ingezonden. GEMENGDE BERICHTEN. Rij de trekking, op Woensdag 13 Mei te Am sterdam gehouden,naarde prijzen, door hen die Ret prijsraadsel van den Pius-Almanak 1890 goed opgelost hadden, is de eerste prijs, 6 Verzilverde vorken en lepels in étui, ten deel gevallen aan den heer A. Jansen, Marnixstraat 124 te Amsterdam, en de tweede prijs, 12 verzilverde koffielepeltjes in étui, aan den heer R- Schiphorst, te Schiedam. De overige 98 Prijzen zijn te veel om te vermelden; In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, omstreeks 3 uur, brak in de Pauwelaan, onder Nieuwer-Amstel, een hevige brand uit "et geheele perceel is totaal uitgebrandde ovenbewoners werden met zeer veel moeite gered, behalve een 4jarig kind, dat naar den zolder was gevlucht, en jammerlijk in de vlammen omkwam. Naar men verneemt, houdt het centraal comité voor nationale feestdagen te Utrecht zich onledig met het voorbereiden van een plan totfeestelijke herdenking van den 75sten ver jaardag van den slag van Waterloo, op 18 Juni. Ier kenschetsing van den geest, die er onder de werkstakers te Appelscha heerscht of gekweekt wordt meldt men aan de Haarl. Cf. uit Assen, dat aldaar bij één wa penhandelaar in de laatste 10 of 14 dagen, dus reeds vóór het uitbreken der werksta- ki»g, niet minder dan 50 revolvers zijn ge kocht door arbeiders uit Appelscha. Aan (!ene aanvraag om eene partij revol vers mee Ie geven om er mede te venten, werd door 'Ion koopman niet voldaan. Hoewel revolvers in den tegenwoordigen Rjd niet duur zijn deze worden geadver- Iper tegen f2.80 is het toch meer dan vzaarschijnlijk, dat die aankoopen niet plaats nebben van de verdiensten der veenarbei ders, maar van gelden, hun door opruiers verstrekt. Niet te verwonderen is het onder deze omstandigheden, dat de burgemeester 50 man infanterie heeft aangevraagd, die \Kt Woensdagmiddag onder bevel van den kapi tein Staring uit Deventer zijn overgeko men. 1 Was te voorzien, dat de zoo gelukkig geslaagde pogingen, door den weleerw. kape- ®an dr. Ariëns en een paar predikanten te mschedé aangewend, om een verzoening tusschen de patroons en de werkstakers tot stand te brengen, niet bepaaldelijk de goed- ouring van Recht voor Allen zouden weg jagen. Het blad spreekt van ellendige be- '""eiingan der deugdzame geestelijkheid en n) het edele PatrimoniumDe woede Vllu het sociaal-democratisch orgaan over dit 'Aec kan niet anders dan de zelfvoldoening N'U| Ren, die er het mikpunt van zijn, ver- hoogen. I" de kas van de spaarbank van het de- Ru tement Dwingelo van de «Maatschappij lot nut van het algemeen" is een tekort van ongeveer f 13.000 ontdekt. Ingevolge de verkregen goedkeuring van ed. Staten werd Zaterdag tusschen het Da ge ïjksch bestuur en Mgr. Boermans,bisschop van Roermond, de overeenkomst gesloten, oudende den afstand van het college-gebouw met nanhoorigheden, gedurende 20 achter eenvolgende jaren, met bepaling, dat aan den issc mp voor het door zijn tusschenkomst aai in te geven onderwijs door de gemeente een jaarlijksch subsidie van f 1000 zal uitge keerd worden. De zeereerw. pater B. Franssen, rector van het gymnasium der paters Franciscanen te Venraai, heeft Zaterdag-ochtend ten 10 ure, omringd door de paters-leeraars, een tachtigtal studenten en een aantal belang stellenden, den eersten steen gelegd voorden aanbouw van de twee vleugels aan het hoofd gebouw van het gymnasium aan te brengen. Na den rector bovengenoemd legden achter eenvolgens de paters-leeraars en eenige der oudste studenten een steen. Door de eerw. Fraters van Tilburg is te Goorle een gesticht geopend voor jongens, die in hun geestvermogens achterlijk zijn, die in de gewone scholen, waar klassikaal onderwijs gegeven wordt, met weinig vrucht kunnen onderwezen worden, en voor wie ook in het godsdienstig onderwijs een bijzondere zorg noodig is. De bouwmanswoning genaamd Het Kloos ter, van den heer J. Leeuwenburg, te Kijf hoek, is met den geheelen inboedel, 5 paar den, 1 veulen, 2 koeien en 9 kalveren een prooi der vlammen geworden. Nabij Noordbarge is een dennenbosch van ongeveer 1.75 H. A. vernield door een brand, waarvan de oorzaak met bekend is. Maastricht, 17 Mei 1890. Jubilé te Paray-le-Monial. Feesten te Lonrdes. Het Katholieke Nederland moet dit jaar bij het jubilé van den dood der Gelukz. Marg. Maria vertegenwoordigd zijnbij de luisterrijke feesten te I_,ourdes mag het niet ontbreken. Paray, het heiligdom derallertee- derste devotie, laat een onuitwischbaren in