VERSCHIJNT D A G E L IJ K S. 0 Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Ithul Prijs der Advertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. jw,!IÜfeÉ Voor Schiedam per 3 maanden f-1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 2S Juni 1881 Stshl'no. 124) Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. In den Duitschen Rijksdag gaf Woensdag de beraadslaging over het krediet voor Oost-Afrika aanleiding tot eene uitvoerige rede van dr. Windthorst, die op de hem eigene talentvolle wijze het belang der mis siën voor de ontwikkeling der Duitsche ko- n'ën uiteenzette, ook tegenover den Duitsch- Vr'jzinnige afgevaardigde dr. Barth, die meen- ''e> dat een dogmatisch christendom niet paste Voor den geboren neger en geloofde, dat met het zwaard en den Bijbel niet zooveel te berei den wasalsmethet aanleggen van een enkelen spoorweg. Dr. Windhorst bestreed deze op vatting in een uitvoerig betoog. Het Centrum, verklaarde hij, heeft in de eerste plaats de beschaving, de uitbreiding van het Christen- d°m, en de onderdrukking van de slavernij °P het oog. Een der resultaten van het Christendom is de afschaffing der slavernij. *det nadruk wees Windhorst ook de distinc- I'e af, welke dr. Barth tusschen dogmatisch en niet-dogmatisch christendom had gemaakt. 'Iet Christendom moet een dogmatische ba- Sls bezitten. Ten slotte eischte hij van de 'legeering, dat zij aan alle missionarissen v°l'e vrijheid zou geven om mede te werken aan de verovering van Afrika onder het tee- *en desKruizes. Tegenover den socialistischen aIgevaardigde Von Vollmar, (die zich tot groote ergernis van de meeste der rijksdag- algevaardigden vermeette de waarheid, dat het Christendom de slavernij heeft verdreven eer' fabel te noemen) verzuimde Windthorst '"et op te merken, dat de rede van den lieer Vollmar de verhouding van het socia lisme tot het Christendom zeer juist teeken- 'le. De socialisten geven altijd voor, dat zij den godsdienst en het Christendom niet be- sP'ijden, maar telkenmale komt de aap uit de mouw en toonen zij hun afkeer van al ios wat met de Kerk in verband staat. Nadat besloten was de wetsvoordracht der H'-geering in zake Oost-Afrika aan eene com- Baissie te verzenden, kwam het militaire Wetsontwerp in behandeling. De minister van oorlog beriep zich daarbij op de ver trouwelijke gedachtenwisseling over dit ont- Wet'p in den boezem der commissie. Bij de organisatie van het leger, waarbij niet in één oogwenk alles te gelijk in te halen is, moet men zooveel mogelijk met de andere staten op gelijke hoogte blijven. Graaf Moltke zeide, dat ondanks alle vredelievende verzekeringen in het buitenland, men toch voor zijne veiligheid zelf maatregelen moet nemen hij twijfelt niet aan de vredelievend heid van alle regeeringen, maar zekerheid kan men slechts zich-zelf verschaffen hoe beter de krijgsmacht georganiseerd is, hoe geschikter zij is voor den werkelijken oorlog en des te meer zullen andere Staten vrede lievend gezind zijn. Hoeveel geld de ver dediging ook mocht eischen, men moest wel bedenken, dat indien daarvoor geene uitga ven waren gedaan, de schitterendste financi- eele toestand den vijand niet uit het land zou houden. Richter betoogde, dat, als het voorstel tot verhooging van de leger- sterkte op vredesvoet moest worden gemo tiveerd, dat daaraan ook verbonden moest zijn eene verkorting van den diensttijd. Ook voor Duitschland zou een tweejarige dienst tijd voldoende wezen. De Rijksdag behoort in zulke gewichtige zaken naar eigen oordeel te handelen, en niet alleen op het gezag van twee uitstekende militairen te beslissen. Windthorst stelde voor de benoeming eener commissie van 28 leden, welke ook de kwes ties onderzoeken kan: lo. eener jaarlijks vast te stellen vredessterkte, 2o. eener verkorting van den diensttijd. De