BINNENLAND. Kerknieuws. Uit Budapest wordt van 31 Mei geseind De minister van oorlog heeft aan de delega ties medegedeeld, dat de uit de Bosnische bevolking gerecruteerde bataljons, die tot hiertoe alleen in Bosnië en Herzegowina wor den gebezigd, voortaan in verschillende deelen der monarchie dienst zullen doen. RUSLAND. De overweldigende pracht, waarmede de prins van Napels te Moskou is ontvangen, wordt toegeschreven aan den wensch, in Russische hofkringen gevoed, om een huwe lijk te zien tot stand komen tusschen den Italiaanschen troonopvolger en de grootvorstin Fenia, oudste dochter van den Czaar. Jl. Zaterdag is de Ital'aansche kroonprins te St Petersburg aangekomen. Hij was opge togen over de ontvangst door de autoriteiten aldaar en de merkwaardigheden der stad. Aan het station aldaar werd hij ontvangen door den Czaar, omringd door hooge dignita rissen en genoot de eer met den beheerscher aller Russen in een rijtuig naar het paleis te rijden, waar de Keizerin hem opwachtte. Hij werd ontvangen met alle ceremoniën, voor een regeerend vorst voorgeschreven, 's Avonds werd hij direct aan de keizerlijke tafel genoodigd. De arrestatie van nihilisten te Parijs heeft te St. Petersburg eendiepen indruk gemaakt. Alle bladen, die de feiten en beweeggronden mededeelden waarop de arrestatiën geschied den, zijn onmiddellijk na het verschijnen in beslag genomen. Desniettemin moet de ai restatie op den Czaar een gunstigen indruk hebben gemaakt. Schiedam, 2 Juni 1890. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de Ingezetenen dat de Kohieren voor de Belasting op het Personeel No. 10 en 11 dezer Gemeente over het Dienstjaar 1889/90, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastin gen te Rotterdam, op den 29n Mei 1890 executoir verklaard en den 31 d. a. v. aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter in vordering zijn overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen alsmede dat van 31 Mei af de termijn van drie maan den is ingegaan, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden inge diend. Zaterdag-avond omstreeks negen ure had het 13-jarig dochtertje van den koffiehuis- houder H. 11. A. Brinkhaus aan het Oostmo lenplein, het ongeluk, toen zij op haar slaap kamertje een kaars wilde aansteken, in brand te geraken. In radeloozen angst vloog het arme kind naar beneden, de café-zaal in, waar het een der bezoekers gelukte, met zijn jas de vlammen uit te dooven. Het meisje bleek toen over het geheele bovenlijf met brandwonden te zijn overdektgeneeskun dige hulp werd haar spoedig door den heer J. A. Rutschy verstrekt; desniettemin moet, naar wij vernemen, haar toestand vrij ernstig zijn. Zondag-namiddag circa vier ure werd de 12-jarige Hendrik van den Berg in de open bare zwemplaats aan het Spuikanaal door kramp overvallen, zoodat hij, in het diepste gedeelte van het bassin, onmiddellijk weg zonk. De agent-opzichter Bakker sprong da delijk ter hulp toe, doch door den drenkeling in zijne bewegingen belemmerd, moest hij het water weder verlaten, waarop hij den jongen, in bewusteloozen toestand, met een dreg op het droge bracht. Door de be kende voorschriften toe te passen, mocht hij echter weldra het bewustzijn bij Van den Berg zien terugkeeren, waarop dezen door den geneesheer Van der Sman nog verder hulp werd verleend. Een woord van lof behoort den agent Bakker voor zijn gedrag in dezen wel te worden gegeven de man heeft getoond voor zijne functie uitnemend geschikt te zijn. Tot Kamerheer van Z. M. den Koning in buitengewonen dienst is benoemd de heer Van Weideren baron Rengers, hoofdcommies van Waterstaat. Volgens gerucht zou het rapport van den Raad van State betreffende het wetsontwerp van legerorganisatie hoogst ongunstig luiden. Alle leden van den Raad, verhaalt men, heb ben eenparig bedoeld rapport onderteekend, waarin de plannen der Regeering ten sterkste worden afgekeurd. Vaak wordt geklaagd, dat er zoo weinig gouden munt in omloop is. Toch vervaar digde 's Rijks Munt in 1889 wel driemaal zooveel gouden standpenningen als in een der vijf voorafgaande jaren. Niet minder dan 204,901 gouden tientjes werden in het vorige jaar afgeleverd aan de Nederlandsche Han delmaatschappij, die op een 190-tal na de geheele partij heeft gezonden naar Oost- Indië. Het hoofdbestuur van den tienden Duit- schen Bondsschietwedstrijd te Berlijn noodigt alle wakkere Nederlansche schutters