H. Radboud onder de parochianen van Kethel is opgericht, had zich met zijne fraaie banier op de kerkwerf opgesteld en bracht mgr. Bottemanne na aankomst in de pasto rie eene serenade, waarmede het talrijke publiek door luide toejuichingen zijne instem ming betuigde. Langzamerhand ging daarop de tallooze menigte, waaronder velen van de naburige gemeenten, uiteen. Dien zelfden avond nog werd door de geestelijkheid bij de in de nieuwe kerk te bergen H. Reli kwieën de metten gezongen, waarmede de voorbereiding voor den grooten dag der wij ding ten einde liep. Bij de aankomst van Z. D. Hw. den Bis schop werden op standaards ter weerszijden van het terrein der nieuwe kerk vlaggen geheschen. Het terrein-zelf biedt den meest feestelijken aanblik. De entree wordt ge vormd door een sierlijke eerepoort op een voetstuk van sibersteen in Romaanschen stijl opgetrokken en kwistig met sparregroen en kunstrozen versierdin het front vertoont zich boogsgewijze het volgende Latijnsche chronicum CasparI Ioseph antIstIstI sVo Conse- CratVro aeDeMgratVLatVr greX gratVs. Aan Caspar Jozef, onzen Bisschop, die den tempel komt consacreeren, wordt hulde ge bracht door de dankbare kudde. De beide zijkanten geven resp. het Pause lijk en het Nederlandsch wapen te zien. Op het voorplein van kerk en pastorie slinge ren zich cirkelsgewijze guirlandes van sparre groen met kunstrozen langs palen, die met wim pels in top, vlaggentrofeeën in de pauselijke, bisschoppelijke en nationale kleuren te zien ge ven. De trofeeën omlijsten resp. schilden met het pauselijk, aartsbisschoppelijk en bisschop pelijk wapen; die der gemeenten uit welke de parochie van Kethel is samengesteld Schie dam, Kethel, Vlaardingen en Hof van Delft, en van de geboorte- en woonplaatsen van den bouwmeester en den pastoor der kerk Hoorn, Amsterdam en Delftverder vertoonen zij de attributen van het priesterschap en di verse naamcijfers. Deze versiering sluit zich ter weerszijden bij de eerepoort aan en geeft als pi.èce de milieu een sierlijke gedenk naald te zien. Op een fraai perkje, van graszoden en zand gevormd en met nette witte paal tjes afgezet, verheft zich deze gedenk naald, door het kruis bekroond het voetstuk bevat aan de vier zijden resp. het volgende opschrift Ter meerdere eer en glorie van God. 5 Mei 1890. Ter dankbare herinnering aan de offervaar digheid der parochianen. Lof en eer aan onzen herder. Hulde aan den bouwmeester. In verband met deze opschriften ziet men op de vier zijden van de naald resp. het bisschoppelijk wapen, dat van Kethel en Spa- land en de wapens van Delft en Hoorn. Voor den hoofdingang der kerk is uit vlaggendoek en sparregroen en door vlaggen- j trofeeën en monogrammen bekrocnd, een tent I opgericht ten dienste van den Bisschop bij j de plechtigheden der wijding. Daar boven i wappert van den toren het Pauselijk geel en j wit naast de Nederlandsche driekleur. De geheele versiering maakt een treffen- den indruk en is geheel in den Romaanschen stijl der kerk met zeer veel smaak uitge voerd. De plechtigheden der wijding namen he den-ochtend ten zeven ure een aanvang. In het begin kon daarbij echter het publiek niet worden toegelaten, omdat zoowel de kerk-zelf als de ruimte daaromheen voor de cere moniën moest worden vrijgehouden. Toen echter de H. Relikwieën processiesgewijze door de geestelijken de kerk werden binnen gedragen, sloten de geloovigen zich daarbij aan en werden zij tot het heiligdom toege laten, opdat zij van de verdere plechtigheden getuigen zouden kunnen zijn. Grootsch en 'verheven is gewis de plech tigheid der Kerkwijding. Treffend zijn de gebeden, die het Romeinsch Pontificaal den consaereerenden bisschop en de bedienende geestelijkheid op de lippen legt, en die ge paard aan zinrijke ceremoniën den zegen Gods afroepen over