Kerknieuws. kijker «'kinderspeelgoed), een zilveren ster vormige broche, een paar witte manchetten, een koperen kettinkje met gouden kruisje, het onderstuk van een blauw oorbelletje, een zweep, een vaarboom, een sleutel, een stuk van een rozenkrans, en drie kippen, als 1 witte, 1 koekoeksveer en 4 zwarte, opge vangen in het plantsoen aan de voormalige Vlaardingsche poort. In de Nederlandsche Bakkerscourant van 23 Mei 11. lezen wij de volgende berichten le Delft zal een 2e Gist-en Spiritusfabriek door Amsterdamsch kapitaal worden opge richt. Voor de technische'leiding heeft men reeds iemand gevonden, terwijl voor de admini stratie nog een directeur gezocht wordt. De vereenigde eigenaars van jeneversto kerijen en bierbrouwerijen, de fabrikanten van gist, hebben een prijsvraag uitgeschre ven voor eene methode ter toepassing van biergist, vermengd met geperste gist. Voor de beste verhandeling wordt een prijs van 500 mark uitgeloofd. Wordt geen der inzendingen den eersten prijs waardig gekeurd, dan zal aan de beste een prijs van 250 mark worden toegekend. Nadere inlichtingen geeft de voorzitter van het comité, de heer B. von Gillhausen, te Bonn. De adjudant en particulier-secretaris des Konings, generaal-majoor graaf Dumonceau, is benoemd tot groot-officier der kroon er. opperhofmaarschalk. Daar gebleken is, dat in den laatsten tijd waarschijnlijk in verband met de hooge cokesprijzen door directiën van stoomtram wegen andere brandstof wordt gebruikt, dan in de concessie-voorwaarden is voorgeschre ven, zal van hoogerhand daarop streng wor den toegezien. De heeren J. B. Snellen, F. A. Van Hall, C. P. Metelerkamp en F. Schwiep, concessi onarissen van een korteren spoorweg Am sterdam—Rotterdam, hebben zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met een adres, waarin zij hun grieven tegen de aanhangige spoorweg-overeenkomsten uit eenzetten. Zij hebben gemeend in deze niet hande lend te moeten optreden, alvorens de plannen der Regeering volledig bekend en toegelicht waren. Zij vertrouwen, dat nu voldoende blijkt, dat Amsterdam's handelsbelangen beter en zekerder zijn gewaarborgd door de uitvoering hunner concessie, dan door de thans aanhangige regeeringsplannen. Alle deskundigen op spoorweggebied, zeg gen zij, veroordeelen zonder uitzondering het hoofdbeginsel der wetde exploitatie van één spoorweglijn door twee concurreerende maatschappijen. Nergens, waar het onder dezelfde omstandigheden is beproefd, heeft het goede resultaten opgeleverd, en zelfs de Regeering is niet in staat geweest, evenmin als de voorstanders der voorgestelde regeling, dit hoofdbezwaar te ontzenuwen, een bezwaar, dat een ernstig gevaar voor den handel dreigt te worden, omdat het onvermijdelijk tot een volledige samenwerking der twee overblijvende Maatschappijen moet leiden, of tot Staats-exploitatie, beide doodend voor alle concurrentie, welke laatste voor den handel hoog noodig is. Bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maat schappij is een nieuw abonnements-systeem ingevoerd van een abonnement le klasse op de hoofdlijnen en 2e klasse op haar lokaal spoorwegen, geldig over een geheel jaar op al die lijnen, tegen betaling van f 500 in eens. Het reisbiljet bevat aan de achterzijde een fotografisch portret van den houder. Naar men mededeelt, hebben verschillende burgemeesters van gemeenten, althans in de provincie Zuid-Holland, ongunstige rapporten uitgebracht over de nieuwe methode van volkstelling met 1 Januari j 1hiertelande ge volgd. Door den heer J. C. F. N. Streep te Breu- kelen is het volgende schrijven gericht aan alle Oud-Zouaven van Nederland Geachte vriendenAls oud-Zouaven-vriend heb ik de eer en het genoegen, u in herin nering te brengen, dat het op 13 Juni a. s. (feestdag H. Hart van Jezus) twaalf en een halt jaar zal zijn geleden, dat in de kapel van de Nunciatuur te Parijs het huwelijk werd ingezegend tusschen luitenant-kolonel generaal De Charette en mejuffrouw A. Polk. Vrienden, laten wij dezen dag niet onop gemerkt laten voorbijgaan, maar hem onze eerbiedige hulde aanbieden en God biddern dat Hij hem, zijn echtgenoote en familie een reeks van jaren moge sparen, en dat hij eenmaal de rechten der H. Kerk en met ons allen de zegepraal moge aanschouwen, waarvoor uw generaal en gij allen uw bloed en leven hebt willen ten offer brengen de overwinning te Mentana is het begin geweest van de zegepraal der H. Kerk, en onze leus zal altijd zijn voor God en Koning. Leve generaal De Charette 1 Leve Paus Leo Xllf Leven alle oud-Zouaven 1 Door de politie te Delft