tot deel name uit aan zijn schuttersfeesten, welke van 6 tot 13 Juli e. k. in de hoofdstad zullen plaats hebben. Onder de nieuwe vennootschappen, te Lon den waarvan de prospectussen verschenen zijn, is er eene welke eene uitgebreide mijnonder neming op Sumatra en in andere gedeelten van den Indischen archipel ten doel heeft, terwijl eene andere de oprichting beoogt van een kerkhof met lijkoven zuidelijk van Londen. NII. Cl.) Ten behoeve van het leggen van een zin ker in de Voorhaven (Oud-Delftshaven), zal de vaart door die haven gestremd zijn ge durende drie dagen, aanvangende op Maan dag den 9 Juni e. k., des voormiddags ten 7 ure, tot Woensdag den 11 Juni d. a. v. des avor.ds ten 10 ure. Ter gelegenheid van het vijftig-jarig be staan van het R. K. instituut voor doof stommen te St.-Michiels-Gestel hebben de oud-kweekelingen aan genoemde inrichting een zeer fraai en kunstig in gothieken stijl bewerkte vergulde remonstrans geschonken. De voet van dit kunststuk bestaat uit een zeskantige ovale rozet, uit één stuk gedre ven, rustende op een sierlijke lijst. Op den voet zijn gegraveerd de wapens van Mgr. Godschalk en Mgr. Lcijten en van de over ledene Mgrs. Van Hooydonk en ben Dubbel den op de nokken staan de wapens van de pausen Gregorius XIV en Leo XIII. Het geheele kunststuk munt uit, niet al leen door schoonen vorm, maar vooral door zuivere bewerking. Het is vervaardigd op het atelier van de goudsmeden de heeren J. Van Roosmalen Zoon te Utrecht. De aanbieding had plaats in tegenwoordigheid van Z. D. H. Mgr. Godschalk en van den hoogeerw. heer directeur Terwindt. Msb De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Mei II. 568.466 reizi gers met eene opbrengst van f 42.390.805 te gen 595.629 reizigers met eene opbrengst van f 43.578.73s in dezelfde maand van het vorige jaar. Het reizigersvervoer in de nu afgeloopen maanden van 1890 bedroeg 1.663.568 met eene opbrengst van f 125.719.50 tegen 1.610.837, opbrengende f121.877.25 in dezelfde maanden van het jaar 1889. Het totaal over 1890 bedraagt thans 2.232.034 reizigers met eene opbrengst van f 168.110.30° tegen 2.206.466 reizigers, opbrengende f 165.455.98-5 in 1889. Op den gedenkdag van den slag van Wa terloo, 18 Juni, zal de heer M. H. van't Kruijs des avonds in de Groote kerk te Rotterdam eene orgelbespeling houden ten behoeve van een weldadig doel, waartoe 3000 toegangs kaarten zullen worden beschikbaar gesteld. De oud-gouverneur van Curasao, de heer Van den Brandhof, is in de residentie terug gekeerd. Het groot Indisch-ambtenaars-examen zal den 16 Juni te 's-Gravenhage een aanvang nemen. De commissie tot onderzoek van de ge volgen der zomerspuiing te 's-Gravenhage is thans geconstitueerd. Zij bestaat uit den hoofdingenieur Bruijn, den marine-officier H. Beivelt Moens en den scheikundige Bak huis Roozeboom. Uit Scheveningen wordt ons gemeld, dat aldaar bericht ontvangen is, dat teVlaardin- gen binnengekomen loggers gerapporteerd zouden hebben, dat een daar ter plaatse thuisbehoorende logger, op zee door den bliksem getroffen, in brand geraakt en de bemanning omgekomen zou zijn. Nadere berichten, welke dit onheil beves tigen, ontbreken, zoodat wij het slechts onder reserve mededeelen. (Dbl. v. Z.-H.) Te Baarn werden Vrijdag-nacht de bewo ners in hun rust gestoord door het luiden der brandklok. Er was brand uitgebroken in een groote boerderij, op den Zandvoortschen weg. De 3 gezinnen, die er woonden, konden met moeite hun leven redden en zagen hun inboedel aan de vlammen prijs gegeven. Ook 12 biggen en een geit werden een prooi van liet vuur, dat met woede om zich heen greep en door de brandweer niet beteugeld kon worden, daar er te weinig water in de na bijheid was. De gansche boerderij met schuur en hooiberg brandde dan ook tot op den grond toe af. De oorzaak van den brand is onbekend; alles was verzekerd. Op last van Z. D. Hw. den Bisschop ^van Haarlem is Zondag 11. in de katholieke ker ken te dezer stede, evenals in alle kerken van Haarlem's bisdom, afgekondigd, dat de dispensatie, welke bij den aanvang van de veertigdaagsche vasten voor de vasten- en onthoudingsdagen is verleend, met ingang van 1 Juni eindigt. Men schrijft aan Het Huisgezin uit San Willibrordo Zondag 27 April werd het beschermings- feest van den H. Jozef op een bijzonder plechtige wijze gevierd in de kerk van Pie- termaai.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2