GEMENGDE BERICHTEN. LAATSTE BERICHTEN. Amsterdam heeft een zijner beste en meest '"diende burgers, een zijner achtenswaardig ste ingezetenen verloren. "r- Oerardus Fredrik Westerman, vooral bekend als stichter van Natura Artis Magis- tra, is, na een lijden van eenige maanden, °P ruim 81 -jarigen leeftijd Vrijdag-avond overleden. Kwakzalverij. Een geneesheer te Breukelen, dr. Mijnlieff, beschrijft een geval door hem ontmoet, van de verschrikkelijke gevolgen van het gebruik der middelen van den bekenden Windelinckx te Brussel. De zaak betreft een dienst meisje, die een kliergezwelletje in de borst had. In haar angst, dat dit weggenomen zou moeten worden, wendde zij zich tot Winde linckx, die voor een som van ruim 26 gulden aa" allerlei middelen zond, welke bijna geen vvaarde hadden en in dit geval hoogst gevaar lijk waren. Het gezwelletje dat iets meer omvang had dan een dubbeltje werd onder allerhevigste P'jnen veranderd in een wond van een rijks daalder oppervlakte, met diep ingevreten ran- der', terwijl de omgeving door wondroos Werd aangetast. Ten prooi aan de ondrage lijkste pijnen en klappertandend van de Wondkoorts, liet zij den dokter roepen die thans getuige was van de verregaande mis handeling. Slechts door een vrij langdurige behandeling zal die diep ingevreten wond Weer tot genezing kunnen komen, terwijl, wanneer zij slechts had willen luisteren naar den raad van deskundigen, een kleine weinig kostbare kunstbewerking haar zonder eenige Pijn van het gezwelletje bad bevrijd. Tot haai- genezing zou in dit geval zeker niet meer dan een week noodig zijn. (R- N.) He Gebrs. B. uit Rozendaal, die zich sedert eenigen tijd te Breda in preventieve hech tenis bevonden, op vermoeden valsche munt I'1 hebben vervaardigd, zijn thans, bij gebrek aan bewijzen, weder in vrijheid ge steld. Als een voorbeeld van brutaliteit kali ver meld worden, dat te Wageningen een jas \an een der agenten werd gestolen uit het politiè-bureau. De dader, een 21-jarig jong- mensch, die in de richting van Rhenen was ontvlucht, is reeds opgespoord. Hit den sneltrein, welke Vrijdag te 12.56 u- uit Nijmegen is vertrokken, is even voor- l O 'J 'Ie halte Leut een gevangene gesprongen. Zonder zich te bezeeren is hij op den weg terecht gekomen, doch dooi' spoorwegperso- neel gevat en weder aan den veldwachter, (he hem begeleidde, overgegeven. He Duitsche personentrein, die Vrijdag te -14 van Essen naar Winterswijk vertrok, ls 'u de nabijheid van het station Rhade ontspoord. De locomotief ligt aan den eenen kant van den weg in een sloot, terwijl twee rijtuigen omver werden geworpep. Behalve ee,i conducteur, die ernstig gekwetst werd, bekwam slechts een der passagiers een lichte verwonding. De oorzaak van het on heil is niet bekend. Ken onbekend passagier, die van een bil jet 2de klasse voor de reis van Amsterdam naar Barneveld voorzien was, is Vrijdag in den trein 208 plotseling op korten afstand ▼an Barneveld doodgebleven. Het Haagsche dienstmeisje, op wien eeni- gen tijd geleden door een huzaar pistool schoten werden gelost, is dezer dagen geheel hersteld uit het Ziekenhuis in haren dienst teruggekeerd. Donderdag heeft te Deurne (Belgie) eene verschrikkelijke misdaad plaats gehad, waar omtrent de volgende bijzonderheden worden medegedeeld Tegen de stadsvesting, tusschen de Louisa- en Leopoldspoorten, staat eene hoeve, be woond door de gebroeders Bisschops. Zij zijn landbouwers van beroep en hadden sedert veertig jaren in hun dienst eene dienstbode, Maria Goris, 60 jaar oud, alsmede een knecht die met hen in het veld was gaan werken. Iedereen wist, dat de gebr. Bisschops eenig fortuin bezaten. De dienst bode had ook eenig geld, maar was niet zoo voorzichtig als hare meesters. Zij wilde het niet op de Bank plaatsen of in Staatspapie ren omzetten, zeggende dat het beetje inte rest, dat het geld haar opbracht, niet kon opwegen tegen het pleizier van de blinkende vijffrankstukken in haren koffer te zien. Dit moest haar berouwen. Dinsdag-middag had eene vrouw'uit de Reuzenpoort, de weduwe Deswart, met haar afgesproken om, terwijl de twee pachters naar het veld waren te komen koffiedrinken. Toen vrouw Deswart de hoeve naderde, zag zij nabij de waterput een man zijn handen wasschen. Zonder haar gezien te hebben, ging ftij weer binnen en toen vrouw Des wart de deur wilde openen, was die geslo ten. Zij verwonderde zich hier eenigszins over, doch wetende dat Maria Goris somwijlen nog bezoeken van andere personen ontving, besloot zij een oogenblik te wachten. Het werd 3 ure en de gebroeders Bis schops kwamen met hun knecht naar de hoeve, om koffie te drinken. Toen de vrouw hun zeide dat zij reeds zoo lang wachtte, besloten zij het woonhuis langs de staldeur binnen te gaan. De koffietafel stond