Parijsche Kroniek. BINNENLAND. vangenis worden ingerichten zoo gebeur de het. De Russische beschavers zijn ten minste logisch. Zij heffen de godshuizen op en zor gen tevens het aantal gevangenissen te ver meerderen. Wie den godsdienst uitroeit, vermeerdert het aantaj misdadigers. Schiedam, 19 Mei 1890. Y\ ij ontleenen aan het verslag van de ver richtingen van het Hoofdcomité van liet Uoode Kruis over de jaren 1887 en 1888, uitgebracht in de algemeene vergadering op 25 Septemter 1889 het volgende. Die vergadering werd bijgewoond door de dames Mevr. de Wed. Dr. B. Knappert, voorzitster, en M. M. Van der Schalk, van het vrouwen-comité alhier, en door de heeren Dr. C. J. Vaillant, voorzitter, en Mr. A. J. Beukers, van het mannen-comité mede alhier. De vereeniging telt thans 88 comités en 30 correspondenten. Sommige comités verstrekken materieël, versterkingsmiddelen en hulp aan zieken en bevorderen de opleiding tot ziekenverpleging. Het Hoofdcoinité heeft met loffelijken spoed uitvoering gegeven aan het besluit betreffende opleiding van pleegzusters van het Roode Kruis. Het verslag eindigt met deze woorden »Moge nog gedurende vele jaren een tijd perk van rust getuigen van vrede onder de volkeren, maar tevens de vredestijd worden benuttigd tot voorbereiding voor den oorlog in de eerste plaats tot vorming van zieken verplegers en verpleegsters, die ook buiten oorlogstijd tevens in eene dringende behoefte kunnen voorzien." Wij vinden daarin eene aanleiding om onze stadgenooten op te wekken, om de Comité's alhier te steunen, door zich daarbij aan te sluiten. De gevorderde geringe jaarlijksche contri butie zal wel geen beletsel opleveren. Bij Kon. besluit is vrijstelling van port verleend voor de briefwisseling over dienst zaken tusschen besturen der bijzondere lagere scholen en de besturen der bijzondere kweekscholen en normaallessen ter opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen ter eene, en de inspecteurs van het lager onder wijs, de districts- en arrondissements-school- opzieners binnen het ressort ter andere zijde alsmede tusschen de besturen der bijzondere lagere scholen ter eene, en de commissa rissen des Konings en de Gedeputeerde Sta- I ten der provincie ter andere zijde. Naar He Ingenieur verneemt, zijn deze week de metingen ten behoeve van het onderzoek van de Zuiderzee-vereeniging in zake de Zui- derzee-indijking hervat. Zij hebben plaats in de nabijheid van Harlingen door de civiel- ingenieurs C. C. Coomans en P. Joosting en den opzichter Vegter. Het Maandblad tegen de vervalsching van levensmiddelen deelt mede, dat prof, Depaire, te Brussel, 302 monsters van jenever onder zocht. In twee monsters vond hij zwavelzuur daarentegen bevatten 42 pet. der monsters groote hoeveelheden foezel (amyl. alcohol), waaraan in de eerste plaats de verderfelijke werking van dien jenever moet worden toe geschreven. Bij de verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad van Pernis op 20 Mei e. k. is er eene groote verscheidenheid var. kan didaten. Van antirevolutionaire zijde zijn als kandidaten gesteld de heeren J. Pons en J. Bieritdoor de liberalen A. M. Struyk en L. Pons door eene derde partij (die hier ook zeer veel gewicht in de schaal legt, daar de geheele vloot thuis is) n. m. de visschers, de heer Maarten Zwanenburg. De uitslag der verkiezing wordt met belangstelling te gemoet gezien, dewijl door deze verkiezing eene der partijen de meerderheid in den raad zal krijgen. Tot heden waren de libe ralen in de meerderheid, maar door het ver trek van twee hunner naar Amerika zijn er thans slechts twee liberalen in den raad. Gedurende de maanden Juni, Juli, Augus tus en September van dit jaar, zullen aan de stations Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Scheveningen en Leiden van de N. R. S. M., retour-biljetten tegen enkele reis- vracht naar Wageningen en Arnhem worden verkrijgbaar gesteld. Deze retour-biljetten zijn geldig voor één dag, terwijl de houder van zulk een biljet zijn reis aan een of ander station niet mag afbreken. Thans heeft ook de laatst achtergeblevene der Scheveningsche reeders zich aangesloten bij de bekende beslissing tot deelneming aan de Vlaardingsche haringjagerij. Te Amsterdam zijn vermoedelijk gestolen eenige Turksche effecten (gepriviligeerde en geconver teerde) ter waarde van circa f20.000 benevens 25 aandeelen »Banque nationale Mexique." Voor de aanhouding dezer ef- i fecten is eene belooning van f12000 uitge loofd. Het slagers-comité te Nijmegen heeft in een tweetal koffiehuizen aldaar voor vakge- nooten, landbouwers er. verdere belangheb benden een adres ter teekening gelegd aan de Ministers van Waterstaat en van Buiten- landsche Zaken, waarin wordt aangedrongen om alle middelen te willen aanwenden, welke dienen kunnen om verbetering te brengen in den mingunstigen toestand, waarin het var- kensslachtersbedrijf verkeert. In vele gemeenten aan de Belgische grens wordt veel zout gesmokkeld. Hiervoor wor den zelfs kinderen gebezigd. De ambtenaren doen bijna dagelijks aanhalingen en onder vinden hierbij de vreemdste dingen. Ook de tabaksmokkelarij in België is weer