Bfi lit tan Moort een Bpcisel. 13e Jaarg. Zondag 18 en Maandag 19 VERSCHIJNT DAGELIJKS. ALGEMEEN OVERZICHT. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Hlad: Prijs der Advertentie» hi te als NIEI Aoor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommersy> 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.) Van 16 regels ƒ0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. blijkens een correspondentie aan de Kreuzz. 'nt Zanzibar 20 April, zou Err.in op den25n ler maand met zijn karavaan vertrekken, estaande uit 400 dragers, met voorladers hewapend, 50 Soedaneezen met achterladers en 50 Askaris van Wissmann met Mauser- seweren, één kanon, 3 paarden en 6 ezels. min wordt vergèzeld door 2 paters, 2 lui tenants (Langheid en dr Stuhlmann) en 2 onderofficieren. Emin en pater Schynse zullen erwegen opmetingen doen voor nieuwe nauwkeurige kaarten, en pater Schynse zal Zlcb bovendien met sterrekundige waarne- nóngen onledig houden, terwijl dr Stuhlmann Zicb met Emin aan de studie van het die renrijk zal wijden. Diezelfde correspon- ent meldt nog dat de Britsche Oost-Afrik. ornp. niet een, maar een reeks van pogingen Sedaan heeft, om Emin voor zich te win- nen. De zoogenaamde ongeneeslijkheid van min's oogziekte was slechts een verzinsel. Uit Durban wordt aan de Times gemeld, at de Volksraad van den Oranje-Vrij staat ''osloten heeft vast te houden aan de over- ®enkotnst betreffende het tolverbond maar 'J machtigde den Staatspresident werkzaam Z1jn voor eene verlaging van het tarief mede voor de toetreding van Natal tot verbond. De Volksraad van den Oranje bet F' ij staat heeft voorts de spoorwegovereen- °mst met Natal bekrachtigd en den Staats ie evident gemachtigd, dadelijk een aanvang e laten maken met den spoorwegaanleg. AMERIKA. Aan de Times wordt uit Philadelphia ge seind, dat het comité voor de handelszaken ben Senaat den bouw aanbeveelt van eene spoorwegbrug over de Hudson-rivier, fusscheri New-York en Jersey City. De kos- worden geraamd op veertig millioen dollar. Uit Ri0 de Janeiro wordt gemeld, dat er te Porto Allegro onlusten zijn ontstaan ten gevolge van Barbosa's ontwerp betreffende be banken. Eene vergadering werd door be politie uiteengedreven. Eenige per- ^otien werden gewond. Do orde is her steld. Ue Kamer van afgevaardigden te Buenos- Ayres heeft hare goedkeuring gehecht aan ben verkoop of de verpachting van den Wes terspoorweg. DUITSCHLAND. Aan den gisteren te Koningsbergen gehou den maaltijd der leden van den provincialen landdag heeft de Keizer een dronk uitge bracht op de provincie, welke met het ko ninklijk huis zulke treurige dagen heeft door leefd en voor welke hij daarom zoo groote aanhankelijkheid koestert. De Keizer zeide voor de provincie het beste te willen doen, terwijl hij die aan haar de hand zou willen slaan, hem vinden zou als rocher de bronze. Hij wil desniettemin den vrede handhaven, en dat kon hij, omdat hij een leger acuter zich heeft, dat tot vrede kan dwingen. De Keizer is van Koningsbergen naar Schlobitten vertrokken. In den Rijksdag werd gisteren het debat over het ontwerp tot verhooging der leger- sterkte voortgezet. De socialist Liebknecht verklaarde, dat het volk onder den zwaren belastingdruk tengevolge van het militairisme ten gronde gaat. Het Septennaat moest eenen stilstand beteekenen doch sedert wa ren de militaire lasten nog voortdurend gestegen. In plaats van den oorlog in het Oosten te verhinderen, had Duitscli- land de Russische politiek op alle mogelijke wijze ondersteund, terwijl de inlijving van Elzas-Lotharingen eene eeuwigdurende vijandschap