13e Jaarg. Dinsdag 13 Mei 1890. No. 3(182. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van «lit Blad: Prijs der Advertentiëu ALGEMEEN OVERZICHT. O NIEUWE SCHIED Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Sfs/>1. no. 124.) Van 46 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. Fit Zanzibar wordt aan de Times gemeld, ^at de Duitschers te Kilwa eene menigte tt'euwe slavenketenen hebben gevonden, daaruit blijkt welk een uitgebreide slaven handel er bestond. De koning van Mwanga ls door Kalema met hulp van Arabieren uit he hoofdstad verdreven en naar eene sterke Positie op het eiland Sesse teruggetrokken. Sedert Bwana Heri zich aan Wissmann 'eeft onderworpen, heelt alle verzet langs he kust opgehouden en begint ook de handel te herleven. Reeds zijn te Bagamoyo een paar "at'avanen met ivoor aangekomen, en weldra zollen nog honderden volgen, zoodra het her tel \an or(je en veiligheid meer in het bin- "enland en voornamelijk in het groote han- helscentrum Tabora bekend zal zijn gewor- ^en- Ook de bekende Engelsche handelaar Stokes, die Mwanga bij het heroveren van hi ens troon behulpzaam was, is met een ka pvaart uit Oeganda te Saadani aangekomen. o'gens de Times zal Wissmann binnenkort rneL verlof naar Europa gaan. Het Engelsche stoomschip Conquest heeft esbg gelegd op een schip met 40 slaven. eiland Pemba is door een kring van booten geblokkeerd. DUITSCHLAND. Het plan bestaat in het Heerenhuis een '"arineren buste van Bismarck te plaatsen, ter verheerlijking van de diensten, door den vorst aan den staat bewezen, en tenein- h'' een blijvend aandenken aan hem te bewa ren. He beraadslaging der commissie van het IJe''i'gelderge$etz in tweede lezing heeft een 'r.issenden uitslag gehad: Een nationaal- 1 °eraal voorstel, strekkende om de bisschop- Pon in 1 let gebruik der gelden nog meer te "ollen, werd ook op aandringen des minis- hers verworpen. Daarna werd het geheele 1 in behandeling genomen en met tegen 8 stemmen verworpen. Alleen conservatieven en vrij-conservatieven stemden v°or. De nationaal-liberalen, die in eerste ez'ng het artikel hadden doen aannemen, Remden nu uit wraak tegen en speelden dus et Centrum en den vrijzinnigen in de kaart. J 'zoo zal geen rente van de ge- 1 ooii[e fondsen aan de katholieke vork worden betaald. Zullen nu volgens den wensch van het Centrum de gelden in hun geheel worden teruggegeven ot volgens den eisch der nationaal-liberalen *ooi den Btaat geconfisqueerd worden? In plaats van deze zaak te behandelen, wilde de commissie eene motie in behandeling nemen, waarbij verlangd werd, dat de be dienaren van den Evangelischen godsdienst naar gelang der te presteeren diensten zou den gesalarieerd worden. Dr. Windhorst deed opmerken, dat hij, hoezeer hij vóór dit voorstel was, mits het niet alleen de Evangelische Kerk doch ook de Katholieke en de overige genootschappen zou betrellen, tegen de behandeling was, omdat zij nu niet te pas kwam, daar de commissie de sperr- gelder moest behandelen. De commissie besloot evenwel de motie toch in behande ling te nemen, waarop de centrumsleden de zaal verlieten. Na hun vertrek werd de motie natuurlijk aangenomen. De Kreuzzeitung beweert, dat de bekende journalist De Houx, hoofdredacteur van de Parijsche Matin, onlangs twee dagen Bis marck's gast is geweest op Friedriclisruhe. Reeds tien dageri geleden was dit gerucht te Berlijn in omloop, maar vond destijds wei nig geloof. ENGELAND. De Koningin, die in de laatste dagen der vorige week licht ongesteld was, heelt Stardey benoemd tot ridder van de Distel-orde. Het is echter de vraag of Stanley