minister van oorlog, de sprekers beantwoordende, betoogde, dat vroeger nooit beweerd is, dat het tijdperk voor nieuwe militaire organisaties voor goed gesloten was; hij verklaarde, dat de verbon den regeeringen een wetsontwerp voorbe reiden betrekkelijk de leger-organisatie met tweejarigen actieven dienstdit zal gelegen heid geven tot overweging dezer kwestie, maar thans kunnen de Bondsregeeringen in dit opzicht geene concessie doen. ENGELAND. In het Lagerhuis is gisteren bij de tweede lezing het voorstel der Parnellieten behan deld, om hutten in Ierland te bouwen voor de boeren. De Regeering heeft een amende ment van den heer Johnstown, ondersteund en verklaard, dat het overschot van het ker- kefonds in Ierland niet toereikende is om die uitgaven te bestrijden met de uitgaven voortvloeiende uit de voordracht der Regee ring tot aankoop van gronden in Ierland. Ondanks den tegenstand der Regeering is het voorstel goedgekeurd. In eene eergisteren in Guildhall gehouden schitterende receptie, is Stanley bij mor.de van den lord-mayor het Londensche burger recht aangeboden. Toen de lord-mayor Stan ley de teekenen van burger van Londen overhandigde, heerschte er groote geestdrift onder de aanwezigen. In antwoord op de toespraak van Londen's burgemeester hield Stanley eene belangrijke rede. Hij zeide het natuurlijk te vinden, dat Emin Pachain Duitschen dienst was getreden. Verder ver klaarde hij niet in te stemmen met de En- gelschen als deze jaloersch zijn wegens het voortdringen der Duitschers in Afrika. En geland had zich van het Congo-gebied en van Oost-Afrika meester kunnen maken. Het liet toe dat anderen dat deden, en moet nu in de gevolgen dezer politiek berusten. Stanley acht voor 't overige concurrentie voor Engeland niet nadeelig. Met mede dingers komen de Engelschen altijd beter vooruit dan zonder. Scherp keurde hij de Engelsche gevoelspolitiek in koloniale aange legenheden af. Hij stelde zijn landge- nooten de Duitsche manier ten voorbeeld. De Duitschers houden er geen kwakers, geen vredesgenootschappen en geen sentimenteele pers op na. Dezelfde kwakerpartij, die over hem den staf breekt, heeft voor de vrijma king der Afrikanen niets gedaan, terwijl de huizen der kwakers opgevuld worden met voorwerpen door slavenarbeid voortgebracht. Stanley brandmerkte dit als huichelarij. Wil Engeland in Afrika vooruitkomen, dan moet het niet stilzitten en afkijken wat anderen doen, maar zelf doortasten. Deze uitlatingen hebben veel sensatie ge maakt. De meeste bladen zwijgen er over. Alleen de Times bracht een verzoenend hoofdartikel, waarin het opmerkelijk is, dat de Redactie de tractaten, welke Stanley met negerhoofden beweert gesloten te hebben, aanneemt als feitelijk bestaande. FRANKRIJK. De commissie voor het leger heeft het plan goedgekeurd tot vorming van brigades, divi- siën en legerkorpsen uit het territoriale leger en tot gebruik dier troepen voor actieve operatiën. De politie te Parijs heeft eergisteren eene huiszoeking gedaan bij Thivrier, den socia listischen afgevaardigde, die steeds in zijn kiel in de Kamer verschijnt. Verschillende stukken op de werkstaking te Commentry betrek king hebbende, zijn in beslag genomen. Aan het ministerie van financiën is Maan dag een groote diefstal gepleegd. Een waarde van 117.000 fres aan coupons van Fransche rente, welke juist dien morgen waren afgele verd, was des avonds verdwenen. De mi nister Rouvier, die zich juist in de Ka mer bevond, werd aanstonds verwittigd. Een onderzoek is ingesteld. Te Bessèges duurt de werkstaking nog steeds voortwegens gebrek aan brandstof zal men de hoogovens aldaar laten uitdooven. De directeur der mijnen te Alais heeft uit drukkelijk de door de arbeiders gevraagde 25 pet loonsverhooging geweigerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1