druk in de ziel achter, terwijl men te Lourdes in het voorportaal des Hemels is. Haast u, ijverige Katholieken van Neder land 1 Het Heilig Hart verwacht u, de On bevlekte Moedermaagd wenkt u. De laatste beschikkingen voor den extra- trein, die den 16 Juni e. k. vertrekt, moeten onverwijld genomen worden. Wendt u dus spoedig tot het Comité. Een 19-jarig jongmensch uit Roermond, zekere E., heeft 11. Zaterdag de kas zijns vaders opgebroken en met eene som van f 1000 de vlucht naar Pruisen genomen. Jl. Zondag werd hij echter reeds te Dus- seldorp opgespoord. Het eerste en, voor zoover bekend, tot heden het eenige geval van «noria" te Nij megen zal, volgens De Geld., waarschijnlijk geen noodlottigen afloop hebben. De lijderes siaapt thans weinig meer dan een gewone zieke en is, hoewel nog uiterst zwak, iets beter te noemen. Ginter-ochtend kwam de stcomtram, die ongeveer half negen van Keppel naar Deu- tichem vertrekt, in botsing met een voer tuig, doordat het paard schrikte en dienten gevolge den wagen achteruit tegen de tram aandreef. Hoewel alle moeite werd aange wend om de tram tijdig te doen stoppen, geraakte een wiel van den wagen beklemd tusschen twee goederenwagens en werd een eindweegs meêgesleurd, waardoor het paard achterover viel en met de voorpooten in een passagierswagen terecht kwam. Het voertuig werd geheel verpletterd het paard, dat met den kop tegen het bovenste gedeelte van den passagiers-wagen te land kwam, viel bewusteloos neder, en zal waarschijnlijk aan de gevolgen bezwijken. De passagiers der tram kwamen met den schrik vrij. Dat men niet te voorzichtig kan zijn met vuurwapenen, bleek dezer dagen te Nieuwe Pekela. Een zoontje van den heer burge meester K. E. Dik schoot op vogels. De daar naast wonende dienstmeid zei«hoe kun je toch dieren schieten De wedervraag was: «zal ik ook eens op jou schieten?" (hij meen de natuurlijk dat er geen schot meer in was) maar jawel, hij schoot en twee vingers wer den gewond en buitendien kreeg de meid, naar men zegt, nog een paar hagelkorrels in de lip. Hoe onschuldig ook de bedoeling was, kunnen de gevolgen toch erg worden. De onlangs wegens moord te Utrecht op zijn vrouw veroordeelde J. is naar Leeuwar den vervoerd, om aldaar zijn 15 jaren ge vangenisstraf te ondergaan. Zaterdag-namiddag gingen te Franeker 3 knapen van 10 a 11 jaren zonder verlof hun ner ouders baden. Twee verdwenen ter stond in de diepe Schalsumervaart. Op het hulpgeschreeuw van den derde, die nog op den wal stond, kwam iemand ijlings toeschie ten, en het gelukte dezen vrij spoedig de drenkelingen op het droge te brengen, maar de laatste dien hij ophaalde, het lOjarig zoontje eener weduwe, was reeds dood. Voor twee jaren bevonden zich op Tessel honderden steppenhoenders, die daar vooral in de duinen verblijf hielden. Dezer dagen zijn personen in het duin geweest, met het doel om naar deze vogels of hare eieren te zoeken. Men vond zoo min de eene als de andere. Hoogstwaarschijnlijk zijn dus de steppenhoenders weer geheel van het eiland verdwenen. De oudstrijder van Waterloo, Willem Wubbe, te Leiden, is eergisteren overleden. Hij bereikte den zeldzaam hoogen ouderdom van 96 jaren. Hij heeft den veldtocht meege maakt op 18 Juni 1815 bij Waterloo en Mont St.-Jan. Heel wat gevaren heeft hij daar doorstaan. Bij Waterloo b. v. werd het paard, dat hij bereed, in het heetst van het gevecht onder hem doodgeschoten. Vóór enkele dagen is een groote schaar Katholieken te Londen in optocht van de kerk der «Engelsche martelaren" d.w.z. van Great Prescot Street naar den Tower opgetrokken, teneinde daar op het graf der HH. Marte laren kardinaal Fisher en Thomas Morus, dat zich binnen de muren van den Tower in de kerk van Petrus Banden bevindt, bewijzen van hulde te brengen en de voorspraak der heiligen in te roepen. Na deze bedevaart keerden de deelnemers aan de processie in de eerstgenoemde kerk weder, waar de eerw. heer Lucas Rivington een heerlijke lofrede op de martelaren uitsprak. De processie werd op straat door allen geëerbiedigd. De groote Afrika-reiziger Stanley is ver loofd met een schilderes Dorothy Tennant en zal half Juni met haar in den echt tre den. Dit bericht zal voor velen een verrassing zijn. Stanley, de held van het «zwarte we relddeel", de held van een romantische ge schiedenis Wie had dit kunnen droomen Toch is 't een feit, dat de man, die volgens zijn eigen verklaringen twintig jaar tever-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3