Bi iit Nemer behoort een BpmseL PINKSTEREN. 13eJaarg. Zondag 25 en Maandag 26 Mei 1890. No. 3692. y E R S C H IJ N T D A G E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs der Advertentie»: ALGEMEEN OVERZICHT." NIEUWE SCHIEDAM COURANT Prijs van dit Blad: "Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht vau Den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (S/si/, no. 124/) Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegens liet hoogfeest Tan PINK STEREN zal de STieuwe Schiedam- *che Courant Dinsdag aangt. niet verschijnen. Weder vertoont zich de herleefde natuur •n haren schoonsten tooi aan het oog van allen, wien het gegeven is de werken Gods te aanschouwenweder heffen de boomen hunne groene kruinen ten hemel, ontluiken de schoonste bloemen in Flora's hof en zingt geheel de schepping een loflied ter eere van Hem, Die haar uit het niet te voorschijn riep. Onder zulke omstandigheden viert de Kerk ket heerlijk Pinksterfeest, het feest van den H. Geest, Die haar verlicht en bestuurt, Die haar kracht en gloed en leven schenkt voor de trouwe vervulling van de grootsche taak, Welke haar naar Gods beschikking is opgelegd de heiliging der zielen door het dierbaar Bloed van Christus vrijgekocht. Veni Creator Spiritus, meutes lucrum visita. Kom, Heilige Geest, bezoek de harten Uwer geloovigenZoo ruischt het op het heerlijk Pinksterfeest door de koninklijke gewelven der kathedralen en onder de be scheiden bogen der nederige dorpskerken. Kom, Heilige Geest, bezoek de harten Uwer geloovigen en ontsteek in hen het vuur Uwer goddelijke liefde. Want ja, de Kerk, die Wederminnende moeder van zoo tallooze kin deren, zij weet het maar al te wel: uit hen- zelven zijn zij dor en flauw, tot niets goeds in staat, veeleer tot het kwade en tot het vol doen aan aardsche lustenenwereldsche begeer lijkheden geneigd. De H. Geest, Die licht en kracht en leven schenkt, moet hen tot het goede opwekken, in het goede verster- hen, en tot de volharding in al wat goed en deugdzaam is ten einde toe, leiden. Zoo is het Pinksterfeest niet alleen de herinnering aan het grootsche feit, dat op den Vijftigsten dag na Paschen in de opper zaal te Jeruzalem plaats vond, maar ook de geestelijke hernieuwing, de herleving als ware kinderen Gods van de geloovigen, die op dit feestgetij met de dankbare jubeltonen der Kerk instemmen en met Haar het licht en de kracht des H. Geestes afsmeeken. Zoo wordt het liefdevuur, dat de Goddelijke Trooster op den eersten Pinksterdag aan de Apostelen en de met hen vergaderden kwam hrengen, op eiken Pinksterdag opnieuw in de harten der christen-geloovigen, ontstoken, en worden de genadegaven des H. Geestes aan allen, die ze 111 ootmoed des harten af bidden, in ruime mate medegedeeld. Dit is gewis de heerlijke vrucht dezer plechtige viering, door de moederlijke zorgen der Kerk geteeld. Mocht de viering van het heilig Pinkster feest ook voor de geheele maatschappij de zelfde vrucht opleverenO, hoezeer heeft onze hedendaagsche maatschappij behoefte aan hernieuwing, aan herleving tot een nieuw leven, vrij van de kwalen, die haar bestaan totnogtoe ondermijnen en voor de toekomst ernstig bedreigen. Ook zij moet tot een nieuw leven worden opgewekt. Het heilig vuur, dat haar in gelukkiger tijden vervulde en tot grootsche daden vervoerde, is helaas grootendeels bij haar uitgedoofd, om plaats te maken voor het onzalig vuur der harts tochten. De liefdeband, die voorheen al de leden der maatschappij in eene belijdenis, in een zelfde streven omvatte, is sedert lang verbroken en de menschelijke zwakheid en wisselvalligheid toonen zich in al hare ellende, ir. tallooze kleurschakeeringen, die het oog vermoeien en de ziel met droefheid