Veemarkt, bij de Beurs en op het Hof plein, in een daartoe op te richten muziek tempel. Tengevolge van den brand op Feyenoord zijn vier-en-twintig huisgezinnen nagenoeg geheel berooid van al hetgeen zij bezitten. Enkele zijn verzekerd, het meerendeel is dit niet. Er heeft zich eene commissie gevormd voor het bijeenbrengen van giften. De afgetreden gouverneur van Curasao, de heer N. van den Brandhof, is in Europa aangekomen en wordt binnen eenige dagen te 's-Hage verwacht, waar hij zich metter woon denkt te vestigen. De Haagsche correspondent van het U.D. schrijft dat de Haagsche Vereeniging tot het verschaffen van goede woningen aan min vermogenden, een half philanthropische in richting, blijkens haar jaarverslag, een eigen- aardigen vorm heeft uitgedacht, om haar huurders aan de woningen te hechten. Zij maakte een soort van pensioenverzekering, d. w. z. dat iedere huurder, die een zeker getal jaren trouw betaalde, na afloop van dien termijn levenslang voor van den oor- spronkelijken huurprijs in zijn huisje kan blijven wonen, dus op zijn ouden dag voor een koopje een goede woning heeft. Op het geneeskundig congres te Berlijn, waaraan tevens een tentoonstelling van werktuigen, geneesmiddelen enz. is verbon den, heeft het comité voor de staal waterbron te Haarlem ook het staalwater uit de bron te Haarlemmermeer ingezonden. Het doorgaan der tentoonstelling van ge zondheids- en veiligheidsmaatregelen in fa brieken en werkplaatsen, die voor dezen zo mer te Amsterdam ontworpen was, is, naar het S. W. bericht, verzekerd. Financieele bezwaren zijn er niet, nu aan subsidiën en vrijwillige bijdragen omstreeks f23,000 is bijeengebracht. En wat de inzendingen be treft omstreeks 230 vereenigingen, firma's, industrieelen, ingenieurs en doktoren, hebben er zich voor aangemeld, waaronder een 150- tal uit Nederland zelf. Woensdag-avond barstte te Baarn op eene groote boerderij, bewoond door 3 gezinnen, een hevige brand uit, die in korten tijd huis, schuur en hooibergen in de asch legde. Van het huisraad werd er niets gered. 12 varkens en eene geit zijn eene prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd* Naar de Arnh. Ct. verneemt is door de politie te Arnhem proces-verbaal opgemaakt tegen een fabrikant aldaar, omdat hij in strijd met de arbeidswet eenige vrouwen in zijne fabriek op Zondag heeft laten wer ken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Deventer heett besloten, het wetsontwerp tot bekrachtiging der spoorwegovereenkom- ten niet goed te keuren, omdat zij overtuigd is dat bij aanneming de concurrentie zal ver minderen, en zij vreest dat verhooging der tarieven het gevolg zal worden. De Kamer zal dit gevoelen in een adres aan de Tweede Kamer uiteenzetten. bestaande hervormde kerk, bij heeren Gede puteerde Staten in liooger beroep gekomen. De heeren Ter Kuile Morsman te En schedé hebben tot belooning voor de vele diensten door de politie aldaar gedurende dell weken der werkstaking bewezen, aan den burgemeester f50 ter verdeeling onder het personeel gezonden. De burgemeester, de heer v. d. Zee, heeft evenwel dat geld met begeleidend schrijven aan de firma teruggezonden. Men meldt ons uit Vaals De maréchaussées alhier hielden eergisteren twee Duitschers aan, die door hazardspel een hen begeleidend laudgenoot 50 Mark en zijn horloge hadden afgetroggeld. De politie vond hen ook in 't bezit van valsch geld, dat zij van oude munt en herinnerings-medailles hadden vervaardigd. Zij zijn gevankelijk naar Maastricht overge bracht. Nader vernemen wij, dat te Maastricht in den celwagen, waarmede zij naar dejgevan- genis vervoerd werden, gekleurde reepjes papier werden gevonden, afkomstig van munt biljetten, waarschijnlijk ook valsch, welke zij hadden weten te verbergen en in stukken hebben gescheurd. (T.) Te Maastricht is bij den fabrikant Lam- brie Zoon ingebroken en uit een brand kast f 400 ontvreemd. De daders lieten de daarin geborgen geldswaarden onaangeroerd De justitie doet onderzoek. VLAARDINGEN. Van de werf en voor rekening van de firma Joost Pot alhier is gisteren met goed gevolg te water gelaten de logger Zuid-Holland I bestemd voor de haring- en kabeljauw-visscherij, zullende ge voerd worden door schipper J. van der Velde. (IV. R. Ct.) Kerknieuws. Tot provinciaal van de orde der Redemp toristen in Nederland, ter standplaats Am sterdam, is benoemd de zeereerw. pater