met Frankrijk veroorzaakt had. Om den algemeënen vrede te verzekeren, moest Duitschland een congres beleggen. Kar- dorffen Haenel kwamen op tegen Liebknechts aanval op de politiek van prins Bismarck. Haenel verklaarde voor oppositie niet terug te deinzen, doch hij moest eerlijk erkennen, dat Bismarck de eenheid van Duitschland hersteld en Duitschland als machtige stem hebbende in het Europeesche concert inge leid had. Daardoor was het een steunpilaar voor den vrede geworden. Het debat in eerste lezing over het mili taire ontwerp is thans gesloten. In den loop daarvan heeft de rijkskanselier Caprivi nog verklaard, dat de regeeringen niet genegen zijn vermindering toe te staan eener be williging voor vijf jaar, overeenkomstig den tegenwoordigen duur van den zittijd van den Rijksdag. Ook verklaarde hij zich tegen een verkorting van den militairen diensttijd, vooral ook op grond van de toenemende tuchteloos heid der jeugd, welke niet in korteren tijd dan thans is voorgeschreven aan discipline te gewennen zou zijn. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft het ontwerp der Re geering tot het opkoopen der vergunningen van een zeker aantal tappers met 339 tegen 270 stemmen aangenomen. In het Lagerhuis verklaarde gisteren de minister Fergusson, dat het, volgens berich ten uit oostelijk Soedan, vermoedelijk noodig zal zijn hulp te zenden aan de noodlijdende bevolking aldaar. Hij deelde voorts mede, dat er op Newfoundland geenerlei rustverstoring is voorgekomen met betrekking tot de vis- scherijen. In het Huis der Lords heeft Salisbury, in antwoord aan Roseberry, met den meesten nadruk een verzinsel genoemd de bewering, dat Duitschland in 1888 Engeland zou heb ben gevraagd een of- en defensief verbond aan te gaan en zich bij de triple-alliantie aan te sluiten. Salisbury voegde er bij, dat de betrekkingen tusschen Engeland en Duitsch land nooit opgehouden hebben de vriend- schappelijkste te zijn. Nog heeft lord Sa lisbury medegedeeld, dat de onderhandelingen met Portugal ten aanzien van Afrika worden voortgezetEngeland zal echter niet als vol doende grondslag van Portugals territoriale eischen erkennen de historische redenen waarop het zich beroept. In het Huis der gemeenten heeft Fergus son de juistheid erkend van het bericht, dat Moreni, de koning der Bamauglatos, aan eene Engelsche maatschappij heeft afgestaan alle rechten op de mijnen en bosschen in het gebied, noordelijk van Transvaal en Bc-hu- anenland en zuidelijk van de Zambesi. FRANKRIJK. De Parijsche Presse zegt, dat de aftreding van den minister van financiën, de heer Rou- vier, en van den heer Christophle, gouverneur van het Crédit foncier, slechts een kwestie van tijd is. In den Senaat heeft de minister Ribotop de interpellatie van den heer Bozerian om trent de visscherij in de wateren van New foundland verklaard, dat Frankrijks uitslui tende rechten, volkomen zijn en de formee- le verzekering van Engeland is verkregen, dat die rechten zullen worden geëerbiedigd. De motie van Bozerian, inhoudende dat de Senaat de verklaringen der Regeering goed keurt en op haar rekent om Frankrijks rech ten te doen eerbiedigen, werd met alge- meene stemmen aangenomen. De Fransche scherpschutters, die te Rome gekomen zijn, om deel te nemen aan den internationalen wedstrijd, zijn aan koning Humbert voorgesteld. De Koning heeft tot hun gezegd »De banden die Italië verbin- den^aan Frankrijk zijn onvergetelijk." HET OOSTEN. Uit ^Constantinopel wordt geseind, dat de Sultan eene irade heeft geteekend, waarbij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1