BINNENLAND. riale" feest der Republiek worden ten uit voer gelegd. Generaal baron de Charette beeft bij eene audiëntie den H. Vader een brief van den hertog van Orleans ter hand gesteld. ITALIË. De Tribuna maakt een telegram uit Lugo bekend, waarin bericht wordt dat de arbei ders te Conselice gisteren naar het gemeen tebestuur gegaan zijn om werk te vragen met verhooging van loon. De patroons hebben dit geweigerd. De troepen dreven eerst de manifesteerenden terug en voerden vervol gens eene charge uit, Daar de werklieden steenen geworpen hebben naar de soldaten, zoo gaven deze vuur, Drie werklieden zijn gedood en verscheidene zwaar gewond. Een luitenant werd het hoofd gespleten dooreen steenworp. In de Kamer van afgevaardigden heeft de minister Crispi, op eene vraag van een der leden omtrent het voorgevallene te Conselice tusschen de troepen en de uitgehongerde bevolking, geantwoord dat hij tot zijn diep leedwezen moet bevestigen wat de Tribuna gemeld heelt. HET OOSTEN. Het proces tegen majoor Panitza is te Sofia begonnen. Eerst werd Panitza ver hoord, die de schuld voor de samenspanning wierp op den kommandant van het garni zoen, kolonel Kissof, doch Rusland's mede plichtigheid ontkent. Daarna werden nog zes der andere beschuldigden gehoord. Nieuws bracht dit getuigenverhoor niet aan het licht. De eerste zitting werd bijgewoond door de diplomatieke vertegenwoordigers van Duitsch- land, Oostenrijk, Engeland, Italië, Rumenië en Servië. r zaal, zal de toegang voor de Bijeenkomsten op Vrijdag, Zaterdag en Zondag zijn tegen 10 cent, tot dekking der onkosten. «Leve de Koning Een gisteren bij het departement van ko loniën ontvangen telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indië, meldt, ter aanvulling van het bericht van gisteren, dat de drie gesneuvelde fuseliers inlanders waren, en dat de gewonde officieren slechts gekwetst zijn. Den 18den dezer is licht andermaal troepenversterking uit Kota-Radja gezonden. (Staatsct.) Schiedam, 23 Mei 1890. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Binnenlandsche zaken onder opgave van redenen te kennen gegeven, dat hij bezwa ren had, het ontwerp-Spuibelasting der ge meente Schiedam, zooals het nu is samen gesteld, den Koning ter bekrachtiging voor te dragen. Het «Leger des Heils" zal heden-avond ten acht ure zijn »Openings-Veldtocht" alhier hou den in de Heilscitadel aan de Lange Haven. Van wege net «Leger" is de volgende ken nisgeving, onder het wapen der heilsarmee op oranjekleurig papier gedrukt, verspreid «Daar het ter kennisse gekomen is van het Leger des Heils, dat er in de stad Schiedam een groot aantal mannen en vrouwen zijn, die Opstandelingen zijn tegen de wet en Let gezag van den Koning der Koningen, zoo is er besloten, dat er onmiddellijk en besliste pogingen zullen aangewend worden, om het oproer te onderdrukken en allen tot bekentenis te brengen en af te brengen van hunne kwade praktijken. «Op Vrijdag 23 Mei zullen de Koninklijke Troepen het vuur openen" en er zal een hevig gevecht plaats hebben in de Heilsci tadel (Lange Haven). «Vrije Genade zal aangeboden worden en de voorwaarden duidelijk neergelegd worden. We verwachten een groote overgave van de Opstandelingen «De Openings-Veld tocht zal zijn als volgt Vrijdag, 's avonds 8 uur, Zaterdag, 's avonds 8 uur, Zondag, 7 uur en 10.30 v. m., 3 en 7 uur n. m. en vervolgens iederen avond om 8 uur. De deuren zullen een half uur van te voren geopend zijn. «Aangezien wij groote uitgaven hebben moeten doen voor het in orde brengen van de De Argosy van Demerara zegt, in haar nummer van 12 April 11«Ons is medege deeld dat de autoriteiten van Cayenne het tot nu toe betwist terrein in de Lawa in bezit hebben genomen, en dat zeer vele expeditiën naar de goudvelden daar zijn ge zonden." De West-Indiër bevat een eenigzins anders luidende mededeeling. Is het blad wel inge licht, «dan passeeren de goudzoekers de mi litaire posten, onder voorwendsel naar con- cessiën te gaan, om echter zoodra zij uit het gezicht zijn der militaire bewakers, naar den Hollandschen oever van de Lawa over te steken en op het Dorado te gaan stroopen. «Een opdracht aan de militaire posten aan de Lawa, om een kijkje te gaan nemen op het betwiste grondgebied, ter hoogte van de monding der Ininiekfeek, zal verrassende re sultaten opleveren. Naar wij vernemen, is het rapport van den Raad van State over de Militiewet thans definitief vastgesteld, zoodat de inleiding van dit wetsontwerp bij de Tweede Ka mer binnen zeer korten tijd te verwach ten is. ^j1) In de Schoolwereld kwam