lo. !3e.laarg. Vrijdag 23 Mei 1890. VERSCHIJN T DAG E L IJ K S. rmm 0ÊmtÈÊÈÊÊ**s, Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit BSlad ALGEMEEN OVERZICHT. Prijs der Advertenïtiëa ƒ0.60 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURS Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Van 1—6 regels Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 S/si.I. no. 124 DUITSCHLAND. In de gisteren gehouden zitting van de c°rnmissie voor de militaire zaken heeft de minister van oorlog inlichtingen gegeven over verdere plannen tot reorganisatie. Vol gens die plannen zullen allen, die voor den dienst geschikt zijn, ook op militaire wijs Worden opgeleid. Als het thans aanhangige voorstel is aangenomen, zullen er nog 37000 man beschikbaar zijn. Het ligt niet in de bedoeling de bestaande kaders uit te breiden, Wel ze te versterken. Naar aanleiding van hetgeen was aangevoerd door Von Benningsen, Richter en Windthorst, zette de luitenant- generaal V ogel von Falkenstein uiteen, dat ill V, ■LJjIbWfW/h xv Kik gewone regel meer0.10 Y Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. de invoering bij de wet van den tweejarigen _JO O «O diensttijd voor de infanterie op dit oogenblik °"mogelijk is. Windthorst was gisteren bij zeldzame uit zondering niet in den Rijksdag aanwezig. Voor hem was het een heerlijke feestdag. De op zijn mitiatiet door vrijwillige bijdragen uit alle oor den van Duitschland en vele plaatsen van elders gestichte Maria-kerk te Hannover werd door digr. So m me r we rek-Jacobi, bisschop van Ri'desheim, geconsacreerd. De Centrumsfractie Van den Rijksdag zond haar feestvierenden leider een hartelijk telegram van gelukwen- sching, geteekend door den voorzitter, graaf Rales trein. »Met bijzondere innigheid", zoo 'i'dt het slot der depêche, »bidden wij God, den hoogst verdienstelijken man, die aan de katholieke gemeente van Hannover en de W'ntrumsfractie gemeenschappelijk toebe- hoort, tot Zijn eer en tot voordeel Zijner Kerk, tot heil des Duitschen vaderlands en '°t zegen en vreugde der Katholieken van 11 'lannovor en der Centrumsleden, nog zeer 1 'O d!'g m kracht en frischheid van lichaam en geest, gelijk tot dusver, moge bewaren." ENGELAND. I'1 antwoord op een klacht van de Par- nell-partij in het Lagerliuis, dat in Ierland hoogor belasting betaald moet worden dan m eenig ander deel van het rijk, zeide de minister Goschen, dat hij bereid is mede te Werken tot het benoemen van eene com missie van onderzoek betreffende dit punt, Welke verklaring door Morley werd toege- jmcht als een eerste stap in de richting van home rule. De Liverpool Post meldt, dat Stanley het denkbeeld te berde heeft gebracht de ne gers uit de zuidelijke staten van Amerika miar Midden-Afrika terug te brengen, om het land aari den Boven-Congo te ontginnen. In een gezond klimaat en een vruchtbaar land, dat in vele opzichten op Arkansas Mississippi en Louisiana gelijkt, zonder de moerassen, zou elk hunner een 3/4 vierkante Eng. mijl in eigendom kunnen krijgen, waar op zij suikerriet, katoen, citroenen, tarwe en rijst zouden kunnen kweeken. In een onderhoud met lord Salisbury heeft de koning der Belgen, die thans weder in •Engeland vertoeft, de middelen besproken om de arbeiderskwestie los te maken van de woelingen der anarchisten. Hij wees er op, dat het recht van asyl in Engeland een gevaar is voor de maatschappij, maar Salis- bury, die dat toegaf, achtte den tijd nog niet geschikt, om het Parlement een ontwerp voor te leggen tot verdrijving van vreemde anarchisten. FRANKRIJK. Aan den Temps wordt uit Saint Louis (Senegambië) gemeld, dat de koning van Djolof aan het plunderen van dorpen onder het Fransche protectoraat» is gegaan. Troe pen, bestaande uit spahis en zeemilitie, met