den katholieken tempel, de woonplaats van God met de menschen, de plaats des offers, waar telken dage het zuiver en hoogheilig Offer der nieuwe wet, door den profeet Malachias voorspeld, den Eeuwigen Vader wordt opgedragen. De consecratie geheel volbracht zijnde, droeg mgr. Bottemanne aan het zoo even i gewijde altaar op pontificale wijze het H. Misoffer op, waarbij Z. D. Hw. geassisteerd werd door den zeereerw. heer H. L. Spoor- man, deken van Delft, als presbyter assis- tens, denzeerw. deken Graaf, van Ouderkerk, en den weleerw. pastoor Mobron, van Over- schie, als diaconi assistentis, en als troon- diakens door den hoogeerw. pastoor Lans, van Schiedam, en den weleerw. pastoor Boer kamp, van Vlaardingen, terwijl als gewoon lijk de secretaris des Bisschops, de weleerw. heer Coppens, als ceremoniarius fungeerde. Verder assisteerden nog de volgende eerw. heeren kapelaansJ. J. Teule, van Vlaar dingen, ad baculum, H. G. Klaphake, van Schiedam, ad mitram, M. A. Thompson, van Delftshaven, ad librum, pater Brouwer en pater Langewen, beiden van Schiedam, resp. ad candelas en ad ampullas, en kap. Nelis, van Kethel, ad gremiale. Een twintigtal geestelijken, uit de nabuur schap en oud-kapelaans der parochie, bevonden zich verder aan het altaar, waarbij een troon in roode draperie ten dienste van den Bis schop en zijne assistenten was opgericht. Nevens heeren kerkmeesters vereerden ook de edelachtbare heeren S. E. Ypey, burge meester, en B. v. d. Eijk Dz. en A. Lansber gen Az., wethouders der gemeente Kethel en Spaland, de plechtige handeling met hunne tegenwoordigheid, terwijl de bouwmeester en de aannemer der kerk, de heeren A. C. Bleys en N. Perquin, mede aanwezig waren. Nadat de hoogw. Bisschop het H. Offer had ten einde gebracht, werd door den presbyter assistens namens Z. D. Hw. de oorkonde der wijding voorgelezen, waarin den geloovigen werd medegedeeld, dat deze kerk, toegewijd aan den H. Jacobus den Meerdere, was geconsacreerd en dat de Reli- kwieën der IIH. Fortunatus en Blasius in het altaar waren geborgen. Verder werd daarin door Z. D. Hw. het feest der Kerk wijding op den tweeden Zondag van Juli vastgesteld, en in den gewonen vorm dei- Kerk een aflaat van een jaar verleend aan allen, die de consecratie der kerk hadden bijgewoond, en een van veertig dagen aan hen, die haar op het feest van Kerkwijding zul len bezoeken. Deze afkondiging geschied zijnde, trad Z. D. Hw. de Bisschop met mijter en staf en omstuwd door al de geestelijken voor het volk en hield een korte toespraak. Z. D. Hw. betoogde, hoezeer de geloovigen alle reden hadden om zich te verheugen, nu deze tem pel voltooid was het huis en de woonplaats van God, waar zij op gemeenzame en kin derlijke wijze met hun goeden Vader zouden verkeerendoor de 'gebeden en zegeningen der H. Kerk waren hunne offergaven wel gevallig geworden aan God. Geen wonder, on geveer aldus vervolgde Mgr., dat wij, Katho lieken, er roem op dragen den Heer een huis te stichten; wij, die gelooven dat daar voort durend, het H. Offer van het Lichaam en Bloed van Christus den Eeuwigen Vader wordt opgedragen; dat daar de Heer Jezus dag en nacht rust om ons van uit Zijn tabernakel Zijne genade en zegeningen te schenken. Dezen dag is hier voor de eerste maal het H. Offer opgedragen, het eigen Offer des Kruises, dat op onbloedige wijze op het altaar wordt herhaald. In deze uiteenzetting vond de hoogw. Bisschop aanleiding de geloovigen op te wekken tocli altijd met grooten eerbied deze heilige plaats binnen te treden daar hulp in al hunne nooden te komen zoeken, kracht en sterkte in de bekoringen, vergif fenis, wanneer zij in de bekoring bezweken jjn, en genade en zegening in alle omstan- ligheden des levens; dar. zou deze tempel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2