!3e Jaarcr. Dinsdag; 20 lVIei 1890. 3687. VERSCHIJNT DAGELIJKS. 0. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs der Advertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. O IMijs van dit Ithid: Voor Schiedam per 3 maanden 4.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het. auteursrecht vau den inhoud de7er courant is ver zekerd volgens de Wet van 2S J uni 1881 (Stsil. no. 124..} r ifdaiiliiWiiiiffiii Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.4 0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. Fit Zanzibar wordt van 47 dezer geseind "tsstnann heeft den 44 dezer Mikindam 'Jezet -zonder eenigen strijd. In den omtrek ^an Lindi hadden kleine gevechten plaats, baarbij de Duitschers de overwinning behaal den. De bedoeldes chefs hebben vervolgens hunne onderwerping aangeboden. Op Hemelvaartsdag heeft kardinaal Lavi- gerie omgeven door verscheidene bisschop- pen de nieuwe kathedraal van Carthago in gewijd. Het te Tunis gevestigde corps di plomatique, een broeder van den Bey euveel voorname personen woonden de plech- hgheid bij. De Fransche troepen en die van den Bey bewezen buiten de kerk aan den Ordinaal de militaire honneurs. AMERIKA. Aan de Times wordt uit Buenos-Ayres ericht, dat een ernstig conflict ontstond te derto Alegre, hetwelk uitliep op de neder- laaj van het voorloopig bewind en de af- unking van den landvoogd. Het gezag der 1 epublikeinsche regeering in de provincie Rio- Frande heet slechts in naam te bestaan. De Brazilianen protesteeren tegen het zenden eener Amerikaansche vloot naar Rio, ter bescherming van de belangen van Ameri- haansche burgers daarin zien zij ongerech tigde inmenging. Argentinië en Chili ver- Werpen het plan van het Amerikaansch Welverbond, omdat zij vreezen, dat dit gebruikt ;a' worden voor bemoeiingen met de staat kundige leiding. DUITSCHLAND. He oflicieele lezing van 's Keizers rede aan let provinciale banket te Koningsbergen, be- Vat den volzin »Het is mijn plicht, en zoolang kan zal ik er voor zorgen, dat de vrede Van het vaderland behouden blijft. Ik heb 0 overtuiging dat wie het wagen zullen den vrede te verbreken, eene les ontvangen zulle,j, ,|ie zy in geen honderd jaar zullen VergetenDit doelt vrij duidelijk op de be zorgdheid welke eenige maanden geleden in grensprovincie Oost-Pruisen algemeen 'eerschte voor een inval van Russische zijde. He Duitsche Nieuw-Guinea-Compagnie leeft, in plaats van wijlen den generaal redacteur Arnold, den heer Eduard Wissmann, die vroeger Duitsch consul te Soerabaya was, enoemd tot hoofd van het bestuur voor iheuw-Guinea. In gewoonlijk goed onder- lichte kringen is er te Berlijn niets van lekend, dat tusschen Duitschland en Neder- und onderhandeld wordtj over afstand van gebied in Nieuw-Guinea. Omtrent de door den minister van oorlog vermelde legerorganisatie voor een langer tijd perk verneemt men in overeenstemming met de door den Rijkskanselier afgelegde verkla ringen dat langzamerhand alle dienstplich tigen zullen worden ingelijfd, waardoornieuwe kaders noodig worden en de actieve sterkte met 540.000 man zal vermeerderen. Het veelbesproken bezoek van den Fran- schen dagbladschrijver Le Houx, hoofdredac teur van Le Matin, bij Bismarck te Fried- richsruh, wordt op zeer eenvoudige wijze verklaard. Hij is namelijk voornemens de reeds aangevangene Fransche uitgave van von Bismarcks parlementaire redevoeringen, waarvan de tot dusver daarmede belaste redacteur overleden is, voort te zetten. ENGELAND. Lord Salisbury heeft geweigerd eene com missie uit de arbeiders-vereenigingen te ont vangen, waarbij dezen zouden verzoeken om een wettelijk verbod tegen de emigratie van vreemde werklieden. Dezer dagen heeft het Parlement zich be zig gehouden