J. Meeuwissen, rector van het klooster te Ro- zendaal, in wiens plaats zal optreden de zeer eerw. pater P. Polman, te Rotterdam. Voorts zijn in dezelfde Orde benoemd tot rector van het klooster te Rotterdam de zeereerw. pater G. Schrauwen, tot dusver provinciaaltot rector van het klooster te Roermond de zeerw. pater J. De Bruijn, tot dusver in gelijke functie te 's-Bosch tot rector van het klooster te 's-Bosch de zeereerw. pater Ant. Evers, aldaar tot rector van het kloos ter te Wittem de zeereerw. pater Fr. Peters, tot dusver in gelijke functie te Amsterdam tot rector van het klooster te Amsterdam, de zeereerw. pater P. Oomen. Visscherij-Bericliten. De Tesselsche ansjovisvloot, die de Pink sterdagen op het eiland doorbracht, had tot dien tijd reeds ruim f20,000 verdiend. De visschers hoopten nog minstens vier weken de ansjovisvangst te kunnen uitoefenen. Wordtin dien tijd evenveel gevangen als in den voortijd, dan mag men veilig aannemen, dat de vloot nog wel f 30,000 a f 40,000 zal besomrnen. Italiaansche vertegenwoordigers Antonelli en Salembeni eenerzijds en Menelik, Alula en Mangasja anderzijds, een tractaat gesloten, Menelik, koning van Choa, was reeds lang met Ralië bevriend, maar ook ras Alula en zijn beschermeling ras Mangasja (wijlen ko ning Jans neef) hebben nu hunne eeuwigdu rende vriendschap betuigd. SPANJE. Bij de beraadslaging over de begrooting in de Kamer, zeide de minister van financiën, dat de uitgaven verhoogd zijn met 1.663.400 pe- setüs. Het regeeringsbesluit betreffende de uit gifte van 100 millioen aan schatkistbil jetten is gisteren aan de Kamer medege deeld. De senator Fernando heeft een vlugschrift uitgegeven over den smokkelhandel in Gi braltar. Hij zegt, dat Engeland aan al zijne verbintenissen te kort komt en de tractaten schendt, door de invoerrechten op Grieksche rozijnen te verminderen en niet dié op Spaansche. 131JN JN K N L A N 1). Schiedam, 30 Mei 1890. Naar de Schied. Crt. verneemt, is Zondag in de Roomsch-Katholieke kerken alhier verboden, de oefeningen van het «Leger des Heils" bij te wonen. De zegsman van de Schied. Crt. is zonder twijfel Zondag 11. in geerie onzer kerken geweest, anders zou hij niet dit bericht heb ben aangebracht, dat geheel bezijden de waarheid is. Het bericht, als zouden de legerwetten nogmaals in den ministerraad een onderwerp van beraadslaging hebben uitgemaakt, is on juist. (St.) Met het oog op de nieuwe wet op het dragen van wapenen wenscht iemand, dat aan de slagersbedienden zal worden verboden buiten den winkel hun slagersmessen met zich te voeren. Naar men verzekert, zal de commissie van rapporteurs betreflende het wetsontwerp tot verdeeling van de meervoudige in enkele kiesdistricten dezer dagen bijeenkomen tot vaststelling van het voorloopig verslag. De tot grootofficier des Konings en opper hofmaarschalk benoemde generaal-majoor graaf Dumonceau blijft als adjudant en par ticulier secretaris des Konings aan Zr. Ms. dienst verbonden, maar wordt als secretaris der hofcommissie vervangen door den hof maarschalk baron De Constant Rebecque. De bevolking van Rotterdam heeft in het vorige jaar het cijfer van 200,000 overschre den en bedroeg, volgens de registers op 31 Dec. jl. 3472 daarboven. Het getal inwoners groeide door geboorte en vestiging aan met 22,232, waartegenover een daling stond met 46,482 wegens sterfte en vertrek. De ge- heele vermeerdering was dus 5750. In 1886 verkreeg de bevolking een buiten gewone vermeerdering door de vereeniging met de gemeente Delftshaven, die ongeveer 12.000 inwoners telde. Door het korps hoornblazers van het regi ment schutterij en het muziekkorps der koninklijke scherpschutters, gesteund door de muziekvereeniging «Dunkier" te Rotter dam zal tot het gemeentebestuur het verzoek worden gericht om gedurende de zomer maanden en wel des Woensdags, volkscon cert te geven en wel afwisselend op de Nieuwe Het R. K. kerkbestuur te Raalte is van de beslissing van Burg. en Weth. dezer gemeente, waarbij hun vergunning is ge weigerd tot den bouw van een nieuwe kerk met toren binnen 200 meter afstand van de De elftvangst in dit seizoen is zoo goed als geëindigd. Er werden in dit seizoen aan 't Kralingsche Veer ter markt aangevoerd rium 122000 elften in 1889 bedroeg het aantal 130000 stuks en in 1888 148.000 stuks. II WIPJUIUM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2