BINNENLAND. aan een Engelsch syndicaat concessie wordt veileend voor een spoorweg tusschen Da mascus en den zeeoever. Het proces tegen den majoor Panitza, be schuldigd van het smeden van een komplot tegen de veiligheid van den staat, hetwelk Donderdag II. in de BuJgaarsche hoofdstad een aanvang nam, is op verzoek van de verdedigers van Panitza tot Dinsdag aanst. verdaagd. Naar men te Cairo meent te weten, zal binnen weinige dagen het decreet van den Khedive, waarbij de conversie der Egypti sche schuld bekrachtigd wordt, worden uitge vaardigd. OOSTENRIJKHONGARIJE. Uit Pesth wordt nog bericht, dat de bak kersgezellen een werkdag van 10 uren heb ben verkregen en hun een weekloon van minstens tien florijnen is toegezegd. (Een florijn is f 1.20). De gezellen verlieten hun eiland met volle muziek en trokken in op tocht de stad binnen. Schiedam, 17 Mei 1890. Gisteren-avond omstreeks 5 ure werd het 12 "jarig zoontje van den heer Goovaarts, dat voor de ouderlijke woning aan de Broers- vest spelende was, door een molenwagen overreden. Het kind werd aan den arm en het lijt licht gewond. De toestand van den kleine is overigens bevredigend. Heden-ochtend omstreeks half zeven ure kwam een paard, gespannen voor een melk wagen, met loshangende streng den Vlaar- dinger dijk afhollen, totdat het nabij den win kel van den heer Heilker aan den Dam door een bakkerswagen in zijn vaart werd gestuit. De kennismaking met laatstgenoemd voertuig behoorde niet tot de aangenaamste het paard viel en de bakkerswagen werd beschadigd. Toch leidde dit ongeval alles ten beste De knechts van den bouwman Ham aan de Vijf sluizen, die het paard en den wagen van hunnen meester onophoudelijk hadden, ge- vo'gd, hadden nu gelegenheid het verschrikte dier te grijpen en weder behoorlijk in te spannen, waarna de gewone dagelijksche tocht door de stad een aanvang nam. Heden-ochtend circa half negen ure werd in de Buitenhaven nabij de Sluis het lijk opgehaald van den smidsknecht Ter Winkel, werkzaam bij de firma G. J. Vincent Co.' en atkomstig uit Raalte ;(0.) Ter Winkel werd sedert 11. Zondag-avond in zijn kost- huis vermist. De te dezer stede bij de verleden week gepleegde inbraak gearresteerde Johannes Oostenburg was sedert eenigen tijd als klokkenmaker te Oude-Wetering gevestigd, waar hij tegelijk als handelaar in goud en zilver optrad. De man schijnt ook daar, in Oude-Wetering, een treurig aandenken te zullen achterlaten. Ontelbaar althans zijn de berichten van gouden en zilveren voorwerpen, ter reparatie hem toevertrouwd, welke ver dwenen schijnen, en waaronder van één tamihe twee gouden horloges genoemd wor- den' (li. N.) gelegenheid zal worden gegeven het beeld van den H. Petrus te vereeren, waaraan door bijzondere vergunning van Z. H. den Paus dezelfde aflaten te verdienen zijn als aanSt. Peters Stoel te Rome en andere geheiligde plaatsen, niet te vergeten het miraculeus beeld van O. L. V. in 't Zand te Roermond, steeds zoo dierbaar is, zal het hoogst aan genaam zijn te vernemen, dat dit jaar op de heenreis een bezoek zal gebracht worden aan de beroemde kathedraal van 's-Hertogenbosch ter vereering van de Zoete Lieve Vrouwe, wier miraculeus beeld zich in die kerk bevindt.' Zooals altijd zullen ongetwijfeld velen zich bij dezen pelgrimstocht, den eenigen, die uit Z.-Holland gaat, aansluiten ter beoefening der schoone devotie van O. L. V. van het Godde lijk Hart, te meer, daar de orde en geest die bij deze bedevaart door de wijze en be kwame leiding van eerw. heeren geestelijken en heeren broedermeesters heerschen, steeds weldadig aandoen en alle leden der bede vaart in een christelijken en v riendschappe- lijken band samensnoeren. In het Staatsblad no. 81 is opgenomen de wel van 9 Mei 11. houdende verbodsbepalin gen tegen het dragen van wapenen. De staatscommissie tot onderzoek van den toestand van den landbouw zal den 23en Juni a. s. hare vergaderingen te 's-Gravenhage her vatten. Het busrecht zal dan, naar een nieuwen maatstaf, ten voordeele van het Rijk komen. Tevens zal blijven bestaan de gelegenheid om zich op de postkantoren te abonneeren op binnen- en buitenlandsche couranten en het Met genoegen kunnen wij thans mede- deelen, zegt het A. v. d. D., dat de gezond heidstoestand van Z. M. den Koning steeds bevredigend blijft en geen noemenswaardige afwijkingen zijn waar te nemen. In de laatste dagen ontving Z. M. zijn nieuwbenoemden adjudant en ordonnance- officier en onderhield zich geruimen tijd met deze heeren. II. M. de Koningin