eene batterij artillerie en hulptroepen, zijn dientengevolge naar de grenzen vertrokken. De raad der prefectuur heeft gisteren 1 de verkiezing nietig verklaard van den heer PraniereS, den eenigen Boulangist, die direct gekozen was bij de gemeenteraadsverkiezing. Het aantal stemmen door hem boven de volstrekte meerderheid behaald, bedroeg 24, doch werd bij het eerste onderzoek terug gebracht op 3een nader onderzoek bracht ook in deze twijfel, zoodat de verkiezing moet herhaald worden. ITALIË. Uit Rome wordt van 18 dezer aan Le Monde geschreven Het ltaliaansche gouvernement, dat er al tijd op uit is, een schijn van bekrachtiging of goedkeuring der mogendheden te verwerven, ten gunste van zijne vestiging te Rome, had onlangs opnieuw beproefd eene overtreding uit te lokken op den welbekenden regel, volgens welken elk Katholiek vorst, die Rome bezoekt, niet op het Vaticaan kan ontvangen worden, wanneer hij eerst het Quirinaal heeft bezocht. Met dit doel had men gedacht aan den nieuwen vorst van Monaco, aan wien, sedert den dood zijns vaders, de ltaliaansche auto riteiten hunne even hartelijke als baatzuch tige oplettendheden verspilden. En inderdaad, weldra waagde de heer Crispi het, Zijne Hoogheid door den gezant van Monaco for meel tot een bezoek aan koning Humbert uit te noodigen. Daardoor zou door het of'ficieele Italië een precedent zijn gesteld bij het bezoek van andere Katholieke vor sten. Maar de H. Stoel, in vertrouwen on derricht door den gezant van Monaco bij het Vaticaan, Z. Exc. graaf Wagner, heeft hem doen begrijpen, dat op dit punt niet zou worden toegegeven, en dat, zoo de nieuwe vorst van Monaco officieel te Rome zoude komen om een bezoek aan koning Humbert te brengen, hij op het Vaticaan niet zou worden ontvangen zonder nog te rekenen dat de betrekkingen tusscheri den H. Stoel er. het vorstendom Monaco er zeker onder zouden lijden, na onder het pontificaat van Leo XIII zoo in het bijzonder begunstigd te zijn geworden door de oprichting van den bisschoppelijken zetel te Monaco, die onmid dellijk onderhoorig is aan den H. Stoel. Het resultaat ervan is, dat het gelief koosd plan van den heer Crispi door den vorst van Monaco geheel is verworpen, zoo dat het ltaliaansche gouvernement een nieuw echec op het terrein der Romeinsche kwestie heeft geleden. De heer Cavalotti diende gisteren bij de Kamer een voorstel in, houdende verbod voor de afgevaardigden om een bezoldigd staatsambt waar te nemen. In den loop der beraadslaging hierover verklaarde de heef Nicotera, dat de tegenwoordige regeering eene regeering van corruptie is. De in de Kamer aanwezige ministers protesteerden nadrukkelijk tegen deze uitdrukking. De voorzitter maande den heer Nicotera aan, zijne woorden in te trekken. Nicotera weigerde dit eu werd toen tweemalen tot de orde ge roepen. De minister Crispi verklaarde, dat hij zich met het absolute denkbeeld omtrent de on- vereenigbaarheid van het mandaat van af vaardigde met de betrekking van staatsamb tenaar vereenigde. Eene wet in dien zin achtte hij noodzakelijk maar die hervorming moet verband houden met eene andere her vorming die van het toekennen eener ver goeding aan de afgevaardigden. Dientenge volge verklaarde hij zich tegen het in over weging nemen van het voorstel van den heer Cavalotti. Het werd daarna verworpen met 176 stemmen tegen 46. ROME. De Voce della \erita publiceert het schrij ven aan de ltaliaansche Katholieken gericht door den kommandeur Paganuzzi als alge meen president van het werk der congressen naar aanleiding der plechtige viering van het bisschoppelijk jubilé van Z. H. Leo XIII. Dit appèl in de ruimste bewoordingen vervat, stelt drie voorname middelen voor tot viering

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1