is gisteren aange houden Gr. B., oud 23 jaar, smidsknecht, zonder vaste woonplaats, verdacht van dief stal van een oliejas ten nadeele van H. J. G. W., schipper wonende te Rotterdam. De aangehoudene is naar het huis van be waring te 's-Gravenhage overgebracht. In den ouderdom van 45 jaren is in het buitenland overleden de heer Jos. Thooft, de zoo algemeen bekende directeur der Delft- sche aardewerkfabriek, die zich tot herstel van gezondheid buitensland had gevestigd. De vereeniging »Het Volksbad" te 's-Gra- venhage heeft een inschrijving geopend tot het bijeenbrengen van een kapitaal, groot f12,000, tot stichting van een gelegenheid voor den werkman en zijn gezin tot het nemen van een goed en goedkoop bad. De aandeelen zijn f 100 groot. Door het comité van stichting zijn reeds 30 aandeelen genomen, terwijl de gemeente f200 subsidie jaarlijks heeft toegezegd. Uit de gemeentekas van Den Haag is een erudiet van f 10.000 toegestaan voor een onderzoek betreflende de loozing door het ververschingskanaal in zee gedurende het bad seizoen. Naar men mededeelt, is er antwoord ont vangen op het bekende adres van den heer mr. R. H. J. Gallandat Huet, te Haarlem, aan Z. M, den Koning. Dit antwoord moet voor den adressant zeer ongunstig luiden. Gisteren-ochtend had op de rivier de Maas labij Bolnes eene aanvaring plaats tusschen e raderstoomboot Julian de Wit II en een iet zand beladen aak, toebehoorende aan J. .reuk te Ouderkerk a/d IJsel, waardoor laatstgenoemde schuit onmiddellijk in de diepte wegzonk. De opvarenden, vader en zoon, zijn beiden gered en aan het Kraling- sche Veer aan wal gebracht. In den hoofdwedstrijd van den wielerwed- strijd, die den 2n Pinksterdag te Nijmegen heeft plaats gehad (een afstand van 7000 meter door veiligheidswielers en hooge twee- wielers), werd de le prijs behaald door den heer W. G. Delbaere, te Alfen a/d Rijn, in 13 min. 154/s sec., de 2e door den heer H. Roosdorp, te Amsterdam, in 13 min. 21 sec., en de 3e door den heer H. L. Raland, te Deventer, in 13 min 23'Vs sec. Te Appelscha trad Dinsdag-middag Domela Nieuwenhuis voor de werkstakers op, eerst in eene vergadering van vrouwen, daarna in eene van mannen. Hij sprak over de kracht van vereeniging en noemde het een verblij dend verschijnsel, dat de vrouwen meedoen en de mannen krachtig ter zijde staan. Hij drong aan op volhouden. In den toestand in het veen was niet de minste verandering merkbaar. Het laden van schepen gaat geregeld door. Jl. Maandag herdacht het instituut St. Louis te Oudenbosch zijn 50-jarig bestaan. Voor de 65 Broeders en 400 leerlingen was het een plechtige en vroolijke dag. Een solemneele H. Mis en algemeene H. Communie in de keurig versierde kapel openden het feest. Des voormiddags kwamen de gemeentelijke autoriteiten en de eerw. heeren geestelijken den eerw. Broeders hun gelukwenschen aan bieden, en des namiddags gaf de Harmonie dezer gemeente in het gesticht een schoon concert, dat niet weinig vreugde onder het jonge volkje teweegbracht. Des avonds werd tot slot een prachtig vuurwerk ontstoken. Gisteren brachten de eerw. Broeders van Rozendaal met hun leerlingen een bezoek aan het Instituut. Op Maandag 2en Pinksterdag had te Vlis- singen weder een opstootje plaats tegen het Leger des IJeils. Een jongen was op vrij hardhandige wijze verwijderd, en het publiek nam het voor hem op. Eene aanzienlijke menigte wachtte den heilsoldaat, die de daad bedreven had, op, toen hij zich naar zijne woning begaf. Van alle kanten werden hem klappen toegedeeld, en men wilde hem zelfs in het water werpen, doch de stevige boe- renkerel verweerde zich en kwam tenslotte onder gezang en getier in zijne woning aan. Het geschreeuw met bedreigingen bleef nog eenigen tijd voortduren, terwijl intusschen bij den heilsoldaat de ruiten werden inge gooid. MAASSLUIS. Dat het »uitgaan" op Pink- ster Twee er nog niet op vermindert, werd Maandag bewezen. Niet minder toch dan zeshonderd personen werden van hier per boot naar Rotterdam vervoerdterwijl de omnibus van S Zwaard Zonen er cc. twee honderd van hier naar Delft vervoerde. VEËNDAM, De rijk gekostumeerde optocht van Willem Hl, stadhouder van Holland en Zeeland, en zijn gemalin Maria, in Londen, en de kroning van Hunne Hoogheden tot koning en koningin van Engeland in 1688 trok eergis teren hier duizenden bezoekers. Z. D. H. Mgr. A. Godschalk bisschop van 's-Bosch heeft benoemd tot pastoor te Liemp- de den weleerw. heer P. Van den Hurk;tot pastoor te Bokhoven den weleerw. heer A,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2