maakt ruim gebr uik van Apeldoorn's heerlijke omgeving en gezon de atmosfeer en doet geregeld twee, somtijds driemaal per dag een rijtoer. De Prinses die er in haar zomercostuum allerliefst uitziet, vergezelt meermalen hare moeder en neemt dan natuurlijk de uitver- koiene harer poppen mede. De gewone rijtoe ren geschieden meestentijds om 10 uur, 2 uur en 8 ure 's avonds. H. M. is 's avonds te 9 uur weder ten paleize en begeeft zich dan naar de kamer van Z. M. Dinsdag reed H. M. wederom uit en had j toen zelve de teugels van het fraaie tweespan i in handen, dat men totnogtoe niet gezien had. Het Voorloopig Verslag der Tweede Rimer omtrent de splitsing in kiesdistricten van de gioote steden zal in het laatst dezer maand worden rondgedeeld. De eindindruk van hetafdeelingsonderzoek moet aldus zijn saam te vatten, dat de ver- j vanging van de meervoudige door enkelvou- dige districten steun vond bij eene meerde. - heid, doch dat de minderheid zich plaatste op het standpunt, dat verandering van de districten, zonder gelijktijdige wijziging of definitieve regeling van het voorloopig kies recht, in strijd is met de grondwet. tijdschriften, tegen vooruitbetaling abonnementsbedrag. Voor zoover de Minister hiertoe aanleiding mocht vinden, zal de gelegenheid worden gegeven tot het vooraf stempelen deradres- strooken van gedrukte stukken. In het Pensionnaat der Eerw. Zusters Do minicanessen »Huize Bijdorp" bij Voorscho ten, had eergisteren eene indrukwekkende plechtigheid plaats. Vier élèves, waaronder het dochtertje van den Spaanschen gezant bij ons Hof, werden tot hare eerste H. Communie toegelaten. Mgr, Rinaldini, Pauselijk internuntius, verrichtte de schoone plechtigheden, waar onder de toespraken door een Franschen pa ter Dominicaan gehouden werden. De vader en zuster van den Spaanschen gezant waren tot deelneming aan deze plechtigheid uit Spanje overgekomen. Zelden zal het gebeuren, dat bij een der gelijk feest zooveel verschillende natiën ver tegenwoordigd warenen toch heerschte na afloop der kerkelijke plechtigheden, die groo- ten indruk op alle aanwezigen maakten, aan den fèestdisch, die de Eerw. Overste haren gasten aanbood, een gullen en haltelijken toon. Het heerlijke weder, gepaard aan de schoone en boschrijke omgeving van het Instituut, verhoogde de goede stemming van alle aan wezigen en zul voor velen, die dit feest mochten bijwonen, eene onuitwischbare her innering achterlaten. (Msb.) Door een commissionair in effecten te Haarlem is in het begin der vorige week een behoorlijk verzegeld pakket met aange geven geldswaarde naar Utrecht verzonden. Eenige dagen later vernam hij, dat de ge- leidebnef wel, doch het vrij aanzienlijk gel delijk bedrag niet was gevonden. De brief schijnt de sporen te dragen van geopend te zijn vooi at de geadresseerde dien in ont vangst bad genomen. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Haarlem werden het adres van den heer mr. Gallandat Huet, waar bij op ontslag van den burgermeester wordt aangedrongnn en het tegenadres der 22 overi ge raadsleden, houdende het verzoek aan den Koning om afwijzend te beschikken op het adres van den heer Huet, voor kennisgeving Volgens achterstaande advertentie, op welke wij ten zeerste de aandacht vestigen, zal de jaarlijksche bedevaart naar Sittard den 7den Juni a. s. plaats vinden. Den talrijken geloovigen, wien het bezoeken der schoone Sittardsche basiliek,'alwaar dit jaar, behalve <le gewone plechtigheden, ook de pelgrims Met 1 Juli e. k. zullen de emolumenten, welke tot dusver op de postkantoren geno ten werden wegens de levering van couran ten en tijdschriften, de plaatsing van adver- tentiën en enkele andere bemoeiingen, afgeschaft worden. Aan de ambtenaren wordt deswege eene schadevergoeding, in den vorm van toelagen, toegekend. Het bestuur van den Bond van R.-K. kiesverenigingen in Noord-Holland heeft in zijne laatst gehouden vergadering zich ge constitueerd als volgtdr. J. Kraakman, pre sidentJ. F. Hendrichs, vice-presidentJ. F. M. Sterck, penningmeesterBernard J. M. de Bont, 4e secretarisA. Küsters, 2e se cretaris. De burgemeester van Appelscha heeft militairen gerequireerd om de arbeiders, die willen werken, te beschermen. Tachtig sche pen wachten op lading. De verveners willen niet toegeven, omdat de arbeiders het con tract verbraken. Woensdag was er verga dering van de veenvrouwen. Besloten is vol te houden. De toestand is ernstig. Alles blijft rustig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2