onlangs een bericht voor van den volgenden inhoud «Dezer dagen hebben alle R. K. pastoors van hun bisschoppen een omzendbrief ont vangen. In dat stuk wordt allen pastoors, rectors en kapelaans gelast, van hunnen invloed op het volk gebruik te maken om naast de openbare school een bijzondere te erlangen. «In dit stuk wordt bevolen, dat op kleinere plaatsjes, waarde oprichting onmogelijk blijkt, de pastoor moet trachten te weten te komen, welke boeken in de openbare school worden gebruikt, en dat hij alles heeft aan te wen den, om ze vervangen te krijgen door R. K. werkjes. «Verder wordt de wenk gegeven, dat de pastoor van elk dorp of van elke stad streng toezicht heelt te houden op den handel en «wandel van elk openbaar onderwijzer in zijne parochie." Naar aanleiding van dit bericht schrijft Z. D. Hw. mgr. C. J. M. Bottemanne, bisschop van Haarlem in een ingezonden stuk in de Oprechte Ilaarlemsche Courant «Indien alle R. K. pastoors van hun bis schoppen dien «omzendbrief" ontvangen heb ben, dan moet een dergelijk schrijven ook van mij zijn uitgegaan. «Intusschen is mij daarvan volstrekt niets bekend. Zelfs zou ik de poging ongeoor loofd noemen, om boeken, gebruikt in de openbare schooj, waar derhalve niet-ka- tholieke zoowel als katholieke kinderen on derwezen worden te doen vervangen door R. K. werkjes. «Gaarne verklaar ik mij bereid, mijnheer de redacteur, om indien uweled. in het vervolg, alvorens dergelijke onware en slechts ver bittering wekkende berichten uit andere j bladen over te nemen, de noodige inlichtin- I gen van mij wenscht te ontvangen, die aan U te verschaffen." Van de werf van den scheepsbouwmees ter I. S. Figee te Viaardingen is met goed gevolg te water gelaten de stalen lögger Maria, gebouwd voor rekening van de hee- ren Schippers en Muller. Het schip is bestemd voor de haring- en kabeljauwvis- scherij. De hoofdcommissaris van politie te Rot terdam, daartoe aangezocht door den staats- anwalt te Duisburg, vestigt de aandacht op een Duitscher, zich genoemd hebbende Al- bert Ullrich uit Seifhennersdorf, paarden handelaar, die te Emmerik van den 22en tot aan den 29en April jl. gelogeerd geweest is bij de wed. Linden, wier logement hij hei melijk verlaten heeft met achterlating van 23 mark schuld, terwijl na zijn vertrek in dat logement vermist zijneen gouden dames ketting, een broche, een linnen hemd met kraag, benevens een pas en Fürungsattest van den Machinenmeister militaire. Georg Schmitz Ullrich voornoemd is 26 it 30 jaren. Naar het Dagbl. v. Z-H. verneemt, heeft prins Albrecht van Pruisen, op aanraden van zijn geneesheeren, om gezondheidsredenen er van afgezien, dit jaar zijn gewone bad kuur te Scheveningen te komen nemen. Dientengevolge zijn de appartementen, welke in het Oranje-Hötel voor den Prins en zijn gezin waren besproken, afbesteld. De Haagsche Vereeniging voor vacantie- koloniën die zich in een gunstigen financi- ëelen toestand mag verheugen, zal dit jaar nevens de gewone uitzending van vacantieko- loniën, bijwijze van proef zoogenaamde wan deltochten organiseeren. Met daarvoor ge- scln'kte onderwijzers zullen wandeltochten worden gehouden van ongeveer 4 uren, I waarbij dan brood en melk wordt verstrekt aan de kinderen. Men stelt zich hiervan zeer gunstige resultaten voor. Den 18 Juni zal te Oostzaan een historische optocht gehouden worden ter eere van den I 75-jarigen gedenkdag van den slag bij Wa- j terloo. Heden, Vrijdag 23 Mei, is de bur- j gerij uitgenoodigd de eerste vergadering j ter bespreking van dit feest bij te wonen. Door een Duitsche stoomboot is Dinsdag op den Rijn te Eist, bij Rhenen, een schip aangevaren, dat daardoor zwaar lek kreeg. De bemanning werd met een gedeelte van den inboedel gered. Niets was verzekerd. De politie te Deventer heeft proces-verbaal opgemaakt tegen niet minder dan 15 daar wonende tappers wegens het overtreden dei- drankwet, omdat de localiteit, waarin door hen sterke drank wordt verkocht, binnen- huis gemeenschap had met eene andere win- I keinering. Uit Appelscha wordt ons van gisteren ge meld De werkliedenvereniging heeft be sloten de werkstaking vol te houden. Zater- i dag zal er eene brooduitdeeling plaats heb- ben. Maandag vertrekken er eenige arbeiders naar Duitschland. (,\f Qf j I De werkstakers te Appelscha verspreiden onder de arbeiders te Smilde eene circulaire, waarin zij dezen uitnoodigen niet te Appel scha te komen werken, opdat de verveners tot loonsverhooging gedwongen kunnen wor den. Door de militairen verhinderd om de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2