aan den gang, doch dit geschiedt op grootere schaal. Karren tabak worden uit Rozendaal en omliggende plaatsen heimelijk in België gevoerd. De brutaliteit dezer smokkelaars is onge- lookilijk. Reeds tweemaal werden de paar den dier smokkelaars door de douanen te Esschen doodgeschoten. Ongelukken zijn al daar vroeg of laat onvermijdelijk. Een dei' vele bezoekers der Tentoonstel ling van het vorige jaar die hier nog al de aandacht trok en van zich deed spreken, was de negerkoning Dinah Salitou, en dat niet tegenstaande ook de Shah van Perzië hier tegelijkertijd vertoefde en hem met zijn diamantenglans geheel in de schaduw zette. De arme Dinah Salifou, die wij zoo opgeruimd naast president Carnot op de feesten van het Elysee zagen, zoude, zoo men de ver halen van eenige reizigers voor een paar dagen met den steamer Taurus te Marseille uit Afrika aangekomen, kan gelooven, in zijn land teruggekeerd, vele Europeesche gewoon ten en wetten hebben willen invoeren doch zijne onderdanen schijnen hem in die rol zoo belachelijk gevonden te hebben, dat zij hem ongenadiglijk worgden. Een goede les voorzijn opvolgers!Doch laten wij de on beschaafde negers niet zonder verhoor ver- oordeelenen wie weet wat een reeks van barbaarsche gewoonten en wetten, die in het beschaafde Europa bestaan en nog alle dagen gemaakt worden, niet door den reizenden monarch in zijn land zijn ingevoerd. Wan neer hij bijvoorbeeld in navolging van wat thans in Italië met de kerkelijke weldadig heidsinstellingen geschiedt, een wet heeft gedecreteerd, dat het eigendom van eeuwen- bestaande instellingen voortaan door zijne regeering zal beheerd worden, is het dan te verwonderen, dat die negers daar tegen op hunne wijze protesteerden? Neen, alvorens het vonnis over hen te kunnen uitspreken, moeten wij weten wat Dinah Salifou voor moois uit Europa voor zijne onderdanen had medegebracht. De thans hangende processen van de socié- tés de Mëtaux en van het comptoir d'Es- compte geven een niet veel schoonere zijde der zoo hooggeroemde zeden en gewoonten van het in beschaving geraffineerde Parijs te aanschouwen. Men heeft altijd met de Chineezen gespot doch al die krachs, finan ciële knoeierijen en processen zijn bij hen onbekende zaken. Sedert negen eeuwen kwa men er in het llemelsche Rijk geen groote krachs voor en deze zoo gelukkige toe stand wordt in hoofdzaak aan het volgende toegeschreven. Onder de regeering van kei zer Hi-Flungwerd een edikt afgekondigd dat met doodstraf trof den president, kassier en directeuren eener instelling, die grovelijk aan hunne verplichtingen tekort waren ge schoten. Hunne hoofden werden op pieken in de straten tentoongesteld. Hoewel in geen eeuwen toegepast, is dit edikt nooit ingetrok ken geworden, en schijnt zijn weldadige in vloed nog altijd de kassiers, die het plan hadden met de kas over de grenzen te trek ken, bijtijds tot bezinning te hebben ge bracht. Het ontslag van den onder-directeur van het Crédit, Fancier de Francewaarvan het obligatiën-kapitaal ongeveer vier milli- arden bedraagt, heeft tot onthullingen aan leiding gegeven, die niet konden nalaten aan de obligatiehouders den angst op het lijf te jagen. Hare zaken, die uit den aard barer roeping zelf voornamelijk uit hypotheken bestaan, loopen over zoo vele millioenen, dat men er van duizelten de commissie van enquête, die door de Kamer benoemd werd om de boeken na te zien, zal weken werk hebben om door die stroom van cijfers heen te worstelen. Intusschen waren de verkla ringen die de president der instelling, de heer Christophle, tevens lid der Kamer, gaf, zeer geruststellend. De werkstakingen in het noorden van Frankrijk na den ln Mei begonnen, zijn zoo goed als geëindigd. De afgevaardigde en blouse, de burger Thivrier, vroeg eenige dagen geleden in de Kamer het woord, voor de eerste maal sedert hij afgevaardigde werd, om tot het gouvernement eene vraag te richten over de te Commentry genomen maatregelen tijdens de werkstaking aldaar. Hij had wat hij zeggen wilde voorzichtig heidshalve opgeschreven en wekte bij herhaling den lachlust der Kamer op. Daardoor boos geworden, riep burger Thivrier zijne ambtgenoten bijtend toe«Eerbied voor mijne blouse 1" De hilariteit door dezen be- lachelijken uitval tot haar toppunt gebracht, wordt met moeite door den heer Floquet overwonnen. »De spreker heeft gelijk, zegt hij, men moet den redenaar die het woord heeft altijd eerbiedigen." De voorlezer en blouse werd nog dikwerf onderbroken en zijn debuut was niét zeer gelukkig, vooral toen Inj op het einde van zijn voordracht geheel in de war rakende, bleek van woede, zijne confrères de volgende bestraffing toesnauwde, die ongelukkigerwijze niet geschikt was om de lachers tot bedaren te brengen »Ik heb niet, zooals de meeste mijner collega's, mijn broeken op de schoolbanken versleten." De minister Constant antwoordde, dat hij de troepen niet uit Commentry zoude terug roepeti alvorens er de rust hersteld en de vrijheid van den arbeid verzekerd zullen zijn. De salons van de Champs Elysées, sedert den 2den Mei en die van het Champs de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2