gereed, maar van de dienstbode was geen schaduw te bespeuren. Men doorzocht de andere vertrekken en eindelijk vond men het lijk van Maria Goris in de schuur op twee bossen stroo liggen. Alles was met bloed besmeerd en het hoofd der ongelukkige was bijna geheel van het lichaam gesneden. Van den man, dien men eerst gezien had, vond men geen spoor meer. De koffer van Maria Goris was opengebro ken door middel van een breekijzer en ge heel de spaarpot, omtrent 500 fr. kunnende bedragen, was verdwenen. De politie doet onderzoek en heeft reeds een paar arrestaties gedaan. In een gemeente uit den omtrek van Aalst is een meisje, dat schijndood was, bijna be graven. Reeds lag zij in de kist, toen zij uit haar doodslaap ontwaakte. Men kan zich de vreugde onder de bloedverwanten voorstellen. Het meisje is zeer ziek van den doorgestanen schrik, doch herstelt langzamerhand. Een kip van den heer M. B., te Loon op Zand (N.-B.), had een beentje ingeslikt, dat haar de spijsopneming belemmerde. De ei genaar sneed de krop der kip open, haalde er een 4 cM. lang beentje uit, maakte de krop zuiver en naaide die weer dicht. Een dag lang treurde de kip, nu is ze weer even gezond als vroeger. Te Valkenswaard kwam dezer dagen zekere W. v. H., gepensioneerd Oost-Indische mili tair, aan om zich naar zijne woonplaats Westerhoven te begeven, die hij vóór 20 jaren als weduwnaar had verlaten, aldaar een eenjarig zoontje aan de zorgen van zijn broeder achterlatende. Men hoorde in al die 20 jaren niets meer van hem, totdat nu een telegram plotseling zijne komst meldde. De familie was terdeeg in haar schik, doch niet minder was het de zoon, die inmiddels tot een flinken 21-jarigen werkman was opge groeid en nu de verhalen uit den 20-jarigen diensttijd in O.-I. naar hartelust kan hooren. Het krankzinnigengesticht te Longuepoint bij Montreal (Canada) is door een vreeselij- ken brand verwoest. Het vuur was waar schijnlijk door krankzinnigen aangestoken, want het barstte op verscheidene plaatsen tegelijk los. Vreeselijke tooneelen hebben zich voorgedaan. Sommige krankzinnigen werden door den angst razend en vielen hunne bewakers aan. Anderen klommen op het dak, waar zij niet bereikt konden wor den, en vielen in den vuurpoel door het in storten van het dak. In een der zalen be vonden zich 25 krankzinnigen. De binnen dringende brandweermannen wilden hen red den, doch de ongelukkigen klampten zich ijzervast aan elkander, zoodat zij allen levend verbrandden. Vele waanzinnigen trapten de deuren in en vluchtten in de omliggende bosschen. De grootste helft van de duizend verpleegden is op deze wijze verdwenen, zoodat het niet te zeggen valt hoevelen er gevlucht en hoevelen er verbrand zijn. De vrouwerr-afdeeling, die door nonnen verzorgd werd, is de ondergang van ver scheidene dier heldinnen geweest. Vier zus ters die eene zieke trachten te redden, ver brandden met haar. Nog twee andere reli- gieusen kwamen omhaar overste is door den schrik op den rand des grafs ge bracht. Een concurrent voor dp oogartsen Men kan tegenwoordig automatisch spijs, drank, sigaren, enz. krijgen, en zelfs voor twee en een halven cent zijn gewicht leeren kennen. Een nieuw automatisch wonder heeft men nu weer uitgevonden, waarmee men namelijk de sterkte van zijn oogen kan me ten. Het toestel bestaat uit een 22-tal con vexe en concave lenzen, die men door aan knop pen te draaien voor het oog kan bren gen. Werpt men nu het geldstuk in de gleuf terwijl men gelijk den voet op een trede zet, dan komenjer een paar lenzen naar voren, waaronder staat «normale sterk te". Kan men door die lenzen gemakkelijk de zich daarachter bevindende letters lezen, dan heeft men de geruststellende zekerheid van geen bril noodig te hebben. Is men bij of verziende dan draait men aan de knoppen tot men eindelijk het passende paar glazen gevonden heeft. Dan gaat men van het toe stel af, dat daardoor gesloten wordten vindt in een laatje het nummer van de brillegla- zen, die men noodig heeft en in velen toe stellen een briefkaart er bij waardoor men dadelijk zulk een bril bestellen kan. Nog een stap en men krijgt automatisch de bril die men behoeft. De zoogenaamde «generaal" Booth van het Leger des Heils, die heden-avond in het ge bouw van Kunst en Wetenschappen te 's-Hage de meeting van het Leger zal leiden, is dezen middag, vergezeld van onderschei dene personen, in de residentie aangekomen. Terstond na aankomst begaven zij zich in optocht van het Hollandsche spoorstation naar het kazernegebouw van het Leger des Heils op het Spui. LONDEN, 12 Mei. Uit St. Petersburg meldt de Daily News, dat de Keizer eindelijk den aartsbisschop van Finland ontvangen en hem minzaam toegesproken heeft. De Keizer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3