vervullen. De bestormers van het hoogste gezag ter wereld hebben zich het hoofd tegen die rots der eeuwen te pletter gestooten maar het juiste begrip van het gezag is onder hunne vernielende hand te loor gegaan. Om dit te staven wijzen wij slechts op de algemeene kwaal van onzen tijd: de begrips verwarring omtrent de onderlinge verhou dingen, die zich zoowel bij overheden als ondergeschikten vertoont. Het gulden woord «alle gezag komt van God" schijnt voor de groote massa niet meer als waarheid te gel den de overheden-zelf herkennen veelal dien goddelijken oorsprong van het gezag niet meer. De staatsregelingen der verschillende landen, waarin het gezag niet meer wordt geacht als komende van boven, maar veeleer als opdoemende uit de laagte, als voortko mende uit de massa-zelf waarover hetwordt uitgeoefend, zijn ons daarvoor ten bewijs. Maar ook de onderlinge verhouding tusschen overheden en ondergeschikten wordt over 't algemeen niet meer beschouwd als behoo- rende tot de door God gestelde orde van zaken, maar veeleer als het gevolg van een contract, als voortvloeiende uit dat contract social, waarmede de ongeloovige filisofen der 17e eeuw zoozeer dweepten. Van daar die onvastheid en wankelbaarheid van het gezag, gebrek aan ontzag bij den een, onverschil ligheid bij den ander, liefdeloosheid en ban deloosheid overal en alom, waar eene wel geordende liefde voorheen allen en alles te zamen hield. Dat is het treurig beeld, 'twelk onze he dendaagsche maatschappij ons te aanschou wen geeften als wij dat tooneel van ont binding en verwoesting aanschouwen, dan rijst als van zelf op dit heerlijk Pinsterfeest uit ieder geloovig en rechtgevoelig hart de vurige bede: O, mocht het licht des H. Geestes die benevelde verstanden verlichten en Zijn heilig liefdevuur zoovele koude har ten van liefde doen branden 1 De maatschap pij, de oogen keerend van het licht der goddelijke genade, en alleen op het weifelend licht der menschelijke rede vertrouwend, is in een doolhof verward, waaruit alleen de leidende hand Gods haar kan redden. Moge de Algoede zich over de verdoolde maatschappij ontfermenVinde de bede verhooring, die de H. Kerk in deze dagen met zooveel innigheid ten hemel zendt, en moge het aanschijn der aarde hernieuwd worden Dat de H. Geest, de Geest van liefde en vrede, Zijne genadegaven over i allen uitstorte en der wereld Zijne ontfer- I mende liefde betoone; dan zullen vorsten en i volken wandelen in een nieuw licht de juiste begrippen omtrent de onderlinge ver houdingen der menschen zullen weder tot hun recht komen, en het zal zijn, zooals wij het allen van harte wenschen één schaapstal en één herderunum ovile et unus pastor. AFRIKA. Uit Pretoria wordt van 23 Mei geseind Paul Krüger (president der Transvaalsche republiek) diende zijn ontslag in tengevolge van verwerping van enkele regeeringsvoor- stellen, maar nam later op aandrang van den voorzitter van den Volksraad zijn onslagaan- vrage terug. De Times meldt uit Lissabon, dat de oud minister Carvalho in Juni vertrekt naar Mozam bique als regeeringscommissaris, om de kolen mijnen en de goudmijnen te onderzoeken; eene andere commissie vertrekt in Augustus om eene kolonie aan de Bitlie te stichten. AMERIKA. De Amerikaansche regeering heeft gelast, dat een aantal oorlogsschepen in de Behring- zee zullen kruisen, om elke onwetige Cana- deesche vischvangst te beletten en de vaartui gen en de bemanningen die er zich schul dig aan maken op te brengen en te arres teeren. De Engelsche gezant te Washington drukte zijn vrees voor verwikkelingen uit, als deze orders uitgevoerd werden. Canada gelooft, dat de vischvangst in de Behringzee

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1