die onderschei ding zal aannemen, wijl hij er zijn Ameri- kaansch burgerrecht door zou verliezen. De Gladstoniaan Weston is te Bristol tot lid van het Parlement gekozen. Een telegram uit Havana meldt, dat de autoriteiten de sluiting der werkliedenclubs hebben gelast. FRANKRIJK. In den Zaterdag gehouden ministerraad heeft Barbey bevestigd, dat de Europeanen, door de Dahomeezen als gijzelaars gehouden, vrijgelaten zijn en dat, aangezien aan Frank rijk voldoening is gegeven, de onderhande lingen zullen worden hervat. Nadat de Kamer met 394 tegen 54 stem men eene motie had aangenomen, waarbij de houding der Regeering op 1 Mei wordt goedgekeurd, werd naar aanleiding eener interpellatie beraadslaagd over de gebeurte- kolonissen in Dahomey. Etienne constateerde de noodzakelijkheid om den Franschen handel met de koloniën te beschermen. Barbey zeide, dat de ontruiming onmogelijk is, en dat de ver sterkingen worden voortgezet. De Kamer nam met eenparige stemmen de eenvoudige orde van den dag aan, waarmede Barbey zich had vereenigd. Zaterdag is bij den uitgever Howard te Parijs verschenen een boek van Jules Ferry getiteld: Tonkin en het moederland, getuige nissen en documenten". In dit werk tracht Jules Ferry zijne politiek te verdedigen en toont hij met cijfers aan, dat Tonkin voor Frankrijk van groot nut zal worden. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Graaf Kalnoky heeft zich bereid verklaard, de scherp gestelde interpellatiën over de dub belzinnige houding van Servië en het drijven der panslavisten in de Delegation te beant woorden. In de akte van aanklacht tegen majoor Panitza wordt beweerd, dat deze, in 1887 in Rutschuk in garnizoen, met den secreta ris van het' Russische gezantschap te Bucha rest, Vikausw, te Guiryeno eene bijeenkomst had. Na dien tijd was hij voortdurend in onderhandeling met het gezantschap, zooals blijkt uit telegrammen en brieven in cijfer schrift, die in beslaggenomen iijn. De sleutel van het geheimschrift is ontdekt. In de akte van beschuldiging worden bij de zaak betrokken genoemd 8 officieren op non-activiteit, 2 kapiteins, 4 burgers, 1 reserve officier en 1 Russisch onderdaan, allen be schuldigd van een poging tot de uitvoering van een coup d'état of samenzwering tegen den vorst en enkelen zijner ministers. De jong-Czechische afgevaardigden, die geweigerd hebben de voorwaarden, hun door de oud-Czechen gesteld, aan te nemen, zul len dientengevolge in de Oosten rij ksche de legatie niet vertegenwoordigd zijn. PORTUGAL. De minister van financiën zal Maandag een wetsontwerp indienen om de belasting op het tabaks-monopolie op 6 pet., en andere wij zigingen in het douane-tarief te brengen, teneinde evenwicht te krijgen tusschen de inkomsten van de schatkist en de uitgaven voor het leger. Volgens bericht uit Lissabon aan de Tunes heeft de Portugeesche regeering in de Kamer het bericht bevestigd, dat zij 7000 man naar Gazaland heeft doen oprukken, om de rechten der Portugeesche bezittingen te handhaven. Een syndicaat van kooplieden heeft aan de regeering drie spoorwegplan nen aangeboden, namelijk het eene voor eene lijn van de Limpoporivier naar de Transvaal, het tweede voor eene lijn langs de Trans- vaalsche grens, het derde voor eene vertak king van laatstgenoemde lijn naar het kust land van Inhambuna. Het syndicaat verlangt geen rentegarantie ot staatssubsidie, maar concessie omtrent uitgestrekte gronden (een half millioen hectaren) in de provincie Mo zambique, alsook het uitsluitend mijnrecht en kolonisatierecht binnen het geconcedeerde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1