met de behandeling van een wet op het tegengaan van het drankmisbruik. Deze wet, welke lord Salisbury op aandringen van lord Randolph Churchill heeft ingediend, bevredigt evenwel noch de voorstanders van krachtige maatregelen tegen het drankmis bruik, noch de tegenstanders van het arbi traire sluiten der kroegen. Zij zegt nl. een schadeloosstelling toe aan de kroeghouders, wier winkels men sluiten zal, een bepaling waartegen de afschaffers zich altijd met na druk hebben verzet, onder opmerking dat de sluiting der kroegen een gezondheidsmaat regel is, welke zonder schadeloosstelling moet uitgevoerd worden. Bovendien laat de wet aan de provinciale raden de macht om, onder zeke re voorwaarden, de opening van nieuwe drank winkels toe te staan, waardoor het verwach te resultaat weer wordt bedreigd. De Re geering heelt met deze wet haar positie niet versterkt. Een aantal dissident-liberalen, tot de partij der onthouders behoorende, hebben zich van het Kabinet afgescheiden en bij de aanstaande algemeene verkiezingen zal het ministerie waarschijnlijk nog wel minder aangename gevolgen van zijn halven maatregel tegen het drankmisbruik onder vinden. De emir van Dongola is uit zijn hoofdstad gevlucht voor de bevolking, opgeruid door de Mahomedaansche geestelijken. Hij had gewei gerd den Mahdi te gehoorzamen, die hem bevel gezonden had een sterk leger te ver zamelen om daarmede Wadyhalfa aan te vallen. FRANKRIJK. In de Kamer interpelleerde Zaterdag 11. de bekende Boulangistische afgevaardigde Laur de Regeering over een opkoop (acca- parementvan petroleum, waar omtrent hij verlangde dat een onderzoek zou worden in gesteld. De minister Fallières bestreed dit onder opmerking, dat de Regeering niet in de bres behoort te springen voor belangen, welke haar niet bekend zijn. De door den minister goedgekeurde eenvoudige orde van den dag werd met 420 tegen 80 stemmen aangenomen. Laur beschuldigde de Regeering vervol gens van beursspel, met het doel den koers der staatsschuldbrieven [naar boven te drij ven. De minister Rouvier sprak dit vierkant tegen en weerlegde alle beweringen van Laur. De Kamer besloot de rede van den minister te doen drukken en aanplakken, en nam met 368 tegen 7 stemmen eene door Hubbard voorgestelde motie van goedkeuring der verklaringen van de Regeering aan. OOST ENRIJ K—H ONG ARIJE. De werkstakingen te Praag en Königinhof in Bohemen duren nog steeds voort, doch de orde blijft gehandhaafd. Echter hadden te Stramberg in Bohemen ongeregeldheden plaats, waarbij een aantal mannen bij een impopulair werkgever de glazen inwierpen en vervolgens de politie met steenen gooiden. De Hongaarsehe regeering heeft aan de Kamer een wetsontwerp ingediend tot in voering eener verplichte Zondagsrust van 24 uren. RUSLAND. De Russische bladen maken melding van eene groote ramp, welke de Siberische stad Tomsk heeft getroffen. De Tom is buiten hare oevers getreden, heeft den omtrek mij len overstroomd en groote verwoestingen aangericht. Een groot aantal menschen zijn verdronken. Ook is een deel der stad door brand vernield. Uit Dubno, in Volhynië, Polen, verneemt de PrzegladHet laatste vrouwenklooster alhier, behoorende tot den regel van den H. Franciscus, waar zusters uit alle andere ge- confisceerde kloosters zich bevonden, is thans op bevel der Regeering gesloten. Deze had bevolen, de kloostergebouwen in een mili tair hospitaal te veranderen. Het bevel werd dadelijk uitgevoerd, de zusters werden ver dreven. Toen werd de Regeering medege deeld, dat in Dubno reeds een militair hos pitaal bestond en een tweede overbodig was. Dientengevolge kwam uit St. Petersburg de order De kloostergebouwen moeten tot ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1